KOLUMNY
GŁOŚNIKOWE

 

Ostatnim, ale równie ważnym komponentem w wieloelementowym systemie stereo, czy nawet w przypadku wieży stereo są kolumny głośnikowe. Głośniki stereo dostępne są w różnorodnych wersjach stylistycznych, kształtach i rozmiarach, dlatego też wybór tych najlepszych zależy nie tylko od wielkości pomieszczenia odsłuchowego oraz przewidzianego budżetu, lecz także od osobistych preferencji i gustu użytkownika.

JAK WYBRAĆ GŁOŚNIKI

 

Kolumny głośnikowe są bezsprzecznie najważniejszym elementem zestawu hi-fi,
a jednocześnie najmniej doskonałym. Podstawowa zasada działania głośnika jest bowiem niezmienna od przeszło 100 lat. Z tego powodu nie ma kolumny w pełni uniwersalnej, czy wręcz idealnej. Zatem na rynku występują różne rodzaje głośników. 

WYBÓR WŁAŚCIWEGO
GŁOŚNIKA

 

Wybór głośników stereo, w które ma być wyposażona nasza wieża muzyczna wynika m.in. z wielkości pomieszczenia, w którym mają one docelowo grać, poziomu głośności, jaki chcemy uzyskać, a także ceny jaką możemy za nie zapłacić.

 

OGÓLNA ZASADA

 

Metraż naszego pomieszczenia odsłuchowego w dużym stopniu decyduje o tym, jakie zestawy głośnikowe w ogóle wchodzą w grę. Bynajmniej nie oznacza to, że im większe i droższe głośniki stereo, tym lepsze. Ewidentnie błędnym przekonaniem jest to, że „większe kolumny dadzą większy dźwięk”.

Duże kolumny w małych pomieszczeniach będą się „dławić”. Zamiast wymarzonego dźwięku otrzymamy wzbudzający się bas, kiepską stereofonię oraz stłumioną dynamikę. Jest to spowodowane niekorzystnym dla osłuchu efektem nakładania się fal, czyli ich interferencji.

Odwrotna sytuacja także jest niekorzystna. Małe głośniki w wielkim salonie będą przyczyną słabego i nieciekawego dźwięku. Zabraknie niskich tonów, a wypełnienie pomieszczenia dźwiękiem będzie niewystarczające.

W mniejszych pomieszczeniach, o powierzchni 15 do 20 m², lepiej sprawdzą się stosunkowo niewielkie kolumny podstawkowe, dla przykładu Mission QX-2, ewentualnie mniejsze konstrukcje podłogowe.

W większych salonach – powyżej w/w granicy – można zastosować większe zestawy wolnostojące albo duże „monitory” z wooferami o sporej średnicy.

Dodatkowo, oprócz parametrów, które zawężają wyszukiwanie, takich jak wielkość  pomieszczenia czy możliwości finansowe, powinniśmy sobie szczerze odpowiedzieć na pytania:

W jaki sposób będziemy wykorzystywać nasze głośniki stereo?

Czy chcemy słuchać muzyki, oglądać filmy, a może mają tworzyć dźwiękowe jedynie tło dla naszych codziennych aktywności?

Gdzie mają być ustawione i z jakim sprzętem mają grać (np. amplitunerem stereo czy wzmacniaczem lampowym)?

Na jakim brzmieniu nam zależy: potężnym, barwnym, przestrzennym, delikatnym itd.?

Czy kolumny mają być dopasowane wzorniczo do naszego pokoju, mebli, tapicerki itp.?

Jaki jest nasz zakładany budżet i czy możemy go przekroczyć,
a jeśli tak, to o ile?

KOLUMNY
WOLNOSTOJĄCE

PODŁOGOWE

 

Nazwa tego rodzaju kolumn („podłogowe”) nawiązuje do sposobu ich ustawienia
w pomieszczeniu. Stawia się je bezpośrednio na podłodze, często przy wykorzystaniu cokołów, podstaw i kolców głośnikowych. Najczęściej mają one około metra wysokości i na ogół wykorzystują większą liczbę przetworników, niż pozostałe rodzaje zespołów głośnikowych.

Pod względem brzmienia charakteryzują się większą przestrzennością, lepiej i niżej schodzącymi niskimi tonami. Dzięki większym rozmiarom i zapasowi mocy umożliwiają osiąganie większego zakresu dynamiki. Są przez to głośniejsze. Oferują czystsze brzmienie oraz głębsze basy, niż ma to miejsce w przypadku zespołów głośnikowych innych rodzajów. Jednymi z najbardziej popularnych modeli są Bowers & Wilkins 603 oraz Indiana Line Tesi 561

ZALETY:

brzmienie, charakteryzujące się szerokim pasmem przenoszenia, mocnym basem i dużą dynamiką,

są w stanie nagłośnić dużą kubaturę.

WADY:

zajmują dużo miejsca,

mogą być zbyt mocne do małych pomieszczeń.

KOLUMNY
PODSTAWKOWE

 

Modele podstawkowe mają niezmiennie wysoką renomę. Są chętnie wybierane przez miłośników dobrego dźwięku ze względu na charakter brzmienia i łatwiejsze ustawienie.

To uniwersalne konstrukcje, które z powodzeniem można wykorzystać zarówno w typowo muzycznym zestawie audio, także tym high-endowym, jak również w systemie kina domowego. Niewielkie gabaryty tego typu modeli znacząco ułatwiają ich instalację. Dzięki mniejszym rozmiarom, kolumny podstawkowe nie sprawiają trudności z ustawieniem. Można postawić je na półce, dedykowanym stojaku głośnikowym lub powiesić na uchwycie przy ścianie. Dodatkowo pozwalają stworzyć wysokiej klasy nagłośnienie w nawet niewielkich pomieszczeniach. Wymagającym użytkownikom szczególnie polecamy kolumny Bowers & Wilkins 705 S2.

ZALETY KOLUMN PODSTAWKOWYCH:

łatwość instalacji,

sztywność obudowy (mniejsze zniekształcenia i rezonanse),

uniwersalność – mniej wymagające pod względem warunków akustycznychpanujących w pomieszczeniu,

przystępna cena.

GŁOŚNIKI
CENTRALNE I EFEKTOWE

 

Bardzo ważnym elementem każdego systemu kina domowego są głośniki efektowe oraz głośnik centralny. Dzięki nim można uzyskać pełny obraz dźwiękowy, jaki został zapisany na filmowej ścieżce audio. Kolumny efektowe montowane są zazwyczaj za słuchaczami i obsługują tylne kanały. To one są odpowiedzialne za odtwarzanie tła, dźwięków otoczenia, odgłosu zbliżającego się pojazdu, a nawet szmeru poruszających się obiektów, co znacznie zwiększa realizm podczas oglądania filmów.

Na szczególną uwagę zasługują także głośniki przeznaczone do odtwarzania tzw. kanałów pionowych. Dzięki nim można skonfigurować system nagłośnienia obsługujący takie formaty jak Dolby Atmos czy DTS:X.

SUBWOOFERY

 

Silny i wyraźny bas to podstawa mocnego dźwiękowego uderzenia. Uzyskanie spektakularnego brzmienia niskich tonów możliwe jest dzięki zastosowaniu subwoofera (głośnika niskotonowego). Głośnik ten wyspecjalizowany jest do odtwarzania dźwięków z dolnego zakresu pasma akustycznego, zwiększając przy tym wrażenie potęgi brzmienia (dotyczy to przede wszystkim częstotliwości z zakresu od 20 do 250 Hz).

Subwoofery znajdują zastosowanie nie tylko w zestawach kina domowego. Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań użytkownika. Głośniki te sprawdzają się również jako uzupełnienie stereofonicznych zestawów głośnikowych, poszerzając tym samym odtwarzany zakres częstotliwości i zwiększając dynamikę brzmienia.

Decydując się na zakup subwoofera, nabywcy mogą wybierać pomiędzy konstrukcjami aktywnymi lub pasywnymi. Subwoofery aktywne mają wbudowany wzmacniacz, który zasila głośnik lub głośniki. Wszystko znajduje się w jednej obudowie. Subwoofery pasywne nie mają swojego wzmacniacza i korzystają ze wzmacniaczy zewnętrznych – dedykowanych albo tych samych, które zasilają główne głośniki, np. zestawu audio stereo.

SOUNDBAR

(LISTWA DŹWIĘKOWA)

 

Soundbary to urządzenia, które dzięki wbudowanemu wzmacniaczowi, głośnikom i specjalnemu układowi DSP (ang. Digital Signal Processing) dostarczają bardzo dobrej jakości dźwięk przestrzenny, nieosiągalny dla nowoczesnych, płaskich telewizorów.

Dzięki zaawansowanej technologii DSP, soundbary dostarczają rzeczywiste, wielokanałowe brzmienie przestrzenne. Zaletami soundbarów są także kompaktowa konstrukcja oraz łatwość instalacji i użytkowania.

Jak przystało na zaawansowany system kina domowego, soundbary mogą być wyposażone w funkcje i rozwiązania techniczne stosowane także w amplitunerach AV, m.in. łączność bezprzewodową (Bluetooth, Wi-Fi, AirPlay/AirPlay 2), najnowsze złącza HDMI, pełną obsługę 4K Ultra HD i high-res audio i rozmaite funkcje sieciowe.

Najbardziej zaawansowane soundbary umożliwiają również odtwarzanie brzmienia przestrzennego zapisanego w formatach Dolby Atmos i DTS:X, dzięki czemu dźwięk dociera do słuchaczy nie tylko z przodu i z boku, lecz także z góry.

ZALETY:

wygodne i zwarte rozwiązanie,

mniej kabli,

więcej wolnego miejsca,

efektowne brzmienie.

GŁOŚNIKI
INSTALACYJNE

 

W wielu wypadkach znacznie lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych kolumn są głośniki do zabudowy, określane również jako głośniki instalacyjne. Służą one do zabudowy podtynkowej w ścianach i sufitach, np. wykonanych z karton-gipsu. Pozwalają cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem, zapewniając jednocześnie wygodę użytkowania. Zamontowane w ścianie idealnie wkomponowują się w wystrój domowego wnętrza, niemal całkowicie znikając z przestrzeni pomieszczenia odsłuchowego.

Salony Top Hi-Fi oferują szeroką gamę produktów instalacyjnych takich marek jak np. Bowers & Wilkins, Yamaha czy Indiana Line, co pozwala na stworzenie nawet najbardziej wyszukanego systemu nagłośnieniowego. W zależności od preferencji użytkownicy mogą wybrać głośniki sufitowe lub ścienne do zabudowy. Każdy z tych produktów to niezwykle trwała konstrukcja, która łączy łatwość instalacji z wysoką jakością brzmienia. Niektóre modele można instalować nie tylko w salonie, lecz nawet w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność, np. łazience, idealny do tego celu jest naścienny głośnik Bowers & Wilkins AM-1.

W oparciu o głośniki instalacyjne możemy stworzyć nawet najbardziej rozbudowany system audio – począwszy od tradycyjnego zestawu stereo, aż po rozbudowaną instalację systmu kina domowego.

ZALETY GŁOŚNIKÓW INSTALACYJNYCH:

dyskrecja - jedynym widocznym w pomieszczeniu elementem głośników do zabudowy jest okrągła lub prostokątna maskownica,

oszczędność miejsca,

szeroki zakres zastosowań - doskonały sposób na nagłośnienie niedużych pomieszczeń,

stosunkowo niska cena.

ZESTAWY
GŁOŚNIKOWE

 

Dobór dobrego nagłośnienia jest bardzo ważnym, lecz równocześnie dość trudnym zadaniem, i to nie tylko dla osób początkujących. Także dla wielu zaawansowanych miłośników muzyki i fanów kina domowego.

Dlatego też w ofercie naszych salonów Top Hi-Fi znajdują się propozycje gotowych zestawów głośnikowych. Dzięki nim w łatwy i szybki sposób można stworzyć nagłośnienie, które pokaże piękno muzyki oraz potęgę filmowych efektów specjalnych.

Proponowane zestawy są harmonijnie skomponowane zarówno od strony brzmieniowej, jak i wizualnej, perfekcyjnie wtapiają się w wystrój domowego wnętrza, wypełniając przestrzeń przyjemnym dźwiękiem.

W zależności od swoich preferencji użytkownik może wybrać zestaw głośników stereo lub kina domowego, zbudowany w oparciu o produkty tak znanych i cenionych producentów, jak Bowers & Wilkins, Yamaha, ELAC lub PSB. Te kompletne, najbardziej rozbudowane konfiguracje umożliwiają obsługę systemów wielokanałowych. Wymagający użytkownicy mogą pomyśleć także o subwooferze, który zapewni potężne brzmienie basu.

Można także zdecydować się na kolumny głośnikowe tworzące zestawy 2.1-kanałowe. Będzie to dobry punkt wyjścia do zbudowania wszechstronnego systemu nagłośnieniowego, które sprawdzi się nie tylko podczas odsłuchu nagrań stereo.

ZALETY:

pełne dopasowanie brzmieniowe,

jednolite wzornictwo,

atrakcyjna cena.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o zestawach głośnikowych? Skontaktuj się z naszymi #EkspertamiDobregoBrzmienia w jednym z 19 salonów na terenie całej Polski. Zaprezentujemy Ci istniejące rozwiązania i w prosty oraz przystępny sposób wyjaśnimy, jak to działa. Słuchanie muzyki na dobrym sprzęcie dorzucamy do każdej wizyty gratis!