Poprzedni
Następny

Co to jest tuner DAB+?

Obecnie większość amplitunerów stereo z funkcjami sieciowymi oprócz modułu umożliwiającego odbiór radia internetowego posiada również tuner DAB+. Aby wyjaśnić czym jest DAB+ trzeba wpierw wspomnieć o początkach tego standardu. Ogólnie, jest to system radiofonii cyfrowej. Skrót DAB (ang. Digital Audio Broadcasting) nie ma jednoznacznego odpowiednika w języku polskim. Najczęściej standard ten określa się jako radio cyfrowe lub prostu radio DAB.

Jakie są funkcje DAB?

  • odbiór sygnału w najwyższej jakości dźwięku, porównywalnej z jakością uzyskiwaną podczas odtwarzania płyty kompaktowej, bez wnoszenia szumów, znanych z klasycznego sprzętu;
  • wyszukiwanie programów w łatwy sposób: po nazwach stacji, bez konieczności czasochłonnego strojenie częstotliwości;
  • pokazywanie na wyświetlaczu nazw utworów i ich wykonawców.

Różnica między DAB i DAB+

DAB+ jest unowocześnioną i rozszerzoną wersją DAB – o jeszcze większym potencjale. Ponadto, DAB+ oferuje szereg dodatkowych usług, np. przesyłanie opisów (tekstów), obrazów, pokazów slajdów czy przewodnika po audycjach, a także informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji i innych. Jest to optymalna platforma odbioru sygnału w pojazdach, nawet przy dużych prędkościach – bez uszczerbku dla jakości przekazu. Spadek jakości o transmisji maleje o 1 dB w najgorszych warunkach propagacyjnych przy prędkości pojazdu wynoszącej 150 km/h.

Pierwsze nadajniki DAB posługiwały się kodekiem MP2 (MPEG Audio Layer II), po pewnym czasie zadecydowano jednak o migracji do kodeka HE-AAC v2, tym samym powołując do życia DAB+ (nowszą odmianę standardu stworzoną w 2007 roku). Kodek HE-AAC v2, potocznie zwany AAC+, ma dwukrotnie mniejszy przepływ strumienia audio przy zachowaniu pierwotnej jakości. Zastosowanie nowego kodeka pozwoliło, w zależności od jakości dźwięku i usług, zmieścić kilkanaście stacji radiowych podnosząc możliwości radia naziemnego.

Jakość odbioru

Kolejną ważną cechą tej technologii jest brak zakłóceń i zanikania sygnału, co jest niestety częstą przypadłością analogowych odbiorników. Dzięki temu użytkownik może cieszyć dźwiękiem bez szumu, który często towarzyszy analogowej emisji.

Korzystając z kodeka HE-AAC v2 idealne odwzorowanie oryginału uzyskuje się przy przepływności 300 kbps.

Natomiast przy przepływności rzędu 160–192 kbps uzyskuje się jakość porównywalną z analogową transmisją FM. Dalsze ograniczanie przepływności (nawet do 128 kbps) powoduje, że dźwięk wciąż pozostaje bliski oryginałowi. Przy niższych przepływnościach straty są już słyszalne, jakkolwiek dzięki funkcjonującym w ramach HE-AAC v2 i technikom Spectral Band Replication oraz Parametric Stereo jakość dźwięku nadal może być wysoka.

Kompatybilność

Radioodbiorniki, pracujące w systemie DAB nie są kompatybilne z nowszym standardem kompresji dźwięku, natomiast radioodbiorniki DAB+ są kompatybilne „wstecz”. Mogą pracować z obydwoma kodekami. Nowością w DAB+ jest zaimplementowanie także kodowania korekcyjnego Reeda–Solomona, dzięki któremu eliminowane są błędy w transmisji. Niektóre radioodbiorniki DAB można przystosować do odbioru DAB+ poprzez aktualizację ich oprogramowania, opisywane są wówczas jako upgradeable.

Poprzedni
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: