Poprzedni
Następny

Głośniki inteligentne – czy to dobry wybór?

Dynamiczny rozwój technologii bezprzewodowych w ostatnich latach miał mocny wpływ na rynek sprzętu audio. Gorącym trendem stały się głośniki inteligentne, kusząc kompaktową formą oraz wygodą strumieniowania muzyki bez kabli. Jednak jakość dźwięku oferowana przez najpopularniejsze marki technologiczne pozostawia wiele do życzenia. Czy są więc jakieś alternatywy?

Wielki brat nasłuchuje

Na początku warto przyjrzeć się kilku wadom, które są powiązane z użytkowaniem „klasycznego” głośnika inteligentnego połączonego z najpopularniejszymi asystentami głosowymi. Jednym z podstawowych problemów jest prywatność. Największe technologiczne serwisy internetowe nie raz pisały o gromadzeniu danych lub stale słuchających mikrofonach w urządzeniach inteligentnych. W dobie, gdy dostęp do sieci stanowi ważny element naszego życia, większość z pewnością chciałaby korzystać z niej z jak najlepszym poziomem ochrony danych. Bez skorzystania z dodatkowych ustawień głośniki połączone z Internetem tego nie zapewniają. Zniechęca to wiele osób do ich użytkowania.

g_o_niki_int_1140

Co słychać? Niezbyt wiele

Kolejną z wad jest jakość dźwięku oferowana przez sporą część inteligentnego sprzętu audio. Chociaż nie można im odmówić wygody użytkowania, brzmienie często nie oferuje niczego szczególnego. Wśród czołowych producentów zdarzały się modele, przy których poświęcono czas jakości komponentów. Nie jest to jednak normą. Technologicznym gigantom najczęściej nie zależy na tym, aby zaoferować brzmienie na poziomie przynajmniej odrobinę wyższym niż przeciętny głośnik inteligentny. Powodem niskiej jakości może też być brak szerszego doświadczenia w projektowaniu urządzeń audio.

Gdzie to podłączyć?

Choć głośniki inteligentne oferują szerokie możliwości połączeń bezprzewodowych (choć i tu zdarzają się modele, które nie posiadają Bluetooth…), gorzej jest z dostępnością złączy. Najczęściej spotkamy konstrukcje mające wyłącznie gniazdo zasilające, ewentualnie dodatkowy AUX jeśli zdecydują się na niego projektanci. Na tym możliwości się kończą. Mocno zawęża to funkcjonalność takiego sprzętu, uniemożliwiając podłączenie na przykład do telewizora lub odtwarzacza CD. Każde urządzenie „smart” ma pod tym względem swoje ograniczenia, a w przypadku smart-głośników limit można osiągnąć bardzo szybko.

Skąd taka popularność?

Można się zastanawiać skąd zatem wzięła się popularność głośników inteligentnych, nawet jeśli nie oferują niczego szczególnego pod kątem brzmienia i mają inne wyżej wymienione wady. Bezprzewodowe strumieniowanie nagrań, prostota konfiguracji oraz fakt, że tego rodzaju sprzęt zajmuje niewiele miejsca to główne powody popularności takich rozwiązań. Coraz większym zainteresowaniem w Polsce cieszy się również sterowanie głosowe.

Same zalety bez wad? To możliwe!

Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba rezygnować z bezprzewodowych rozwiązań i sterowania głosowego, aby mieć sprzęt oferujący wyższą jakość dźwięku i nie słuchający nas w dzień i w nocy.

Tradycja doskonałego brzmienia

Bezprzewodowy dźwięk nie musi wcale oznaczać płaskiej barwy czy mało dynamicznego basu. Na rynku istnieją marki, takie jak Yamaha czy Bluesound (z firmą-matką NAD), znane w świecie audio od wielu lat. Część z nich wytwarzało wzmacniacze i kolumny głośnikowe odkąd tylko idea hi-fi ujrzała światło dzienne. Obecnie świetnie wykorzystują swoje doświadczenie, łącząc piękne brzmienie z bezprzewodową technologią.

Wygodne sterowanie, również głosowe

Standardowe głośniki połączone z Internetem mają wbudowany przynajmniej jeden mikrofon, ale najczęściej jest ich kilka, aby skutecznie zbierać głos z każdego kierunku. Natomiast produkty takich marek jak Yamaha czy Bluesound łączymy z wybranym asystentem głosowym (np. Google Assistant) przez zewnętrzną aplikację na smartfonie. Mikrofon w naszym telefonie jest używany tylko w tym momencie, dzięki czemu nie nasłuchuje cały czas. Co więcej, jeśli nie mamy chęci konfigurowania obsługi głosowej możemy po prostu tego nie zrobić i nadal cieszyć się świetnym brzmieniem. Sterowanie muzyką będzie możliwe dzięki wbudowanym przyciskom w głośniku lub w panelu odtwarzania w zewnętrznej aplikacji producenta. Mamy zatem wygodę, jak i wybór z czego tak naprawdę chcemy korzystać.

Podłącz TV, odtwarzacz CD, a nawet gramofon!

Wiele modeli głośników inteligentnych (np. Yamaha MusicCast 50) posiadają dodatkowe złącza np. optyczne, do których możemy podłączyć telewizor. Dzięki temu taki głośnik może nam służyć jako sposób na lepszy dźwięk z TV. A nawet jeśli głośnik nie posiada zewnętrznych złączy (np. Yamaha MusicCast 20) to może bezprzewodowo łączyć się z wieloma innymi klasycznymi produktami audio marki Yamaha – np. odtwarzaczem CD (Yamaha CD-NT670D) a nawet gramofonem (Yamaha MusicCast Vinyl 500). Tego głośniki inteligentne od technologicznych gigantów nie potrafią!

Który głośnik wybrać?

Jak widzicie domowe systemy audio działające w oparciu o Wi-Fi oraz Bluetooth to obecnie rozwinięty rynek, w którym możemy wybierać spośród świetnie zaprojektowanych rozwiązań. Nie tylko oferują ponadprzeciętną jakość dźwięku, ale również mogą być ozdobą pomieszczenia. Poniżej prezentujemy najciekawszy sprzęt dostępny w naszej ofercie ze sterowaniem głosowym i pięknym brzmieniem!

Yamaha MusicCast 20

Ranking zaczynamy od jednego z najpopularniejszych urządzeń z serii MusicCast, czyli głośnik oznaczony numerem 20. Kompaktowa konstrukcja połączona z funkcjonalnościami sieciowymi i świetnym brzmieniem sprawiły, że sprzęt zagościł w niejednym domu.

Yamaha MusicCast 20

Stylowa obudowa tego kompaktowego głośnika wyróżnia się świetnym spasowaniem oraz jakością użytych materiałów. Projektanci Yamahy zadbali o połączenie nowoczesnych kształtów z szeroką funkcjonalnością. Jedynym połyskującym elementem jest górny panel dotykowy, pozwalający na sterowanie odtwarzaniem muzyki. Dzięki matowemu wykończeniu pozostałych elementów, urządzenie łatwo utrzymać w czystości. Bez względu na to czy wybierzemy wariant czarny lub biały MusicCast 20 będzie dyskretną ozdobą pomieszczenia, spełniając jednocześnie swoją funkcję. A trzeba przyznać, że producent naszpikował ten niepozorny głośnik wszystkimi przydatnymi opcjami.

Wyróżnikiem nowoczesnego sprzętu grającego jest oczywiście łączność bezprzewodowa. MusicCast 20 jest pod tym względem wzorem dla produktów konkurencji. Sygnał możemy przesyłać zarówno przez Bluetooth, Wi-Fi lub AirPlay. Dodatkowo sprawne sterowanie odtwarzaniem umożliwia bezpłatna aplikacja MusicCast. Działa sprawnie zarówno na sprzętach z Androidem jak i tych z logo nadgryzionego jabłka.

Zaawansowane sterowanie głosowe jest możliwe dzięki kompatybilności z Asystentem Google. Można dzięki niemu sterować urządzeniami audio i audio-wideo bez konieczności sięgania po pilota, smartfon lub tablet. Asystent Google umożliwia m.in. włączanie i wyłączanie odtwarzania, regulowanie poziomu głośności, a także wybieranie pomieszczeń, w których odtwarzana jest muzyka. Gdy do tego wszystkiego dodamy wysoką jakość dźwięku otrzymujemy świetną propozycję dla melomana. MusicCast 20 to bardzo dobry wstęp do tego, jaki może być dźwięk hi-fi bez wydawania astronomicznych sum. Mocna i dynamiczna podstawa basowa łączy się tu z klarownymi wokalami i dobrze zbalansowaną górą. Dodatkowo istnieje opcja połączenia dwóch głośników w system stereo dla jeszcze lepszych efektów. Brzmienie zyskuje wtedy na przestrzenności, świetnie wypełniając nawet większe pomieszczenia.

Yamaha oferuje mocnego konkurenta dla pozostałych głośników inteligentnych – w dodatku za rozsądną cenę. Świetnie zaprojektowana aplikacja w języku polskim to znaczący atut. Dotykowe sterowanie, stabilna łączność bezprzewodowa oraz ponadprzeciętne brzmienie świadczą o dopracowaniu konstrukcji. To kompletny głośnik, na bazie którego możemy zbudować nowoczesny system domowego audio.

Yamaha MusicCast 50

Brzmienie mniejszego modelu jest niewystarczające? MusicCast 50 to rozwiązanie dla tych, którzy chcą czegoś więcej od bezprzewodowego dźwięku. Nowoczesną funkcjonalność modelu 20 połączono z jeszcze mocniejszym wzmacniaczem o mocy 70W i układem czterech wysokiej jakości głośników. Pomimo większej obudowy zachowanie tego samego języka projektowego sprawia, że MusicCast 50 prezentuje się niezwykle elegancko. Do wyboru oddano czarną i białą wersję kolorystyczną. Urządzenie świetnie wpasuje się do wystroju każdego wnętrza.

Yamaha MusicCast 50

To bardzo istotny aspekt, ponieważ Yamaha promuje większego MusicCast’a jako alternatywę dla soundbarów. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo przestrzeni pod telewizorem albo ograniczeniem jest budżet, możemy podłączyć głośnik do telewizora przez złącze optyczne lub RCA. Zajmuje niewiele miejsca, ale oferuje imponujące brzmienie jak na swoje rozmiary. Naturalna barwa dźwięku, z której słynie Yamaha świetnie sprawdzi się przy oglądaniu filmów czy seriali. W razie potrzeby można łatwo dostosować brzmienie do swoich potrzeb w darmowej aplikacji MusicCast.

Sterowanie odtwarzaniem umożliwia zarówno dyskretny panel dotykowy, jak i wspomniana apka. Użytkownik ma wybór, który łatwo dopasować do swoich przyzwyczajeń. Regulacja głośności, pomijanie utworów czy parowanie z głośnikiem przez Bluetooth będzie niemal od razu będzie intuicyjne. Można skupić się na muzyce i jakości dźwięku bez problemów z urządzeniem. Trzeba przyznać, że Yamaha poradziła sobie fantastycznie z zapewnieniem prostej, przemyślanej obsługi swoich urządzeń. To ogromny plus całej rodziny MusicCast.

Bluesound Pulse Flex 2i

Co jeśli mamy naprawdę niewiele przestrzeni dla sprzętu audio, lub chcemy po prostu go ukryć? Idealnym rozwiązaniem może okazać się Bluesound Pulse Flex 2i. Ten najmniejszy głośnik z oferty producenta skrywa w sobie nie tylko świetną jakość dźwięku, ale przede wszystkim nowoczesne funkcje sieciowe.

Bluesound Pulse Flex 2i

Kompaktowa obudowa dostępna w eleganckiej czerni lub bieli została zaprojektowana bez kompromisów na funkcjonalności. Wewnątrz umieszczono dwa wysokiej jakości przetworniki o średnicy 89mm (niskotonowy) oraz 25mm (wysokotonowy). Pulse Flex 2i działa ze standardowego zasilania, ale opcjonalnie może również działać na akumulatorze sprzedawanym oddzielnie. Podobnie jak pozostałe modele, głośnik jest częścią autorskiego systemu multiroom Bluesound. Dzięki temu po podłączeniu do Internetu (za pomocą złącza Ethernet lub po dwuzakresowym Wi-Fi) możemy odtwarzać muzykę z ulubionego serwisu strumieniowego lub innych źródeł, takich jak lokalny serwer plików. Funkcjonalność dodatkowo rozszerza Bluetooth z kodekiem aptX, który pozwala na przesyłanie dźwięku bez utraty jakości.

Siłą systemu Bluesoundajest świetne oprogramowanie. Odtwarzaniem oraz strefami w domu możemy sterować z bezpłatnej aplikacji BluOS dostępnej zarówno na system iOS jak i Androida. Oferuje ona przejrzysty interfejs i działa stabilnie. Możemy w niej dodać swoje ulubione źródła muzyki – serwisy streamingowe lub podłączyć lokalny serwer czy stację radia internetowego. Gdy nasz ekosystem głośników Bluesound się powiększy, z łatwością można zarządzać odtwarzaniem w poszczególnych strefach. Kompatybilność z wirtualnym asystentem głosowym Alexa bardzo cieszy, dzięki czemu sterowanie muzyką może być jeszcze sprawniejsze i bardziej intuicyjne.

Pulse Flex 2i to świetna propozycja dla nowoczesnych melomanów. Jeśli słuchasz muzyki całymi dniami przy pracy z domowego biura i cenisz sobie dopracowany dizajn oraz jakość dźwięku, to propozycja od Bluesoundajest dla ciebie!

Bluesound Pulse Mini 2i

Idąc krok dalej w ekosystem Bluesound warto zwrócić uwagę na większego brata modelu Flex 2i czyli Pulse Mini 2i. Choć nazwa daje znać o niewielkich rozmiarach urządzenia, to producent daje świetny przykład, że nowoczesny głośnik to nie tylko funkcje bezprzewodowe. Liczy się też jakość dźwięku i wygląd. Pulse Mini 2i spełnia te założenia z nawiązką.

Bluesound Pulse Mini 2i

Design całej rodziny multiroom od Bluesounda jest bardzo spójny i elegancki. Obudowa jest zatem dostępna w kolorze czarnym lub białym, a zakrzywione linie w połączeniu ze stylową maskownicą dopasują się do praktycznie każdego wnętrza. W porównaniu do mniejszego bliźniaka Pulse 2i wyposażono w cztery wysokiej jakości przetworniki oraz wzmacniacz o mocy 100 watów. Już sam fakt mocy oraz ilości głośników zdradza, czego możemy się spodziewać. Brzmienie to główny atut Pulse Mini 2i.

Bluesound w swoich konstrukcjach wykorzystuje doświadczenie projektantów kolumn głośnikowych PSB, dzięki czemu jakość dźwięku jest traktowana równie poważnie, co nowoczesne rozwiązania bezprzewodowe. Energiczne i przestrzenne brzmienie tego modelu świetnie sprawdzi się w nowoczesnych gatunkach muzyki, a gdy ulubione nagrania cicho płyną w tle dźwięk jest przyjemnie gładki i rozdzielczy. Wszystko dzięki obsłudze plików o maksymalnej jakości 24/192kHz nawet w 64 oddzielnych strefach. Sterowanie głosowe może przebiegać sprawnie dzięki możliwości konfiguracji asystenta Alexa. Ponadto 2-pasmowe Wi-Fi, obsługa AirPlay 2 oraz Bluetooth zapewnia stabilne połączenie i kompatybilność z urządzeniami pracującymi zarówno na systemach iOS i Android lub platformach komputerowych. Sterowanie muzyką oraz strefami odtwarzania ułatwia darmowa aplikacja BluOS, którą pobierzemy za darmo w sklepie na naszym urządzeniu mobilnym. Jej funkcjonalność omówiliśmy wcześniej, dlatego można ją podsumować tylko w jeden sposób – to fantastyczne narzędzie łączące wszystkie nasze urządzenia Bluesound w spójny ekosystem.

Komfort, wygląd i jakość

Jak widać po naszym rankingu, na rynku istnieją świetne alternatywy dla niskiej jakości głośników inteligentnych. Może to być przełomowe rozwiązanie dla nowoczesnych melomanów, którzy pragną mieć pełną kontrolę nad odtwarzaniem muzyki. Rozmieszczenie urządzeń w kilku pomieszczeniach umożliwi słuchanie ulubionych utworów w całym domu lub w wybranym pomieszczeniu. Obsługa komend głosowych to fantastyczna opcja, którą możemy dodatkowo usprawnić sterowanie naszym systemem audio. Jak się okazuje, nie trzeba od razu wydawać ogromnych kwot, by korzystać z zalet bezprzewodowego dźwięku

Jeśli zastanawiasz się nad stworzeniem swojego pierwszego systemu multiroom zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi pozycjami w ofercie Top Hi-Fi & Video Design. Na pewno znajdziesz tam sprzęt spełniający twoje oczekiwania. W razie pytań i wątpliwości pomocna może się okazać Strefa Wiedzy na naszym blogu. Tworzymy tam przejrzyste poradniki na różne tematy związane z dobrym brzmieniem. Zapraszamy do lektury!

Serdecznie zapraszamy też do jednego z salonów, gdzie nasi eksperci służą pomocą i profesjonalnie przygotowanymi odsłuchami wybranego sprzętu. Przyjemna atmosfera i możliwość porównań urządzeń między sobą na pewno pomoże Ci dokonać właściwej decyzji zakupowej, z której będziesz zadowolony. Zapraszamy!

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: