Kategoria
Słuchawki nauszne (168 produktów)
Słuchawki nauszne to kategoria niezwykle popularna, a jednocześnie obejmująca bardzo szeroki zakres modeli i dająca największe możliwości akustyczne. Jeśli zależy Ci na jakości dźwięku, to właśnie wśród słuchawek nausznych jest największy wybór świetnie brzmiących modeli. Znajdziesz tu wiele słuchawek uniwersalnych, które sprawdzą się w różnych zastosowaniach, jak i studyjnych czy audiofilskich, opracowywanych specjalnie z myślą o melomanach oraz słuchawek gamingowych – zaprojektowanych dla fanów gier komputerowych i konsolowych. Wszystkie łączy wielkość obudowy przetworników elektroakustycznych. W słuchawkach nausznych przylegają one do małżowiny usznej. Wielkość małżowin to jednak indywidualna sprawa i może się okazać, że słuchawki, które są nauszne na jednej głowie, na innej stają się słuchawkami wokółusznymi. Dlatego też będziemy je rozpatrywać jako jedną kategorię.
Słuchawki nauszne – rodzaje
Słuchawki nauszne to segment, w którym znajdziemy rozmaite konstrukcje. Wykorzystują one różnorodny sposób połączenia ze źródłem dźwięku, a także rozmaite obudowy i rozmiary przetworników elektroakustycznych. Większe przetworniki oferują z reguły lepszy dźwięk, a większe muszle pozwalają na upchnięcie pojemniejszych baterii, mikrofonów czy dodatkowych systemów (np. redukcji szumów). Różny będzie zatem nie tylko sposób użytkowania słuchawek nausznych, ale również jakość wykonania i technologia produkcji, co w konsekwencji przekłada się również na cenę sprzętu.
Ze względu na sposób przesyłania sygnału audio ze źródła do słuchawek możemy wyróżnić:
Słuchawki dzielimy także ze względu na zastosowaną obudowę przetwornika elektroakustycznego. Wyróżniamy wówczas:
- Słuchawki nauszne otwarte
- Słuchawki nauszne zamknięte
- Słuchawki nauszne półotwarte
W słuchawkach stosowane są różnego typu przetworniki elektroakustyczne. Pod tym względem najpopularniejsze są:
Słuchawki nauszne możemy dzielić nie tylko ze względu na ich budowę, ale też uwzględniając przeznaczenie tego typu sprzętu audio. Mamy zatem:
- Słuchawki uniwersalne – różnorodna grupa modeli nausznych o szerokim zastosowaniu. Słuchawki te sprawdzą się zarówno do odtwarzania muzyki z domowego systemu audio, smartfona, jak i komputera. Zależnie od zastosowanych materiałów charakteryzują się różną jakością wykonania i brzmienia. Bogata oferta tego typu konstrukcji sprawia, że możesz dobrać model doskonale dopasowany do Twoich wymagań.
- Słuchawki audiofilskie (hi-fi) – w tej grupie znajdziesz najlepsze brzmienie, jakie osiągają słuchawki nauszne. Są to z reguły modele przewodowe, wykonane z wysokiej jakości materiałów, a do tego wykorzystujące zaawansowane rozwiązania techniczne i wyposażone w duże przetworniki elektroakustyczne (stąd często słuchawki audiofilskie to modele wokółuszne). W tego typu sprzęcie większą rolę odgrywają jakość dźwięku i wygoda użytkowania, a nie parametry techniczne czy dostępne funkcje. Warto więc poświęcić czas na przeprowadzenie przed zakupem odsłuchów kilku wyselekcjonowanych wcześniej modeli.
- Słuchawki studyjne – to konstrukcje, które świetnie sprawdzą się m.in. jako odsłuchy w domowym i profesjonalnym studiu nagrań. Tego typu modele zapewniają naturalne i czyste brzmienie, co daje realizatorowi dźwięku lepszą kontrolę nad miksowanymi w studiu nagraniami. Wiele słuchawek studyjnych charakteryzuje się dobrą pasywną izolacją od hałasów otoczenia, choć nie brakuje tu również modeli o konstrukcji otwartej.
- Słuchawki gamingowe – zapewniają dobrej jakości dźwięk, dzięki któremu usłyszysz wszystkie detale podczas gry, a także umożliwiają użytkownikowi komunikację online z innymi graczami. Słuchawki te mogą wykorzystywać też zaawansowane rozwiązania techniczne, które zapewnią Ci przewagę w rozgrywkach. Mamy tu na myśli m.in. wirtualny dźwięk przestrzenny czy system śledzenia ruchów głowy (stosowany np. w modelu Audeze Mobius). W zależności od konstrukcji i obsługiwanego standardu połączenia słuchawki gamingowe mogą współpracować nie tylko z komputerami, ale także konsolami do gier.
- Słuchawki do telefonu – jednym z najważniejszych atrybutów tego typu modeli jest mikrofon, który umożliwia wygodne prowadzenie rozmów telefonicznych – bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni. Ze względu na współpracę ze smartfonem sprawdzą się nie tylko w domu, ale również w podróży, np. środkami komunikacji publicznej.
- Słuchawki do rozmów (telekonferencji) – są to modele podobne pod względem konstrukcyjnym do słuchawek gamingowych, a więc wyposażone w mikrofon (najczęściej na pałąku). Ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie wygody użytkowania i dobrej jakości dźwięku podczas rozmów z wykorzystaniem komunikatorów internetowych.
- Słuchawki sportowe – wykorzystywane są przede wszystkim do odtwarzania muzyki podczas różnego typu aktywności fizycznych (np. jako słuchawki do biegania czy treningów na siłowni). Charakteryzują się zwiększoną odpornością mechaniczną m.in. na pot i wodę, a do tego wykorzystują różnego typu mocowania, które sprawiają, że słuchawki dobrze trzymają się głowy użytkownika.
Słuchawki nauszne przewodowe i bezprzewodowe
Modele przewodowe, jaka sama nazwa wskazuje, do przesyłania sygnału audio wykorzystują przewód słuchawkowy. Różnica jest natomiast w wykorzystywanym złączu. Najpopularniejszym jest jack (3,5 lub 6,3 mm). Istnieje jednak jeszcze wiele innych konektorów, w które wyposażane są kable słuchawkowe. Może być to np. USB (najczęściej stosowane w słuchawkach gamingowych) lub Lightning (w modelach przeznaczonych dla urządzeń marki Apple). Konstrukcje klasy hi-end mogą mieć przewód zakończony 4-pinowym, zbalansowanym wtykiem XLR.
Słuchawki bezprzewodowe nauszne to urządzenia, które do transmisji nie wymagają użycia kabla łączącego je ze źródłem dźwięku. Zamiast tego wykorzystywany jest standard Bluetooth (w różnych wersjach, zależnie od modelu słuchawek). Niektóre bezprzewodowe słuchawki nauszne mają w zestawie nadajnik, który podłącza się przewodowo do źródła sygnału audio, ale do słuchawek dźwięk transmitowany jest bezprzewodowo (za pośrednictwem fal radiowych). Słuchawki nauszne Bluetooth mogą obsługiwać zarówno transmisję bezprzewodową, jak i przewodową. Mają wówczas w komplecie kabel, który możemy podłączyć do obudowy nausznika (lub nauszników) i korzystać z urządzenia przewodowo, np. po rozładowaniu wbudowanego akumulatora.
Słuchawki nauszne otwarte, zamknięte i półotwarte
Otwarte słuchawki nauszne to modele, w których tylna część obudowy przetwornika elektroakustycznego nie jest w pełni zasłonięta. Obudowana jest np. specjalnym grillem czy też ażurową konstrukcją. Rozwiązanie to zapewnia dobrą wentylację uszu, ale też powoduje, że dźwięki wytwarzane przez przetwornik wydostają się na zewnątrz. Słuchawki otwarte, z racji swojej budowy, zapewniają też stosunkowo niewielką izolację od dźwięków otoczenia.
Najlepiej pod względem pasywnej izolacji od hałasów zewnętrznych wypadają słuchawki nauszne zamknięte. Tylna część przetwornika elektroakustycznego jest w tego typu słuchawkach w pełni zasłonięta (np. przez drewniane elementy jak w najlepszych słuchawkach marki Audio-Technika ATH-AWAS czy ATH-AWKT). Wpływa to nie tylko na komfort użytkowania, mniejszą wentylację kanału usznego, ale przede wszystkim również na brzmienie słuchawek.
Kompromisem między modelami o konstrukcji otwartej i zamkniętej są słuchawki półotwarte. Łączą zatem w różnym stopniu cechy wspomnianych przed chwilą konstrukcji. W słuchawkach półotwartych tylna strona przetwornika elektroakustycznego jest nieco bardziej przysłonięta niż w modelach otwartych, ale też nie do końca zabudowana, jak ma to miejsce w słuchawkach zamkniętych. Dźwięki wytwarzane przez przetwornik będą więc nadal wydostawały się na zewnątrz, ale w mniejszym stopniu niż w słuchawkach otwartych. Więcej informacji o tego typu modelach znajdziesz w poradniku: „Słuchawki otwarte, półotwarte i zamknięte – różnice, wady i zalety poszczególnych rozwiązań”.
Słuchawki dynamiczne i planarne
W słuchawkach nausznych, zwłaszcza w modelach o budowie zamkniętej, dominują przetworniki dynamiczne. Swoją konstrukcją, a także zasadą działania, przypominają głośniki stosowane w kolumnach do systemów audio. Z wiadomych względów są one jednak znacznie mniejszych rozmiarów. Podobnie jak w kolumnach głośnikowych, o jakości brzmienia słuchawek nausznych decydują materiały wykorzystywane np. na membranę przetwornika, a także wykorzystywane magnesy (np. neodymowe).
Inną, znacznie rzadziej spotykaną konstrukcją przetwornika, wyróżniają się słuchawki planarne. Membrana w tych urządzeniach jest bardzo cienka i ma napyloną cewkę. Wyróżnia się przy tym mniejszą sztywnością niż ta stosowana w modelach dynamicznych. Pracuje w silnym polu magnetycznym (umieszczona między dwoma magnesami). W zależności od konstrukcji membrana może mieć nieco inny kształt, np. płaski lub harmonijkowy. Planarnym modelem jest gamingowy Mobius marki Audeze. Reprezentantem tego typu słuchawek jest hi-endowy LCD-4z, również firmy Audeze.
Słuchawki nauszne – najważniejsze zalety
Pierwszą i niezaprzeczalnie największą zaletą słuchawek nausznych jest bardzo dobry dźwięk. Związane jest to z wielkością przetworników, które dzięki swojemu rozmiarowi mogą reprodukować szersze pasmo częstotliwości. Duże znaczenie dla jakości dźwięku w tego typu konstrukcjach ma też rodzaj i jakość zastosowanych materiałów. Doskonałym tego dowodem jest linia audiofilskich słuchawek marki Audio-Technica wykorzystująca różne gatunki drewna na obudowy przetworników elektroakustycznych, np. model ATH-AWAS ma obudowy wykonane z chmielograbu japońskiego, a model ATH-AWKT hebanowe. W połączeniu z zaawansowanymi, unikatowymi rozwiązaniami technicznymi (takimi jak np. Double Air Damping System dzielący obudowy przetworników na dwie komory akustyczne) gwarantuje to czyste brzmienie z optymalnie odwzorowanymi niskimi i wysokimi tonami.
W drugiej kolejności należy podkreślić wszechstronność konstrukcji nausznych. W zasadzie sprawdzają się one w każdych warunkach i zadaniach, oprócz intensywnego i dynamicznego poruszania się użytkownika, kiedy to mogą po prostu spaść z głowy. Jeśli uprawiasz sport, zwróć uwagę na słuchawki sportowe. W niemal każdym innym wypadku słuchawki spełnią pokładane w nich nadzieje.
Po trzecie słuchawki nauszne są mniejsze od konstrukcji wokółusznych, zachwycają przy tym funkcjonalnością i komfortem użytkowania. Wykończone są często wysokiej jakości materiałami i wyposażone w zaawansowane komponenty. Tym samym łączą w sobie zalety tak oczekiwane przez użytkowników smartfonów i innych urządzeń mobilnych (więcej w artykule: „Jakie słuchawki do smartfona z Androidem wybrać? Ranking 2020”.
Jedyną wadą, jaką mają słuchawki nauszne, jest właściwie to, że… nie można ich schować do kieszeni. Z drugiej strony, kieszeń jest tym miejscem, w którym kable często ulegają splątaniu w niemal „gordyjskie węzły”, więc patrząc na to w ten sposób, może to też być zaleta. Niektóre modele mają dodatkowo możliwość składania, co znacząco ułatwia ich przenoszenie i przechowywanie.
Słuchawki nauszne z mikrofonem
Wiele nausznych modeli wyposażanych jest w mikrofon. Zależnie od tego, czy są to słuchawki nauszne bezprzewodowe, czy przewodowe, mikrofon będzie nieco w inny sposób zintegrowany ze słuchawkami. W modelach przewodowych może on znajdować się na przewodzie słuchawkowym, razem z kompaktowym pilotem pozwalającym np. na regulację głośności. Słuchawki nauszne gamingowe mają mikrofon umieszczony najczęściej na pałąku mocowanym do jednego z nauszników. Ma to zapewnić odpowiednią odległość mikrofonu od głowy użytkownika. Bezprzewodowe słuchawki nauszne do telefonu mają natomiast mikrofon zintegrowany z obudową przetwornika elektroakustycznego.
Słuchawki nauszne z ANC
Układ aktywnej redukcji szumów (ANC, od ang. Active Noise Cancelling) to rozwiązanie idealne do słuchania muzyki poza domem – podczas podróży, w pracy i w każdym narażonym na hałas otoczeniu. Dzięki systemowi ANC można cieszyć się czystym brzmieniem dźwięku – zawsze i wszędzie – bez irytujących zakłóceń z zewnątrz. Ze względu na specyfikę działania systemu tłumienia dźwięków, ANC występuje wyłącznie w słuchawkach z mikrofonem o konstrukcji zamkniętej. Słuchawki z tłumieniem hałasu, to idealne rozwiązanie także dla osób pracujących w „open space”.- Special Price 399 zł Regular Price 599 złSpecial Price 499 zł Regular Price 999 złSpecial Price 149 zł Regular Price 199 złSpecial Price 249 zł Regular Price 399 złSpecial Price 249 zł Regular Price 399 złSpecial Price 199 zł Regular Price 279 złSpecial Price 299 zł Regular Price 399 złSpecial Price 249 zł Regular Price 259 złSpecial Price 349 zł Regular Price 549 złSpecial Price 699 zł Regular Price 999 zł
Nasza
Strefa wiedzy
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
CzytajJak wybrać kolumny podłogowe?
CzytajJakie stereo wybrać?
CzytajJak wybrać słuchawki?
Czytaj[Wideo] Wzmacniacz stereo - Top Trendy Hi-Fi w 2022 roku | Poradnik
CzytajKrok po kroku - system BluOS [WIDEO]
CzytajTrue Wireless dla każdego, czyli oferta marki Audio-Technica [WIDEO]
CzytajJak skonfigurować bezprzewodowe kino domowe? [Wideo]
CzytajPrzegląd amplitunerów Yamahy serii RX-Vx85 [WIDEO]
CzytajCo to jest AirPlay i AirPlay 2
CzytajCo to jest system multiroom?
CzytajHDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
CzytajCo to jest impedancja?
CzytajPolecane
Umów się na prezentację w salonie
W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.
Umów się na spotkanieTop Hi-Fi & Video Design
Salony firmowe
Salony firmowe
Top Hi-Fi & Video Design: