klasyczny-system-poradnik

KLASYCZNY SYSTEM
WYSOKIEJ JAKOŚCI

 

Standardowy zestaw stereo wysokiej klasy dla miłośnika muzyki (melomana) przeznaczony jest dla osoby, która lubi słuchać muzyki i planuje kolekcjonować nośniki audio, bądź już posiada kolekcję płyt gramofonowych czy CD.

Przedostatnią rewolucją w świecie audio było pojawienie się płyty CD w 1982 roku, czyli ponad 35 lat temu, a ostatnią pojawienie się serwisów streamingujących muzykę ponad 10 lat temu. Kiedy wprowadzane są nowe technologie, właściciel klasycznego systemu audio stereo po prostu dokupuje urządzenie, na jakim mu zależy i dołącza je do posiadanego zestawu stereo. 

Duża elastyczność klasycznych systemów stereo wynika z tego, że są one tworzone z odrębnych urządzeń, które można wymienić w razie potrzeby na inne odpowiadające nam funkcjonalnością lub brzmieniem - wszak gusta się zmieniają - a szeroka oferta rynkowa gwaranuje niezliczoną ilość kombinacji sprzętowych.

Klasycznym żródłem pozostaje bezsprzecznie płyta winylowa, która przeżywa swój renesans i staje się coraz popularniejsza, w związku z tym coraz więcej osób sięga po gramofon. Niedrogie konstrukcje często mają automatykę i wbudowany przedwzmacniacz, dzięki czemu można ich łatwo używać w dowolnym systemie. Polecamy konstrukcje takie jak Audio-Technica AT-LP3 lub Thorens TD 201.

Konstrukcje wyższej klasy zazwyczaj są pozbawione takich udogodnień. Ich obsługa jest w pełni manualna, a przedwzmacniacz korekcyjny jest oddzielnym urządzeniem, lub elementem wbudowanym we wzmacniacz stereo, czy amplituner stereofoniczny.

Odtwarzacze strumieniowe, wykorzystujące połączenie sieciowe do przesyłu plików z komputera, serwisu streamingowego serwera lub dysku NAS, stanowią przyszłość cyfrowych systemów audio. Pliki z nagraniami oznaczają nie tylko wygodę, ale również często wyższą jakość. Doskonałym wyborem dla miłośnika muzyki chcęcego uzupełnic swój system o odtwarzacz sieciowy jest Yamaha. MusicCast NP-S303.

Oddzielając w zestawie stereo przedwzmacniacz od wzmacniacza mocy redukuje się wzajemne oddziaływanie układów elektronicznych wzmacniacza i przedwzmacniacza, co skutkuje mniejszymi zakłóceniami, czyli lepszą jakością dźwięku.

Przedwzmacniacz to urządzenie przetwarzające sygnały, które trafiają do niego z rozmaitych źródeł. Oznacza to, że pełni on rolę po pierwsze przełącznika pomiędzy różnymi źródłami sygnału, takimi jak np. odtwarzacz CD, tuner FM, telewizor, komputer itd., a po drugie jest odpowiedzialny za zmianę głośności, regulację basu i wysokich tonów oraz nadanie barwy dla dźwięku. Przedwzmacniacz jest niezbędnym łącznikiem pomiędzy źródłami naszego systemu a końcówką mocy.

Dla większości melomanów optymalnym rozwiązaniem jest wzmacniacz zintegrowany. Połączenie w jednej obudowie przedwzmacniacza i końcówki mocy ułatwia rozstawienie systemu audio. Zajmuje znacznie mniej miejsca niż konstrukcje dzielone. Wiąże się także z mniejszym wydatkiem pieniędzy niż w przypadku zestawu dzielonego. Z tego względu stereofoniczne wzmacniacze zintegrowane są najczęściej wybieranymi urządzeniami w do zestawów hi-fi i high-end. Na początek przygody z polecamy na przykład Yamahę A-S201.

ZALETY:

najlepsza jakość brzmienia bez konieczności stosowania nietypowych rozwiązań,

estetyka pasująca do większości wnętrz,

nieograniczona możliwość rozbudowy i dalszego ulepszania.

Główną zaletą posiadania klasycznego zestawu stereo wysokiej klasy jest jego długowieczność. Innymi słowy, raz zakupiony sprzęt będzie cieszył uszy przez lata, a ewentualne modyfikacje można rozłożyć w czasie, zmieniając tylko poszczególne elementy, np. wymienić wzmacniacz stereo na lampowy w celu ocieplenia brzmienia lub rozbudować funkcjonalność przez dokupienie odtwarzacza sieciowego.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o klasycznych systemach audio? Skontaktuj się z naszymi #EkspertamiDobregoBrzmienia w jednym z 19 salonów na terenie całej Polski. Zaprezentujemy Ci istniejące rozwiązania i w prosty oraz przystępny sposób wyjaśnimy, jak to działa. Słuchanie muzyki na dobrym sprzęcie dorzucamy do każdej wizyty gratis!