Aktualności


Aktualności

Jakie są standardy Bluetooth?

13 ocen

Technologia Bluetooth, umożliwiająca bezprzewodowe przesyłanie danych, jest obecnie bardzo popularna i powszechnie dostępna. Bluetooth możemy znaleźć prawie wszędzie, począwszy od komputerów i smartfonów, aż po zegarki czy szczoteczki do zębów.

Bluetooth rozwija się nadal w szybkim tempie, pojawiając się już nawet w ubraniach, nie wspominając o słuchawkach czy opaskach dla sportowców. Śmiało można powiedzieć, że staje się częścią naszego życia, czyniąc je coraz wygodniejszym. Łączenie urządzeń jest wyjątkowo praktyczne, a dzięki powszechnej technologii nie musimy ograniczać się do sprzętów spod znaku jednego producenta – dzięki temu rynek urządzeń elektronicznych oferuje każdemu użytkownikowi doskonały wybór. Niezależnie, czy wybieramy zestaw stereo, odpowiednie słuchawki do telewizora czy telefonu – nie jesteśmy już niczym ograniczeni.

Przełącznik komp

Skąd wzięła się nazwa Bluetooth?

Technologia, która została opracowana przez szwedzkich inżynierów na początku lat dziewięćdziesiątych, wzięła swoją nazwę od duńskiego króla – Haralda Sinozębnego (ang. Harald Bluetooth), którego historia sięga x wieku. Król wsławił się zjednoczeniem walczących ze sobą wcześniej skandynawskich narodów – tak jak nowa technologia jednoczy wcześniej nie współpracujące ze sobą urządzenia, umożliwiając parowanie sprzętu różnych firm. Samo logo technologii Bluetooth też sięga do tradycji – to dwa połączone ze sobą znaki runiczne, symbolizujące inicjały wspomnianego władcy.

Zgodnie z tradycją, za pomocą technologii Bluetooth nie musimy ograniczać się do łączenia tylko dwóch urządzeń – możemy połączyć ich więcej. Jedyne, co może wpłynąć na jakość połączeń między urządzeniami, to odmienne standardy w każdym z urządzeń – musimy zatem zawsze brać to pod uwagę, zwłaszcza gdy zależy nam na szybkości przesyłania danych pomiędzy poszczególnymi komponentami tej konfiguracji. W razie wahania co do wyboru odpowiedniego sprzętu, który oferuje Bluetooth w odpowiednim standardzie, zawsze warto poradzić się specjalisty w profesjonalnym salonie sprzedaży.

Standardy Bluetooth

Sama technologia Bluetooth ma już kilkanaście lat, nic zatem dziwnego, że sukcesywnie się rozwija i zmienia, zmieniają się też standardy Bluetooth. Wyróżnia się kilka standardów w zależności od prędkości przesyłu danych.

Zobaczmy zatem, jakie były kolejne standardy, które pojawiały się na rynku, i ich przepustowość:

1.0 – szybkość przesyłania danych do 21 kb/s.

1.1 – do 124 kb/s.

1.2 – do 328 kb/s.

2.0 + EDR – do 2,1 Mb/s.

3.0 + HS – do 24 Mb/s.

3.1 + HS – do 40 Mb/s.

4.0 + LE – w tym standardzie prędkość została wprawdzie obniżona, ale udało się zmniejszyć zużycie energii i zwiększyć odległość, na jaką działa przesyłanie danych, do 100 metrów. Skrót LE oznacza „Low Energy” i od tej wersji upowszechniła się wersja BLE („Bluetooth Low Energy”), rozwijana w kolejnych latach.

Bluetooth 4.1 – wprowadzono możliwość łączenia się urządzeń w sieć (na przykład w przypadku „inteligentnych urządzeń” w domu).

Bluetooth 4.2 – coraz szybszy transfer.

Bluetooth 5.0 – w tej wersji zwiększono prędkość i zasięg działania. Wymiennie, co oznacza, że zwiększenie odległości między urządzeniami zmniejsza transfer, jednak nadal jest to najszybszy i jednocześnie energooszczędny standard ze wszystkich dostępnych.

Oczywiście wszystkie standardy są kompatybilne ze sobą nawzajem, co oznacza, że Bluetooth 5.0 może działać z Bluetooth 4.0, choć prędkość przesyłania danych będzie wówczas zależała od słabszego urządzenia. Jednak ta kompatybilność znacznie ułatwia korzystanie z rozmaitych urządzeń wyposażonych w technologię Bluetooth i swobodne łączenie najnowocześniejszych gadżetów na przykład z kilkuletnim laptopem.

Schemat

Czy Bluetooth jest bezpieczny?

Pomimo szybkiego rozwoju technologii, nie ma dziś na świecie bezpiecznych urządzeń pracujących w trybie bezprzewodowego przesyłania danych. Jednak Bluetooth pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa poprzez możliwość wyboru zaufanych urządzeń, które będą parowane z każdym rodzajem sprzętu, jakiego chcemy używać. Im wyższy standard przesyłu danych, tym łatwiej i szybciej wyłapać urządzenia, które próbują połączyć się z naszym sprzętem. Ponadto zawsze można zabezpieczyć się przed niechcianym bezprzewodowym kontaktem poprzez ustawienie naszych urządzeń jako niewidocznych poza zaufanym kręgiem.

Komentarze (5)  /  Ocena: 4.9/5 (13 ocen)

 • travis37.120.156.1482019-02-28 16:42:20
  dzięki za poradnik Odpowiedz
 • lejs185.244.214.2302019-06-23 13:03:49
  Nie spodziewałem się, że za BT stoi tak duże zaplecze techniczne :) Bardzo fajne dla ciekawskich Odpowiedz
 • polack89.64.30.932019-06-30 18:27:49
  Bluetooth ma ciekawszą historię niż się spodziewałem, lecz jestem większym fanem AirPlaya, Odpowiedz
 • Maxcomkowski89.64.3.1712019-12-09 09:52:47
  szczerze nie wiedziałem że to tak nawet działa, dzięki za artyukuł! Odpowiedz
 • makerom89.64.2.1842020-02-07 11:57:07
  bardzo fajna historia, przyjemnie się czyta wasze artykuły Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
 • Apartamenty Jagiellońskie
  ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
 • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Posnania)
Poznań (Woźna)
Rzeszów
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Marki)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław