Poprzedni
Następny

Bowers & Wilkins świętuje 30-lecie istnienia głośnika Nautilus

W tym roku mija 30 lat od premiery hi-endowej kolumny głośnikowej Nautilus firmy Bowers & Wilkins. Model ten jest ręcznie wykonywany na zamówienie w fabryce brytyjskiego producenta zlokalizowanej w Worthing. Aby uczcić tę wyjątkową, perłową rocznicę Bowers & Wilkins stworzył unikalną parę głośników Nautilus, która została wykończona efektownym lakierem Abalone Pearl.

Bowers & Wilkins Nautilus

Nautilus jest i zawsze był niezwykłym połączeniem nieokiełznanej ambicji i rewolucyjnego projektu – rezultatem prawdziwie oryginalnego, nieszablonowego myślenia, które doskonale oddaje filozofię marki Bowers & Wilkins. Perłowy to idealny kolor na 30-lecie Nautilusa – tym bardziej odpowiedni, że jest to również kolor wnętrza muszli charakterystycznego mięczaka morskiego, który był inspiracją dla nazwy tych unikalnych kolumn głośnikowych brytyjskiej renomowanej marki.

Przełomowa wizja

To, że Nautilus jest nadal najbardziej efektownym wizualnie głośnikiem, nawet około 30 lat po jego wprowadzeniu na rynek, jest świadectwem przełomowej wizji zarówno założyciela firmy Johna Bowersa, który zainicjował projekt Nautilus na krótko przed swoją śmiercią, jak i Laurence’a Dickiego – głównego inżyniera Bowers & Wilkins, który ostatecznie zrealizował to dziedzictwo.

Bowers & Wilkins Nautilus

Nautilus jak samochód koncepcyjny

Idea projektu modelu Nautilus była prosta, lecz stanowiła ogromne wyzwanie. Celem było „stworzenie głośnika, który nie będzie brzmiał tak jak głośnik”. Uzbrojony w niezwykle szeroki zakres wymagań, ale bez ograniczeń czasowych i kosztowych, Nautilus wyłonił się niemal tak jak samochód koncepcyjny stworzony w rzeczywistości. Pięcioletni projekt pokazał, jak wiele negatywnych cech obudowy głośnika można wyeliminować dzięki innowacyjnemu projektowi.

Nagroda Królowej

Efektem prac inżynierów i projektantów Bowers & Wilkins było rewolucyjne osiągnięcie, które wprowadziło koncepcję wykładniczo zwężającej się tuby. Tuba Nautilusa otrzymała Nagrodę Królowej (Queen’s Award) za innowacyjność i w praktyce była tylko jednym z wielu przełomowych rozwiązań opracowanych w ramach projektu Nautilus, które miały wpływ na przyszłe projekty produktów firmy Bowers & Wilkins. Obok równie niezwykłego modelu 801, chętnie wybieranego przez profesjonalistów z branży muzycznej, Nautilus był kluczowym elementem w budowaniu pozycji Bowers & Wilkins jako wiodącej marki audio na świecie.

Bowers & Wilkins Nautilus

Ręcznie produkowany

30 lat później od swojego debiutu Nautilus jest wciąż budowany w ten sam sposób. Jak na ironię, dla firmy, która wyznaczyła nowe standardy precyzji automatyzacji produkcji audiofilskich kolumn głośnikowych, budowa pary Nautilusów to nadal żmudny, ręczny proces. Samo skonstruowanie jednej obudowy głośnika zajmuje ponad tydzień – i to jeszcze przed przystąpieniem do szlifowania, malowania czy polerowania. Nic dziwnego, że popyt na Nautilusy w ciągu 30 lat ich istnienia konsekwentnie przewyższał podaż. Obecnie czas oczekiwania na nowy zestaw głośnikowy Nautilus wynosi 14 miesięcy.

Perłowe wykończenie na perłowy jubileusz

Nic w branży audio nie wygląda i nie brzmi tak jak Nautilus, który do dziś pozostaje ikoną radykalnego myślenia i rewolucyjnego projektowania. Jubileuszowe wykończenie Abalone Pearl jest wspaniałą celebracją jednego z najbardziej legendarnych głośników, jakie kiedykolwiek powstały.

Chociaż jesteśmy nieustannie zaangażowani w rozwój przyszłości wysokiej jakości dźwięku we wszystkich naszych produktach, to jednak Nautilus pozostaje dla nas wszystkich najważniejszy. Bez wahania prezentuje wszystko to, co jest wyjątkowe w Bowers & Wilkins i naszym bezkompromisowym podejściu do tworzenia najlepiej brzmiących i najpiękniej zaprojektowanych produktów audio na świecie – powiedział Dave Sheen, Brand President Bowers & Wilkins.

Nautilus jest standardowo produkowany w 3 wariantach kolorystycznych: Midnight Blue Metallic, Silver i Black. Bowers & Wilkins oferuje również usługę, w ramach której za dodatkową opłatą dopasowuje kolor produktu do wymagań klienta.

Bowers & Wilkins Nautilus

Specjalną, jubileuszową wersję modelu Nautilus wykończoną lakierem Abalone Pearl można zobaczyć w nowym filmie stworzonym przez Bowers & Wilkins.

Przedstawiono w nim historię narodzin tych niezwykłych kolumn głośnikowych, wyjątkowe rzemiosło i pasję, z jaką powstaje każda para Nautilusów i wpływ, jaki ta konstrukcja wywarła na branżę audio.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: