KEF R11

KEF R11

KEF R11 jest największą kolumną głośnikową z nowej serii R. Ta flagowa, 3-drożna konstrukcja łączy cztery przetworniki niskotonowe i najnowszej generacji zespół głośnikowy Uni-Q, dostarczając potężny i wyrafinowany dźwięk. Dzięki hybrydowym aluminiowym przetwornikom niskotonowym oraz modułowi Uni-Q 12. generacji, obsługującemu średnie i wysokie tony, potężna R11 jest niesamowicie utalentowaną konstrukcją. Wykorzystując rozwiązania z serii KEF Reference model ten zapewnia również czystość, finezję i potęgę niskich częstotliwości.

  • Współosiowy zespół głośnikowy Uni-Q
  • 3-drożna konstrukcja bas-refleks z czterema głośnikami
  • Układ wzmocnień Constrained Layer Damping
  • Elastyczny port bas-refleks

R jak Reference

Niezmiennie od początków swojej działalności, tj. 1961 r., KEF dąży do muzycznej perfekcji, co z kolei wymaga sukcesywnego wprowadzania innowacji. Nowatorskie rozwiązania dotyczą zarówno całego spektrum dźwięku, jak i samej konstrukcji kolumny głośnikowej, a uwidaczniane są np. poprzez nową wersję legendarnego już zespołu głośnikowego Uni-Q, jeszcze bardziej dopracowanej obudowy, na udoskonaleniach kluczowych elementów akustycznych kończąc. Dzięki wyeliminowaniu podkolorowania dźwięku, poprawie uległa przejrzystość i precyzja, co pozwoliło wynieść serię R na dotychczas nieosiągalny poziom.

Nowy poziom radości słuchania

Nowa seria KEF R została całkowicie zmodyfikowana i dzięki temu zapewnia jeszcze czystszy i jeszcze bardziej emocjonujący dźwięk, budząc zachwyt jak podczas pierwszego odsłuchu muzyki. Projektując ją KEF wykorzystał swoje wielodekadowe doświadczenie i ogromne zamiłowanie do wysokiej jakości dźwięku. Implementując innowacje już dostępne w serii Reference oraz całkowicie nowe rozwiązania techniczne obecna seria R jest jeszcze bardziej detaliczna i wyrafinowana.

Autorski moduł Uni-Q

Chociaż unikatowy zespół głośnikowy Uni-Q firma KEF opracowała w 1988 r., to aż do dzisiaj sukcesywnie rozwija go, aby osiągnąć najwyższy możliwy poziom doskonałości. Jedyne, co pozostaje niezmienne, to przyczyna zastosowania tego rozwiązania – umieszczenie tweetera w centralnej części przetwornika średniotonowego przybliża do uzyskania ideału akustycznego jakim jest pojedyncze źródło punktowe. W obecnej gamie kolumn głośnikowych R stosowana jest już 12. generacja tej unikatowej konstrukcji, stanowiąc kolejny krok naprzód w odniesieniu do jakości dźwięku.

W 12. generacji Uni-Q kompletnie przeprojektowany został m.in. układ napędowy głośnika średniotonowego, odpowiedzialny za konwersję sygnału audio z napięcia elektrycznego na siłę mechaniczną. Teraz napęd ma uformowany i podcięty biegun oraz symetryczne aluminiowe pierścienie demodulacyjne, które łączą się i m.in. ograniczają zmiany podczas ruchu cewki.

Najnowsza wersja Uni-Q rozwiązuje także istotny problem konstrukcji głośników współosiowych, takich jak Uni-Q, jakim jest zarządzanie niewielkimi przerwami, które oddzielają części składowe. Szczelina znajdująca się pomiędzy ruchomą cewką głośnika średniotonowego i nieruchomym początkiem falowodu tweetera podczas ruchu powietrza tworzy rezonans, analogicznie jak podczas dmuchania nad otworem butelki. Wąski kanał jest niezbędny do tego, aby cewka mogła się poruszać, dlatego KEF poprawił ten element poprzez otworzenie komory za przetwornikami i wypełnienie jej materiałem tłumiącym. Rozwiązanie to absorbuje rezonans i pomaga dostarczyć bardziej precyzyjne, czystsze wysokie tony dzięki zredukowaniu podkolorowania.

Głośniki niskotonowe

Dążąc do zmaksymalizowania wydajności niskich tonów projektanci zastosowali przetworniki wykorzystujące dwuczęściową strukturę, w której wklęsła warstwa aluminiowa umieszczona jest na papierowym stożku. To niezwykle sztywna konstrukcja, która w połączeniu z unikatową geometrią membrany minimalizuje dodatkowy rezonans i pozwala membranie zachować tłokowy ruch podczas pracy. Dalsze korzyści przynosi również przeprojektowany układ magnetyczny i zawieszenie, które redukuje zniekształcenia harmoniczne, zapewniając czystszy, bardziej precyzyjny dźwięk. Rezultatem jest zwarty, zwinny bas, który pokazuje prawdziwą duszę i moc niskich tonów.

Usztywniona obudowa

Obudowy kolumn głośnikowych z nowej serii R czerpią korzyści z układu wzmocnień Constrained Layer Damping. Rozwiązanie to zostało opracowane z myślą o wielokrotnie nagradzanym modelu LS50 i wykorzystuje wewnętrzne klamry połączone z panelami poprzez stratne punkty styku zamiast sztywnego połączenia. Zaletą tej konstrukcji jest skuteczne rozpraszanie niepożądanych wibracji. Nowo opracowany układ wewnętrznych wzmocnień współpracuje z układem Constrained Layer Damping. Całość składa się na niezwykle obojętną platformę, dzięki której seria R zapewnia brzmienie muzyki dokładnie takie, jakie powinno być, bez żadnych niepożądanych dodatków.

Innowacyjna metoda Shadow Flare

Shadow Flare to innowacyjny sposób minimalizowania szkodliwej dyfrakcji obudowy, który stosowany jest już w obecnej serii Reference. Dzięki niemu można w pełni wykorzystać możliwości układu Uni-Q. Chociaż z pozoru element ten przypomina pierścień ozdobny, w rzeczywistości jest precyzyjnie zaprojektowaną powierzchnią rozszerzającą efekt falowodu Uni-Q. Rozwiązanie to sprawia, że przetwornik wysokotonowy niejako „nie widzi” krawędzi obudowy tworzących swego rodzaju obszar cienia, w którym potencjał dyfrakcji jest największy. W efekcie jego akustyczny wpływ zostaje zminimalizowany do pomijalnych poziomów. Rezultatem jest udoskonalona przejrzystość, szczególnie w odniesieniu do subtelnych niuansów pojawiających się podczas szarpnięć strun lub przy innych dźwiękach perkusji. 

 Elastyczny port

Kluczowym elementem prowadzącym do głębokiego, wyraźnego basu jest konstrukcja portu. Porty w serii R są precyzyjnie rozmieszczone i wyposażone w innowacyjne elastyczne ścianki. Wykorzystując obliczeniową dynamikę płynów, rozszerzenie i profil każdego portu obliczany jest tak, aby opóźnić turbulencję, podczas gdy elastyczne ścianki portu zapobiegają podkolorowaniu średnicy przez rezonans podłużny. Rezultatem jest nie tylko lepszy bas, lecz także czystszy dźwięk w wyższym zakresie częstotliwości w istotnym obszarze niższych średnich tonów.

Specyfikacja KEF R11

System3-drożny
ObudowaBass-reflex
Rekomendowana moc wzmacniacza / Nominalna moc wejściowa15-300W
Przetwornik niskotonowy / nisko/średniotonowy4x 165mm głośniki niskotonowe
Przetwornik wysokotonowyUni-Q 25mm HF, 125mm MF
Pasmo przenoszenia33Hz - 50kHz (-6dB)
Wymiary (S x W x G) mm1295.5 x 310.6 x 383.5 mm (łącznie z terminalami)
Waga kg37.7

Opinie o KEF R11

Masz ten produkt?

Dodaj Opinię

Polecane Produkty

Podobne produkty

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów się na spotkanie

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: