Poprzedni
Następny

Głośniki i kolumny podstawkowe do dużego pokoju. Czasami mały może więcej?

Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na wybór głośników do zestawu audio jest wielkość pomieszczenia. Większość osób stosuje zasadę, że do mniejszych pomieszczeń wybierane są głośniki podstawkowe, natomiast w większym metrażu lepiej sprawdzają się podłogówki. W tym artykule wyjaśnię Wam, że nie musi być to regułą, więc osoby wybierające głośniki do pomieszczenia o większej powierzchni mogą wybrać głośniki podstawkowe. Wyjaśnię, jakie są najważniejsze zalety kolumn podstawkowych i zaproponuję modele, które będą odpowiednie do nagłośnienia dużego pokoju. 

Kolumna głośnikowa podstawkowa PSB

Głośniki podstawkowe i podłogowe - różnice

Tworząc zestaw stereo, użytkownik musi podjąć decyzję dotyczącą typu głośników. W sprzedaży dostępne są dwa podstawowe typy kolumn – podstawkowe i podłogowe. Odmienna konstrukcja sprawia, że oba typy mają swoje wady i zalety. Z własnego doświadczenia wiem także, że wybór głośników przez wielu użytkowników nie opiera się wyłącznie na kwestiach technicznych i brzmieniowych. Duży wpływ na decyzję mają osobiste preferencje użytkowników – jedni wolą modele podstawkowe, inni  z kolei podłogowe. Podstawowa zasada mówi, że monitory są bardziej odpowiednie do mniejszych pomieszczeń, o powierzchni nieprzekraczającej 20 metrów kwadratowych. Ma na to wpływ przede wszystkim mniejsza powierzchnia obudowy tych głośników, która sprawia, że nie są one w stanie wygenerować nisko schodzącego i sprężystego basu, znanego z wielu kolumn podłogowych. To oczywiście stwierdzenie ogólne i nie do końca prawdziwe – wszystko zależy bowiem od posiadanych głośników podstawkowych, zastosowanego wzmacniacza oraz oczywiście akustyki pomieszczenia. Niemniej jednak taki pogląd funkcjonuje wśród wielu użytkowników, dlatego w tym tekście chciałbym obalić ten mit.

Więcej informacji dotyczącej akustyki pomieszczenia odsłuchowego znajdziesz w tym artykule

Podłogówki są osobną, bardzo liczną grupą głośników, która jest chętnie wybierana przez użytkowników. Te modele często określane są jako głośniki wolnostojące, ponieważ umieszcza się je bezpośrednio na podłodze lub na ciężkich podstawach, które mają odizolować je od podłoża. Mają większy rozmiar obudowy, co sprawia, że są w stanie wygenerować większe ciśnienie akustyczne. Dzięki temu głośniki podłogowe są w stanie nagłośnić pomieszczenia o powierzchni nawet kilkudziesięciu metrów kwadratowych.

Głośnik podstawkowy również może mieć duże przetworniki

Głośniki podstawkowe – najważniejsze zalety

Głośniki podstawkowe, ze względu na szereg zalet, są chętnie wybierane przez użytkowników chcących uzyskać bardzo dobrą jakość dźwięku w zestawie stereo. Zacznę od podstawowej zasady – właściwe ustawienie głośników ma duży wpływ na jakość dźwięku w systemie. Dzięki możliwości regulacji wysokości, poprzez wybór odpowiednich standów, użytkownicy mają możliwość  precyzyjnego doboru wysokości ustawienia głośników. Jeśli przetworniki ustawimy na wysokości uszu, wówczas mamy gwarancję, że potencjał dźwiękowy głośników jest właściwie wykorzystany. Ponadto, mniejszy rozmiar obudowy pozwala na zastosowanie ich w mniejszych pomieszczeniach, o powierzchni kilku lub kilkunastu metrów kwadratowych, w których kolumny podłogowe nie byłyby dobrym rozwiązaniem.

Warto wiedzieć także, że ze względu na mniejszą obudowę głośniki podstawkowe są nieco łatwiejsze do zestrojenia przez producenta. Mniejsza konstrukcja ogranicza bowiem ilość problemów związanych z rezonansami i innymi zjawiskami fizycznymi. Dlatego głośniki podstawkowe mogą być lepiej zestrojone w stosunku do podłogówek tego samego producenta, mimo tego, że w obu konstrukcjach zastosowane zostały podobne przetworniki i materiały do wykonania obudowy. Potwierdza to opinia wielu użytkowników, którzy preferują monitory w zestawie stereo. Dobre kolumny podstawkowe często w stanie pokazać więcej muzycznego detalu oraz cechują się lepszym balansem między poszczególnymi składowymi pasma. Mam tu na myśli zarówno kolumny aktywne, jak i pasywne.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule Jak wybrać głośniki podstawkowe

Głośnik podstawkowy Indiana Line

Kolumny podstawkowe – do jakich pomieszczeń się sprawdzą?

Jak już wspomniałem, kolumny podstawkowe najczęściej wybierane są do mniejszych pomieszczeń, których metraż nie przekracza kilkunastu metrów kwadratowych. Większość modeli głośników projektowana jest właśnie dla takich potrzeb. Chciałbym jednak zaznaczyć, że posiadacze większych pomieszczeń wcale nie muszą rezygnować z głośników podstawkowych. W sprzedaży dostępne są monitory dedykowane do większych pomieszczeń, które dzięki większym przetwornikom oraz odpowiedniemu litrażowi obudowy są w stanie wygenerować ciśnienie akustyczne pozwalające nagłośnić duży pokój. Chciałbym zaznaczyć, że nie istnieje żadna granica dotycząca powierzchni pomieszczenia, w jakim mogą być zastosowane takie głośniki, zależy to bowiem od wielu czynników. Przede wszystkim od parametrów kolumn podłogowych i mocy wzmacniacza w systemie stereo. Wszystkie najważniejsze parametry głośników, które należy wziąć pod uwagę, omówię w kolejnym rozdziale.

Część posiadaczy pomieszczeń o większym metrażu obawia się, że kolumny podstawkowe nie zapewnią odpowiedniego nagłośnienia oraz dobrej jakości basu. Istnieje kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu. Jednym z nich jest wybór kolumn podstawkowych oraz wzmacniacza, które zapewnią odpowiednie natężenie basu. Sam niejednokrotnie byłem pod wrażeniem niskich tonów generowanych przez zestaw stereo z głośnikami podstawkowymi. Kolejnym sposobem jest dodanie subwoofera do zestawu. Głośnik basowy wygeneruje najniższe częstotliwości w zakresie od kilku do kilkudziesięciu Hz, czyli najniższe częstotliwości, dzięki którym usłyszycie głębszy bas. Zaznaczam także, że subwooferma wpływ nie tylko na ilość niskich tonów, ale też na ich jakość. To rozwiązanie polecam w przypadku, gdy jedynym mankamentem brzmienia zestawu jest właśnie niedobór basu. 

Głośniki podstawkowe przeżywają teraz renesans swojej popularności

Jakie głośniki podstawkowe do większych pomieszczeń wybrać?

Jeśli zamierzacie wybrać kolumny podstawkowe do dużego pomieszczenia, powinniście zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów oraz cech konstrukcyjnych, które po kolei omówię.

Jednym z najważniejszych parametrów, który określa, jak głośno jest w stanie zagrać kolumna, jest efektywność kolumn, określana w dB. Jak nietrudno się domyślić, im wyższą wartość uzyskują głośniki, tym lepiej. Do pomieszczenia o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych warto wybrać głośniki o efektywności przynajmniej 88 dB. Przypominam, że efektywność jest wartością logarytmiczną, więc każdy dodatkowy decybel odgrywa w tym wypadku dużą rolę.

Sugeruję, aby sprawdzić także rodzaj konstrukcji głośników. Nagłośnienie dużego pomieszczenia wymaga wytworzenia odpowiedniego ciśnienia akustycznego, zwłaszcza w zakresie niskich częstotliwości. Radzę więc wziąć pod uwagę zwłaszcza modele wyposażone w membranę pasywną lub otwór bas refleks, co poprawi przetwarzanie basu.

Warto także sprawdzić średnicę membran przetworników niskotonowych lub średnio-niskotonowych - powinna ona wynosić minimum 6.5 cala. Zapewni to odpowiednie przetwarzanie niskich częstotliwości.

Chciałbym, aby każdy pamiętał, że sama analiza danych technicznych i cech konstrukcyjnych głośników jest niewystarczająca, aby dokonać dobrego wyboru. Dlatego zachęcam do konsultacji ze specjalistami w salonie Top Hi-Fi oraz odsłuchu głośników. W swojej codziennej pracy często spotykam się z prośbami o rekomendację modeli głośników podstawkowych, które sprawdzą się w dużych pomieszczeniach. Dlatego w tym poradniku chcę zaprezentować trzy modele głośników podstawkowych, które szczególnie polecam do pokoi o większym metrażu.

PSB Passif 50

Pierwszą propozycją są kolumny głośnikowe PSB Passif 50. Jest to niezwykle charakterystyczny model w stylu retro, który wyglądem nawiązuje do głośników z lat 70-tych. Te kolumny podstawkowe powstały z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia marki PSB Speakers, jednak wiele rozwiązań technicznych stanowi współczesne osiągnięcie projektantów marki. Dzięki temu miłośnicy stylu vintage mogą nabyć konstrukcję, która zapewni stylowy wygląd, lecz nie zniechęci archaicznym dźwiękiem i konstrukcją.

Wysokiej klasy tweeter w kolumnie podstawkowej

Przyjrzyjmy się nieco ich budowie. Jest to dwurożna kolumna głośnikowa wyposażona w membranę pasywną. W tym modelu zastosowano 6.5 calowy przetwornik średnio-niskotonowy z papierową membraną, która gwarantuje naturalne przetwarzanie niskich i średnich częstotliwości. Głośniki mają skuteczność 89dB, co czynniki je odpowiednią propozycją dla posiadaczy pomieszczeń o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych.

Brzmienie głośników podstawkowych PSB Passif 50 jest przestrzenne, wielowymiarowe i szczegółowe. Wyeksponowane zostały średnie tony, które są żywe i ekspresyjne. Dzięki temu wokale brzmią naturalnie, dając wiele radości ze słuchania muzyki. Zastosowanie dużej membrany pasywnej poskutkowało odpowiednią harmonią niskich tonów. Bas jest wyraźnie zaznaczony i rozłożysty, jednak nie dominuje i nie przytłacza.

Pamiętajcie, że głośniki podstawkowe PSB Passif 50 wymagają wydajnego prądowo wzmacniacza, który wydobędzie pełnię potencjału brzmieniowego z tych niezwykle udanych kolumn. Chciałbym szczególnie polecić do takiego zestawu stereo wzmacniacz NAD C 3050 LE, który także zaprojektowany został w stylu retro. Taki wybór zapewni nie tylko potężny dźwięk, ale także spójny wygląd całego zestawu. Dobrym wyborem do tych głośników będą także inne wzmacniacze zintegrowane NAD, czy też Hegel, które pozwolą uzyskać brzmienie o niezwykłej klarowności i przestrzenności.

Bowers & Wilkins 705 S3

Drugim modelem głośników podstawkowych, które dobrze radzą sobie na salonach, nawet tych dużych, są kolumny głośnikowe Bowers & Wilkins 705 S3. To już trzecia generacja znanych głośników brytyjskiego producenta. Jest to najwyższy model kolumn podstawkowych należący do serii 700, dedykowanej wymagającym użytkownikom, którzy pragną uzyskać dźwięk na wysokim poziomie. Nie sposób omówić wszystkich rozwiązań technicznych, jakie zastosował producent. Warto jednak wiedzieć, że głośnik średnio-niskotonowy wyposażony został w kompozytową membranę autorskiej konstrukcji Continuum, która stanowi jedno z kluczowych osiągnieć Bowers & Wilkins. Zapewnia ona niezwykle dojrzałe, klarowne i przestrzenne brzmienie.

Bowers & Wilkins 705 S3, kolumna głośnikowa wykorzystująca zaawansowane technologie

Uwagę zwraca odseparowany przetwornik wysokotonowy, który umieszczony został w osobnej obudowie. Precyzję w przetwarzaniu basu uzyskano poprzez zastosowanie tunelu Flowport, który zapewnia swobodny przepływ powietrza, eliminując powstawanie podbarwień. Nie sposób też nie wspomnieć o wysokiej jakości wykończenia i eleganckim wzornictwie kolumn B&W 705 S3. Uwagę zwraca nie tylko wzornictwo i dbałość o szczegóły wykończeniowe, lecz także wysoka jakość użytych materiałów. Dzięki temu głośniki sprawdzą się w eleganckich wnętrzach, wzbogacając doskonały dźwięk dodatkowym walorem wizualnym.

PSB Synchrony B600 SW

Kolejnymi kolumnami podstawkowymi, które chciałbym polecić do pomieszczenia o większym metrażu są PSB Synchrony B600 SW. To druga propozycja PSB w tym poradniku, lecz znacznie różniąca się pod wieloma względami od modelu Passif 50. Już na pierwszy rzut oka widać, że głośniki reprezentują klasyczne, eleganckie i ponadczasowe wzornictwo, które przypadło do gustu wielu użytkowników. Obudowa wykonana z MDF, a przednią ściankę pokryto dodatkowo warstwą aluminium, co ma poprawić przetwarzanie dźwięku.

PSB Synchrony B600 SW - głośniki podstawkowe z dobrym basem

Dziwić może nieco usytuowanie przetworników, ponieważ głośnik wysokotonowy umieszczony został pod wooferem. Kolumna głośnikowa podstawkowa PSB Synchrony B600SW jest konstrukcją dwudrożną z 6.5 calowym głośnikiem średnio-niskotonowym, w którym membrana wykonana została z włókna węglowego. Głośnik wysokotonowy ma tytanową kopułkę.

Moim zdaniem głośniki PSB B600SW stanowią bardzo dobry wybór dla osób ceniących przestrzenne i precyzyjne brzmienie, które z pewnością mogę określić jako Hi-endowe.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że w tym artykule obaliłem kilka przesądów dotyczących wyboru kolumn podstawkowych do dużych pokoi. Pamiętajcie, że odpowiednio dobrane kolumny podstawkowe oraz wydajny prądowo wzmacniacz zagwarantują odpowiednie nagłośnienie dużego pomieszczenia. Nie musicie ograniczać się do podłogówek, co czyni wielu użytkowników chcących nagłośnić większy metraż.

Jeśli zastanawiacie się, jakie kolumny podstawkowe do dużego pokoju wybrać, zachęcam do odwiedzenia wybranego salonu Top Hi-Fi. Będzie to dobra okazja do omówienia potrzeb oraz odsłuchu wybranego modelu. #EksperciDobregoBrzmienia chętnie pomogą wybrać kolumny podstawkowe dopasowane do Waszych oczekiwań i budżetu.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video Design


Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: