klasyczny-system-poradnik

KLASYCZNY SYSTEM
WYSOKIEJ JAKOŚCI

 

Standardowy system wysokiej klasy dla miłośnika muzyki (melomana) przeznaczony jest dla osoby, która lubi słuchać muzyki i planuje kolekcjonować nośniki audio, bądź już posiada kolekcję z lat młodzieńczych.

Przedostatnią rewolucją w świecie audio było pojawienie się płyty CD w 1982 roku, czyli ponad 35 lat temu, a ostatnią pojawienie się serwisów streamingujących muzykę około 10 lat temu. Kiedy pojawiają się nowe technologie, właściciel klasycznego systemu audio po prostu dokupuje urządzenia na jakim mu zależy i wpina je do istniejącego zestawu. 

Wysoka elastyczność klasycznych systemów wynika z tego, że są one zbudowane z odrębnych urządzeń, które można wymienić w razie potrzeby na inne odpowiadające nam funkcjonalnością lub brzmieniem - wszak gusta się zmieniają - a szeroka oferta rynkowa gwaranuje niezliczoną ilość kombinacji sprzętowych.

Klasycznym żródłem pozostaje bezsprzecznie płyta winylowa, która przeżywa właśnie swój renesans i staje się coraz popularniejsza, w związku z tym coraz więcej osób sięga po gramofon. Niedrogie konstrukcje często posiadają automatykę i wbudowany przedwzmacniacz, dzięki czemu można ich łatwo używać w dowolnym systemie. Polecamy konstrukcje takie jak Audio-Technica AT-LP3 lub TEAC TN-280BT.

Konstrukcje wyższej klasy zazwyczaj są pozbawione takich udogodnień. Ich obsługa jest w pełni manualna, a przedwzmacniacz korekcyjny jest oddzielnym urządzeniem, lub elementem wbudowanym we wzmacniacz, czy amplituner. Doskonałymi przykładami takich konstrukcji są ELAC Miracord 70 i ClearAudio Concept.

Odtwarzacze strumieniowe, wykorzystujące sieć komputerową do przesyłu plików z komputera, serwisu streamingowego serwera plików lub dysku sieciowego, stanowią przyszłość źródeł cyfrowych audio. Pliki z nagraniami oznaczają nie tylko wygodę, lecz także wyższą jakość. Doskonałym wyborem dla miłośnika muzyki chcęcego uzupełnic swój sytem o odtwarzacz sieciowy jest Yamaha MusicCast NP-S303

Oddzielając przedwzmacniacz od wzmacniacza mocy redukuje się wzajemne oddziaływanie układów elektronicznych wzmacniacza i przedwzmacniacza, co skutkuje mniejszymi zakłóceniami, czyli lepszą jakością dźwięku.

Przedwzmacniacz to urządzenie przetwarzające sygnały, które trafiają do niego ze źródeł. Oznacza to, że pełni on rolę po pierwsze przełącznika pomiędzy różnymi źródłami sygnału, takimi jak np. odtwarzacz CD, tuner FM, telewizor, komputer podpięty przez USB itd., a po drugie jest to sekcja odpowiedzialna za zmianę głośności, regulację basu i wysokich tonów oraz nadanie barwy dla dźwięku. Przedwzmacniacz jest niezbędnym łącznikiem pomiędzy źródłami naszego systemu a końcówką mocy.

Dla większości melomanów optymalnym rozwiązaniem jest wzmacniacz zintegrowany. Połączenie w jednej obudowie przedwzmacniacza i końcówki mocy ułatwia rozstawienie systemu audio. Zajmuje znacznie mniej miejsca niż konstrukcje dzielone. Wiąże się także z mniejszym wydatkiem pieniędzy niż w przypadku zestawu przedwzmacniacz i wzmacniacz mocy. Z tego względu wzmacniacze zintegrowane są najczęściej wybieranym urządzeniem w stereofonicznych systemach hi-fi i high-end. Na początek przygody z Hi-Fi polecamy Yamahę A-S301.

ZALETY:

najlepsza jakość brzmienia bez konieczności stosowania nietypowych rozwiązań,

estetyka pasująca do większości wnętrz,

nieograniczona możliwość rozbudowy i dalszego ulepszania.

Główną zaletą posiadania klasycznego systemu wysokiej klasy jest jego długowieczność. Innymi słowy, raz zakupiony sprzęt będzie cieszył uszy przez lata, a ewentualne modyfikacje można rozłożyć w czasie, zmieniając tylko poszczególne elementy, np. wymienić wzmacniacz na lampowy w celu ocieplenia brzmienia lub rozbudować funkcjonalność poprzez dokupienie odtwarzacza sieciowego.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o klasycznych systemach audio? Skontaktuj się z naszymi #EkspertamiDobregoBrzmienia w jednym z 19 salonów na terenie całej Polski. Zaprezentujemy ci istniejące rozwiązania i w prosty oraz przystępny sposób wyjaśnimy, jak to działa. Słuchanie muzyki na dobrym sprzęcie dorzucamy do każdej wizyty gratis!