Poprzedni
Następny

Jak dbać o sprzęt audio?

Średnia ocen: 4.9
(15 ocen) 5 komentarzy

Zakupowi nowego sprzętu audio-video towarzyszą zawsze duże emocje. Po pierwszej euforii jaka towarzyszy poznawaniu możliwości naszego systemu, warto zastanowić się, jak o niego dbać, aby służył nam przez wiele kolejnych lat.

Audioquest szczotka do płyt winylowych

Podłączenie sprzętu audio

Przede wszystkim pamiętajmy, że elektronika nie powinna być instalowana w miejscach wilgotnych, mocno nasłonecznionych oraz narażonych na kurz i pył. W przypadku ustawienia urządzeń elektronicznych w szafce musimy zadbać o swobodny przepływ powietrza, aby nie dopuścić do ich przegrzania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zasięgnąć porady u sprzedawcy, a także stosować się do zaleceń producenta, które znajdziemy w instrukcjach obsługi dostarczanych wraz ze sprzętem. Często są tam podane minimalne odległości, które należy zachować od najbliższych powierzchni.

Przynosząc urządzenie do domu należy pamiętać o podstawach dotyczących podłączania. Urządzenie musi osiągnąć temperaturę pokojową przed rozpoczęciem pracy. Na zimnych elementach może skraplać się para wodna, co prowadzi do potencjalnych uszkodzeń. Przed rozpoczęciem podłączania należy wyłączyć wszystkie urządzenia. Zapobiegnie to uszkodzeniom przy ewentualnym zwarciu przewodów.

Niektóre wzmacniacze lampowe wymagają ręcznej regulacji prądu spoczynkowego – bias. W takich przypadkach należy ściśle trzymać się instrukcji użytkowania, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się z serwisem. Ustawienie większego biasu nie wpłynie znacząco na brzmienie, za to zdecydowanie zmniejszy żywotność lamp.

Płyty winylowe wymagają szczególnej troski użytkownika. Należy je regularnie myć, a przed każdym odtworzeniem oczyścić szczotką taką jak ta od Audioquest. Zadbana płyta winylowa odwdzięczy się doskonałym brzmieniem, bez trzasków, czy przeskoków.

Jak czyścić sprzęt audio-video

Utrzymanie urządzeń w czystości nie jest czynnością trudna i skomplikowaną. W wielu sklepach znajdziemy akcesoria do czyszczenia sprzętu audio-video. Środki te powinniśmy stosować zgodnie z przeznaczeniem. Do czyszczenia obudów, np. wzmacniaczy, odtwarzaczy CD, itp., używamy środków płynnych lub chusteczek czyszczących. Zwróćmy uwagę, aby nigdy nie pryskać płynem bezpośrednio na urządzenie – substancja czyszcząca może osiąść na podzespołach wewnątrz urządzenia i je uszkodzić. Płyn zawsze nanosimy na miękka szmatkę, którą następnie delikatnie przecieramy sprzęt.

Przy czyszczeniu obudów kolumn głośnikowych, szczególnie tych pokrytych różnego rodzaju laminatami drewnopochodnymi, stosujmy specjalne środki do konserwacji takich powierzchni. Czyszczenie przeprowadzamy analogicznie jak w przypadku elektroniki, tj. nanosimy środek czyszczący na miękką szmatkę i czyścimy samą obudowę. W przypadku lakierów fortepianowych do czyszczenia wykorzystywać należy najdelikatniejszą możliwą ściereczkę, na przykład mikrofibrową do okularów. Bardzo ważne, żeby była czysta. Jakikolwiek paproch, czy drobina kurzu może porysować powierzchnię lakieru. Membrany należy czyścić bez użycia środków czyszczących, nawet bez wody.

Miłośnicy analogu walczyć muszą o czystość swoich płyt winylowych. Każda drobina kurzu na takiej płycie będzie słyszalna podczas odtwarzania. Dlatego przed odsłuchem warto oczyścić, a najlepiej umyć interesujące albumy. Służą do tego specjalne szczoteczki i myjki z dedykowanymi płynami. Przed odtwarzaniem płytę należy przetrzeć szczoteczką, która nie tylko oczyści płytę, ale również rozładuje jej ładunek elektrostatyczny.

Regularnej konserwacji wymagają także gramofony. Najwrażliwszym elementem tych urządzeń jest wkładka z igłą. Przy czyszczeniu igły musimy ściśle stosować się do zaleceń producenta wkładki. Igłę w gramofonie czyścimy specjalnym płynem naniesionym na odpowiednia szczoteczkę. Czyszczenie odbywa się wzdłuż osi wkładki, ruchem posuwistym, tak aby nie uszkodzić igły. Ważne również jest to, aby płyn nie dostał się do okładziny, w której zawieszona jest igła.

Bowers & Wilkins 702 S2Lakier fortepianowy prezentuje się fantastycznie w każdym wnętrzu, wymaga jednak uważnej pielęgnacji. Na zdjęciu Bowers & Wilkins 702 S2 dostępny w białym i czarnym lakierze fortepianowym.

W razie problemów

Może się zdarzyć, że po pewnym czasie nasz odtwarzacz CD lub Blu-ray nie będzie mógł odczytać zawartości płyt. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest kurz, który osiadł na soczewce lasera. Sposobem na rozwiązanie tego problemu są specjalne płyty, których zadaniem jest oczyszczenie soczewki lasera. Warto taka płytę nabyć i profilaktycznie co pewien czas odtworzyć ją w naszym odtwarzaczu (ale nie cały czas!). Nie wolno używać dodatkowych płynnych środków czyszczących z taką płytą, szczególnie opartych o alkohol. Bezpowrotnie zniszczą one powierzchnię antystatyczną soczewki.

Jeżeli podczas odtwarzania płyt winylowych igła gramofonu przeskakuje wywołując głośne trzaski należy wówczas skorygować ustawienie gramofonu, ze szczególnym naciskiem na antyskating i dociążenie wkładki.

W przypadku innych problemów najlepiej skontaktować się z serwisem dystrybutora. Doświadczeni technicy poradzą sobie z każdym problemem.

Podsumowanie

Stosowanie się do powyższych zasad pozwoli cieszyć się doskonałym brzmieniem i bezproblemową pracą urządzeń przez długi czas. Zawsze warto przeczytać instrukcję przed rozpoczęciem użytkowania urządzenia, pozwoli to uniknąć błędów już na starcie. Regularne czyszczenie sprzętu pozwoli zachować jego stan techniczny i wizualny. Jeżeli masz wątpliwości jak wyczyścić lub zakonserwować swój sprzęt audio eksperci Top Hi-Fi & Video Design chętnie pomogą. Zawsze możesz polegać na naszej wiedzy i doświadczeniu.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(15 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: