KEF R3

KEF R3 jest 3-drożną podstawkową kolumną głośnikową, w której projektanci zastosowali te same przetworniki, które znalazły się do topowym modelu R11. Potężny, 165-milimetrowy głośnik niskotonowy, 125-milimetrowy średniotonowy i 25-milimetrowy wysokotonowy z aluminiową kopułką w układzie Uni-Q wynoszą możliwości dźwiękowe na całkowicie nowy poziom. Dzięki temu ta pełnozakresowa konstrukcja spełnia oczekiwania nawet bardzo wymagających użytkowników.

 • Współosiowy zespół głośnikowy Uni-Q
 • 3-drożna konstrukcja bas-refleks
 • Układ wzmocnień Constrained Layer Damping
 • Elastyczny port bas-refleks

Nowa definicja radości

Nic nie dorówna emocjom, które pojawiają się podczas pierwszego odsłuchu wspaniałej muzyki. To uczucie ekscytacji, kiedy każda zmiana nuty, frazy i akordu ujawnia się w całej swej okazałości. Nowa seria KEF R została przeprojektowana od podstaw, aby zapewnić dźwięk tak czysty i tak emocjonujący, że każdy odsłuch staje się prawdziwie wyjątkowym wydarzeniem. W nowej serii R łączą się dekady doświadczenia i niezrównana pasja projektantów do muzyki. Wykorzystując innowacje wywodzące się z serii Reference oraz nowo opracowane rozwiązania techniczne nowa seria R dostarcza więcej szczegółów i jeszcze większe emocje. Każdy element zastosowany w tej serii został precyzyjnie zaprojektowany, aby odwzorować radość charakterystyczną dla pierwszego odsłuchu.

R to początek Reference

Urzeczywistniane przez firmę KEF poszukiwanie muzycznej perfekcji wymaga nieustannych innowacji. Jest to prawdziwe tak samo dzisiaj, jak i w chwili rozpoczęcia działalności KEF w 1961 r. Innowacje obejmują całe spektrum audio i całą kolumnę głośnikową, począwszy od nowej wersji legendarnego przetwornika Uni-Q, poprzez ulepszoną obudowę, aż po udoskonalenia innych akustycznie istotnych elementów. Dzięki wyeliminowaniu podkolorowania dźwięku, poprawiła się przejrzystość i dokładność, co pozwoliło wynieść serię R na dotychczas nieosiągalny poziom.

Uni-Q

KEF stworzył swój autorski przetwornik Uni-Q w 1988 r. i od tego czasu sukcesywnie udoskonala go. Niezmienne jest tylko to, dlaczego KEF pozostaje wierny tej konstrukcji: umieszczenie przetwornika wysokotonowego w centralnej części głośnika średniotonowego przybliża do uzyskania ideału akustycznego jakim jest pojedyncze źródło punktowe. Układ zastosowany w serii R jest już 12. generacją tej unikatowej konstrukcji i stanowi kolejny krok naprzód w odniesieniu do jakości dźwięku.

W najnowszej wersji Uni-Q całkowicie przeprojektowany został m.in. układ napędowy głośnika średniotonowego, który odpowiada za przetwarzanie sygnału audio z napięcia elektrycznego na siłę mechaniczną. Napęd w nowej serii R ma uformowany i podcięty biegun oraz symetryczne aluminiowe pierścienie demodulacyjne, które łączą się i m.in. ograniczają zmiany podczas ruchu cewki.

Istotnym problemem w przypadku konstrukcji będącej połączeniem głośników, np. takiej jak Uni-Q, jest zarządzanie niewielkimi przerwami, które oddzielają części składowe. Wąski kanał pomiędzy poruszającą się cewką głośnika średniotonowego i nieruchomym początkiem falowodu tweetera podczas ruchu powietrza tworzy rezonans, podobnie jak podczas dmuchania nad otworem butelki. Szczelina jest niezbędna, aby cewka mogła się poruszać, dlatego KEF poprawił ten element poprzez otworzenie komory za przetwornikami i wypełnienie jej materiałem tłumiącym. Rozwiązanie to absorbuje rezonans i pomaga dostarczyć bardziej precyzyjne, czystsze wysokie tony dzięki zredukowaniu podkolorowania.

Shadow Flare

Wywodząca się wprost z serii Reference, Shadow Flare jest innowacyjną metodą redukcji szkodliwej dyfrakcji obudowy, a tym samym pozwalającą fantastycznemu układowi Uni-Q na pracę na swoim najwyższym poziomie. Shadow Flare to znacznie więcej niż tylko pierścień ozdobny. To precyzyjnie zaprojektowana powierzchnia, która rozszerza efekt falowodu Uni-Q. Dzięki temu rozwiązaniu przetwornik wysokotonowy niejako „nie widzi” krawędzi obudowy tworzących tzw. obszaru cienia, w którym potencjał dyfrakcji jest największy, co minimalizuje akustyczny wpływ do pomijalnych poziomów. Rezultatem jest udoskonalona przejrzystość, szczególnie w odniesieniu do subtelnych niuansów pojawiających się podczas szarpnięć strun lub przy innych dźwiękach perkusji.

Przetworniki niskotonowe

Aby zmaksymalizować wydajność basu w nowej serii R, przetworniki niskotonowe wykorzystują dwuczęściową strukturę, w której wklęsła warstwa aluminiowa umieszczona jest na papierowym stożku. Ta sztywność w połączeniu z unikatową geometrią membrany redukuje dodatkowy rezonans i zapewnia tłokowy ruch, dzięki czemu przetworniki pracują tak dobrze. Korzyści przynosi także całkowicie przeprojektowany układ magnetyczny i konstrukcja zawieszenia, które redukuje zniekształcenia harmoniczne, zapewniając czystszy, bardziej precyzyjny dźwięk. Rezultatem jest zwarty, zwinny bas, który pokazuje prawdziwą duszę i moc niskich tonów.

Wzmocnienia obudowy

Obudowy kolumn głośnikowych z nowej serii R czerpią korzyści z układu wzmocnień Constrained Layer Damping. Pierwotnie stworzony dla wielokrotnie nagradzanego modelu LS50, system ten wykorzystuje wewnętrzne klamry połączone z panelami poprzez stratny punkt styku zamiast sztywnego połączenia. To rozwiązanie jest bardzo efektywne w rozpraszaniu niepożądanych wibracji. Nowy system wewnętrznych wzmocnień współpracuje z układem Constrained Layer Damping tworząc niezwykle obojętną platformę, pozwalając serii R dostarczać muzykę tak, jak powinna brzmieć, bez żadnych niepożądanych dodatków.

Elastyczny port

Kluczowym elementem prowadzącym do głębokiego, wyraźnego basu jest konstrukcja portu. Porty w serii R są precyzyjnie rozmieszczone i wyposażone w innowacyjne elastyczne ścianki. Wykorzystując obliczeniową dynamikę płynów, rozszerzenie i profil każdego portu obliczany jest tak, aby opóźnić turbulencję, podczas gdy elastyczne ścianki portu zapobiegają podkolorowaniu średnicy przez rezonans podłużny. Rezultatem jest nie tylko lepszy bas, lecz także czystszy dźwięk w wyższym zakresie częstotliwości w istotnym obszarze niższych średnich tonów.

Specyfikacja KEF R3

System3-drożny
ObudowaBass-reflex
Rekomendowana moc wzmacniacza / Nominalna moc wejściowa15-180W
Przetwornik niskotonowy / nisko/średniotonowy165mm głośnik niskotonowy
Przetwornik wysokotonowyTweeter typu Uni-Q 25mm HF, 125mm MF
Pasmo przenoszenia38Hz - 50kHz (-6dB)
Wymiary (S x W x G) mm422.2 x 199.6 x 335.5
Waga kg13.5

Opinie o KEF R3

5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(2 oceny)

 • 5 2
 • 4 0
 • 3 0
 • 2 0
 • 1 0

Masz ten produkt?

Dodaj Opinię

2 opinie

 1. Robert G.

  Ocena:
  Ocena: 5
  Salon ok 23 m2, brak miejsca na podłogowe kolumny. Pod tv mam polke na cala dlugosc sciany. Z boku zaraz kominek, z drugiej strony okno z duza szyba. Niestety byłem zmuszony do szukania podstawkowych kolumn, które postawie na polce pod tv. Tak wiec ostatecznie stanelo na Kefach zestawionych z wzmacniaczem Hegel H95. Dźwięk tego zestawu najbardziej przypadl mi do gustu, plus jego funkcjonalność. Wzmacniacz Hegel oferuje możliwość odtwarzania muzyki z serwisow Spotify/tidal. Obsluga jest bardzo prosta i wygodna z poziomu apki na smartfona/tablet. Same kolumny wykonane bardzo ladnie. Zagraly z wielkim rozmachem, zupełnie nie jak monitory, a spore podlogowki. W końcu to kawal kolumny o 3-droznej konstrukcji, czego na pierwszy rzut oka może do końca nie widać za sprawa kefowego systemu Uni-Q. Zestaw ten swietnie sprawdza się tak w muzyce jak i podczas oglądania tv.
  Zasluzone 5 gwiazdek.
 2. Bulas

  Ocena:
  Ocena: 5
  Kolumny wykonane bardzo ładnie. Lakier bardzo gruby, piękne terminale głośnikowe. Koncentryczny głośnik sprawdza się świetnie. Odkąd go usłyszałem, nie mogłem o tym dźwięku zapomnieć, póki nie stanęły u mnie w salonie. Podłączone do wzmacniacza Hegel H120 tworzą dla mnie system idealny. Jedyne co, to będę zmieniał w przyszłości na podłogówki jak przeniosę się do większego pomieszczenia jednak z pewnością będą to Kefy.

Polecane Produkty

Podobne produkty

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów się na spotkanie

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: