Nagłówek treści

Najlepsze słuchawki nauszne dla audiofila

Nie od dziś wiadomo, że audiofile to wymagający klienci. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zagorzałych melomanów przedstawiamy wskazówki, którymi warto kierować się przy wyborze tej najlepszej konstrukcji, a także przybliżamy modele słuchawek, które spełnią oczekiwania doświadczonych audiofili.

Pierwszym krokiem, na drodze prowadzącej do optymalnego rozwiązania, jest wybór konstrukcji słuchawek. Na rynku dostępne są trzy rodzaje słuchawek. Zamknięte odizolują nas od hałasu z zewnątrz, co może okazać się sprzyjające w miejscach dość głośnych. Konstrukcja otwarta, w przeciwieństwie do tej pierwszej, sprawi, że dźwięk będzie słyszalny przez każdego, kto znajdzie się obok nas. Ostatnim rozwiązaniem jest konstrukcja półotwarta (ew. półzamknięta). To nic innego, jak połączenie najlepszych cech pierwszej i drugiej grupy. Należy zaznaczyć, że ostatnia z tych grup jest najmniej liczna.

Drugim istotnym elementem przy wyborze słuchawek, jest określenie czy preferujemy słuchawki nauszne czy też wokółuszne. Wśród wysokiej klasy słuchawek najbardziej ceniona jest ten drugi typ. Dzięki temu, że muszle otaczają całą małżowinę uszną, jak np. w najnowszych modelach Audio-Technica ATH-A1000Z i ATH-A2000Z, słuchawki te gwarantują maksymalny komfort, nawet podczas wielogodzinnych odsłuchów. Wysoki poziom wygody to również zasługa specjalnych materiałów, które pokrywają gąbki muszli słuchawkowych – ogranicza to ryzyko zmęczenia uszu. Słuchawki Audio-Techniki mają jeszcze jedną zaletę. Nowatorski pałąk nagłowny samoczynnie dopasowuje się do kształtu i wielkości głowy, skutecznie rozkładając przy tym ciężar słuchawek. To właśnie jest prawdziwa klasa premium.

Od lat panuje przekonanie, że wyznacznikiem jakości wśród słuchawek audiofilskich są konstrukcje przewodowe. Mimo nieustannego rozwoju techniki, to stwierdzenie wciąż pozostaje aktualne. Transmisja bezprzewodowa, m.in. Bluetooth, z punktu widzenia wymagającego melomana, wiąże się ze zbyt dużymi stratami w jakości brzmienia, aby mówić tu o bezkompromisowości. Poza tym, w przypadku zaawansowanych modeli z odłączanym przewodem, użytkownik może wymienić kabel na inny, jeszcze precyzyjniej dopasowując charakter dźwięku do własnych preferencji.

Parametry techniczne słuchawek to temat niezbyt często poruszany przez audiofili. Wiedzą oni bowiem, że uzyskiwane wartości mogą, ale nie muszą mieć przełożenia na jakość dźwięku. Kluczowa pozostaje jakość materiałów, zastosowana technika oraz samo dostrojenie słuchawek. Dlatego też ocena możliwości słuchawek na podstawie specyfikacji może zakończyć się rozczarowaniem. Warto jednak wiedzieć, z jakimi parametrami możemy się najczęściej spotkać. Do najważniejszych zaliczamy impedancję. Im jej wartość niższa, tym łatwiej ze słuchawkami poradzi sobie nasz wzmacniacz i głośniej będziemy mogli słuchać odtwarzaną muzykę. Ważne jest także pasmo przenoszenia – im szersze, tym (teoretycznie) większą gamę dźwięków możemy usłyszeć.

Warto pamiętać, że im lepsza konstrukcja, tym zazwyczaj droższa. Śmiało można stwierdzić, że ceny dobrych słuchawek audiofilskich zaczynają się od ok. 1000 zł, co potwierdza model Audio-Technica ATH-MSR7. Te stosunkowo nieduże wokółuszne słuchawki zamknięte dostarczają otwarty, precyzyjny i niezwykle dynamiczny dźwięk. Po podłączeniu do wzmacniacza słuchawkowego pokazują pełnię swoich możliwości i gwarantują niesamowite wrażenia.
Brytyjska legenda w świecie audio, firma Bowers & Wilkins, dla wymagających audiofili przygotowała wokółuszny model P7. Ta niezwykle elegancka konstrukcja jest idealną propozycja dla użytkowników ceniących dobrą kontrolę basu oraz nadzwyczajną dynamikę. Miłym dodatkiem są świetnej jakości materiały, które gwarantują przyjemność słuchania nawet podczas wielogodzinnych sesji.
Na najwyższy poziom doskonałości mogą liczyć użytkownicy słuchawek z kategorii high-end. Nic dziwnego, wydają na słuchawki ponad 2 tys. zł oczekujemy tego, co najlepsze. Wspomniany już model ATH-A1000Z to potwierdzenie możliwości nowoczesnych słuchawek. Jeszcze bardziej do doskonałości przybliżają nas ATH-A2000Z.
Z pewnością znajdzie się grupa audiofili, którzy powiedzą, że są jeszcze lepsze produkty i tak naprawdę podwojenie tej kwoty może wprowadzić nas na jeszcze wyższy poziom doznań muzycznych. Ale naszym zdaniem kupno słuchawek klasy high-end może zakończyć poszukiwania. Odpowiednio dopasowany wzmacniacz słuchawkowy, wysokiej klasy źródło oraz okablowanie posłużą jaką dopełnienie systemu.