ŹRÓDŁA MUZYKI

 

Do najpopularniejszych źródeł należą:

ODTWARZACZ CD

 

Jeden z najłatwiejszych i najbardziej popularnych sposobów na odtwarzanie muzyki w zestawie stereo. Płyty CD zapewniają bardzo dobrą jakość dźwięku w postaci cyfrowej.

 

GRAMOFON ANALOGOWY

 

Klasyczny sprzęt audio stereo, który powrócił na rynek i ponownie zaczyna zdobywać popularność. Płyty winylowe to praktycznie jedyny obecnie format (oprócz sygnału z radia FM), który występuje w postaci analogowej.

CYFROWE PLIKI

 

Cyfrowe pliki audio w zestawie stereo mogą być obsługiwane z wykorzystaniem odtwarzaczy sieciowych wbudowanych w urządzenie lub sprzedawanych oddzielnie.

Na rynku występują różnorodne formaty muzyczne, z których część oferuje jakość CD a nawet wyższą. Inne są skompresowane, ale mają jakość akceptowalną dla większości fanów muzyki. Aby cieszyć się najlepszym dźwiękiem, wybierz formaty natywne, takie jak WAV lub AIFF, bądź bezstratne formaty, takie jak FLAC (Free Lossless Audio Codec) lub Apple Lossless Audio Codec (ALAC), które redukują rozmiar pliku przy pozostawieniu oryginalnej jakości. Formaty takie jak AAC, MP3 lub WMA są formatami „stratnymi”. Rozmiar pliku generalnie jest mniejszy niż w plikach nieskompresowanych lub bezstratnych. Wiąże się to jednak z gorszą jakością dźwięku.

TUNERY FM/DAB+

 

Rozgłośnie radiowe funkcjonują od ok. 100 lat. Mimo to audycje radiowe są nadal bardzo popularne. Jakość dźwięku nadawanego z modulacją FM nie może równać się z jakością płyty CD i formatami wysokiej rozdzielczości. Atutem jest szeroki wybór programów radiowych.

Najnowsze standardy DAB i DAB+, wprowadziły radio do świata cyfrowego. Dźwięk emitowany jest zazwyczaj w niższej jakości niż w wypadku płyty CD, ale radio cyfrowe może pochwalić się licznymi udoskonaleniami w porównaniu z radiem analogowym, m.in. możliwością przesyłania wraz z sygnałem audio dodatkowych treści, znacznie bardziej rozbudowanych niż w standardzie RDS (Radio Data System) wykorzystywanym dla radia FM.

INTERNETOWE SERWISY MUZYCZNE

 

Serwisy streamingowe i radio internetowe obsługiwane są w zestawie hi-fi za pomocą odtwarzaczy sieciowych wbudowanych w urządzenie lub sprzedawanych oddzielnie.

Jedną z przyczyn spadku popularności radia analogowego stał się znaczący wzrost serwisów strumieniujących muzykę, takich jak Spotify, a także internetowych programów radiowych. Korzystając z urządzeń obsługujących sieciowe radio i serwisy muzyczne możesz przesyłać dźwięk z Internetu wprost do swojego systemu audio. Nie licząc wyjątków, jakość strumieniowanego sygnału audio jest na poziomie skompresowanych plików, takich jak MP3 lub WMA, a tym samym nie jest tak dobra jak w przypadku płyt CD lub nieskompresowanych plików audio. Niektóre serwisy, takie jak np. TIDAL czy Deezer, oferują muzykę w jakości porónywalnej z płytą CD, co przekłada się na lepsze brzmienie nagrań. Oczywiście, źródłem plików audio wysokiej jakości w zestawie może stać się także komputer lub odtwarzacz strumieniowy, który zostanie podłączony do zaawansowanego wzmacniacza zintegrowanego lub przedwzmacniacza wyposażonego w wysokiej jakości wejścia cyfrowe (np. optyczne, koaksjalne czy USB) oraz wysokiej klasy przetwornik cyfrowo-analogowy.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o źródłach muzyki? Skontaktuj się z naszymi #EkspertamiDobregoBrzmienia w jednym z 19 salonów na terenie całej Polski. Zaprezentujemy Ci istniejące rozwiązania i w prosty oraz przystępny sposób wyjaśnimy, jak to działa. Słuchanie muzyki na dobrym sprzęcie dorzucamy do każdej wizyty gratis!