Aktualności


Aktualności

Co to jest DAC? Czy ja go potrzebuję?

19 ocen

Przetwornik C/A, zwany również DAC tylko pozornie wydaje się czymś nowym na rynku audio. Pierwsze przetworniki C/A audio w sprzęcie komercyjnym pojawiły się wraz z projektowaniem standardu Compact Disc w 1982. Pojawiła się potrzeba przetwarzania cyfrowego sygnału na analogowy, więc projektanci firmy Phillips opracowali układ TDA1540 – pierwszy przetwornik C/A dla audio. Posiadał on rozdzielczość 14 bitów, podczas gdy standard Red Book (Compact Disc) określa rozdzielczość 16 bitów. Stało się tak przez dołączenie Sony do firmy Phillips już podczas projektowania tego układu. Przetworniki TDA1540 korzystały ze specjalnego układu przetwarzającego sygnał cyfrowy i dzięki jego pomocy udało się uzyskać z nich osiągi tożsame z rozdzielczością 16 bitów. Pierwszym prawdziwym 16 bitowym przetwornikiem C/A był kolejny układ wyprodukowany przez Phillips TDA1541. Do dziś jest on darzony dużą sympatią przez wielu melomanów i audiofilów. Od tamtej pory ilość komercyjnie dostępnych przetworników stale rośnie, a kolejne firmy dołączają do tego rynku. Czym dokładnie jest DAC?

Przetwornik C/A ES9038PROOppo w UDP-205W najnowszym odtwarzaczu Oppo UDP-205 zastosowano bardzo nowoczesne przetworniki C/A ES9038PRO. Wraz z dopracowanym, symetrycznym torem analogowym udało się uzyskać zaskakująco dobre brzmienie muzyki i filmu.

DAC – Digital to Analog Converter – zwany również przetwornikiem cyfrowo analogowym to urządzenie lub układ elektroniczny, który zamienia sygnał cyfrowy na sygnał analogowy.

Ten drobny wstęp historyczny pokazuje, że DAC – jako element odtwarzacza CD jest z nami już od 35 lat (tekst pisano w 2017). Dopiero w latach 2000-2010 zaczęły szerzej pojawiać się samodzielne, komercyjne przetworniki C/A, które do tej pory były bardzo rzadkie i drogie. Zostało to wywołane pojawieniem się dużej ilości urządzeń z wyjściami cyfrowymi: komputerami, TV, konsolami. Pojawiła się wówczas potrzeba uzyskania dobrej jakości dźwięku z tych różnorodnych źródeł cyfrowych. Był to również okres kiedy zaczęło, choć nieśmiało, powstawać pojęcie PC Audio, które wykwitło w obecnym dziesięcioleciu.

Audioquest BeetleAudioquest Beetle to nietypowy DAC, przeznaczono go głównie do użytku z komputerem. Ma on wejścia USB, optyczne i moduł Bluetooth. Do jego wyjścia analogowego można podłączyć zarówno wzmacniacz zintegrowany, jak i słuchawki.

Co w trawie piszczy?

Co jest tak ważne w przetworniku C/A jako urządzeniu? Podstawą jest oczywiście układ scalony, który realizuje konwersję. Obecnie na rynku spotykamy kilka firm: Crystal Semiconductor, Wolfson, Texas Instruments, Analog Devices, Asahi Kasei, czy tak ostatnio popularny ESS. Każda z nich produkuje układy bardzo wysokiej jakości. Mimo wszystko, nie tylko sam scalony przetwornik decyduje o brzmieniu urządzenia. Równie istotne są tory analogowy i cyfrowy. Możemy mieć najlepszy przetwornik, ale poprzez złą aplikację możemy zmarnować cały jego potencjał. To tutaj właśnie jest pole do popisu dla projektantów. Projektowanie przetwornika C/A to wyjątkowo trudne zadanie, ponieważ spotykają się w nim dwa rodzaje sygnałów: cyfrowe i analogowe. Wymaga to od inżyniera wyjątkowej wiedzy i doświadczenia. Niektóre płytki drukowane dla przetworników potrafią mieć 4 i więcej warstw!

Przecież odtwarzacze CD (z wyjątkiem dedykowanych transportów CD), czy komputery mają wbudowane wyjścia analogowe. Tutaj właśnie pojawia się całe clou tego artykułu. DAC, DAC-owi nie równy. Jakość dźwięku ze źródła cyfrowego zależy w ogromnej większości od zastosowanego przetwornika i jego implementacji.

Yamaha CD-S3000 modulW pełni symetryczny, dyskretny stopień analogowy i przetwornik C/A w odtwarzaczu Yamaha CD-S3000. Zwraca uwagę wyraźny podział funkcjonalny modułu i bardzo solidny zasilacz, godny rozsądnie wycenionego wzmacniacza zintegrowanego.

Komu polecamy przetworniki C/A:

Przecież odtwarzacze CD (z wyjątkiem dedykowanych transportów CD), czy komputery mają wbudowane wyjścia analogowe. Tutaj właśnie pojawia się całe clou tego artykułu. DAC, DAC-owi nie równy. Jakość dźwięku ze źródła cyfrowego zależy w ogromnej większości od zastosowanego przetwornika i jego implementacji.

 • Osobom chcącym poprawić brzmienie istniejącego zestawu audio – wysokiej klasy przetwornik C/A w połączeniu z np. odtwarzaczem CD może bez problemu podnieść brzmienie systemu o klasę wyżej.
 • Tym którzy budują swój system od zera – dobry DAC sprawdza się doskonale jako główne źródło systemu.
 • Systemy PC Audio – przetwornik C/A z wejściem USB są podstawą takich systemów, często posiadają również wysokiej jakości wzmacniacze słuchawkowe.

Audioquest DragonFly RedNikt nie mówi, że zewnętrzny DAC znajdzie zastosowanie tylko w domowym zaciszu. Audioquest DragonFly Red można wykorzystać do poprawy brzmienia smartfona albo tabletu używanych w pracy, czy podróży.

Podsumowanie

Przetworniki C/A są niezbędne w przypadku każdego rodzaju cyfrowego audio. Zgodnie z nazwą zamieniają one sygnał cyfrowy na analogowy.  Można je znaleźć w telefonach komórkowych, komputerach, odtwarzaczach CD i wszędzie tam, gdzie zajedzie taka potrzeba. Są tu urządzenia bardzo skomplikowane, naturalne więc, że, są przetworniki lepsze i gorsze. Dlatego właśnie należy zastanowić się, czy nie warto zainwestować w oddzielne urządzenie tego typu. Dobry DAC może być stanowczym krokiem naprzód w stosunku do posiadanego zintegrowanego odtwarzacze CD, lub początkiem nowego systemu, na przykład PC Audio. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przetworników C/A to nasi eksperci polecają:

Komentarze (7)  /  Ocena: 4.9/5 (19 ocen)

 • gmaja826185.244.214.2452019-01-01 12:05:07
  ciekawy artykuł! pozdrawiam! Odpowiedz
 • donvito193.0.116.202019-01-02 13:01:57
  Właśnie planuję wybrać się do waszego sklepu po DragonFlya. Kolega pokazał mi jak to działa i nie spodziewałem się że taki mały sprzęt robi aż tak wielką różnicę w jakości muzyki :) Odpowiedz
  • slurtle89.64.31.102019-12-08 17:00:04
   Powaga? Muszę się bardziej wczytać w ten temat chyba. Odpowiedz
 • kukula37.120.156.842019-03-30 15:47:48
  nigdy nie słyszałem o czymś takim, ale kupno to raczej dobry pomysł :). Odpowiedz
 • WojownikWarczący194.99.105.2382019-10-02 10:11:10
  sam nie wiem co to ten DAC, ale po artkyule troche lepiej :D Odpowiedz
 • typebeat89.64.30.1242020-01-05 22:14:39
  Bardzo fajnie napisany artykuł i dobry temat. Odpowiedz
 • Czerock89.64.2.2352020-01-15 10:53:59
  mi by się taki przydał. hmm Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Produkty


CD-S3000
Promocja Supercena

CD-S3000

Yamaha
Odtwarzacze CD / SACD
19 999 zł
14 999 zł

UDP-205

Oppo
Odtwarzacze 4K / Blu-ray / DVD
Cena na telefon

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
 • Apartamenty Jagiellońskie
  ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
 • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław