Poprzedni
Następny

16 rzeczy, których nie wiecie o serialu “Prawo ulicy” (“The wire”)

Chociaż nie wygrał żadnej nagrody Emmy, w porównaniu z hitem rodzimej stacji HBO, “Rodziną Soprano”, wyglądał na niskobudżetową produkcję, a o emisję każdego kolejnego sezonu toczyły się ostre przepychanki, do dziś serial “Prawo ulicy” jest wymieniany przez krytyków jako jeden z największych seriali telewizyjnych w historii. Zanim po raz kolejny wrzucicie go na swoje kino domowe, zobaczcie kilka ciekawostek o historii groźnego ping-ponga między policją i ciemną stroną ulic Baltimore. 

fot. kadr z serialu “Prawo ulicy”

1. Bubbles istnieje/istniał

Postać Bubblesa, grana przez Andre Royo w dużej mierze, opierała się na postaci prawdziwego bezdomnego narkomana i policyjnego informatora z Baltimore, którego znano pod tym pseudonim. Prawdziwy Bubbles po raz pierwszy rozpoczął współpracę z gliniarzami na początku lat sześćdziesiątych po aresztowaniu za włamanie i następnych kilkadziesiąt lat spędził jako informator, co doprowadziło do aresztowania kilkuset przestępców i zarobku na poziomie co najmniej 50 dolarów za każdego złapanego. Jego fotograficzna pamięć i umiejętność wtopienia się w uliczny krajobraz uczyniła go jednym z najlepszych pomocników policji w mieście, a popisowy numer serialowego Bubblesa, czyli udawany uliczny stragan z kapeluszami (wskazywał policji kogo aresztować, wkładając podejrzanym na głowę kapelusze w określonych kolorach), jest inspirowany prawdziwym życiem bezdomnego.

2. Największe wyróżnienie

Pewnego dnia w czasie zdjęć do serialu do Andre Royo podszedł mieszkaniec biednej dzielnicy Baltimore i mówiąc, że wygląda, jakby potrzebował “poprawki’, wręczył mu porcję heroiny. Royo nazywa tę sytuację swoim “ulicznym Oscarem”.

3. Znowu razem

W wielu dalszoplanowych bohaterów wcielają się prawdziwi policjanci politycy i byli przestępcy. Co najlepsze – wielu byłych więźniów spotkało się na planie serialu z gliniarzami, którzy ich aresztowali.

4. Spacer po linie

Stacja HBO po każdym sezonie rozważała zdjęcie serialu z anteny, a jego twórcy za każdym razem musieli wręcz błagać o to, by dali im szansę na kolejny sezon. Ciekawe, czy władze stacji ostatecznie posypały głowę popiołem.

5. Przygniatający ciężar Omara

Michael Kenneth Williams przyznał, że w czasie kręcenia trzeciego sezonu zmagał się z silnym uzależnieniem od kokainy, lecz nie pozwolił nikomu na zauważenie swojego problemu, zawsze będąc na czas i nie opuszczając ani jednego dnia zdjęciowego. Powodem ucieczki aktora w narkotyki był kryzys tożsamości i stany lękowe związane z nagłym wybuchem jego popularności za sprawą roli Omara.

6. Elegancki palacz

Postać 'Bunka' Morelanda opiera się na prawdziwym detektywie z Baltimore Oscarze 'Ricku'/'Bunku' Requerze. Prawdziwy "Bunk" również miał słabość do eleganckiej mody i dobrych cygar.


Przy oglądaniu dobrego filmu czy serialu warto zadbać nie tylko o oprawę wizualną, ale także tę dźwiękową. W wyborze optymalnego systemu stereo lub zestawu kina domowego pomogą nasze poradniki:


7. Łotrzyca doskonała

Stephen King nazwał postać Snoop "prawdopodobnie najbardziej przerażającą kobiecą złoczyńczynią, jaka kiedykolwiek pojawiła się w telewizyjnym serialu".

8. Dwa w jednym

Twórcy serialu zdecydowali nazwać graną przez Idrisa Elbę postać Stringer Bella po dwóch prawdziwych narkotykowych lordach z Baltimore – Stringera Reeda oraz Rolanda Bella, a jego historia jest zlepkiem ich historii.

9. Cisza!

Producenci serialu chcieli zachować dokumentalny klimat produkcji, więc – poza kilkoma wyjątkami – zdecydowali się nie wykorzystywać żadnej ścieżki dźwiękowej. Jedyna muzyka, którą mieli słyszeć widzowie to ta, która wydobywa się z widocznych w konkretnych scenach sprzętach.

10. Uliczny Uniwersytet

Michael B. Jordan niewiele przygotowywał się do roli Wallace'a, ponieważ mógł polegać na swoim życiowym doświadczeniu. Dorastający na ulicach Newark w New Jersey aktor powiedział w jednym z wywiadów: “mieszkam w okolicy, gdzie jest dużo dilerów narkotyków i znam ludzi, którzy być może sprzedają narkotyki, więc nie jest dla mnie nic nowego".


Dlaczego warto zainwestować w dobry sprzęt do Netflixa, HBO Go lub innych tego typu serwisów. O tym dowiesz się z naszego filmu:


11. Z ziemi włoskiej do greckiej

Pierwotnie mafijna rodzina, która pojawiła się w drugim sezonie serialu, miała pochodzić z Włoch, jednak twórcy uznali, że może to wywołać falę porównań z “The Sopranos”, więc ostatecznie osadzili pochodzenie w Grecji.

12. Szkolenia na Dzikim Zachodzie

Twórcy chcieli, by przygotowując się do roli Omara, Michael Kenneth Williams zaznajomił się z dwoma klasycznymi westernami – “Dzika banda” z 1969 i “Człowiek, który zabił Liberty Valance'a” z 1962 roku.

13. McArdle? Nie, McNulty.

Jimmy McNulty pierwotnie miał nazywać się Jimmy McArdle, ale ponieważ nikomu nie podobało się to nazwisko, producent wykonawczy Robert F. Colesberry zaproponował zmianę.

14. Pierwsze i ostatnie słowo należy do...

Jimmy McNulty (Dominic West) mówi pierwszą i ostatnią linię w serialu.

15. Smutny Elba

Podobno Idris Elba tak bardzo przeżył śmierć swojej postaci, że twórcy serialu musieli zapewniać go, iż jest na tyle utalentowany, że na pewno dostanie równie dobre role.

16. Rodzina przede wszystkim

W czwartym sezonie serialu Dominic West, który był największą gwiazdą serialu, poprosił o zredukowanie roli, by mógł spędzać więcej czasu z rodziną w Londynie. W serialu ograno to w ten sposób, że Jimmy McNulty podjął pracę w drogówce, która wymagała mniej pracy.

A jeżeli szukasz sprzętu audio i masz pytania na jego temat, skontaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: