Aktualności


Aktualności

Jakie są standardy Bluetooth?

7 ocen

Technologia Bluetooth, umożliwiająca bezprzewodowe przesyłanie danych, jest obecnie bardzo popularna i powszechnie dostępna. Bluetooth możemy znaleźć prawie wszędzie, począwszy od komputerów i smartfonów, aż po zegarki czy szczoteczki do zębów.

Bluetooth rozwija się nadal w szybkim tempie, pojawiając się już nawet w ubraniach, nie wspominając o słuchawkach czy opaskach dla sportowców. Śmiało można powiedzieć, że staje się częścią naszego życia, czyniąc je coraz wygodniejszym. Łączenie urządzeń jest wyjątkowo praktyczne, a dzięki powszechnej technologii nie musimy ograniczać się do sprzętów spod znaku jednego producenta – dzięki temu rynek urządzeń elektronicznych oferuje każdemu użytkownikowi doskonały wybór. Niezależnie, czy wybieramy zestaw stereo, odpowiednie słuchawki do telewizora czy telefonu – nie jesteśmy już niczym ograniczeni.

Przełącznik komp

Skąd wzięła się nazwa Bluetooth?

Technologia, która została opracowana przez szwedzkich inżynierów na początku lat dziewięćdziesiątych, wzięła swoją nazwę od duńskiego króla – Haralda Sinozębnego (ang. Harald Bluetooth), którego historia sięga x wieku. Król wsławił się zjednoczeniem walczących ze sobą wcześniej skandynawskich narodów – tak jak nowa technologia jednoczy wcześniej nie współpracujące ze sobą urządzenia, umożliwiając parowanie sprzętu różnych firm. Samo logo technologii Bluetooth też sięga do tradycji – to dwa połączone ze sobą znaki runiczne, symbolizujące inicjały wspomnianego władcy.

Zgodnie z tradycją, za pomocą technologii Bluetooth nie musimy ograniczać się do łączenia tylko dwóch urządzeń – możemy połączyć ich więcej. Jedyne, co może wpłynąć na jakość połączeń między urządzeniami, to odmienne standardy w każdym z urządzeń – musimy zatem zawsze brać to pod uwagę, zwłaszcza gdy zależy nam na szybkości przesyłania danych pomiędzy poszczególnymi komponentami tej konfiguracji. W razie wahania co do wyboru odpowiedniego sprzętu, który oferuje Bluetooth w odpowiednim standardzie, zawsze warto poradzić się specjalisty w profesjonalnym salonie sprzedaży.

Standardy Bluetooth

Sama technologia Bluetooth ma już kilkanaście lat, nic zatem dziwnego, że sukcesywnie się rozwija i zmienia, zmieniają się też standardy Bluetooth. Wyróżnia się kilka standardów w zależności od prędkości przesyłu danych.

Zobaczmy zatem, jakie były kolejne standardy, które pojawiały się na rynku, i ich przepustowość:

1.0 – szybkość przesyłania danych do 21 kb/s.

1.1 – do 124 kb/s.

1.2 – do 328 kb/s.

2.0 + EDR – do 2,1 Mb/s.

3.0 + HS – do 24 Mb/s.

3.1 + HS – do 40 Mb/s.

4.0 + LE – w tym standardzie prędkość została wprawdzie obniżona, ale udało się zmniejszyć zużycie energii i zwiększyć odległość, na jaką działa przesyłanie danych, do 100 metrów. Skrót LE oznacza „Low Energy” i od tej wersji upowszechniła się wersja BLE („Bluetooth Low Energy”), rozwijana w kolejnych latach.

Bluetooth 4.1 – wprowadzono możliwość łączenia się urządzeń w sieć (na przykład w przypadku „inteligentnych urządzeń” w domu).

Bluetooth 4.2 – coraz szybszy transfer.

Bluetooth 5.0 – w tej wersji zwiększono prędkość i zasięg działania. Wymiennie, co oznacza, że zwiększenie odległości między urządzeniami zmniejsza transfer, jednak nadal jest to najszybszy i jednocześnie energooszczędny standard ze wszystkich dostępnych.

Oczywiście wszystkie standardy są kompatybilne ze sobą nawzajem, co oznacza, że Bluetooth 5.0 może działać z Bluetooth 4.0, choć prędkość przesyłania danych będzie wówczas zależała od słabszego urządzenia. Jednak ta kompatybilność znacznie ułatwia korzystanie z rozmaitych urządzeń wyposażonych w technologię Bluetooth i swobodne łączenie najnowocześniejszych gadżetów na przykład z kilkuletnim laptopem.

Schemat

Czy Bluetooth jest bezpieczny?

Pomimo szybkiego rozwoju technologii, nie ma dziś na świecie bezpiecznych urządzeń pracujących w trybie bezprzewodowego przesyłania danych. Jednak Bluetooth pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa poprzez możliwość wyboru zaufanych urządzeń, które będą parowane z każdym rodzajem sprzętu, jakiego chcemy używać. Im wyższy standard przesyłu danych, tym łatwiej i szybciej wyłapać urządzenia, które próbują połączyć się z naszym sprzętem. Ponadto zawsze można zabezpieczyć się przed niechcianym bezprzewodowym kontaktem poprzez ustawienie naszych urządzeń jako niewidocznych poza zaufanym kręgiem.

Komentarze (1)  /  Ocena: 4.9/5 (7 ocen)

  • travis37.120.156.1482019-02-28 16:42:20
    dzięki za poradnik Odpowiedz
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać komentarze. Proszę, zalogować się lub zarejestrować

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Kategorie produktów


Salony sprzedaży


Białystok
  • Apartamenty Jagiellońskie
    ul. Jurowiecka 19 lok. U3/U4
  • 85 722 29 02, 519 073 470
Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Woźna)
Poznań (Posnania)
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław