Poprzedni
Następny

IFA 2023 – premiery Yamaha, nowości Audio-Technica, Dolby Atmos FlexConnect i nie tylko

Za nami kolejna edycja targów IFA 2023. Niemieckie Messe Berlin po raz kolejny było miejscem  prezentacji wielu innowacyjnych modeli i technologii. Podczas targów swoje najnowsze urządzenia zaprezentowały m.in. takie firmy jak Yamaha i Audio-Technika. Nowe rozwiązania techniczne do kina domowego przedstawiła też firma Dolby Laboratories.

IFA 2023Nowy amplituner i system audio Yamaha

Yamaha, renomowana japońska marka podczas tegorocznych targów miała do zaprezentowania wiele interesujących urządzeń, takich jak choćby modele wchodzące w skład nowej serii, a zarazem w skład bezprzewodowego systemu rozrywki domowej True X. Nie zabrakło jednak premierowych produktów. Do takich należał amplituner sieciowy R-N600A, czyli podstawowy model, uzupełniający serię cenionych urządzeń z funkcjami sieciowymi, przeznaczonych do systemów stereo. Drugą z nowości był kompaktowy stereofoniczny system audio typu „wszystko w jednym”, czyli MusicCast 200.

Yamaha R-N600A – podstawowy, ale funkcjonalny

Model R-N600A to urządzenie kompatybilne z systemem MusicCast, wykorzystujące wysokiej klasy układy i podzespoły, będące dziedzictwem legendarnej koncepcji ToP-ART (Total Purity Audio Reproduction Technology) firmy Yamaha. Amplituner zapewnia niezwykły komfort słuchania muzyki z wielu różnorodnych źródeł, w tym popularnych internetowych serwisów muzycznych, a także pamięci przenośnych (dzięki złączu USB na przednim panelu). Model R-N600A ma też wejście gramofonowe oraz wejścia cyfrowe audio optyczne i koaksjalne. Do urządzenia można podłączyć subwoofer aktywny.

Yamaha R-N600A

MusicCast 200 – małe wielkie stereo

Drugie z premierowych urządzeń japońskiego producenta to kompaktowy system stereofoniczny MusicCast 200 o mocy 2 x 25 W. Model ten – jaka sama nazwa wskazuje – jest również kompatybilny z platformą multiroom firmy Yamaha. Oprócz dwuzakresowego modułu W-Fi ma wbudowany moduł Bluetooth 4.2, a także napęd CD i złącze USB. MusicCast 200 obsługuje ponadto funkcję AirPlay 2. Pozwala też na odtwarzanie programów radiowych nadawanych analogowo (w paśmie FM) i cyfrowo (w DAB+).

Yamaha MusicCast 200

Gramofony i limitowana edycja słuchawek Audio-Technica

Audio-Technica tym razem postanowiła przenieść wszystkich odwiedzających jej świetnie przygotowane stoisko w niezwykłe miejsce – do świata dźwięku i to dźwięku wysokiej jakości. Wśród urządzeń zaprezentowanych przez tego japońskiego producenta były m.in. zawansowane gramofony (w tym modele AT-LPW50BTRW i AT-LP3XBT) oraz słuchawki dokanałowe i nauszne – w tym premierowa, limitowana wersja „Ice Blue” modelu ATH-M50xBT2 (słuchawki te oznaczone są symbolem ATH-M50xBT2IB).

ATH-M50xBT2IB

Mikrofony (nie tylko) dla podcasterów

Audio-Technika mocno postawiła w tym roku również na mikrofony oraz zestawy z mikrofonem, przeznaczone m.in. dla twórców treści internetowych, prowadzących transmisje on-line oraz nagrywających vlogi. Prezentowała modele wyposażone w złącze USB, takie jak kardioidalny mikrofon pojemnościowy AT2020USB-XP czy mikrofon dynamiczny o charakterystyce hiperkardioidalnej AT2040USB. Nie zabrakło również zestawów słuchawkowych ATH-M50xSTS, wyposażonych w zaawansowany mikrofon pojemnościowy wzorowany na klasycznym mikrofonie Audio-Technica AT2020.

Dolby Atmos FlexConnect

Firma Dolby Laboratories na IFA 2023 zaprezentowała innowacyjne rozwiązanie do systemów kina domowego – Dolby Atmos FlexConnect. Bazuje ono na systemie głośnikowym telewizora i głośnikach bezprzewodowych wykorzystywanych w tym samym pomieszczeniu odsłuchowym. Pozwala zapewnić wyjątkowe wrażenia dźwiękowe, kompatybilne z systemem Dolby Atmos.

Pierwszym producentem, który potwierdził wprowadzenie rozwiązania Dolby Laboratories do swoich urządzeń jest TCL, a nowe telewizory i głośniki wspierające Dolby Atmos FlexConnect mają pojawić się na rynku w 2024 roku. Należy się jednak spodziewać, że wkrótce również inne firmy pójdą w ślady tego chińskiego producenta.

Dolby Atmos FlexConnect – jak to działa?

Funkcja Dolby Atmos FlexConnect automatycznie optymalizuje dźwięk w pomieszczeniu odsłuchowym przy dowolnej konfiguracji głośników bezprzewodowych, co pozwala uzyskać przestrzenne, trójwymiarowe brzmienie, niezależnie od niedoskonałości związanych z rozstawieniem głośników. Dzięki Dolby Atmos FlexConnect słuchacze będą mogli niemal znaleźć się w centrum filmowej akcji, a wszystko przy zachowaniu prostoty konfiguracji i kalibracji systemu składającego się z obsługujących technikę Dolby Atmos FlexConnect telewizora i głośników bezprzewodowych.

W wyniku kalibracji kompatybilnego systemu wielokanałowego dźwięk jest „inteligentnie” rozprowadzany od telewizora do każdego skomunikowanego z nim głośnika bezprzewodowego. Sygnał dźwiękowy jest optymalizowany w oparciu o możliwości i lokalizację wszystkich dostępnych głośników zainstalowanych w pomieszczeniu odsłuchowym. Umożliwia to stworzenie takiego obrazu dźwiękowego, który zapewni słuchaczom najlepszą w swojej klasie wydajność.

Przeczytaj także: Dolby Atmos – co to jest? Soundbar, głośniki, amplituner czy kino domowe z Dolby Atmos?

IFA 2023 – co jeszcze ciekawego?

Powyżej wspomnieliśmy zaledwie o kilku wybranych nowinkach, z którymi można było się zetknąć podczas IFA 2023. Wśród nowości z branży audio-wideo na berlińskich targach po raz kolejny nie zabrakło także nowych telewizorów wielkoekranowych wykorzystujących coraz to nowsze technologie, innowacyjnych projektorów obsługujących wysokie rozdzielczości czy świetnie brzmiących soundbarów z systemem Dolby Atmos. Wiele spośród prezentowanych urządzeń – choć niekoniecznie tych z branży audio-wideo – w swoim działaniu wykorzystuje z powodzeniem rozwiązania bazujące nie tylko na zaawansowanych podzespołach, ale też na sztucznej inteligencji. Wszystko po to, aby ułatwić użytkownikowi codzienne funkcjonowanie. Czy AI wkrótce opanuje także świat audio? Kto wie, może już kolejna edycja targów IFA ułatwi nam odpowiedź na to pytanie?


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: