Poprzedni
Następny

A5 – najbardziej zaawansowana kolumna głośnikowa Magico z serii A

Magico A5

Magico przedstawiło największą, a zarazem najbardziej zaawansowaną kolumnę głośnikową z serii A, model A5. Ta flagowa konstrukcja amerykańskiej marki została zapowiedziana na pierwszy kwartał 2020 roku.

Konstruktorzy Magico dla A5 zdecydowali się sięgnąć po pierwszy w historii firmy 127-milimetrowy przetwornik średniotonowy oraz udoskonalone membrany średnio- i niskotonowe. To, co je wyróżnia, to niespotykany dotąd stosunek sztywności do wagi – parametr, do którego Magico w ostatnich 15 latach przywiązuje niebywałą wagę. Z kolei w zwrotnicy znajdziemy debiutujące rezystory foliowe M-Resist Ultra firmy Mundorf, które są w stanie zapewnić doskonałą przejrzystość, płynność oraz moc.

Jak zaznaczył Alon Wolf, założyciel Magico, „seria A odniosła ogromny sukces docierając do szerszej publiczności”, a „A5 bazuje na tym sukcesie dzięki nowemu 127-milimetrowemu przetwornikowi średniotonowemu o niesamowitej muzykalności”. Wolf zwrócił także uwagę, że kolumna „gra potężniej, z mocno rozszerzonym zakresem dynamiki”. W 3-drożnej konstrukcji wolnostojącej z pięcioma przetwornikami projektantom udało się również zachować cechy charakterystyczne dla Magico, takie jak m.in. mocno usztywnione krzyżowo aluminium 6061 klasy lotniczej czy eliptyczną zwrotnicę symetryczną.

Nowe jednostki niskotonowe

Inżynierowie w 228-milmetrowych przetwornikach niskotonowych postawili na ulepszoną wersję membran Magico Graphene Nano-Tec. Grafen, heksagonalna sieć węglowa, pozwala osiągnąć 50-krotność wytrzymałości stali węglowej na rozciąganie. Najnowsza konstrukcja membrany stanowi połączenie włókna węglowego pokrytego Grafenem oraz zaawansowanych materiałów rdzenia – wszystko po to, aby zapewnić najwyższy możliwy stosunek sztywności do wagi.

Szczegółowa symulacja komputerowa i testy prototypu sprawiły, że rama przetwornika uzyskała idealną kombinację sztywności i tłumienia, co wpłynęło na zminimalizowanie swojego udziału akustycznego wraz z maksymalizacją przepływu powietrza. W nowej jednostce niskotonowej zastosowano ponadwymiarowe komponenty, do których zaliczają się choćby 127-milmetrowa cewka z czystego tytanu czy imponujący korektor fazy z 12,7-miletrowym wychyleniem liniowym. Natomiast dzięki perfekcyjnie stabilizowanemu polu magnetycznemu A5 może zagrzmieć, generując ciśnienie dźwięku na poziomie 115 dB (przy 50 Hz, 1 m), jednocześnie zachowując bardzo niskie zniekształcenia i indukcyjność poniżej 0,18 mH.

W ocenie właściwości akustycznych, mechanicznych, elektromagnetycznych i termicznych pomaga analiza elementów skończonych (FEA). Dbanie o najdrobniejsze szczegóły przy testowaniu służy zminimalizowaniu zniekształceń w domenach częstotliwościowej i czasowej. Ponadto bezproblemowa integracja z pomieszczeniem, maksymalny „efekt odbicia od podłogi” i łatwe odwzorowanie ekstremalnych częstotliwości pasma akustycznego to efekt sięgnięcia po konfigurację trzech, znanych z Magico M3 i M6, przetworników niskotonowych.

Magico A5

Ulepszona przejrzystość średnich tonów

127-milimetrowy głośnik średniotonowy gwarantuje szerszą dyspersją i udoskonaloną przejrzystość średnich zakresów. Przetwornik ten, tak jak jednostka odpowiedzialna za bas, też wykorzystuje zaawansowaną warstwową membranę grafenową z włókna węglowego. Osiągnięcie doskonałej integracji membrana/resor, szybszego czasu odpowiedzi i imponująco niskich zniekształceń wspomaga nowy piankowy resor. W całkowicie nowym silniku zastosowano cewkę z czystego tytanu. Warto też wspomnieć o superstabilizowanym polu magnetycznym i nakładce fazowej z czystej miedzi, które pozwalają zminimalizować prądy wirowe, jednocześnie maksymalizując wydajność.. Przetwornik średniotonowy wykorzystany w A5 na nowo wyznacza standardy możliwej do zmierzenia efektywności.

Głośnik wysokotonowy

W przetworniku wysokotonowym wykorzystano berylową membranę ze zoptymalizowaną 28-milimetrową kopułką, bazując na sztandarowej platformie konstrukcyjnej i geometrii przetworników wysokotonowych z serii M. Specjalnie opracowany neodymowy system napędowy projektanci umieścili w tylnej komorze, którą wypełniono najbardziej zaawansowanymi materiałami tłumiącymi. Zastosowane rozwiązanie przełożyło się na niezwykle niskie zniekształcenia, zdolność do obsługi dużej mocy, imponujące możliwości dynamiczne oraz rozszerzony liniowy ruch cewki.

Magico A5

Zastrzeżona zwrotnica

Pięć przetworników zostało akustycznie zintegrowanych za pomocą zastrzeżonej zwrotnicy Elliptical Symmetry Crossover. Do konstrukcji tego komponentu wykorzystano najnowocześniejsze komponenty niemieckiej firmy Mundorf EB GmbH. A5 to pierwsze urządzenie na świecie, które oferuje nowe rezystory foliowe M-Resist Ultra Mundorfa. Nowe rezystory po licznych udoskonaleniach oferują lepszą obsługę mocy, przejrzystości i płynność. Ponadto projektanci wyposażyli 3-drożny układ w filtr Linkwitza-Rileya 24 dB/oktawę, w ten sposób maksymalizując pasmo przenoszenia przy zachowaniu liniowości fazy i minimalizując zniekształcenia intermodulacyjne.

Elegancka obudowa z aluminium klasy lotniczej

Inżynierowie w ważącym 81 kg modelu A5 wykorzystali masywną, zamkniętą obudowę, która w całości została wykonana z aluminium klasy lotniczej 6061-T6 (są to te same materiały i metody budowy jak w cenionej serii Magico Q). Złożone wewnętrzne wzmocnienie usztywnia całą obudowę i minimalizuje rezonans. W specjalnej sub-obudowie mieści się przetwornik średniotonowy, tym samym chroniąc go przed potężną energią fal generowanych przez głośniki basowe. Konstrukcja jest wykończona czarnym, szczotkowanym i anodyzowanym aluminium.

Specyfikacja techniczna

Czułość: 88 dB
Impedancja: 4 Ω
Pasmo przenoszenia: 22 Hz – 50 kHz
Zalecana moc wzmacniacza: 50 – 1000 W
Wymiary: 266 × 378 × 1136 mm
Waga: 81 kg

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: