Aktualności


Aktualności

Piosenki z filmów, które stały się hitami: “Absolwent” i “Mrs. Robinson”

Historia stara jak świat: kobieta w średnim wieku uwodzi dużo młodego mężczyznę, a to wszystko w melodię hitu, który rozbrzmiewa w radio do dziś. Sam film za to otrzymał aż 37 nagród i nadal często gości na prywatnych zestawach kina domowego.

Absolwent, fot. materiały prasowe

Kawałek “Mrs. Robinson” został napisany specjalnie na potrzeby filmu "Absolwent", w którym Anne Bancroft w roli pani Robinson wodzi na pokuszenie młodego Dustina Hoffmana. Bancroft, która zmarła w 2005 roku, miała długą i udaną karierę filmową, ale najbardziej znana jest z roli właśnie w tym filmie. Piosenka Simona & Garfunkela o mały włos nie wylądowałaby w filmie – Paul Simon początkowo pisał tekst o Eleonore Roosevelt.

Kiedy Mike Nichols tworzył “Absolwenta”, roboczo wykorzystał trzy istniejące piosenki Simona i Garfunkela: "The Sound of Silence", "Scarborough Fair / Canticle" i "April Come She Will”, jednocześnie mając nadzieję, że Paul Simon napisze do filmu coś nowego. Trasa koncertowa i praca nad nadchodzącym albumem temu nie sprzyjały, więc Nichols zdecydował się więc wykorzystać te piosenki, ale w rzeczywistości cały czas liczył, że uświetni swoje dzieło dedykowanym kawałkiem. 

Miał szczęście. Art Garfunkel słyszał Simona pracującego nad "Mrs. Roosevelt" i wspomniał o tym Nicholsowi, który zdał sobie sprawę, że tytuł ma taką samą ilość sylab jak "Mrs. Robinson". Zdesperowany, by urozmaicić ścieżkę dźwiękową, Nichols poprosił Simona, by zmienił tytuł i napisał resztę tekstu, a ten postanowił dać szansę nowej piosence.

Według Arta Garfunkela, piosenka prawdopodobnie nie zostałaby nigdy nagrana, gdyby nie Mike Nichols, absolwent reżyserii, który poprosił duet o ścieżkę dźwiękową do swojego filmu. Garfunkel powiedział, że w tym czasie piosenka była dla nich "Błahym kawałkiem, który mieliśmy zamiar wyrzucić", ale kiedy Nichols usłyszał coś w tej wcześniejszej wersji poprosił Simona o zaadaptowanie jej do filmu, przemawiał przez niego szósty zmysł.

Najsłynniejszy wers piosenki Simona & Garfunkela to "Gdzie zniknąłeś Joe DiMaggio?" – głównie dlatego, że był dosyć enigmatyczny. DiMaggio był gwiazdą baseballu w nowojorskich Yankeesach, a przez krótką chwilę również mężem Marylin Monroe. Simon wykorzystał więc jego postać jako metaforę bohaterów z przeszłości. DiMaggio podobno był trochę zakłopotany, kiedy to usłyszał, ponieważ wciąż żył i miał się dobrze, mimo że w 1951 roku przeszedł na emeryturę. Dzięki tej piosence stał się jednak na nowo ikoną, głównie dla pokolenia boomersów.

Simon, który jest wielkim fanem The Yankees, wyjaśnił to w wywiadzie dla magazynu SongTalk: "Wers o Joe DiMaggio został napisany od razu na początku i nie wiem, dlaczego i skąd się wziął. Niby nie pasuje do tej piosenki, ale wydawało nam się to tak interesujące, że po prostu go zachowaliśmy.”

Najciekawsze w całej tej historii jest to, że “Mrs Robinson” miała duże szanse na zdobycie Oscara za najlepszą piosenkę z filmu, ale nie została nominowana, ponieważ Simon & Garfunkel... nigdy nie wypełnili formularzy zgłoszeniowych. Simon wyjaśnił to tak: "To były lata 60., po prostu nie zwracaliśmy na to uwagi.” Proste? Proste.

Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław