Nie każdy wat mocy jest taki sam – 2 x 90 W czystego wzmocnienia lampowego!

Końcówka mocy CTA 506 została skonstruowana w oparciu o lampy KT 120. Te klasyczne konstrukcje stały się podstawą licznych wzmacniaczy wysokiej jakości i z pewnością nadal będą służyć jako jeden z najlepszych wyborów dla producentów wzmacniaczy lampowych o wysokiej mocy.


KT 120 w porównaniu z modelem KT 88 pozwala uzyskać niemal o 30% więcej mocy. Generując 60 W, para lamp KT 120 w konfiguracji push-pull potrafi zapewnić blisko 200 W mocy muzycznej.
Wygenerowanie mocy przekraczająca 50 W wiąże się z ogromny zapotrzebowaniem na prąd potrzebnym do zasilenia wzmacniacza. Nie ma to jednak większego znaczenia wtedy, kiedy urządzenie skonstruowane jest w oparciu o tranzystory bipolarne, tranzystory polowe (FET) lub technologię lamp próżniowych. Dzieje się tak również wtedy, gdy w konstrukcji zastosowano pojedyncze układy charakteryzujące się dużą mocą wyjściową lub gdy wzmacniacz wykorzystuje wiele układów o małej mocy w konfiguracji równoległej.


Chociaż do kontroli półprzewodników FET i lampy wymagane jest napięcie, to konieczne jest także stosowanie wydajnych prądowo obwodów o relatywnie niskiej impedancji. Częściowo jest to spowodowane wzrostem pojemności wejścia, a częściowo ze względu na często negowany fakt, że lampy są aktywowane prądowo poprzez terminale wejściowe.


Aby uniknąć zbytniego przeciążenia stopni wzmacniających, CTA 506 wykorzystuje wydajne obwody zabezpieczające jako sposób na oddzielenie obciążenia od lamp wzmacniających.  Bezpieczniki to wzmacniacze prądu charakteryzujące się bardzo małym zniekształceniem. Nie wzmacniają one sygnału, ale jedynie powodują, że ten staje się silniejszy. Kolejną korzyścią płynącą z użycia obwodów ochronnych jest to, że dopuszczają niską impedancję połączenia DC pomiędzy sterownikiem i lampami mocy wzmacniacza CTA 506.


Stopnie wyjściowe push pull CTA 506 zawierają parę lamp KT 120 umieszczonych szeregowo w stałej konfiguracji ultraliniowej. Dzięki temu udało się zapewnić niskie zniekształcenie triod połączonych z mocą lamp tetrodowych. Zasilacz dedykowany dla stopni wejściowych wzmacniacza zasila kondensatory o ogromnym zapasie pojemności wynoszącym ponad ponad 3000 µF i przeznaczonych  do niezależnej obsługi lamp wyjściowych.
Aby odizolować wahania zasilania stopnia mocy od wpływu stopnia wejściowego i stopni zasilających wzmacniacza, CTA 506 wykorzystuje aktywną regulację lamp przy użyciu dwuczęściowych lamp mocy 6550. Jedna z lamp dedykowana jest wyłącznie do paneli zasilających, kolejna do regulacji stopni wzmacniających.
Ogromne lampy mocy użyte w tej konstrukcji okazują się niezwykle atrakcyjne także pod względem wizualnym. Dlatego Copland  wyeksponował je i umieścił za bocznymi otworami na przednim panelu. W ten sposób udało się stworzyć konstrukcję zachwycającą formą i dopasowaną do wyjątkowych zalet brzmieniowych wzmacniacza.
 

 

Specyfikacja Copland CTA 506

Moc wyjściowa90 W
Moc w mostku-
Ilość kanałów2
Impedancja głośników (min)4 - 16
Pasmo przenoszenia5 - 100000
Zniekształcenia THD< 1
Stosunek sygnał/szum> 100
Pobór mocy (max)600
Pobór mocy (standby)-
Wymiary (S x W x G) mm403 x 190 x 390
Waga kg26

Opinie o Copland CTA 506

Masz ten produkt?

Dodaj Opinię

Polecane Produkty

Podobne produkty

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów się na spotkanie

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: