Aktualności


Aktualności

Jaki uchwyt wybrać do telewizora?

Przy projektowaniu nowego mieszkania, budowie domu, zmianie aranżacji mebli czy po prostu wymianie na nowy model, często zastanawiamy się, czy telewizor zawiesić na ścianie. Powodów, które skłaniają do takiego rozwiązania jest kilka.

Vogel’s MotionMount Next 7355

Oszczędność miejsca jest jednym z nich. Dzięki zawieszeniu wyświetlacza unikniemy konieczności wstawienia szafki RTV albo będziemy mogli ją usunąć. Nasze pomieszczenie zyska na przestronności i sprawi wrażenie większego. Możemy też po prostu wykorzystać stojącą pod ekranem szafkę na postawienie na niej amplitunera kina domowego lub wzmacniacza stereo. Uchwyt wiszący na ścianie zawsze będzie uniwersalnym wizualnie rozwiązaniem, które niezależnie od aranżacji wnętrza idealnie wpasuje się w jego otoczenie.

Przy budowie lub remoncie, warto pomyśleć od razu o kwestii ukrycia kabli połączeniowych do TV poprzez wstawienie w ścianę peszli. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, nie ma się co załamywać. Z pomocą przychodzą znani producenci uchwytów do telewizorów jak np. firma Vogel`s, którzy w swojej ofercie posiadają także różnego rodzaju maskownice na kable z serią Cable na czele. Możemy w nich ukryć przewody o różnej ilości i grubości. Jest dostępnych wiele wzorów, kolorów i długości osłon, więc każdy może znaleźć odpowiednią dla siebie. Pozwoli to na uniknięcie widoku chaosu wynikającego z plątaniny kabli.

Poza tym, wiele obecnych modeli TV posiada funkcje wyświetlania obrazów czy informacji, niektóre doskonale potrafią się „wtopić” w ścianę, kopiując jej kolor i teksturę. To wszystko sprawia, że telewizor dzięki zawieszeniu go na ścianę, oprócz bycia naszym centrum doznań filmowych, stanie się także designerskim meblem, a po wyświetleniu na jego ekranie zdjęć, także dziełem sztuki. Wszystko to sprawia, że nasz pokój wygląda estetycznie i elegancko.

VOGEL'S THIN 505

Kolejną zaletą zawieszenia TV jest bezpieczeństwo. Wiele osób posiada żywiołowe zwierzaki, które jak np. koty, lubią skakać po meblach czy biegać z zawrotną prędkością po mieszkaniu. Trzeba wtedy pilnować, aby nie wskakiwały na sprzęt RTV lub o niego nie zawadzały. Co jeśli pupil wbiegnie nam pod nogi? Możemy stracić równowagę i przewrócić się na telewizor. Poza tym, małe dzieci często zbliżają się do wyświetlaczy i mogą uderzyć o delikatne matryce. Zawieszając telewizor, eliminujemy powyższe ryzyka. Bardzo ważne jest wybieranie takich uchwytów, które są produkowane przez firmy specjalizujące się od lat w mocowaniach naściennych a ich produkty są przetestowane i posiadają niezbędne certyfikaty. Dla przykładu produkty oferowane przez firmę Vogel`s znajdują się na rynku od ponad 40 lat i posiadają certyfikat TUV dzięki, któremu mamy pewność iż uchwyt był testowany w warunkach trzykrotności wagi obciążenia, jaki może unieść bez uszczerbku na jego konstrukcji i funkcjonalności. Producent stosuje także różne zabezpieczenia w konstrukcji uchwytu takie jak systemy blokujące TV po jego zawieszeniu (AutoLock System) czy ograniczniki w listwach mocowanych do ściany.

Przy okazji zalet wieszania TV na ścianie, warto także wspomnieć o zwiększeniu funkcjonalności naszego ekranu dzięki odpowiedniemu doborowi do naszych potrzeb rodzaju i konstrukcji uchwytu. Zatrzymajmy się przy tej kwestii na dłuższą chwilę.

Zatem gdy już zdecydujemy się na powieszenie TV na ścianie, staniemy przed wyborem uchwytu, a tych jest parę rodzajów. Postaramy się je przybliżyć.

Bowers & Wilkins Formation

Uchwyt stały, nieruchomy

Charakteryzuje się tym, że telewizor jest zawieszony na sztywno, równoległe do ściany. Takie rozwiązanie jest najmniej widoczne, gdyż dzięki braku dodatkowych funkcji jego konstrukcja może być na tyle cienka, że umożliwia minimalizację odstępu od ściany nawet do jedynie 1,5cm jak w przypadku uchwytu Vogel`s THIN 505.

Zalety:
- najniższe ceny
- montaż blisko ściany

Wady:
- brak możliwości regulacji
- konieczność umieszczenia na wysokości wzroku
- w większości firm uchwytowych utrudniony dostęp do złączy telewizora

(wyjątek stanowi np. Vogel`s W50070, który dzięki swojej konstrukcji umożliwia na bezpieczne odchylenie TV i rewizję złączy)

VOGEL'S THIN 505

Uchwyt uchylny

Ten uchwyt posiada jedną, lecz bardzo istotną funkcję pochylenia TV jednak tylko w wybranym zakresie (zazwyczaj do max. 15-20 stopni). Pochył może być regulowany przez użytkownika w sposób płynny lub stopniowy co 5-10-15 stopni. Polecamy wybieranie uchwytów z płynną funkcją pochyłu, gdyż nie wymaga ona użycia dodatkowych narzędzi (np. śrubokrętu) a TV możemy zatrzymać dokładnie w takiej pozycja, jaka nam odpowiada. Takie rozwiązanie można znaleźć w modelach Vogel`s W50810 czy THIN 515. Inną zaletą uchwytów uchylnych jest możliwość zawieszenia telewizora powyżej naszej linii wzroku czy nad meblem czy też ucieczki przed promieniami słonecznymi wpadającymi przez okno podczas oglądania naszego ulubionego serialu. Pochylenie wyświetlacza pozwoli także na odpowiednie ustawienie kąta widzenia w stosunku do naszych oczu. Przyda się również gdy nasi najmłodsi domownicy zażyczą sobie oglądania bajek wprost z dywanu na podłodze.

Zalety:
- łatwiejszy dostęp do złączy niż w przypadku uchwytu stałego
- regulacja w osi pionowej, uchwyt wraz z telewizorem można umieścić powyżej linii wzroku
- płynna funkcja pochyłu

Wady:
- brak pełnej regulacji, oglądnie pod kątem może sprawiać problemy
- stopniowana funkcja pochyłu wymagająca dodatkowych narzędzi

Uchwyt obrotowy

Rozwiązanie najbardziej uniwersalne. Posiada zakres ruchu w osi pionowej i poziomej. Jego konstrukcja może opierać się na pojedynczym bądź podwójnym ramieniu mogąc zaoferować maksymalną regulację w poziomie (obrót nawet do 180 stopni). W pierwszym przypadku, gdy będziemy chcieli odsunąć telewizor od ściany, będzie się on poruszał po łuku, którego promień wyznaczy długość ramienia. W drugim przypadku, odsunie się on po linii, tam gdzie go pokierujemy, gdzie dokładnie chcemy żeby się znalazł. Do dużych i ciężkich ekranów polecamy wybór uchwytów na dwóch podwójnych ramionach o konstrukcji tzw. forward motion. Zapewnia ono płynne, ciche poruszanie uchwytu mimo dużego obciążenia jak np. Vogel`s THIN 550.

A jak to wygląda w praktyce? Jeśli właśnie szykujemy posiłek w aneksie kuchennym, możemy obrócić telewizor w naszą stronę, dzięki czemu nie stracimy na kątach widzenia, a obraz zachowa swoją jakość. Taki uchwyt pozwoli na zawieszenie sprzętu chociażby w kącie pokoju, jeśli ma odpowiedni zasięg ramienia.

Zalety:
- pełna regulacja, największy komfort oglądania i użytkowania
- uniwersalny pod względem zastosowania
- bardzo łatwy dostęp do gniazd TV

Wady:
- najdroższy
- często o największej minimalnej odległości od ściany

Vogel's Thin 550

Jeśli już znamy rodzaje uchwytów, nasuwa się pytanie - który będzie odpowiedni? Pod uwagę należy wziąć kilka czynników:

- w jakim pomieszczeniu będzie zawieszony TV
- na jakiej wysokości chcemy go umieścić
- ile osób będzie oglądało TV i z jakiego miejsca
- czy chcemy oglądać z aneksu kuchennego lub innych miejsc, które nie znajdują się naprzeciw TV
- czy będziemy często korzystać z dostępnych wyjść w TV takich jak USB czy też podpinać pendrive

Jeśli ktoś lubi oglądać sam, mając nieduży telewizor w niewielkim pomieszczeniu, siedzi na wprost, to optymalnym wyborem będzie uchwyt stały. Bardzo dobrym przykładem jest Vogel’s W50070 czy W50080. Jeśli poszukujemy dodatkowo minimalnej odległości od ściany polecamy wybór Vogel`s THIN 405czy THIN 505. Z kolei, jeśli pomieszczenie i telewizor są duże, a poszczególni domownicy lubią oglądać z różnych miejsc, to konieczny będzie uchwyt w pełni regulowany, np. Vogel’s THIN 550 lub W53080. Pamiętajmy, że wybór uchwytu na ramieniu także może pozwolić Wam na pozostawieniu uchwytu niewidocznym dzięki wyborowi mocowania w kolorze białym doskonale licującego się z naszą ścianą jak np. Vogel`s W53071 czy THIN 545 w białej wersji.

Poznaliśmy już rodzaje uchwytów naściennych, zdecydowaliśmy jaki wybierzemy - ale który będzie pasować pod nasz konkretny model telewizora?

Tutaj musimy się kierować przede wszystkim 3 parametrami:

1. Rozstaw śrub montażowych

Na szczęście jest on ustandaryzowany. VESA, bo tak standard ten się nazywa, pozwala na dobór uchwytu niezależnie od producenta TV. Najczęściej spotykane rozstawy to 200x200 mm, 400x400, ale pojawiają się też i inne takie jak np. 300x200 czy 600x400. Większość uchwytów ma zakres już od 100x100 do  600x400.

2. Maksymalny udźwig uchwytu

Ten parametr podany przy uchwycie pokazuje czy telewizor nie będzie za ciężki dla uchwytu. Dzisiejsze wyświetlacze nie są ciężkie i pod tym względem dobór uchwytu nie powinien stanowić problemu. Warto jednak zawsze brać pod uwagę ten parametr, gdyż niektórzy producenci telewizorów wyłamują się z trendu lekkości TV.

3. Zakres cali, jaki przewiduje producent do danego modelu uchwytu

Już poprzednie dwa podpunkty zapewnią, że telewizor zawiesimy. Ten natomiast zapewni, wygodę i ergonomię użytkowania, np. żeby telewizor przy maksymalnym wychyleniu nie obijał się o ścianę a tak może się stać, jeśli rozmiar TV nie będzie dostawany do parametrów uchwytu. Ponadto pamiętajmy, że zawsze lepiej jest kupić uchwyt „na zapas” i nawet jeśli mamy TV w rozmiarze 55” to wybierzmy uchwyt w przedziale np. 40-65” zamiast 32-55”.

To wszystko pozwoli już zamontować telewizor na ścianie. Pomimo tego, że jest to jak najbardziej prawda, jest jeszcze kilka rzadko występujących kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, żeby uniknąć przykrych niespodzianek. Chociaż mamy standard VESA co do rozstawu śrub montażowych, nie ma zaleceń w której części obudowy takowe mają się znaleźć. Więc o ile do telewizora A uchwyt będzie pasować idealnie, tak w modelu B okaże się, że zasłonięte jest np. gniazdo zasilania. Ponadto może się zdarzyć, że otwory montażowe będą znajdować się w dolnej części obudowy telewizora, finalnie okazując się, że uchwyt wystaje od dołu poza obręb telewizora. W celu uniknięcia takich sytuacji najczęściej wystarczy nawet wizualne (z użyciem zdjęć) porównanie obudowy TV i uchwytu.

Indiana Line Tesi 661

Stres związany z odpowiednim dopasowanie nie będzie nam jednak towarzyszył w przypadku wyboru uchwytów marki Vogel`s. Ta firma bowiem dokłada do każdego produktu szeroki zestaw śrub i przejściówek a dodatkowo, w przypadku napotkania na niestandardowy sposób mocowania i braku kompatybilności oferuje bezpłatne zestawy serwisowe zawierające niezbędne dystanse czy niespotykane śruby. Dla całkowitej pewności dopasowania uchwytu do TV warto odwiedzić stronę internetową producenta Vogel`s, gdzie znajduje się dedykowana wyszukiwarka wieszaków do TV, które zostaną dopasowane do konkretnego modelu telewizora bez obawy o jakiekolwiek problemy a w przypadku konieczności użyciu zestawu serwisowe pojawi się stosowna informacja przy produkcie.

Te wszystkie powyższe informacje pozwolą na odpowiednie i bezproblemowe dobranie uchwytu, aby był dokładnie taki, jakiego potrzebujemy.

Sama marka Vogel’s bazując na 45 letniej działalności, zbudowała renomę, która jest nadal potwierdzana jakością i trwałością ich produktów. Praca jaką wkładają w swoje uchwyty, ich design, niezawodność, łatwość użytkowania i innowacyjność, została potwierdzona wieloma nagrodami. Produkty, którymi szczyci się producent, stały się dla wielu wzorem do naśladowania. Świetnym tego przykładem jest w pełni regulowany model z serii MotionMount: NEXT 7355. Uchwyt, którym można sterować za pomocą aplikacji i automatycznie składający się po zakończonym oglądaniu. Pracownicy salonów Top Hi-Fi & Video Design mający styczność z tymi produktami, szczerze potwierdzają jakość wyrobów marki Vogel’s. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami. 

Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Produkty


W50070
Supercena

W50070

Vogel`s
Uchwyty TV
199 zł
159 zł

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław