Poprzedni
Następny

Nowoczesne rozwiązania Sonos – historia, ciekawostki, jaki produkt Sonos wybrać?

Firma Sonos jest amerykańskim producentem nowoczesnych systemów audio, dedykowanych wszystkim miłośnikom dobrej muzyki i nowoczesnych technologii. Znana jest z doskonałych projektów i wytwarzania wysokiej klasy urządzeń typu multiroom. Siedziba tej firmy znajduje się w Santa Barbara w Kalifornii. Początki jej działalności sięgają 2002 roku. Przyjrzyjmy się bliżej historii, rozwiązaniom i produktom tej cenionej w branży audio marki.

Spis treści:

 1. Historia marki Sonos

 2. Technologie

 3. Produkty

 4. Nowoczesne rozwiązania Sonos – pytania i odpowiedzi (FAQ)

 5. Zamiast zakończenia

Soundbar Sonos

Historia marki Sonos

W skład grona założycielskiego firmy Sonos wchodzili John MacFarlane, Craig Shelburne, Tom Cullen oraz Trung Mai. Pierwsze prototypy pojawiły się już po 2 latach (w 2004 roku), a pierwsze produkty oficjalnie wprowadzone na rynek rok później (w 2005 roku). Od tego czasu firma rozwija się bardzo dynamicznie, regularnie powiększa portfolio produktowe, jak również rozszerza sieć sprzedaży swoich urządzeń.

Nowy rozdział w dziejach marki otworzył się w 2017 roku, wraz z objęciem sterów przez Patricka Spence'a. To właśnie wtedy Sonos nawiązał współpracę ze szwedzką firmą IKEA. Owocem wspólnych działań jest nagłośnienie o wyjątkowym wzornictwie, charakteryzujące się dobrej jakości dźwiękiem i wygodnym, wielostrefowym odtwarzaniem muzyki.

W 2018 r. firma Sonos (jako SONO) weszła na amerykańską giełdę NASDAQ. Rok później Sonos przejął Snips SAS („Snips”) wraz z jej platformą głosową opartą na sztucznej inteligencji, w celu ulepszenia sterowania głosem w swoich produktach.

Obecnie Sonos współpracuje z firmą Sonance, powstałą w 1983 roku i mającą swoją siedzibę w San Clemente w stanie Kalifornia. W kooperacji z nią powstają głośniki instalacyjne, które dyskretnie mogą wpasować się w aranżację każdego wnętrza i zapewniają świetny dźwięk.

soundbar Sonos Beam

Technologie

Sonos oferuje urządzenia audio wyposażone w innowacyjne rozwiązania techniczne i niezwykle praktyczne funkcje. Są to między innymi:

1. Intuicyjna i szybka konfiguracja

Skonfigurowanie głośnika, na przykład Move 2 do pracy jest wyjątkowo łatwe. Wystarczy zaledwie kilka minut od wyjęcia urządzenia z pudełka, aby móc cieszyć się szeroką scenę dźwiękową.

2. Aplikacja

Aplikacja do obsługi urządzeń marki Sonos dostępna jest zarówno na urządzenia mobilne z Androidem lub systemem iOS, jak i na komputery Mac i PC. Nowa wersja S2 kompatybilna z S1.

Dzięki aplikacji Sonos masz dostęp do muzyki z wielu różnorodnych źródeł, w tym m.in. popularnych internetowych serwisów muzycznych, takich jak Spotify, Amazon Music i Apple Music.

3. Usługi głosowe i funkcja sterowania głosowego

Sterowanie głosowe odbywa się za pomocą autorskiego systemu Sonos Voice Control, a także z pośrednictwem popularnych na rynku asystentów głosowych – Asystentem Google i Amazon Alexa.

4. Wykorzystanie w domu inteligentnym

Współpraca Sonosa z takimi firmami jak Lutron, iPort, Alarm.com, Wink, Yonomi czy ABB pozwala na wykorzystanie wzmacniacza Sonos Amp w ramach systemu inteligentnego domu, bazującego na rozwiązaniach systemowych i urządzeniach wspominanych producentów.

Natomiast integracja Sonos z Crestron umożliwia współpracę całego „ekosystemu” z urządzeniami audio-wideo (przez UPnP lub sterowniki Crestron).

Sonos w systemie multiroom

5. Tryb Bluetooth

Umożliwia słuchanie muzyki bez konieczności łączenia się z systemem Sonos czy siecią Wi-Fi. W zależności od modelu i jego generacji obsługiwana może być nieco inna wersja tego modułu.

6. Technika Trueplay – dostrajanie do pomieszczeń

Automatyczna regulacja Trueplay dopasowuje dźwięk do otoczenia i odtwarzanej treści. Funkcja ta analizuje sygnał audio pod kątem wyjątkowej akustyki pomieszczenia i przeprowadza korekcję brzmienia. Automatyczną regulację Trueplay można zatem traktować jako bardziej zaawansowany korektor graficzny (EQ). Przenośne produkty mogą dostrajać się automatycznie. Natomiast we wzmacniaczu Amp, który jest kompatybilny z techniką kalibracji Trueplay, dźwięk można dostrajać uwzględniając rozmiar pomieszczeń, ich zabudowę czy umeblowanie.

7. Opcje dźwiękowe

W tej kategorii mamy następujące rozwiązania i funkcje:

 • Funkcja „Wzmacniacz Mowy” (Speech Enhancement), dostępna jest z poziomu aplikacji. Uwydatnia ona w sygnale audio odpowiednie częstotliwości. Dzięki niej dialogi stają się bardziej zrozumiałe.

 • Obsługa formatów audio wysokiej rozdzielczości, w tym zgodnych z Dolby Atmos Music.

 • Tryb nocny (Night Sound).

 • Zastosowanie układów DSP (od ang. Digital Signal Processing), które odpowiają za obróbkę w pełni cyfrowego dźwięku, w tym za wszystkie ustawienia filtrów, aktywną korekcję i regulację opóźnień.

Sonos technologie - dźwięk 3D

8. Parowanie głośników w zestawy stereofoniczne i nie tylko

Możesz korzystać z pojedynczego egzemplarza głośnika, na przykład Move 2 lub sparować dwa takie głośniki, dzięki czemu otrzymasz dźwięk stereo. Można także wykorzystać parę głośników Move 2 do obsługi tylnych kanałów w systemie kina domowego, tak aby jeszcze bardziej zanurzyć się w odtwarzanych dźwiękach.

Możesz zsynchronizować subwoofer, na przykład model Sub ze sparowanymi głośnikami Sonos, takimi jak np. Era 100 czy Era 300, a nawet dołączyć parę takich subwooferów do zestawu stereo lub kina domowego z komponentami Sonos, uzyskując efekt idealnej synchronizacji.

9. Sonos Radio

Jest to rozbudowany serwis z tysiącem internetowych programów radiowych z całego świata.

10. Cyfrowe wzmacniacze impulsowe

System Sonos wykorzystuje wyłącznie precyzyjnie dostrojone wzmacniacze klasy D (wzmacniacze impulsowe najnowszej generacji).

11. Wejście liniowe

Aby podłączyć zewnętrzny gramofon (z wbudowanym przedwzmacniaczem) lubi inne starsze urządzenia, których nie można połączyć z Internetem bezprzewodowo (przez Wi-Fi) lub przewodowo (z wykorzystaniem złącza Ethernet), będziesz potrzebować analogowego wejścia liniowego (2 x RCA). Takie wejście audio znajduje się w modelu Sonos Port.

Produkty

Trzon oferty amerykańskiej marki Sonos stanowią różnego typu głośniki bezprzewodowe. Większość z nich może zostać wykorzystana nie tylko w pojedynkę, ale także w stereo, lub jako głośniki efektowe w ramach bezprzewodowego systemu kina domowego Sonos. Modele, takie jak np. Era 100 czy Era 300, można też łączyć w pary (bezprzewodowo z drugim takim samym głośnikiem), aby uzyskać system stereofoniczny.

inteligentny głośnik i nie tylko - oferta marki Sonos

Inteligentny głośnik ma wbudowany akumulator i może odtwarzać muzykę niemal w każdych warunkach. Wbudowana bateria zapewnia nawet do 24 godz. nieprzerwanego odtwarzania. Na uwagę zasługuje ponadto odporna na kurz i wodę konstrukcja (stopień ochrony IP56).

Era 100 funkcjonuje z wykorzystaniem sieci Wi-Fi lub przewodowo – za pomocą kabla Ethernet.

Dostępny w ofercie Sonosa subwoofer łatwo sparujesz bezprzewodowo, korzystając z Wi-Fi, z prawie wszystkimi komponentami tej marki, które mają wbudowany wzmacniacz. Dzięki łączności bezprzewodowej, możesz go umieścić niemal w dowolnym punkcie pomieszczenia odsłuchowego. Należy pamiętać, że subwoofer bezprzewodowy Sonos, to model aktywny.

Soundbary, w tym modele kompatybilne z Dolby Atmos, idealnie nadają się do prezentowania dźwięku przestrzennego, na przykład Sonos Arc czy Beam Gen 2.

Do systemu Sonos dostępnych jest wiele rozmaitych akcesoriów. Są one produkowane zarówno przez tego amerykańskiego producenta, jak i przez firmy trzecie. Mogą to być np. uchwyty ścienne do soundbarów czy głośników bezprzewodowych, a także stojaki na głośniki bezprzewodowe oraz różnego rodzaju kable i przejściówki.

Soundbar z subwooferem bezprzewodowym Sonos

Nowoczesne rozwiązania Sonos – pytania i odpowiedzi (FAQ):

Co to za firma Sonos?

Sonos jest liderem w dziedzinie nowoczesnych systemów audio i audio-wideo, z siedzibą w Santa Barbara w Kalifornii. Urządzenia tej marki mogą odtwarzać dźwięk samodzielnie albo współpracować z zewnętrznymi urządzeniami innych producentów. Mogą tworzyć systemy wielostrefowe (tzw. multiroom), obsługiwane za pomocą specjalnie zaprojektowanej aplikacji lub też za pomocą sterowania głosowego. Charakteryzują się przemyślanym, estetycznym wzornictwem oraz komfortem obsługi.

Jak połączyć się z Sonosem?

Zarówno konfigurowanie urządzenia, jak i nawiązanie połączenia za pośrednictwem aplikacji mobilnej są wyjątkowo łatwe w praktyce. Wystarczy włączyć zasilanie sprzętu audio Sonos, a potem uaktywnić aplikację Sonos i uruchomić odpowiednie polecenie na ekranie. Oprogramowanie w czasie zaledwie kilku minut zrealizuje poszczególne kroki konfiguracji. Umożliwia to również dalsze dodawanie nowych urządzeń do utworzonych już stref w systemie multiroom Sonos. W przypadku zmiany lokalizacji automatycznie ponowne nawiąże on połączenie.

Jak połączyć głośniki Sonos?

Głośniki Sonos w ramach pary stereofonicznej muszą być tego samego rodzaju. Należy wybrać jeden z głośników, z którego chcemy skorzystać w parze stereofonicznej, a następnie wybrać odpowiednią opcję, w celu rozpoczęcia procedury parowania.

sonos podłączenie

Jaka aplikacja do Sonos?

Do obsługi urządzeń, które ma w portfolio ta amerykańska marka, służy aplikacja Sonos. Jest ona dostępna zarówno na urządzenia mobilne z Androidem lub systemem iOS, jak i na komputery Mac i PC. Sonos oferuje obecnie oprogramowanie nowej generacji, oznaczone jako S2. Starsze modele są kompatybilne z wcześniejszą wersją aplikacji, określaną jako Sonos S1. Niektóre urządzenia współpracują zarówno z wersją S1, jak i S2, a najnowsze obsługują oprogramowanie Sonos wyłącznie w odsłonie S2. W sytuacji, gdy masz produkty kompatybilne tylko z wersją S1 i produkty kompatybilne tylko z S2, możesz skonfigurować oddzielne poszczególne systemy (dla S1 i S2).

Czy Sonos działa z Androidem?

Tak, należy wówczas pobrać aplikację Sonos Controller dla systemy Android z Google Play.

Jak podłączyć Sonos z TV?

Połączenie urządzeń firmy Sonos można zrealizować na kilka sposobów:

 • bezprzewodowo, wykorzystując łączność Bluetooth, gdy telewizor i urządzenie marki Sonos obsługują ten standard,

 • można użyć złącze HDMI przy współpracy z wybranymi urządzeniami Sonos, np. soundbarami,

 • za pośrednictwem opcjonalnej przejściówki, można użyć złącze optyczne, np. w sytuacji gdy złącze HDMI w telewizorze jest już zajęte.

Co to jest Sonos Connect?

Sonos Connect to strefowy odtwarzacz amerykańskiego producenta, który umożliwia współpracę z innymi urządzeniami i systemami audio z wbudowanym wzmacniaczem w ramach systemu multiroom. Może to być np. klasyczny system stereo, głośniki aktywne, a także kino domowe, starszego typu. Sonos Connect wprowadzono do oferty w 2008 roku, a 7 lat później jego kolejną generację. Obecnie model ten nie jest już dostępny.

Sonos nagłośnienie telewizora

Zamiast zakończenia

Decydując się na zakup głośnika tej marki możesz po prostu odtwarzać muzykę w dowolnym miejscu, z ulubionych serwisów albo w samym pomieszczeniu, albo na świeżym powietrzu, ponieważ każdy przenośny głośnik Sonos jest odporny na wilgoć i kurz (stopień ochrony IP56), zapewniając przy tym doskonały dźwięk i usługi głosowe.

Można też skorzystać z rozbudowanej konfiguracji multiroom (zarządzanej z poziomu jednej aplikacji Sonos), w ramach której głośniki zainstalowane w różnych pomieszczeniach posłużą do słuchania ulubionych serwisów. Tutaj również możliwe jest sterowanie głosowe.

Więcej informacji o tych niecodziennych urządzeniach, jak i o samej marce, znajdziesz na stronie internetowej tophifi.pl. Zachęcamy też do odwiedzenia jednego z salonów Top Hi-Fi & Video Design. Dostępni na miejscu specjaliści chętnie pomogą Ci bliżej zapoznać się z wybranymi przez Ciebie produktami. Chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania związane z oferowanym sprzętem.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: