Poprzedni
Następny

Dźwięk przestrzenny w soundbarach - przełomowa technologia czy chwyt marketingowy?

Yamaha MusicCast YSP-5600

Popularność kina domowego i dużych płaskich ekranów wymusiła na producentach również nowsze rozwiązania z dziedziny głośnikowej.

Klasyczne, duże systemy 6-kanałowe złożone z kilku urządzeń elektronicznych i kompletu sześciu zespołów głośnikowych o pokaźnych gabarytach w przypadku części pomieszczeń mogą okazać się niezbyt praktyczne. Dotyczy to szczególnie tych pomieszczeń, które stwarzają naturalne ograniczenia dla rozmieszczenia głośników np. efektowych. Stąd popularność soundbarów czyli urządzeń umieszczanych bezpośrednio pod telewizorem, a które posiadają wbudowany wzmacniacz i zespół głośników  - wszystko w jednej, praktycznej obudowie. No dobrze, ale soundbar ma być przecież alternatywą dla zestawu kina domowego tam gdzie nie mamy możliwości ustawić kilku kolumn. Czyli taka listwa powinna kreować dźwięk przestrzenny przypominający ten pochodzący z klasycznych zestawów kina.

Soundbar 2.0 lub 2.1

Problem polega na tym, że wielu producentów nie wyposaża swoich soundbarów w żadne technologie dźwięku przestrzennego – w rezultacie otrzymujemy urządzenie, które miało nam zastąpić zestaw kina domowego a jest de facto zestawem stereo. Czy w takim przypadku nie jest lepiej po prostu kupić za podobne pieniądze mały zestaw stereo, który zajmie nam mniej miejsca (na pewno jeśli chodzi o szerokość) a zyskamy jeszcze np. wbudowany w taką mini wieżę odtwarzacz CD? Jeśli taka mini wieża (np. Yamaha MCR-B270D) posiada gniazdo optyczne możemy do niej przecież także, tak jak do soundbara, podłączyć nasz telewizor.

Mini-wieża Yamaha MCR-B270D z serii PianoCraft

Wybierając soundbar należy więc dużą uwagę zwrócić na technologię dźwięku przestrzennego, która jest wbudowana w urządzenie. Celowo piszemy o technologii dźwięku, a nie liczbie kanałów, bo podanie w specyfikacji producenta ilości kanałów np. 5.1, 7.1 czy 9.1 jest tylko zapisem na papierze – soundbar zawsze wirtualnie kreuje dźwięk przestrzenny (w przeciwieństwie do odpowiednio rozstawionych w pomieszczeniu kolumn głośnikowych) i podanie liczby kanałów w przypadku soundbarów ma niewielkie przełożenie na rzeczywiste wrażenia dźwięku przestrzennego. Tutaj liczy się bardziej to, jaka technologia w soundbarze za to odpowiada.

Warto w tym miejscu wspomnieć o bardzo ciekawej propozycji od firmy DTS. Firma ta, obok Dolby, to światowy potentat w dziedzinie dźwięku przestrzennego – to w technologiach Dolby i DTS nagrywa się ścieżki dźwiękowe filmów, a w rezultacie w tych technologiach również odtwarza dźwięk w kinie czy zapisuje materiał dźwiękowy filmów na płytach Blu-ray. Specjalnie dla urządzeń audio-video takich jak soundbary DTS stworzyło technologię wirtualnego dźwięku przestrzennego DTS Virtual:X. Efekty są więcej niż dobre, a dodatkowo, w przeciwieństwie do wielu innych podobnych technologii, twórcom z DTS udało się również z powodzeniem odtworzyć efekty tzw. kanału wysokości – oznacza to, że dźwięk może nie tylko na otaczać, ale i dochodzić do nas z góry!

Pierwszym soundbarem, który zastosował tę technologię był (i nadal jest) Yamaha YAS-207 – przystępny cenowo soundbar z bezprzewodowym subwooferem w zestawie.

A co jeśli wirtualny dźwięk przestrzenny nas nie zadowala i chcemy jeszcze lepszych efektów, jednocześnie nadal obracając się w świecie soundbarów? Odpowiedź brzmi: cyfrowe projektory dźwięku.

YSP – najlepszy dźwięk przestrzenny od 2004 roku          

Długo zanim soundbary stały się popularne, bo już w 2004 roku Yamaha zaprezentowała koncept cyfrowego projektora dźwięku.

Było to na swoje czasy nietypowe urządzenie, wyglądem przypominające zestaw centralny i – tak jak on – umieszczane pod lub nad ekranem. I tak oto urzeczywistniła się całkiem nowa idea, spędzająca dotąd sen z powiek konstruktorom współczesnych systemów kina domowego dla przeciętnego odbiorcy. Propozycja Yamahy (pierwszy model nosił oznaczenie YSP-1, skąd zaczerpnięto pierwszy człon nazwy dla kolejnych, późniejszych urządzeń) okazała się pionierską i najciekawszą jak dotąd innowacją w tej dziedzinie.

Cyfrowy projektor dźwięku Yamaha YSP-2700 z systemem MusicCast

Dźwięk surround bez dodatkowych głośników i kabli – oto clou tego pomysłu. Wbrew pozorom, YSP jest czymś więcej niż tylko aktywnym głośnikiem wielokanałowym. Jest on innowacyjnym, technicznie zaawansowanym i dobrze przemyślanym produktem, adresowanym do użytkowników płaskich ekranów (ale nie tylko), którzy chcą mieć jak najbardziej funkcjonalne rozwiązanie dźwięku przestrzennego towarzyszącego filmom, programom telewizyjnym czy grom komputerowym. Naturalnym środowiskiem pracy tego „projektora dźwiękowego” jest pokój dzienny lub salon, a konkretnie – ściana lub półka pod płaskim ekranem. W obecnej ofercie Yamahy znajdziemy dwa modele wyposażone w ten system: to MusicCast YSP-2700 oraz flagowy, odtwarzający dźwięk Dolby Atmos MusicCast YSP-5600

Projekcja dźwięku

Sekret tkwi w technologii Cyfrowej Projekcji Dźwięku. Soundbar YSP mieści w sobie wiele małych głośniczków, których czasy opóźnienia są kontrolowane przez procesor DSP. Pozwala to na wytworzenie precyzyjnie ukierunkowanych strumieni dźwiękowych, które zapewniają uzyskanie optymalnych efektów przestrzennych. Strumienie te, docierając do słuchacza bezpośrednio oraz za pomocą odbić są w stanie tworzyć prawdziwy, wielokanałowy dźwięk surround, jak również przestrzeń stereofoniczną i dźwięk trójkanałowy.

Warunkiem jest tutaj obecność w pomieszczeniu odsłuchowym dużych płaskich powierzchni, które będą umożliwiały te odbicia dźwięku. Z pomocą przychodzą nie tylko ściany, podłoga czy sufit, ale i elementy wyposażenia pokoju. Osiągnięto więc prawdziwy technologiczny przełom, który dzięki zastosowaniu tylko jednej kolumny i wspaniałym możliwościom dźwiękowym, otworzył nową erę w dziedzinie kina domowego.

Dlaczego rozwiązanie to jest przełomowe?

Istniejące dotąd na rynku systemy wirtualnego dźwięku przestrzennego bazowały na parze mniej lub bardziej konwencjonalnych zespołów głośnikowych (zwykle bardzo małych), które dzięki obróbce sygnału w procesorze DSP wytwarzały u słuchacza wrażenie, że w pomieszczeniu zainstalowano wielokanałowy system głośnikowy. Oczywiście za pomocą pary kolumn i nawet najbardziej zaawansowanej obróbki dźwiękowej nie da się uzyskać takiego efektu jak z tradycyjnego systemu 5.1. Trik polega jednak na doprowadzeniu do tego, by przeciętny odbiorca nie usłyszał (większej) różnicy.

Soundbar Yamaha YAS-207 z dźwiękiem DTS Virtual:X

Patent opracowany przez inżynierów Yamahy reprezentuje całkiem nowatorskie podejście do zagadnienia. Stworzono pojedynczy zestaw głośników, zbudowany z dużej liczby małych gęsto upakowanych przetworników. Każdy głośnik jest sterowany przez własny wzmacniacz i układ DSP zarządzający m.in. opóźnieniem sygnałów. W ten sposób soundbar (projektor dźwiękowy) wytwarza do pięciu wiązek dźwiękowych. Rozwiązanie to otrzymało nazwę IntelliBeam.

Jak to działa?

Gdyby wszystkie głośniki pracowały w zgodnej fazie, odtwarzając identyczny zakres częstotliwości, dźwięk byłby promieniowany w silnie skupionej wiązce na wprost. Jeśli jednak choć jeden głośnik zostanie opóźniony względem pozostałych (co odpowiada jego fizycznemu przesunięciu względem płaszczyzny czołowej urządzenia), wówczas wiązka promieniowania stanie się mniej jednorodna. Manipulując fazą, poziomem, a być może również pasmem sygnału doprowadzanego niezależnie do każdego przetwornika, można uzyskać efekt promieniowania równoważny kilku skupionym wiązkom fal dźwiękowych rozbiegającym się pod określonym kątem względem słuchacza i ścian pomieszczenia.

W teorii brzmi to wszystko nieskomplikowanie, ale w praktyce to dopiero początek problemu. Fakt wygenerowania kilku wiązek dźwiękowych nie zapewnia jeszcze brzmienia przestrzennego, ponieważ wszystkie one mają swój początek w prawie tym samym miejscu (obszarze ograniczonym wymiarami projektora), podczas gdy w tradycyjnym systemie 5.1 głośniki są rozmieszczone w zupełnie różnych miejscach. Z pomocą przychodzą tutaj ściany, podłoga, sufit pomieszczenia. To dzięki odbiciom promieniowane wiązki mogą symulować obecność głośników przednich (lewego i prawego), jak również efektowych (odtworzenie kanału centralnego jest oczywiste z uwagi na zalecane usytuowanie projektora dźwiękowego - pod telewizorem).

Najczęściej pojawiające się pytania

P: Czy czasem tak duża liczba głośników w jednym zespole głośnikowym nie jest aby tylko chwytem marketingowym, obliczonym na zaskoczenie nabywcy„samą ilością”?

O: Nie. Cyfrowy projektor dźwięku nie wykorzystuje tylko znacznej liczby głośników. Głośniki te są zasilane indywidualnie przez taka samą liczbę pojedynczych wzmacniaczy cyfrowych. Są indywidualnie sterowane przez specjalny układ DSP. Nie wysyłają tego samego sygnału, ale różne sygnały, aby uzyskać prawdziwy wielokanałowy dźwięk przestrzenny z jednego urządzenia.

P: Czy potrzebny jest subwoofer do cyfrowego projektora dźwięku?

O: Chociaż nie jest to obowiązkowe, tak jak w przypadku każdego innego zestawu kina domowego, to jednaj aby uzyskać nisko schodzący i pulsujący bas, zawsze zaleca się stosowanie osobnego subwoofera.

P: Czy ta technologia rzeczywiście działa?

O: Podobnie jak w przypadku każdego zestawu kina domowego, zależy to od rozmiaru, kształtu i akustyki twojego pokoju, a także od materiału źródłowego, którego się używa. Jeśli korzysta się sygnału mono, nie ma możliwości uzyskania prawdziwego dźwięku przestrzennego.

P: Jak zamontowany jest cyfrowy projektor dźwięku na ścianie?

O: Jeśli chce się zamontować cyfrowy projektor dźwięku na ścianie, to będzie potrzebny w tym celu opcjonalny, dedykowany wspornik ścienny. Jest on oferowany osobno.

Cyfrowy projektor dźwięku Yamaha YSP-5600

P: Gdzie można umieścić cyfrowy projektor dźwięku?

O: Można umieścić w dowolnym miejscu, wszędzie tam gdzie dostępna jest wystarczająca przestrzeń, bez konieczności zastosowania stojaka. Jednak ze względu na sposób generowania wiązek dźwiękowych, rozmieszczenie może się różnić zależnie od pozycji względem ekranu (umieszczenie soundbara nad lub pod wyświetlaczem wideo).

P: Czy pilot zdalnego sterowania dołączony do cyfrowego projektora dźwięku będzie mógł sterować innymi urządzeniami?

O: Tak, nadajnik zdalnego sterowania dołączony do cyfrowego projektora dźwięku umożliwia współpracę z innymi urządzeniami, takimi jak odtwarzacz BD/DVD czy ekrany telewizyjne.

P: W jaki sposób można dostosować cyfrowy projektor dźwięku, aby skompensować to, że znajduje się bliżej jednej ściany w porównaniu z drugą?

O: Cyfrowy projektor dźwięku zapewnia łatwość ustawiania kierunków poszczególnych wiązek dźwiękowych w celu dopasowania do układu pomieszczenia.

P: Czy cyfrowy projektor dźwięku można wyregulować, aby skompensować głębokość pomieszczenia lub odległość od tylnej ściany lub głębokości siedzenia?

O: Tak, z pomocą pilota i obrazu na ekranie, można ustawić kierunki każdego wiązki dźwięku, a więc łatwo dopasować do układu pomieszczenia.

P: Czy istnieje określona wysokość montażu dla cyfrowego projektora dźwięku na ścianie, czy nie ma to znaczenia?

O: Nie ma określonej wysokości montażu, chociaż zaleca się taką, aby wiązki dźwiękowe były w stanie podróżować przez pokój, w celu uzyskania najlepszego efektu. Tak jak już wspomniano nie ma znaczenia czy będzie on ustawiony powyżej lub poniżej wyświetlacza wideo.

P: Jaki jest maksymalny rozmiar pomieszczenia, w którym sprawdzi się cyfrowy projektor dźwięku?

O: Cyfrowy projektor dźwięku może pracować w dużych pomieszczeniach, nawet o wymiarach 12 na 12 metrów.

P: Czy jest jakaś różnica między klasycznym zestawem głośników 5.1-kanałowych a cyfrowym projektorem dźwięku?

O: Oba systemy odtworzą ten sam efekt, cyfrowy projektor dźwięku wyeliminuje jednak potrzebę zastosowania dodatkowego okablowania dla wszystkich innych głośników w systemie.

P: Czy jest jakaś różnica między wirtualnym systemem surround a cyfrowym projektorem dźwięku?

O: System wirtualnego dźwięku przestrzennego oferuje raczej małe pole dźwiękowe, a sam efekt przestrzenny może różnić się w zależności od pozycji słuchacza. Natomiast cyfrowy projektor dźwięku oferuje rzeczywisty wielokanałowy dźwięk przestrzenny porównywalny z zastosowaniem pięciu osobnych głośników odtwarzających pełny efekt dookólny.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

 1. Supercena
  MUSICCAST YSP-5600

  MUSICCAST YSP-5600

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Cena promocyjna 6 333 zł Normalna cena 7 999 zł
 2. MusicCast YSP-2700

  MusicCast YSP-2700

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Już od 3 829 zł Normalna cena 4 695 zł
 3. Bestseller
  Yamaha YAS-207

  YAS-207

  Yamaha
  Soundbary
  Już od 1 449 zł Normalna cena 1 699 zł
 4. Bestseller
  YAS-207 czarny

  YAS-207 czarny

  Yamaha
  Soundbary
  Cena promocyjna 1 449 zł Normalna cena 1 699 zł
 5. Pianocraft MCR-B270D

  Pianocraft MCR-B270D

  Yamaha
  Systemy mini
  Już od 1 299 zł Normalna cena 1 499 zł
 6. Pianocraft MCR-B270D czarny

  Pianocraft MCR-B270D czarny

  Yamaha
  Systemy mini
  Cena promocyjna 1 299 zł Normalna cena 1 499 zł
 7. Pianocraft MCR-B270D srebrny

  Pianocraft MCR-B270D srebrny

  Yamaha
  Systemy mini
  Cena promocyjna 1 299 zł Normalna cena 1 499 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: