Kategoria

Wzmacniacze mocy

Wzmacniacz mocy (nazywany również końcówką mocy) jest nieodłącznym elementem dzielonego zestawu stereo. Jego zadaniem jest wzmocnienie sygnału przekazanego z przedwzmacniacza do poziomu pozwalającego na napędzenie podłączonych do niego głośników. Solidnie wykonane końcówki mocy wyposażane są w najbardziej zaawansowane układy i rozwiązania techniczne, które zapewniają znacznie wyższą jakość dźwięku niż w przypadku prostszych systemów audio. Urządzenia te zorientowane są na maksymalnie precyzyjne oddanie naturalnego brzmienia, z zachowaniem szerokiej sceny muzycznej i zachwycającego bogactwa detali.

Jak wybrać wzmacniacz mocy?

Rodzaje urządzeń:

  • Wzmacniacze mocy stereofoniczne
  • Monofoniczne wzmacniacze mocy (monobloki)

Wzmacniacze mocy stereo

Wzmacniacze mocy stereo umożliwiają ostateczne wzmocnienie sygnału pochodzącego z przedwzmacniacza dla dwóch kanałów – prawego i lewego. Producenci oferują szeroką ofertę modeli różniących się mocą wyjściową, charakterystyką brzmienia, a także wyglądem zewnętrznym.

Monofoniczne wzmacniacze mocy (monobloki)

Monofoniczne wzmacniacze mocy są urządzeniami stosowanymi w zestawach stereo najwyższej klasy. Ich konstrukcja pozwala na wzmocnienie sygnału wyłącznie dla jednego kanału audio. Decydując się na dzielony system stereo z monoblokami, należy wówczas zakupić dwa urządzenia – dla lewego i prawego kanału. Wybór tego rozwiązania pozwala w możliwie największym stopniu odseparować od siebie dwa kanały, wpływając na poprawę stosunku sygnału użytecznego do szumu. Dzięki dwóm całkowicie niezależnym transformatorom monobloki mają także większą wydajność prądową, co ma duże znaczenie w wypadku trudniejszych do napędzenia kolumn.

Ze względu na wysoki koszt zakupu oraz większą ilość zajmowanego miejsca, na monobloki decydują się najbardziej wymagający klienci, pragnący stworzyć wysokiej klasy dzielony zestaw stereo.

Zalety wzmacniaczy mocy

Zastosowanie zewnętrznego wzmacniacza mocy pozwala na lepszą separację sygnału w stosunku do wzmacniacza zintegrowanego. Sygnał pochodzący z przedwzmacniacza wzmacniany jest w urządzeniu z wydzieloną obudową. Wpływa to na mniejszą ilość podzespołów elektronicznych w jednej obudowie, mogących powodować zniekształcenia sygnału.

Zewnętrzne końcówki mocy mają transformator dopasowany do wyższych napięć. Także pozostałe elementy znajdujące się w torze sygnałowym – tranzystory, kondensatory są wyższej jakości, co ma bezpośredni wpływ na jakość sygnału.

Wzmacniacze mocy najczęściej są urządzeniami wysokiej klasy, przeznaczonymi dla wymagających użytkowników. Często są to modele prezentujące ciekawą stylistykę oraz wysoką jakość wykonania obudowy. Miłośnicy dobrego brzmienia zwracają uwagę nie tylko na brzmienie, lecz także na wzornictwo wzmacniacza mocy.

Najważniejsze parametry wzmacniaczy mocy

Na zakup wzmacniacza mocy lub monobloków najczęściej decydują się bardziej doświadczeni użytkownicy, posiadający wiedzę na temat najważniejszych parametrów, jakimi powinien charakteryzować się sprzęt. Warto ją jednak nieco rozszerzyć, aby móc porównywać parametry poszczególnych modeli świadomie i ze zrozumieniem.

  • Moc wyjściowa. Moc wyjściowa jest jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę podczas wyboru końcówki mocy. Odpowiedni dobór mocy do posiadanych kolumn zapewni ich właściwe wysterowanie. Warto pamiętać, że rezerwa mocy jest niezbędna, aby wzmacniacz był w stanie napędzić kolumny niezależnie od poziomu głośności. Więcej informacji na temat mocy wyjściowej dowiecie się z artykułu: „Moc głośnika i moc wzmacniacza”.
  • Dobierając wzmacniacz mocy do kolumn, nie można zapomnieć o impedancji. Jej wartość podawana jest w omach. Jest to parametr typowo techniczny, który w znacznym stopniu determinuje możliwości współpracy kolumn i końcówki mocy. Należy pamiętać, że im niższa impedancja głośników, tym większy opór będą one stawiały podczas przepływu prądu płynącego ze wzmacniacza mocy. Dlatego wybierając wzmacniacz mocy, należy pamiętać, że jego impedancja powinna być dopasowana do impedancji kolumn. Dopuszczalne jest podłączenie wzmacniacza mocy do kolumn o wyższej impedancji nominalnej. Nie grozi to uszkodzeniem sprzętu. Jedyną wadą jest wówczas obniżenie mocy wzmacniacza. Wzmacniacze mocy mają impedancję nominalną zwykle 4 omy lub 8 omów. Niektórzy producenci podają także impedancję nominalną jako 6 omów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: „Co to jest impedancja”.
  • Stosunek sygnału do szumu. Szumy, czyli wszelkiego rodzaju niepożądane składowe dostające się do sygnału od lat są problemem konstruktorów i producentów sprzętu audio, ponieważ obniżają jakość użytecznego sygnału. Warto zatem pamiętać, że odpowiednie zaprojektowanie wzmacniacza mocy pozwala uzyskać wysoki odstęp sygnału od szumu. Renomowani producenci dużą wagę przywiązują do właściwego zaprojektowania ścieżki sygnałowej, ekranowania oraz odpowiedniego poprowadzenia okablowania wewnątrz urządzenia, co pozwala uzyskać satysfakcjonujący stosunek sygnału użytecznego do szumu. Dzięki standaryzowanej metodzie pomiaru użytkownicy mogą porównywać wartości pomiędzy poszczególnymi modelami. Pomiary wykonuje się zwykle dla mocy 1 W oraz impedancji 8 omów. Wartość stosunku sygnału do szumu w dobrej klasy wzmacniaczu mocy nie powinna być niższa niż 90 dB. Są jednak konstrukcje, które osiągają znacznie wyższe wartości.
  • Pasmo przenoszenia. Parametr ten określa, jaki zakres częstotliwości przetwarza wzmacniacz mocy. Przypomnijmy, że zakres słuchu człowieka wynosi od 20 Hz do 20 kHz. Warto zatem zwrócić uwagę, aby pasmo przenoszenia wzmacniacza mocy było równe, a nawet szersze od zakresu częstotliwości słyszanych przez człowieka. Badania dowiodły, że pomimo tego, iż człowiek nie słyszy częstotliwości powyżej 20 kHz, jest w stanie poczuć różnicę, słysząc, czy wręcz odczuwając dźwięk o szerszym pasmie przenoszenia.
  • THD. Parametr ten określa całkowite zniekształcenia harmoniczne. Są to dodatkowe składowe, będące nieodłączną częścią sygnału audio. Pojawiają się na skutek nieliniowości charakterystyki wzmacniacza. Warto wiedzieć, że harmoniczne dzielą się na parzyste i nieparzyste. Te drugie są gorzej odbierane przez ludzki słuch. Użytkownicy powinni zatem analizować nie tylko wartość sumaryczną THD, lecz także ich rozkład.
  • Zakres dynamiki. Dynamika w odniesieniu do sygnału audio określa zakres głośności pomiędzy najcichszym a najgłośniejszym dźwiękiem. Wartość mierzona jest w decybelach (dB). Im zakres dynamiki wzmacniacza mocy jest szerszy, tym bardziej szczegółowy i zróżnicowany dźwięk może uzyskać słuchacz. Mimo, iż część producentów nie podaje parametru dynamiki dla swoich urządzeń, warto sprawdzić tę wartość w pomiarach wykonywanych przez niezależnych recenzentów lub czasopisma branżowe.

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 1-24 z 31

  • z 2
  1. Supercena
    NAD C268

    C298

    NAD
    Wzmacniacze mocy
    Special Price 6 999 zł Regular Price 10 499 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 6999 zł
    czarny
  2. Supercena
    RB-1552 MkII

    RB-1552 MkII

    Rotel
    Wzmacniacze mocy
    As low as 4 598 zł Regular Price 5 899 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 4599 zł
  3. Supercena
    RB-1590

    RB-1590

    Rotel
    Wzmacniacze mocy
    As low as 11 999 zł Regular Price 16 999 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 11999 zł
  4. Supercena
    MICHI S5

    MICHI S5

    Rotel
    Wzmacniacze mocy
    Special Price 25 999 zł Regular Price 35 499 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 25999 zł
    czarny
  5. Nowość
    XA25

    XA25

    Pass Laboratories
    Wzmacniacze mocy
    As low as 28 199 zł
  6. Nowość
    MQ-88uC

    MQ-88uC

    Luxman
    Wzmacniacze mocy
    25 999 zł
    srebrny
  7. M23

    M23

    NAD
    Wzmacniacze mocy
    18 499 zł
    czarny-srebrny
  8. Supercena
    NAD C268

    C268

    NAD
    Wzmacniacze mocy
    Special Price 3 799 zł Regular Price 4 799 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 3999 zł
    czarny mat
  9. Nowość
    H590

    H30A

    Hegel
    Wzmacniacze mocy
    Cena na telefon
    czarny
  10. XA 60.8

    XA 60.8

    Pass Laboratories
    Wzmacniacze mocy
    39 000 zł
    srebrny
  11. X150.8

    X150.8

    Pass Laboratories
    Wzmacniacze mocy
    39 199 zł
    srebrny
  12. X260.8

    X260.8

    Pass Laboratories
    Wzmacniacze mocy
    39 000 zł
    srebrny
  13. RB-1582 MkII

    RB-1582 MkII

    Rotel
    Wzmacniacze mocy
    Special Price 7 998 zł Regular Price 9 499 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 7999 zł
  14. SQ-N150

    SQ-N150

    Luxman
    Wzmacniacze mocy
    18 299 zł
    srebrny
  15. M-10X

    M-10X

    Luxman
    Wzmacniacze mocy
    Cena na telefon
    srebrny
  16. H20

    H20

    Hegel
    Wzmacniacze mocy
    26 999 zł
    czarny
  17. M-700u

    M-700u

    Luxman
    Wzmacniacze mocy
    32 999 zł
    srebrny
  18. M-900u

    M-900u

    Luxman
    Wzmacniacze mocy
    Cena na telefon
    srebrny
  19. MQ-300

    MQ-300

    Luxman
    Wzmacniacze mocy
    Cena na telefon
    srebrny
  20. Supercena
    amp500

    GaN400

    Peachtree Audio
    Wzmacniacze mocy
    Special Price 9 999 zł Regular Price 14 699 zł i
    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 14699 zł
    czarny połysk
  21. XA 30.8

    XA 30.8

    Pass Laboratories
    Wzmacniacze mocy
    39 199 zł
    srebrny

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 1-24 z 31

  • z 2

Co daje zastosowanie osobnych modułów w postaci przedwzmacniacza i końcówki mocy?

Podział układu wzmocnienia na dwa osobne urządzenia pozwala na skuteczne odseparowanie obu modułów dokonujących operacji na sygnałach audio o różnych natężeniach. W rezultacie uzyskujemy mniejsze wzajemne wpływy obu urządzeń, a tym samym mniejsze zniekształcenia. Jest to ułatwione dzięki odległości dzielącej komponenty – przedwzmacniacz i końcówkę mocy. Oczywiście wykorzystanie dwóch urządzeń wymusza podział funkcji obu, a także wzrost kosztów przy budowaniu takiego zestawu, jednak melomani i zaawansowani audiofile zdecydowanie preferują właśnie konstrukcje dzielone.

ROTEL MICHI P5_M8

Jaką moc wyjściową powinien mieć wzmacniacz mocy?

Moc wyjściowa wzmacniaczy jest dla wielu użytkowników podstawowym kryterium decydującym o wyborze urządzenia. Warto jednak pamiętać, że właściwy dobór mocy urządzenia powinien uwzględniać przede wszystkim typ kolumn oraz wielkość pomieszczenia odsłuchowego. Należy także uwzględnić ponadto, jaki poziom natężenia dźwięku zamierzacie uzyskać.

Aby właściwie dobrać moc wyjściową wzmacniacza mocy, należy sprawdzić, jaka jest skuteczność kolumn w Waszym zestawie. Im wartość jest niższa, tym więcej „watów” w końcówce mocy będziecie potrzebowali. Głośniki o skuteczności poniżej 90 dB będą wymagały większej mocy, aby osiągnąć ten sam poziom natężenia dźwięku, co głośniki o wyższej skuteczności.

Część użytkowników zapomina także, że zarówno moc wzmacniacza, jak i skuteczność kolumn to wielkości logarytmiczne. Podwajając moc wzmacniacza, nie osiągniecie dwa razy większej głośności.

Posłużmy się przykładem, aby w obrazowy sposób wyjaśnić, jaką moc powinien mieć wzmacniacz mocy w zestawie stereo przeciętnego użytkownika. Jako punkt wyjścia do obliczania mocy weźmy zatem pomieszczenie o rozmiarze 30 metrów kwadratowych. Przyjmijmy, że zestaw ma kolumny 8-omowe o efektywności 90 dB. Dla takich parametrów rekomendowana moc wzmacniacza będzie wynosiła od 40 do 80 W. Bez problemu znajdziecie w sieci kalkulatory, które pomogą Wam dobrać moc dla innych parametrów. Wystarczy znać powierzchnię i wysokość pomieszczenia, efektywność kolumn oraz wymagany poziom głośności, który zamierzacie osiągnąć. Obliczenia to nie wszystko! Warto posłuchać jak brzmią kolumny głośnikowe w zestawie z różnymi wzmacniaczami mocy, Zachęcamy jednak do odsłuchu kolumn przed zakupem w salonie Top Hi-Fi & Video Design, co powoli potwierdzić trafność Waszego wyboru.

NAD C 298

Rekomendowana moc wzmacniacza nie oznacza jednak, że nie można do takiego zestawu podłączyć mocniejszej końcówki mocy. Polecamy takie rozwiązanie, gdyż wybór wzmacniacza mocy z większym zapasem mocy jest pożądany z kilku względów:

  • Dzięki rezerwie mocy urządzenie nie zostanie przeciążone nawet w przypadku, gdy zdecydujecie się na nieco głośniejszy odsłuch. Podłączenie słabszej końcówki mocy sprawi, że podczas głośniejszego odsłuchu wzmacniacz generuje zniekształcony sygnał. Szczególnie narażone są na niego głośniki wysokotonowe.
  • Dobór nieco mocniejszego wzmacniacza mocy sprawi, że zarówno przy niskich, jak i przy wysokich poziomach natężenia dźwięku kolumny zostaną właściwie wysterowane. W praktyce oznacza to lepiej kontrolowany i nisko schodzący bas, szeroką scenę, lepszą separację instrumentów, czy bardziej naturalne wokale.

ROTEL RC1572_RB1552MKII

Jeśli poszukujesz wzmacniacza mocy do swojego systemu audio lub chcesz zgłębić wiedzę w tym temacie, zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów:

Nasza

Strefa wiedzy

Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Czytaj
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Czytaj
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Czytaj
Jakie stereo wybrać?

[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?

Czytaj
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Czytaj
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Czytaj
Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Czytaj
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jakie stereo wybrać?
Jakie stereo wybrać?
Przeglądaj strefę wiedzy
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
Przeglądaj strefę wiedzy
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest system multiroom?
Co to jest system multiroom?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Przeglądaj strefę wiedzy

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: