Poprzedni
Następny

Systemy dla minimalistów all in one

Średnia ocen: 5
(6 ocen) 3 komentarze

Systemy all-in-one to zgodnie z nazwą urządzenia, które zawierają w sobie niemal wszystkie funkcje niezbędne do odtwarzania muzyki. Obowiązkowym elementem jest wzmacniacz dla kolumn. Oprócz niego będą to na przykład: tuner radiowy, odtwarzacz CD, moduł strumieniowania, a czasem nawet wbudowane głośniki. Takie połączenie pozwala zaoszczędzić miejsce, oraz ograniczyć ilość przewodów do minimum – zasilającego. Miniaturyzacja nie oznacza brzmienia gorszego niż w klasycznych zestawach. Urządzenia tego typu są wyposażone w najnowsze technologie, które pozwalają na uzyskanie więcej niż satysfakcjonującego dźwięku.

TEAC CR-H101DABProsto i nowocześnie – tak właśnie można określić systemy All-in-one. Tutaj TEAC CR-H101DAB w komplecie z firmowymi kolumnami tworzy zgrany zestaw do komputera.

Wzmacniacz

Ten kluczowy element każdego systemu audio jest podstawą do uzyskania dobrego brzmienia. Jaki dokładnie powinien on być? Dużo zależy od podłączonych głośników. Jeżeli są one wbudowane, to mamy pewność, że producent zadbał o odpowiednie spasowanie tych elementów. W wypadku, gdy należy użyć zewnętrznych kolumn producenci często dostarczają własne kolumny, dopracowane specjalnie pod kątem danego urządzenia. Rozwiązaniem, które oferuje najlepszą jakość jest użycie kolumn głośnikowych specjalizowanego producenta. Wymaga to jednak zapoznania się z parametrami wzmacniacza.  Najbardziej oczywistym parametrem jest moc wzmacniacza. Do niewielkich kolumn, na przykład podstawkowych wystarczy moc około 25 W. Tutaj warto zwrócić uwagę na amplituner TEAC CR-H101DAB, który pomimo niewielkiego rozmiaru posiada bardzo wiele funkcji, w tym szczelinowy napęd CD. Jeżeli myślimy o głośnikach wolnostojących, wtedy szukajmy urządzenia o mocy około 40 W, takiego jak Yamaha MCR-N570D który doskonale współpracuje nie tylko z kolumnami z zestawu. Drugim zagadnieniem o które często jesteśmy pytani to impedancja przy której może pracować wzmacniacz. Nowoczesne urządzenia mogą pracować z kolumnami o impedancji 4 - 8 W, a więc z ogromną większością głośników na rynku.

Yamaha MCR-N570DNiewielki rozmiar, duży dźwięk. Dobry mini-system potrafi zaskoczyć oferowaną skalą dźwięku. Jednym z najlepszych urządzeń w swojej klasie jest Yamaha MCR-N570D, którą łączy doskonałe brzmienie i wysoką funkcjonalność.

Odtwarzacz CD

Wiele osób posiada kolekcje płyt CD, z których nadal korzystają. W związku z tym większość systemów All-in-one posiada na wyposażeniu napęd CD. Oprócz tłoczonych, oryginalnych płyt często odczytują one również nagrane na płytach pliki mp3. Tivoli Audio Music System+ wyposażono w niewielki, szczelinowy napęd CD. Oprócz niego jednostka posiada wbudowane głośniki z subwooferem, co pozwoliło na stworzenie niewielkiego, ale doskonale brzmiącego systemu.

Tivoli Audio Music System+Stylowy Tivoli Audio Music System+ może odtwarzać płyty CD, audycje radiowe, oraz strumieniować muzykę po Bluetooth. Wbudowany subwoofer pomaga w przetwarzaniu niskich tonów.

Radio FM/DAB+ i Internetowe

Tuner radia FM pozwala słuchać addycji radiowych w niemal dowolnym miejscu w kraju. Jest to najpopularniejszy standard nadawania audycji radiowych. Rosnącą popularnością cieszy się cyfrowa transmisja radiowa DAB+ która zapewnia stabilniejszy odbiór i lepszą jakość dźwięku od transmisji analogowej. Radio internetowe wymaga dostępu do sieci internetowej, ale pozwala cieszyć się audycjami z całego świata. Istnieją również dedykowane kanały radiowe, które prezentują muzykę w wysokiej jakości strumieniowaniu. Yamaha MCR-N570D posiada wszystkie trzy opcje radiowe.

Pioneer XC-HM86DPioneer XC-HM86D nie boi się żadnego wnętrza. Na kolorowym wyświetlaczu pokazywana jest okładka aktualnie odtwarzanego albumu.

Streaming

Streaming, czyli bezprzewodowe odtwarzanie muzyki to bardzo wygodna funkcjonalność. Można to realizować na kilka sposobów. Moduł Bluetooth posiada większość smartfonów, czy laptopów. Pozwala on na wysyłanie muzyki na odległość kilku metrów. Najnowszy standard tej technologii zapewnia jakość sygnału porównywalną z jakością na płycie CD. W taki moduł wyposażono zintegrowany system muzyczny TEAC SL-D930, który oferuje nie tylko dużą funkcjonalność, ale również niespotykany design i pełnokrwisty dźwięk uzyskiwany dzięki zintegrowanemu subwooferowi.

TEAC SL-D930Wysoki połysk i metalizowane wykończenie nadają TEAC SL-D930 unikalnego wyglądu. W tym stylowym urządzeniu wkomponowano nie tylko tuner radiowy, ale również odtwarzacz CD.

Internetowe serwisy strumieniowe udostępniają bardzo duży wybór różnorodnej muzyki. Dostęp do niej można otrzymać po opłaceniu niewielkiego miesięcznego abonamentu, rzędu 20 – 40 zł. Sterowanie i zarządzanie taką usługa odbywa się poprzez aplikację na urządzeniu przenośnym. W obecnej chwili polecamy serwis Tidal, który oferuje muzykę w jakości przewyższającej to co oferuje płyta CD. Bardzo popularny w naszym kraju jest również Spotify, ale tutaj jakość pliku jest ograniczona do 320 kbps (1411 kbps dla CD).

Żródłem muzyki dla strumieniowania może być również dysk sieciowy z plikami, które są zgrane z płyt CD, lub kupione w Internecie. Odtwarzane w ten sposób mogą być również gęste pliki PCM i DSD. Niezbędne jest połączenie z lokalną siecią, do której podłączony jest dysk. Pioneer XC-HM86D może odtwarzać muzykę nie tylko z tych dwóch źródeł, ale również odpowiednio skonfigurowanego programu Windows Media Player.

Yamaha MCR-N470DMini jednostka All-in-one Yamaha MCR-N470D posiada w zestawie firmowe głośniki, dopasowane brzmieniem do jej charakteru. Urządzeniem można sterować poprzez pilota, lub aplikację na urządzenia przenośne.

Niektóre systemy All-in-one posiadają możliwość zintegrowania z systemami multiroom. Pozwalają one na tworzenie w domu stref muzycznych złożonych z różnych urządzeń. Strefy mogą działać wspólnie, lub w pełni niezależnie. Sterowanie systemem odbywa się poprzez aplikacje na urządzeniach mobilnych. Jednostka Yamaha MCR-N470 posiada wbudowany system MusicCast, jeden z najlepszych na rynku. Wspiera on nie tylko bardzo wiele różnych urządzeń takich jak soundbary, amplitunery, czy mini-jednostki, ale pozwala również na odtwarzanie gęstych formatów audio.

Moon Neo AceMoon Neo Ace to wielokrotnie nagradzany audiofilski system All-in-one. Oprócz bogatej palety wejść dysponuje on również wysoką mocą wyjściową 85 W, która pozwoli napędzić wysterować nawet większe kolumny wolnostojące.

Wejścia

Pomimo nowoczesnych systemów bezprzewodowych, czasem pojawia się potrzeba podłączenia źródła analogowego do systemu, na przykład gramofonu. Wtedy warto rozejrzeć się za urządzeniem, które posiada dodatkowe wejście analogowe RCA, lub jack 3,5mm.

Wejścia cyfrowe, a szczególnie optyczne, są istotne, gdy chcemy stworzyć centrum domowej rozrywki. Takie wejście pozwoli na podłączenie np. dekodera TV, czy konsoli do gier. Dodatkowe wejścia takie jak współosiowe, lub USB można wykorzystać do dalszego poszerzania możliwości systemu. Pod względem ilości wejść króluje audiofilski Moon Neo Ace. Wyposażono go w pełnoprawny przetwornik C/A, oraz bogata gamę wejść, w tym gramofonowe phono.

Pioneer NC-50DABPełnowymiarowy Pioneer NC-50DAB dostarczy audiofilskiego dźwięku. Szeroki dostęp do serwisów strumieniowych zapewnia niemal nieskończoną bazę muzyki do słuchania.

Podsumowanie

Nowoczesne systemy All-in-one pozwalają bez wysiłku nagłośnić pomieszczenie. Oprócz wysokiej jakości dźwięku dostarczają one bogatą gamę funkcji. Najważniejsze z nich to:

  • Odtwarzanie płyt CD
  • Tuner radiowy FM/DAB+/Net
  • Streaming, Bluetooth
  • Wejścia analogowe i cyfrowe

Bardzo ważnym elementem systemów All-in-one jest wzmacniacz mocy. Zazwyczaj pracuje on w klasie D, co pozwala na uzyskanie dużej mocy przy niewielkich zniekształceniach i rozmiarze wzmacniacza. Znajomość jego parametrów pomoże w doborze kolumn, jeżeli pojawi się taka potrzeba. Wiele z tych urządzeń pozwala na zdalne sterowanie poprzez aplikacje na urządzeniach mobilnych. To bardzo wygodny sposób, który pozwala również zarządzać odtwarzaną muzyką, na przykład tworzyć playlisty. Ostatecznym kryterium zawsze pozostaje brzmienie zestawu, a nic nie zastąpi Twojego ucha. Sprzęt audio kupuje się na lata, dlatego zachęcamy do wizyty w naszych salonach Top Hi-Fi & Video Design, gdzie można przetestować wybrane urządzenia. Nasi eksperci zawsze chętnie doradzą jak osiągnąć wymarzony efekt. 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(6 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: