Systemy multiroom

Muzyka w całym domu

Muzyka jest twoją pasją. To również pasja innych członków twojej rodziny, dlatego wielu domowników chciałoby słuchać muzyki w sąsiadujących pomieszczeniach, a nawet poza nimi. Obecnie na rynku dostępne są wyjątkowe systemy muzyczne, które mogą pracować wszędzie tam, gdzie chcesz słuchać muzyki, z dowolnego źródła, np. strumieniować muzykę z iPoda, urządzenia Android, tabletu, odtwarzacza CD lub nawet gramofonu. Dodatkowym atutem jest to, że masz dostęp do zdalnego sterowania wszędzie tam, gdzie słuchasz muzyki, z możliwością włączenia i wyłączenia systemu, zmiany poziomu głośności, wyboru utworu.

Co to jest strefowy system audio?

„Strefowy system audio” jest w istocie bardzo ogólnym terminem i może odnosić się do wielu różnych systemów i koncepcji. Niezależnie od tego, w jaki sposób zostanie zrealizowany, podstawową zasadą jest to, aby system audio nie ograniczał się tylko do jednego pomieszczenia.

Oczywiście w przypadku kategorii tak szerokiej i konfigurowalnej jak strefowe audio, nie ma jednego, „najlepszego” rozwiązania podczas projektowania systemu. To może być tak proste, jak dodanie pary kolumn głośnikowych do wyjścia na drugą strefę w twoim amplitunerze, dzięki czemu będziesz mógł odtwarzać muzykę, np. w kuchni lub patio. Możesz także zdecydować się na w pełni kontrolowany system, który pozwoli ci odtwarzać muzykę niezależnie w każdym pomieszczeniu w domu, wliczając różne źródła w każdym pomieszczeniu, także wideo.

Yamaha MusicCast

Jednym z najbardziej wszechstronnych domowych systemów bezprzewodowej muzyki jest Yamaha MusicCast. Dzięki niemu, bez względu na to, w którym pokoju się znajdujesz, możesz odtwarzać muzykę z dowolnego źródła, a każdy z domowników pozostaje całkowicie niezależny od pozostałych. Korzystając z typowych domowych urządzeń, takich jak np. amplituner AV, sprzęt hi-fi, miniwieża, soundbar lub aktywny głośnik, możesz cieszyć się pełną funkcjonalnością bezprzewodowego systemu strefowego, nie rezygnując z najwyższej jakości brzmienia. Z MusicCast zyskasz dostęp do Spotify, plików z komputera, płyty CD, dźwięku z telewizora, radia internetowego, a nawet muzyki z winylu.

Z MusicCast nie tylko można w tym samym czasie słuchać innej muzyki, niezależnie od pozostałych użytkowników systemu. Możesz również utworzyć grupę, aby ta sama muzyka była odtwarzana w kilku pomieszczeniach. Wymagających melomanów ucieszy fakt, że MusicCast odtwarza nie tylko stosowane powszechnie pliki MP3, lecz także wiele formatów wysokiej rozdzielczości, takie jak FLAC, WAV, AIFF, Apple Lossless, a nawet DSD. Całym systemem sterujesz za pomocą bezpłatnej aplikacji MusicCast Controller. Aplikacja dostępna jest na urządzenia z systemem Android lub iOS, a jej ogromna zaletą, oprócz łatwej obsługi, jest w pełni polska wersja językowa.

Co ważne w przypadku systemu MusicCast, w każdej chwili możesz dowolnie rozbudowywać system. Wystarczy, że zaczniesz od jednego komponentu, np. amplitunera AV obsługującego Yamaha MusicCast, a z upływem czasu będziesz mógł dowolnie dodawać kolejne urządzenia, np. bezprzewodowy głośnik w kuchni lub pokoju dziecka, albo też stworzyć kolejną strefę, dodając np. soundbar do telewizora w sypialni.

Bluesound

Bluesound to rodzina niezwykle wszechstronnych bezprzewodowy system hi-fi dla całej rodziny. To, co niezwykle ważne, to możliwość połączenia urządzeń Bluesound z już wykorzystywanym zestawem audio lub kinem domowym. Dzięki temu z łatwością dodasz do swojego systemu funkcje sieciowe, zyskując m.in. dostęp do serwisów muzycznych, radia internetowego i plików z domowej sieci. Podobnie jak w przypadku Yamahy MusicCast, w każdym pokoju możesz odtwarzać inną muzykę, lub te same nagrania w całym domu, a wszystko przy zachowaniu najwyższej jakości dźwięku. Bluesound kompatybilny jest z plikami High Resolution Audio 192 kHz/24 bity. Mimo szerokich możliwości systemu, jego obsługa jest bardzo łatwa, a całością steruje się za pomocą aplikacji dla smartfonów, tabletów i komputerów PC/Mac.

Dzięki systemowi takiemu jak Bluesound, nie tylko wzbogacisz swój system audio o funkcje sieciowe. Rodzinę Bluesound tworzą bowiem bardzo wszechstronne konstrukcje, wśród nich serwer muzyczny, który oprócz pełnienia funkcji odtwarzacza strumieniowego automatycznie zgrywa i zapisuje na wewnętrznym dysku twoje ulubione płyty CD. Dzięki temu z łatwością przeniesiesz całą swoją kolekcję muzyczną na jeden dysk i tym samym zyskasz prostszy dostęp do wszystkich nagrań. Gamę rodziny Bluesound rozszerza bezprzewodowy odtwarzacz ze wzmacniaczem, do którego wystarczy podłączyć głośniki Bluesound lub dowolne kolumny głośnikowe, aby zyskać możliwość rozkoszowania się wysokiej jakości dźwiękiem. Znakomitym rozwiązaniem jest także bezprzewodowy odtwarzacz strumieniowy typu all-in-one, który do pracy wymaga jedynie zasilania i dostępu do sieci Wi-Fi.