Poprzedni
Następny

Sztuczna inteligencja Yamahy przekształciła tancerza w pianistę

Firma Yamaha z entuzjazmem ogłasza, że technologia sztucznej inteligencji (AI) umożliwiła światowej sławy tancerzowi Kaiji Moriyamie sterowanie fortepianem za pomocą tańca.

Koncert pod tytułem "Mai Hi Ten Yu" odbył się w Tokio 22 listopada 2017 roku i był sfinansowany przez Tokyo University of the Arts i Tokyo University of the Arts COI. Yamaha dostarczyła rozwiązania, które wykorzystując technologię opartą na sztucznej inteligencji, mogą „w locie” przekładać ludzkie ruchy na dźwięki muzyki. Występowi towarzyszyli muzycy Orkiestry Filharmonii Berlińskiej Scharoun Ensemble.

Przedstawiciele koncernu Yamaha uważają, że przedstawienie było wyrazem postępu w dążeniu do nowych form ekspresji artystycznej. Technologia ta będzie nadal rozwijana, aby jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości ludzkiej ekspresji.

Przegląd technologii

SI zastosowana w systemie, który jest obecnie w fazie rozwoju, może interpretować ruch tancerza w czasie rzeczywistym, analizując sygnały z czterech typów czujników przymocowanych do ciała tancerza. System dysponuje bazą danych, która łączy melodię i ruchy, a dzięki temu sztuczna inteligencja natychmiast tworzy odpowiednie dane melodyczne (MIDI) z ruchów tancerza. Następnie system przesyła dane MIDI do odtwarzacza fortepianowego Yamaha Disklavier ™, który odpowiada za zwerbalizowanie muzyki.

Disklavier ™ to pianino hybrydowe, które działa automatycznie i może reprodukować ruchy klawiatury oraz pedałów z niezwykłą dokładnością. Wyposażony jest w technologię MusicCast, znaną ze znakomitych wzmacniaczy tego samego producenta, dzięki której można bez użycia kabli rozprowadzić muzykę po wielu pomieszczeniach.

Motoichi Tamura, dyrektor generalny działu rozwoju i badań w Yamaha Corporation po występie powiedział:

W Yamaha wierzymy, że sztuczna inteligencja stanie się pomostem między istotami ludzkimi a instrumentami muzycznymi. Kontynuujemy nasze działania na rzecz rozwoju sztucznej inteligencji, aby umożliwić ludziom swobodniejszą i bardziej bezpośrednią ekspresję poprzez instrumenty muzyczne.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: