Urządzenia
wzmacniające

 

Abyśmy mogli cieszyć się dźwiękiem stereo, musimy dokonać wyboru urządzenia wzmacniającego. Na rynku funkcjonuje kilka rodzajów konstrukcji, z których można wybierać najlepiej pasujące do naszych preferencji rozwiązanie.

wzmacniacz
zintegowany

 

Dla większości melomanów optymalnym rozwiązaniem jest wzmacniacz zintegrowany. Połączenie w jednej obudowie przedwzmacniacza i końcówki mocy ułatwia rozstawienie systemu audio. Zajmuje znacznie mniej miejsca niż konstrukcje dzielone. Wiąże się także z mniejszym wydatkiem pieniędzy niż w przypadku zestawu przedwzmacniacz i wzmacniacz mocy. Z tego względu wzmacniacze zintegrowane są najczęściej wybieranym urządzeniem w stereofonicznych systemach hi-fi i high-end. Szeroka oferta pozwala wybierać z ogromnej ilości urządzeń na każda kieszeń, poczynając od podstawowych modeli typu Yamaha A-S201 na ultra zaawansowanych systemach, takich jak Luxman L-509X, kończąc.

Wzmacniacze zintegrowane (nazywane też "integrami") są konstrukcjami o bardzo zróżnicowanej mocy, od umiarkowanych modeli do bezkompromisowych, umożliwiających nagłośnienie nawet bardzo dużych pomieszczeń odsłuchowych. Tylko w nielicznych przypadkach mogą mieć problemy z zasileniem najbardziej wymagających prądowo kolumn głośnikowych. Wzmacniacze zintegrowane są łatwe w instalacji i użytkowaniu.

Zadaniem wzmacniacza zintegrowanego jest odebranie sygnałów analogowych lub cyfrowych o niewielkiej mocy, pochodzących ze źródeł dźwiękowych (takich jak gramofon, odtwarzacz CD, tuner lub odtwarzacz sieciowy), ich wzmocnienie i przesłanie do podłączonych kolumn głośnikowych. Z tego powodu wzmacniacz to niezbędny element w każdym systemie audio.

 

wzmacniacz dzielony w postaci

przedwzmacniacza
i wzmacniacza mocy

 

Jeżeli masz dostępne środki, to mimo praktycznych korzyści płynących z użytkowania wzmacniacza zintegrowanego, rozważ wybór konstrukcji dzielonej. Gwarantuje ona znacznie wyższą jakość dźwięku zapewniając znakomitą współpracę z większymi kolumnami głośnikowymi, wliczając modele o ogromnym zapotrzebowaniu na energię. Umożliwiają łatwiejszą optymalizację systemu tak, aby uzyskać detaliczność, skalę i potęgę muzyki, studyjną jakość dźwięku, faworyzującą perfekcyjnie zrealizowane nagrania.

Przy wyborze przedwzmacniacza należy upewnić się, czy oferuje on wszystkie potrzebne wejścia. Odtwarzanie ulubionej muzyki z iPoda? Umożliwi to wejście USB na przednim panelu. Podłączenie gramofonu? Potrzebny będzie model z wbudowanym modułem Phono albo dodatkowy przedwzmacniacz gramofonowy. Przesyłanie muzyki z odtwarzaczy sieciowych? Umożliwią to wejścia koncentryczne lub optyczne.

Najbardziej zaawansowane przedwzmacniacze pozwalają się cieszyć pięknym, naturalnym dźwiękiem, ponadto są wyposażone w perfekcyjnie zaprojektowane układy wewnętrzne. Wyróżniają się funkcjonalnością i wygodą użytkowania. Dzięki czemu użytkownik zyskuje możliwość korzystania z wielu źródeł dźwięku oraz modyfikowania brzmienia zgodnie ze swoimi preferencjami i oczekiwaniami.

 

Zadaniem końcówki mocy jest odebranie sygnału audio z przedwzmacniacza, wzmocnienie go i przesłanie do kolumn głośnikowych bez generowania zniekształceń, dzięki czemu muzyka wydobywająca się z głośników będzie bliska oryginalnemu nagraniu, jak to tylko możliwe.

Przy wyborze wzmacniacza należy wziąć pod uwagę wielkość pokoju odsłuchowego i model kolumn głośnikowych, które mają z nim współpracować. Należy zadbać, aby wzmacniacz miał nieco więcej mocy w celu bezproblemowego zasilenia głośników przy każdym poziomie głośności, bez zniekształceń nawet przy najbardziej skomplikowanych nagraniach muzycznych.

amplitunery
stereo

 

Amplitunery stereofoniczne, nazywane niegdyś odbiornikami (z j. angielskiego także "receiverami"), to jedne z najbardziej uniwersalnych konstrukcji w świecie domowego sprzętu hi-fi. Łączą w sobie funkcję przedwzmacniacza, wzmacniacza mocy i tunera FM. Dzięki temu wystarczy połączyć je z kolumnami głośnikowymi, aby niemal natychmiast móc cieszyć się muzyką, np. z radia.

Mogą współpracować z różnymi źródłami zewnętrznymi, analogowymi i cyfrowymi, w tym także z odtwarzaczami przenośnymi i smartfonami, a do tego obsługują formaty wysokiej rozdzielczości, np. FLAC 192 kHz/24 bity. W wielu modelach są także wbudowane przedwzmacniacze gramofonowe, również w przystępnych cenowo konstrukcjach, takich jak Yamaha R-N602.

Na szczególną uwagę zasługują amplitunery z funkcjami sieciowymi, za pomocą których można słuchać nagrań z serwisów muzycznych i plików udostępnionych w domowej sieci, a także tysięcy internetowych stacji radiowych. Rynek oferuje wiele urządzeń z taką funkcjonalnością.

Amplitunery Wi-Fi, amplitunery Bluetooth, a także amplitunery AirPlay/AirPlay 2 pozwalają korzystać z łączności bezprzewodowej, co ułatwia odtwarzanie muzyki wprost ze smartfona, tabletu lub laptopa. Dodatkowym atutem jest możliwość obsługi zestawu stereo za pośrednictwem aplikacji.

kable

 

Każdy system stereo poza urządzeniami bezprzewodowymi wymaga zastosowania odpowiednich przewodów połączeniowych. Oczywiście kable dostarczone w komplecie z odtwarzaczem czy innym urządzeniem wystarczą do sprawdzenia poprawności działania. Nie zapewnią jednak dobrego brzmienia. Warto zadbać o jakość połączenia kablowego między źródłem dźwięku a wzmacniaczem zintegrowanym czy amplitunerem stereo, a do tego dobrać odpowiedniej jakości przewody głośnikowe oraz zasilające.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o urządzeniach wzmacniających? Skontaktuj się z naszymi #EkspertamiDobregoBrzmienia w jednym z 19 salonów na terenie całej Polski. Zaprezentujemy ci istniejące rozwiązania i w prosty oraz przystępny sposób wyjaśnimy, jak to działa. Słuchanie muzyki na dobrym sprzęcie dorzucamy do każdej wizyty gratis!