Poprzedni
Następny

Jak uzyskać najlepszą jakość dźwięku przy oglądaniu transmisji sportowych – Poradnik Top Hi-Fi

Lubisz być na bieżąco z ulubionymi dyscyplinami sportowymi, śledząc kolejne transmisje rozgrywek? Jeśli tak, to ważnym elementem odbioru jest dobre audio. Nie chodzi po prostu o to, by cokolwiek usłyszeć. Dobry dźwięk podczas oglądania przekazu na żywo skuteczniej przeniesie emocje towarzyszące danej chwili wprost do twojego domu. Na co zwrócić uwagę, by dźwięk za każdym razem był wysokiej jakości? Jako #EksperciDobregoBrzmienia odpowiadamy!

Spis treści: Jakość dźwięku przy oglądaniu transmisji sportowych

Audio Pro A48 to kolumny podłogowe, które sprawdzą się w takiej kategorii jak sport premium

Najlepszy sprzęt audio do oglądania transmisji sportowych

Dobre brzmienie to przede wszystkim odpowiedni sprzęt. W tym poradniku przedstawiamy najlepsze urządzenia audio, takie jak głośniki, słuchawki czy soundbary, które pozwolą uzyskać doskonałą jakość dźwięku podczas oglądania transmisji sportowych w telewizji czy online. Przedstawiany sprzęt dopasowaliśmy też do różnego budżetu oraz ilości miejsca, jaką potencjalnie można przeznaczyć na sprzęt audio.

Poza samymi urządzeniami przyjrzymy się bliżej ustawieniom, na które warto zwrócić uwagę w celu poprawy jakości odbioru.

Rola jakości dźwięku przy oglądaniu transmisji sportowych

Jakość dźwięku jest kluczowym elementem tworzącym satysfakcjonujące doświadczenie oglądania transmisji sportowych. Dobre brzmienie skutecznie podkreśla emocje towarzyszące danej chwili w każdej dyscyplinie sportu. Bez względu na to czy uwielbiasz piłkę nożną, skoki narciarskie lub topowe kategorie motorsportu jak Formuła 1, dynamika dźwięku umożliwia klarowny przekaz komentarzy na żywo i dodatkowo ożywia akcję widoczną na ekranie.

Bluesound Pulse Soundbar+

Rekomendacje głośników do transmisji sportowych

Przedstawiamy najlepsze modele głośników, których możliwości przetestowaliśmy osobiście, a co ważniejsze sprawdziły się one wielokrotnie wśród naszych klientów. Opisujemy możliwości zestawów stereo jak i soundbarów, aby ułatwić Ci dokonanie trafnego wyboru dopasowanego pod względem brzmienia oraz funkcjonalności.

Zestaw Indiana Line Nota + amplituner Yamaha RX-V4A – nowoczesne kino domowe

Mało co tak dobrze podkreśli dynamikę sportowej akcji, jak dźwięk napływający do uszu z kilku kierunków. Jeżeli regularnie obserwujesz co się dzieje w Twojej ulubionej dyscyplinie sportu, oglądając transmisje na żywo, warto zainteresować się kinem domowym. Dobrze dobrany i odpowiednio skonfigurowany zestaw podkreśli emocje rozgrywek, klarownie przekazując komentatorów oraz wszystko to co dzieje się na żywo.

RX-V4A + Nota 550 X + Nota 740 X + Nota 240 X

Połączenie głośników od Indiana Line z amplitunerem Yamaha to duet często wybierany przez naszych klientów z uwagi na kilka cech – funkcjonalność, brzmienie i klasyczny wygląd. Na szczycie listy bestsellerów znajdują się kolumny włoskiego producenta z serii Nota, dlatego nie mogło zabraknąć ich w takim zastosowaniu. Podłogowy model Nota 550 X wraz z centralnym głośnikiem 740 X tworzą solidną bazę brzmienia, która podkreśli dynamikę sportowej akcji. Dynamiczny dźwięk z obszernym basem i wyrazistą górą sprawdzi się też do słuchania szerokiego zakresu gatunków muzycznych. Przestrzenność dodatkowo podkreślą podstawkowe kolumny Nota 240 X. Dzięki kompaktowym wymiarom z łatwością ustawimy je gdzieś indziej – na przykład na przeciwległym końcu salonu lub tuż za sofą.

Całość podłączona do amplitunera zagwarantuje realistyczny, przestrzenny dźwięk, który doskonale sprawdzi się do oglądania transmisji sportowych i filmów z wielokanałową ścieżką audio. „Mózgiem” całego systemu jest Yamaha MusicCast RX-V4A, czyli 5-kanałowy amplituner należący do autorskiego ekosystemu multiroom japońskiego producenta. Komplet czterech wyjść i jednego wejścia HDMI oraz złącza analogowe sprawiają, że wzmacniacz staje się centrum domowej rozrywki zapewniając przejrzyste brzmienie – zarówno w stereo jak również przy wielu rozdzielonych kanałach.

Istotnym elementem RX-V4A jest autorski system MusicCast, dzięki któremu można m.in. przesyłać muzykę z amplitunera wprost do urządzeń znajdujących się w innych pomieszczeniach i odwrotnie. Amplituner wyposażono w liczne funkcje sieciowe - wbudowane serwisy streamingowe (m.in. Spotify i Tidal), radio internetowe, obsługę AirPlay2 i dwukierunkowy Bluetooth, dwuzakresowe Wi-Fi (2.4 / 5 GHz). Dzięki temu system kina domowego, który stworzysz jest bardziej odporny na upływ czasu, nie tracąc funkcjonalności.

Audio Pro A38 – skandynawski styl, szerokie możliwości

Jeśli poszukujesz czegoś prostszego w konfiguracji i codziennym użytkowaniu, warto zwrócić uwagę na bardziej klasyczne stereo, ale zaprojektowane tak, by maksymalnie uprzyjemnić jego obsługę. Audio Pro od czasu założenia w latach 70-tych ubiegłego wieku skupia się na głośnikach aktywnych, czyli tych, w których wzmacniacz, przetworniki i inne niezbędne komponenty umieszczono bezpośrednio w obudowie kolumn.

Audio Pro A38

Efektem profesjonalnego podejścia do projektowania tego rodzaju głośników są konstrukcje o minimalistycznym wyglądzie i dynamicznym, angażującym brzmieniu. Model A38 to kompaktowe kolumny podłogowe, które w smukłej obudowie kryją obszerny dźwięk i rozbudowane możliwości bezprzewodowego odtwarzania treści. Elegancki, dopracowany design wykończony w matowej czerni lub bieli wpasowuje się do praktycznie każdego wnętrza, nie rzucając się w oczy. Podwójne głośniki niskotonowe i wbudowany wzmacniacz o mocy 75W zapewniają wyraziste brzmienie, które z pewnością podkreśli dynamikę akcji w praktycznie każdym sporcie zespołowym.

Audio Pro A38 to bardzo uniwersalny sprzęt – kompaktowy system audio typu all-in-one, który sprawdzi się nie tylko podczas oglądania meczy, ale również, gdy przyjdzie ochota na ulubioną muzykę. Złącze HDMI z kanałem zwrotnym ARC pozwala cieszyć się dobrym dźwiękiem wprost z telewizora. Dodatkowa funkcjonalność w postaci Bluetooth 4.2, Spotify Connect oraz AirPlay 2 ułatwia bezprzewodowe połączenie głośników do naszego smartfona czy tabletu. Audio Pro stworzyło dopracowane kolumny aktywne, które zajmują niewiele przestrzeni, a jednocześnie oferują obszerny dźwięk i wszystkie niezbędne funkcje strumieniowania dźwięku.

Bowers & Wilkins Panorama 3 – panoramiczny dźwięk w Twoim domu

Zależy Ci na możliwie najlepszej dynamice i szczegółowości brzmienia, a jednocześnie nie chcesz by sprzęt audio zajmował wiele przestrzeni? Z odpowiedzią przychodzi brytyjski producent sprzętu hi-fi - Bowers & Wilkins. Panorama 3 to pierwszy soundbar marki, który obsługuje format dźwięku przestrzennego Dolby Atmos. Najnowsza generacja soundbara bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach technicznych swoich dwóch poprzedników, dodając obsługę dźwięku przestrzennego Dolby Atmos.

Smukły i nowoczesny design obudowy skrywa aż 13 indywidualnych przetworników rozmieszczonych wielokierunkowo w układzie 3.1.2. Oznacza to, że wewnątrz znajdziemy sześć głośników 50-mm nisko-średniotonowych, trzy 19-mm tytanowe kopułki wysokotonowe oraz parę niskoprofilowych głośników basowych o średnicy 100mm. Całości dopełniają dwie 50-mm jednostki odpowiedzialne za Dolby Atmos, z których każda została zaprojektowana i zoptymalizowana pod kątem zapewniania jak najlepszej sceny dźwiękowej. Przestrzenne brzmienie świetnie sprawdzi się podczas oglądania transmisji sportowych. Do przekazania sportowych emocji jak i głębi słuchanej muzyki zaprojektowano układ wzmacniacza o łącznej mocy 400 watów. Dynamiki nie zabraknie więc nawet w kluczowych momentach.

Panorama 3 został zoptymalizowany do odsłuchu różnorodnej muzyki z różnych źródeł. Dzięki wsparciu standardów AirPlay 2, Spotify Connect oraz łączności Bluetooth z kodekiem aptX Adaptive sprawnie i komfortowo odtworzysz pliki lokalne jak i treści serwisów strumieniowych wprost ze smartfona czy komputera.

Słuchawki - wygodne rozwiązanie dla indywidualnego dźwięku

Co, jeśli preferujesz indywidualny dźwięk, zamiast odbioru na telewizorze, przez soundbar czy dodatkowe głośniki? Słuchawki są w takim scenariuszu świetnym rozwiązaniem. Nie tylko dźwięk nie przeszkadza innym, podczas gdy ty jesteś pochłonięty sportowymi emocjami. Łatwiej również zoptymalizować jakość dźwięku, jeśli system kina domowego wydaje się nieco skomplikowany lub po prostu brakuje ci przestrzeni na sprzęt audio. Mobilność i komfort słuchawek są w tym przypadku znacznymi atutami.

Audeze Mobius – innowacja w brzmieniu, nie tylko do sportowych emocji

Aby skutecznie przekazać emocje ukryte w dźwięku, słuchawki powinny charakteryzować się przestrzennym, dynamicznym brzmieniem. Trudno o lepsze połączenie tych cech u innych producentów niż Audeze. Model Mobius to jedne z najlżejszych, najbardziej kompaktowych słuchawek z przetwornikiem planarnym. Miniaturyzacja całego układu akustycznego pozwoliła Audeze zachować komfort użytkowania na najwyższym poziomie, nie schodząc z bardzo wysokiego poziomu jakości brzmienia.

Audeze Mobius

Mobius realistycznie oddaje moc basu czy głębię wokali, a przy tym brzmi bardzo przestrzennie i naturalnie. Rozmieszczenie poszczególnych warstw dźwięku podkreśla autorka technologia śledzenia ruchów głowy. W rezultacie słuchawki oferują nieosiągalne wcześniej doznania związane z połączeniem bodźców dźwiękowych z akcją dziejącą się na ekranie. Dynamika sportów drużynowych jest dodatkowo podkreślona wyrazistym, przestrzennym dźwiękiem jaki oferują Audeze Mobius.

Ergonomiczna konstrukcja, łączność Bluetooth i obszerne skórzane nauszniki sprawiają, że nawet dłuższe noszenie słuchawek nie powoduje zmęczenia. Bateria działająca na jednym ładowaniu przez ponad 10 godzin nie zawodzi, gdy tego najbardziej potrzebujesz. Mobius posiadają kompletny zestaw cech jakie powinny mieć słuchawki do pochłaniania multimediów oraz ulubionej muzyki.

Komfort oraz jakość brzmienia w transmisjach sportowych skutecznie zapewniają słuchawki bezprzewodowe. Po więcej ciekawych propozycji urządzeń zapraszamy do bestsellerów z naszej oferty. Znajdziesz tam modele nauszne i douszne w różnych zakresach cenowych, a możliwości każdego z nich dokładnie sprawdzamy na własne uszy.

Jak poprawić ustawienia dźwięku przy oglądaniu transmisji sportowych online

Dobre ustawienia dźwięku to kolejny ważny aspekt, pomagający uzyskać wysokiej jakości brzmienie podczas transmisji sportowych – szczególnie tych oglądanych online. Na co zwrócić uwagę by cieszyć się klarownym przekazem na urządzeniach mobilnych lub komputerze? Oto kilka kluczowych punktów:

- połączenie Wi-Fi lub przewodowe Ethernet – upewnij się, że twoje połączenie Internetowe jest szybkie i stabilne. Więcej szczegółów na ten temat prezentujemy w dalszej części tego poradnika

- dobre głośniki lub słuchawki – sprzęt jest kluczowy dla dobrego odbioru, bo potrafi odpowiednio przekazać emocje zawarte w dźwięku. Temat wybór odpowiednich kolumn głośnikowych, słuchawek i źródeł sygnału poruszyliśmy powyżej

- optymalny poziom głośności – warto ustawić głośność tak, by słyszeć wszystko wyraźnie, a jednocześnie nie przemęczać słuchu zbyt długotrwałym dźwiękiem o dużym natężeniu. W rezultacie kibicowanie i obserwowanie ulubionej dyscypliny sportu będzie przyjemnością od początku do końca rozgrywki

- ustawienia dźwięku w komputerze lub urządzeniach mobilnych – obecnie wiele laptopów obsługuje dodatkowe technologie jak np. Dolby Atmos. Przetwarzanie odtwarzanego sygnału jest często zoptymalizowane ze szczególnym skupieniem na filmach i transmisjach na żywo. Warto sprawdzić czy twój komputer, telefon lub tablet nie posiada dedykowanego przełącznika Dolby Atmos w ustawieniach. Wzbogaci to dynamikę brzmienia, dzięki czemu komentatorzy oraz sama akcja będą klarowne i angażujące

- dodatkowy korektor EQ – może to być pomocne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na szybkim skorygowaniu niektórych aspektów brzmienia bez wymiany sprzętu czy sprawdzania niektórych bardziej skomplikowanych ustawień. Zewnętrzne aplikacje EQ są powszechnie dostępne – szczególnie na smarfony z Androidem. Umożliwi to szybkie podkreślenie basu lub innego dowolnego zakresu słyszalnego pasma, by dźwięk niósł więcej emocji. W przypadku odbioru treści na telewizorze, warto sprawdzić wbudowane profile dźwięku. Najczęściej jeden z nich będzie skupiony na zoptymalizowaniu transmisji sportowych. Może on być opisany jako „Akcja”, „Sport” lub „Film” w zależności od producenta

Inne czynniki wpływające na jakość dźwięku przy oglądaniu transmisji sportowych

Yamaha R-N800A - sieciowy amplituner stereo, który oferuje spotify i odtwarzanie muzyki z apple music dzięki AirPlay 2

Poprawa brzmienia to nie tylko sam sprzęt audio. Warto sprawdzić kondycję i ustawienia pozostałych urządzeń, które pozwolą komfortowo oglądać transmisje sportowe. W przypadku odbioru przez Internet może być przydatne sprawdzenie ustawień routera i połączeń fizycznych (przewodowych) między nim, a switchem. Jeśli w codziennym użytkowaniu napotykasz spowolnienia ładowania danych, przerwy w dźwięku lub płynności obrazu, warto zwrócić uwagę na fizyczne umiejscowienie routera oraz okablowanie.

Zwykłe kable Ethernet są najczęściej wykonane w kategorii 5 lub 5e. Z uwagi na brak ekranowania i mniejszą przepustowość tych przewodów, mogą one sprawiać problemy w całej domowej sieci. Jeżeli wykupiłeś pakiet Internetu o wysokiej prędkości transmisji (około 70Mbit/s lub więcej), a mimo to nadal napotykasz problemy z buforowaniem lub opóźnienia, polecamy sprawdzić dwa aspekty – umiejscowienie routera i jakość połączeń przewodowych. Wymiana kabli łączących niektóre urządzenia domowego Wi-Fi (tzw. patchcordy) może się okazać koniecznością, by poprawić przepustowość i skrócić czasy ładowania treści. Kable Ethernet kategorii 6 i 7 są powszechnie dostępne w przystępnych cenach. Jeśli napotykasz problemu z powolnym buforowaniem czy opóźnieniami dźwięku w transmisjach sportowych online, warto wymienić okablowanie w kluczowych miejscach – połączeniach między routerem, a switchem.

Podsumowanie: Jak uzyskać najlepszą jakość dźwięku przy oglądaniu transmisji sportowych

Jak widać, zwiększenie jakości brzmienia podczas oglądania transmisji sportowych to złożony temat. Dobrej klasy dźwięk bez zakłóceń zaczyna się od optymalnie dobranego sprzętu, ale nie można ignorować też kluczowych ustawień. Jako #EksperciDobregoBrzmienia przykładamy dużą uwagę do jakości dźwięku, testując sprzęt hi-fi z różnych kategorii i zakresów cenowych.

Jeśli ulepszasz swój obecnie posiadany system stereo, kina domowego lub mobilne audio, zapraszamy na oficjalnego bloga Top Hi-Fi & Video Design oraz do Strefy Wiedzy. Znajdziesz tam nowości ze świata audio, poradniki oraz szczegółowe testy sprzętu. Wszystko to może pomóc skutecznie poprawić brzmienie zestawu, by w pełni odpowiadał Twoim preferencjom. Sprzęt, który budzi zainteresowanie można obejrzeć i przetestować na żywo w jednym z naszych salonów. Organizujemy profesjonalne odsłuchy, gdzie w akustycznie przygotowanym pomieszczeniu porównasz możliwości kolumn, wzmacniaczy oraz innych akcesoriów hi-fi. Serdecznie zapraszamy!


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video Design



Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: