Poprzedni
Następny

Jubileuszowy gramofon Thorens New Reference

Thorens z okazji swoich 140. urodzin zapowiedział specjalny rocznicowy gramofon – model New Reference, który jest efektem dążenia tej marki do perfekcyjnego oddania nagrań muzycznych. Urządzenie zostało zaprojektowane i zoptymalizowane od podstaw wraz z w pełni aktywnym systemem izolacji wibracji.

Jubileuszowy gramofon Thorens New Reference

Thorens nawiązał współpracę z niemiecką firmą Seismion, znaną ze swoich wiodących w klasie aktywnych wibroizolatorów, aby stworzyć gramofon, który został zaprojektowany wokół systemu wibroizolacji, stanowiącego integralną część systemu. Seismion w pełni wykorzystał swoje doświadczenie w zakresie aktywnych systemów izolacyjnych stosowanych w przemyśle półprzewodnikowym, nanotechnologii i laboratoriach naukowych, czego rezultatem jest wibroizolacja, jakiej nigdy wcześniej nie widziano i nie doświadczono w gramofonach.

Skuteczna izolacja drgań

Aktywna izolacja drgań opiera się na piezoelektrycznych czujnikach przyspieszenia o niezwykle wysokiej czułości oraz na całkowicie liniowym elektronicznym obwodzie sterującym, który generuje niezrównanie niskie siły sterujące wolne od szumów i zniekształceń. Ten wyrafinowany system mechatroniczny oparty jest na tzw. Sky-Hook-Damping i izoluje zakłócenia już poniżej 1 Hz, redukując je do mniej niż 1% (-40 dB) przy częstotliwościach 10 Hz i wyższych.

Cały system został zaprojektowany w taki sposób, że środek ciężkości – COG – znajduje się blisko płaszczyzny izolacji. W ten sposób sprzężenie drgań poziomych i ruchów przechylających udało się znacznie zredukować. Ponadto samo podwozie jest pozbawione rezonansu dzięki warstwowej strukturze materiałów o wysokim współczynniku tłumienia. Zastosowane rozwiązania sprawiają, że użytkownik może cieszyć się niezwykle czystą muzyką.

Wysokiej klasy silnik

Drugą fundamentalną częścią każdego gramofonu jest silnik. Thorens New Reference wyposażono w wysokiej jakości niemiecki 3-fazowy silnik synchroniczny, który napędzany jest przez trzy całkowicie liniowe wzmacniacze mocy z sygnałem sinusoidalnym przesuniętym o 120°. Moment obrotowy silnika jest przenoszony na talerz za pomocą paska. Łożysko hydrodynamiczne zoptymalizowania za pomocą równań teorii smarowania. W tym kontekście wykorzystywano liczbę Sommerfelda, która opisuje grubość filmu smarnego i średnicę łożyska.

Dodatkowo dzięki niewielkiemu momentowi hamującemu naprężenia silnika i paska są znacznie mniejsze. W ten sposób minimalizowane są wszelkie zakłócenia, a także zwiększana jest żywotność samego gramofonu. Aktywne tłumienie nie wytwarza stałego momentu hamującego, a jedynie momenty dynamiczne, które eliminują częstotliwości modulacji. Całość przełożyła się na przestrzenne, niezwykle szczegółowe brzmienie i świetną tonalność.

Premiera

Jubileuszowy gramofon Thorens New Reference zostanie zaprezentowany podczas wystawy High End Show w Monachium. Tegoroczna edycja tego wydarzenia odbędzie się od 18 do 21 maja.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video Design


Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: