Aktualności


Aktualności

29-03-2017

Jak stworzyć system 2.1 z subwooferem?

Termin kolumny 2.1 kojarzy się od razu z zestawami do komputera. W tym przypadku mamy na myśli klasyczne kolumny podstawkowe lub podłogowe wsparte aktywnym subwooferem. Pozwala on uzyskać lepsze rozciągnięcie basu, a za tym spotęgować głębię i dynamikę brzmienia. Czy subwoofer może znaleźć dla siebie miejsce w systemie stereo?

Z kolumnami podstawkowymi

Łączenie kolumn podstawkowych z subwooferami to jedna z rzeczy, które wydają się wręcz oczywiste. Podstawową wadą niewielkich kolumn jest ograniczenie w przetwarzaniu basu. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku większych pomieszczeń, których takie kolumny dobrze nie nagłośnią. Wiele takich konstrukcji ma bas-refleks z tyłu, co przy przystawieniu do ściany, na przykład na półce będzie powodować podbarwienia dźwięku. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie subwoofer. Bierze on na siebie przetwarzanie najniższych częstotliwości, odciążając kolumnę.

Bowers & Wilkins 707 S2Porada Eksperta: jeżeli w ustawieniu jak na zdjęciu wykorzystywany jest subwoofer, wówczas warto zatkać bas-refleks takiej kolumny gąbką, lub pianką. Ograniczy to przetwarzanie niskich częstotliwości, które przejmuje subwoofer. Odciążenie głośnika średnio-niskotonowego zmniejszy jego zniekształcenia, a w efekcie zaowocuje czystszym i naturalniejszym brzmieniem. Na zdjęciu Bowers & Wilkins 707 S2.

Jak dopasować subwoofer do kolumn podstawkowych? Najłatwiejsze i dające najlepszy efekt jest użycie subwoofera z tej samej serii co kolumna. Pokazane na obrazku wyżej Bowers & Wilkins 707 S2 będą doskonale współpracować z należącym do tej samej linii DB4S. Może się zdarzyć, że taki zakup nie będzie możliwy chociażby dlatego, że producent nie oferuje dedykowanego subwoofera. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w przypadku kolumn ProAc. Wówczas powinniśmy kierować się częstotliwością graniczną kolumn. W modelu SM100 sięga ona 33 Hz przy spadku 6 dB. Zastosowanie subwoofera takiego jak ELAC SUB 2030 swobodnie sięgającego do 20 Hz pozwoli na uzyskanie równego pasma przenoszenia w całym zakresie słyszenia ludzkiego ucha.

Z kolumnami podłogowymi

O ile zestawienie kolumn podstawkowych z subwooferem jest naturalne, o tyle połączenie z kolumnami podłogowymi wydaje się nieco dziwne. Przecież z definicji kolumny podłogowe mają lepsze przetwarzanie basu. Całość rozbija się o dwie kwestie, po pierwsze ktoś może lubić więcej basu. Po drugie, pomieszczenie może być na tyle duże lub trudne akustycznie, że potrzebne jest wsparcie nawet dla kolumn podłogowych.

Mission LX-5

Duże i otwarte przestrzenie wymagają więcej od kolumn. Nawet duże kolumny Mission LX-5 skorzystają z dobrego subwoofera w takiej sytuacji. Naturalnie do głowy przychodzi nam również brytyjski subwoofer Bowers & Wilkins ASW610.

Wsparcie kolumn podłogowych wymaga uzupełnienia najniższej części pasma 20-45 Hz, często w dużym pomieszczeniu. W takim przypadku warto zainteresować się subwooferami o dużych głośnikach 10” i więcej. Pozwolą one na odtwarzanie dużego basu z niskimi zniekształceniami. Analogicznie jak w przypadku kolumn podstawkowych najlepiej dobierać subwoofery z tej samej linii co kolumny, a jeżeli nie jest to możliwe warto kierować się pasmem przenoszenia kolumn i subwoofera.

Podsumowanie

Aktywny subwoofer może skutecznie poprawić brzmienie systemu stereofonicznego, dodając głębi i mocy do dźwięku. Warto dobrać go tak, aby jego membrana była ze zbliżonych materiałów co głośniki w kolumnie, pozwoli to na zachowanie lepszej spójności brzmienia.

  • Dla kolumn podstawkowych dobry subwoofer powinien mieć średnicę od 7-8” w górę.
  • Subwoofer dla kolumny podłogowej musi odtwarzać głośno najniższe częstotliwości, których nie obsłuży taka kolumna, więc zalecamy rozmiary od 10” w górę.

Moc wzmacniacza w subwooferze nie jest tak istotnym parametrem, lepiej zwracać uwagę na maksymalny SPL, który określa w dB jak głośno może on zagrać. Do zastosowań bardziej muzycznych zalecamy konstrukcje zamknięte, które lepiej niż bas-refleks radzą sobie z impulsami w sygnale. Pod poniższymi linkami znajdują się pomocne poradniki o podobnej tematyce:

https://www.tophifi.pl/aktualnosci/jaki-subwoofer-do-kina-domowego-i-nie-tylko

Jeżeli masz dodatkowe pytania lub chcesz posłuchać dobrych systemów 2.1, to zapraszamy do salonów Top Hi-Fi & Video Design. Nasi eksperci chętnie pomogą dobrać optymalne rozwiązanie dla Ciebie.

 

Produkty


LX-5

Mission
Głośniki podłogowe
2 499 zł

707 S2

Bowers & Wilkins
Głośniki podstawkowe
2 249 zł

DB4S

Bowers & Wilkins
Subwoofery
7 199 zł

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Woźna)
Poznań (Posnania)
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław