Kategoria

Amplitunery kina domowego AV

Amplitunery AV, często określane jako amplitunery kina domowego, to w pewnym sensie aktywne „koncentratory”, spinające klika urządzeń lub źródeł w jeden system audiowizualny, oferujący doskonały dźwięk i obraz. Nowoczesne amplitunery AV oferują dużo więcej niż proste przetwarzanie i rozprowadzanie dźwięku wielokanałowego. Bez kozery można powiedzieć, że są kluczowym elementem domowego centrum dowodzenia. Trudno sobie wyobrazić posiadanie kilku konsol do gier, odtwarzacza Blu-ray czy tunera telewizji bez podłączenia tych urządzeń do posiadanego amplitunera kina domowego.

Jaki amplituner AV wybrać

Amplitunery AV – rodzaje urządzeń

Termin „kino domowe” obejmuje szereg systemów przeznaczonych do odtwarzania filmów w domu. Projekty i układy kina domowego to osobisty wybór, a rodzaj kina domowego, jaki użytkownik może ustawić, zależy od jego budżetu i przestrzeni dostępnej w domu. Najdroższe zestawy kina domowego, które mogą kosztować dziesiątki tysięcy złotych, ale i tak sercem większości z nich pozostaje amplituner kina domowego. Co trzeba wiedzieć o tych urządzeniach? Podstawową funkcją amplitunera AV jest przetwarzanie dźwięku wielokanałowego. Zatem pierwszymi rzeczami, na które powinno się zwrócić uwagę są:

 • liczba kanałów audio
 • obsługiwane kodeki dźwięku

Liczba obsługiwanych kanałów audio

Amplitunery, zależnie od modelu, obsługują różną liczbę kanałów dźwięku. Standardem jest dźwięk 5.1, czyli dwa frontowe z przodu wraz z głośnikiem centralnym oraz dwa efektowe z tyłu, a oprócz tego subwoofer. Z kolei kupując dobry amplituner AV obsługujący 7.1 możemy rozbudować system nagłośnieniowy o dwa dodatkowe głośniki efektowe. Może to być ważna informacja np. dla kolekcjonerów fizycznych nośników, ponieważ w przytłaczającej większości na płytach DVD dźwięk znajduje się w standardzie 5.1, a za jego rozszerzenie do np. 9.1 będą odpowiadać już podzespoły amplitunera AV.

Obsługiwane kodeki dźwięku

Amplitunery AV na dobrą sprawę rozpoczęły swój triumfalny marsz do salonów na całym świecie wraz z pojawieniem się płyt DVD z zawartą na nich wielokanałową ścieżką dźwiękową w cyfrowym formacie np. Dolby Digital. Większość entuzjastów X muzy chciało cieszyć się dźwiękiem przestrzennym we własnym salonie, a jedynym sposobem na jego osiągnięcie było zaopatrzenie się w dobry amplituner kina domowego.

Najpopularniejsze kodeki audio stosowane do przetwarzania dźwięku wielokanałowego to:

 • Dolby Digital EX
 • Dolby Digital Plus
 • Dolby Pro Logic
 • Dolby Pro Logic
 • Dolby Pro Logic II
 • Dolby Pro Logic IIx
 • Dolby Pro Logic IIz
 • Dolby Atmos
 • Dolby True HD
 • DTS-ES
 • DTS Neo:6
 • DTS Neo:X
 • DTS 96/24
 • DTS HD Master Audio
 • DTS-HD High Resolution Audio
 • DTS:X

Jeśli chodzi o rodzaje obsługiwane kodeki/formaty dźwięku przez amplituner, to oczywiście im więcej tym lepiej. Podstawowym standardem jest Dolby Digital obsługujący dźwięk wielokanałowy w formacie 5.1, ale jeśli chcemy cieszyć się natywnym 7.1 to nasz amplituner powinien radzić sobie z formatem Dolby Digital Plus.

W nowoczesnych, najlepszych amplitunerach AV – tych wyposażonych w moduł komunikacji sieciowej – nowe kodeki czy obsługa dodatkowych systemów wielokanałowych, np. Dolby Atmos, mogą być wprowadzane za pomocą aktualizacji.

Amplituner wielokanałowy – najważniejsze cechy

Oprócz obsługi przetwarzania różnego rodzaju systemów dźwięku przestrzennego, amplitunery kina domowego obsługują różnego rodzaju funkcje i rozwiązania techniczne, których zadaniem jest zapewnienie jak najlepszej jakości obrazu nie tylko podczas oglądania filmów czy seriali, ale także podczas rozgrywek na konsoli. Przy wyborze amplitunera AV warto pamiętać o takich zagadnieniach jak:

 • Przetwarzanie obrazu. Wraz z pojawieniem się standardu HDMI, czyli „Multimedialnego Interfejsu Wysokiej Rozdzielczości”, amplitunery AV stały się prawdziwymi centrami multimedialnymi, pozwalającymi na spięcie kilku urządzeń jeden system. Dzięki przełomowym rozwiązaniom, jak na przykład specyfikacji CEC (Consumer Electronics Control), możliwe stało się sterowanie innymi urządzeniami za pomocą pilota od amplitunera AV. Pracuje to jak marzenie. Zamiast baterii pilotów od odtwarzacza DVD, telewizora, pada od konsoli, wystarczy jeden. Jeden by wszystkim rządzić.
 • Zwrotny kanał audio. Kolejnym udogodnieniem jest Audio Return Channel, czyli po polsku kanał zwrotny audio. Dawniej, gdy telewizory nie były jeszcze smart, najczęściej łączyliśmy kabel HDMI z amplitunera do telewizora i właśnie w tym kierunku następował przesył sygnału. Obecnie, w telewizorach znajdziemy np. YouTube, Netflix i wiele innych aplikacji. Stwarza to potrzebę przesłania sygnału audio w przeciwnym do wykorzystywanego kierunku przesyłu – od telewizora do amplitunera lub soudbara. ARC zatem to nic innego, jak spełnienie tej funkcji.
 • Upscaling. Jest to funkcja to rozwiązanie mogące zapewnić wysoką jakość obrazu, nagranego w mniejszej rozdzielczości, aby wyglądał dobrze na urządzeniu obsługującym jakość HD i wyżej – 4K. Dzięki temu każdy materiał możemy oglądać w wyższej jakości, a także wykorzystać w pełni możliwości naszego sprzętu. Jaki byłby sens kupować telewizor obsługujący Full HD, jeśli mielibyśmy na nim oglądać głównie słaby obraz? Z podbiciem rozdzielczości znakomicie radzi sobie rodzina amplitunerów Yamaha serii MusciCast RX-Ax80, która skaluje do rozdzielczości 4K materiały wideo niskiej rozdzielczości przesyłane poprzez HDMI. Dzięki temu użytkownicy, którzy zgromadzili bogatą kolekcję filmów nagranych w rozdzielczości 1080p, nie muszą jej wymieniać, aby móc cieszyć się najwyższą jakością obrazu na telewizorze 4K bez potrzeby wymiany kolekcji filmów.
 • Funkcje sieciowe. Największą wszechstronność gwarantują amplitunery obsługujące funkcje sieciowe – to propozycja idealna dla melomanów, którzy chcą mieć nieograniczony dostęp do całej swojej muzyki, przy zachowaniu łatwości obsługi. Najlepszy amplituner sieciowy da Ci możliwość słuchania muzyki z serwisów strumieniowych, zapisanej na dysku NAS, lokalnym komputerze, a nawet w chmurze. Dodając do tego możliwość sterowania urządzeniem za pomocą telefonu, który znajduje się w tej samej sieci Wi-Fi, amplituner wielokanałowy staje się prawdziwym domowym centrum rozrywki.
 • Bluetooth i AirPlay. Producenci nie zapominają również o użytkownikach pozostałych systemów i często wzbogacają swoje amplitunery o moduł łączności bezprzewodowej Bluetooth. Takie rozwiązanie zapewnia wygodę oraz dobrą jakość przekazywanego dźwięku. Yamaha poszła o krok naprzód wyposażając  amplitunery kina domowego w dwukierunkowy Bluetooth – funkcję Bluetooth Output. Dzięki niej urządzenia kompatybilne z systemem MusicCast nie tylko odtwarzają przez Bluetooth muzykę z Twojego smartfonu, tabletu lub laptopa. Mogą również wysyłać ją do bezprzewodowych słuchawek lub głośnika Bluetooth nawet innego producenta. Ponadto wiele urządzeń wyposażonych w łączność Wi-Fi, obsługuje również AirPlay 2, co pozwala użytkownikom produktów Apple odtwarzać bezprzewodowo muzykę zapisaną na swoim iPhonie lub iPadzie.

Funkcje amplitunera AV przeznaczone dla graczy

Dla wielu osób posiadających konsolę do gier amplituner kina domowego jest rozwiązaniem idealnym, ponieważ po pierwsze doskonale radzi sobie z dostarczeniem znakomitego jakościowo dźwięku, niezbędnego do osiągnięcia immersji z wirtualnym środowiskiem, a po drugie pozwala spiąć kilka urządzeń, w tym również kilku konsol, z odbiornikiem telewizyjnym, wykorzystując tylko jedno złącze HDMI w telewizorze. Pozwala to zachować wolne gniazda HDMI w TV do innych zastosowań. Co ciekawe, najnowsze amplitunery AV mają na pokładzie rozwiązania stworzone specjalnie dla miłośników „przemierzania wirtualnych światów”. Jest to zasługa nowych funkcji interfejsu HDMI 2.1.

Mamy tutaj na myśli m.in. rozwiązanie o akronimie VRR (Variable Refresh Rate). Jest to nazwa techniki zmiennej częstotliwości odświeżania stosowanej w standardzie HDMI 2.1. To rozwiązanie, które sprawia, że efekt spadającej w grze liczby klatek na sekundę nie jest tak dokuczliwy. Jeśli gra gorzej radzi sobie z utrzymaniem 60 klatek na sekundę, telewizor z HDMI 2.1 dzięki VRR zapewnia bardziej płynny i dynamiczny obraz. Z kolei ALLM (Auto Low Latency Mode) to funkcja, która wykrywa automatycznie jak użytkownik gra na ekranie i przełącza telewizor w tryb gry z najniższym input-lagiem (opóźnieniem). Dzięki takiemu rozwiązaniu można się cieszyć rozgrywką bez opóźnień.

Kolejne dwie funkcje, QMS i QFT, zwiększają przyjemność oglądania materiałów wideo. Pierwsza minimalizuje opóźnienie sygnału przy przełączaniu i eliminuje pojawiający się czarny ekran, natomiast druga zmniejsza opóźnienie przy przesyłaniu klatek obrazu.

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 8

 1. Supercena Bestseller
  MusicCast RX-V6A

  MusicCast RX-V6A

  Yamaha
  Amplitunery AV
  Special Price 2 589 zł Regular Price 4 199 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 2549 zł
  czarny
 2. Supercena Bestseller
  MusicCast RX-V4A

  MusicCast RX-V4A

  Yamaha
  Amplitunery AV
  Special Price 1 875 zł Regular Price 3 699 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 1925 zł
  czarny
 3. Supercena
  MusicCast RX-A2A

  MusicCast RX-A2A

  Yamaha
  Amplitunery AV
  Special Price 3 796 zł Regular Price 5 499 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 4040 zł
  czarny
 4. Supercena
  MusicCast RX-A6A

  MusicCast RX-A6A

  Yamaha
  Amplitunery AV
  Special Price 10 369 zł Regular Price 13 999 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 10399 zł
  czarny
 5. Supercena
  MusicCast RX-A4A

  MusicCast RX-A4A

  Yamaha
  Amplitunery AV
  Special Price 6 579 zł Regular Price 9 999 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 6599 zł
  czarny
 6. Supercena
  T758 V3i

  T758 V3i

  NAD
  Amplitunery AV
  Special Price 5 899 zł Regular Price 7 499 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 5999 zł
  czarny
 7. Supercena
  MusicCast RX-A8A

  MusicCast RX-A8A

  Yamaha
  Amplitunery AV
  Special Price 14 999 zł Regular Price 19 999 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 16499 zł
  czarny
 8. Supercena
  T778

  T 778

  NAD
  Amplitunery AV
  Special Price 11 849 zł Regular Price 15 499 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 11899 zł
  czarny

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 8

Amplitunery kina domowego (AV)

Amplitunery kina domowego to najważniejsze urządzenia wchodzące w skład systemu wielokanałowego – sprzęt nie tylko łączy funkcje związane z odtwarzaniem utworów muzycznych lub filmów w pojedynczym pomieszczeniu, ale w wielu przypadkach również we wszystkich pokojach mieszkania lub domu, jeżeli korzystasz z systemu multiroom. Kino domowe z amplitunerem AV jest idealnym rozwiązaniem przede wszystkim dla tych osób, które uwielbiają spędzać wolny czas na oglądaniu filmów i seriali. Jeżeli jednak zależy Ci przede wszystkim na słuchaniu muzyki i wysokiej jakości brzmienia w formacie stereofonicznym, zazwyczaj dobrym wyborem będą amplitunery stereo – oba rodzaje urządzeń znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego!

yamaha RX-A4A

Amplituner do kina domowego

Amplitunery do kina domowego umożliwiają obsługiwanie dźwięku wielokanałowego, dlatego możesz cieszyć się efektami kinowymi w zaciszu własnego domu – system dźwięku przestrzennego gwarantuje doskonałe wrażenia słuchowe w czasie seansu filmowego. Co więcej, amplituner w kinie domowym w jednej obudowie łączy kilka różnych urządzeń, oszczędzając w ten sposób miejsce, co ma kluczowe znaczenie, jeżeli instalację systemu kina domowego planujesz w niewielkim pomieszczeniu. Większość amplitunerów AV może być wygodnie sterowanych przy pomocy smartfona lub tabletu znajdującego się w tej samej sieci Wi-Fi, jeżeli urządzenie posiada dedykowaną aplikację. Stabilność połączenia poprawisz dzięki przewodowemu podpięciu amplitunera do sieci.

Każdy amplituner kina domowego ma również wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy, dzięki czemu użytkownik może odtwarzać muzykę zapisaną w postaci cyfrowej między innymi z takich źródeł jak pamięci zewnętrzne, dyski sieciowe czy z zasobów Internetu (serwisy streamingowe). Większość amplitunerów do kina domowego jest dodatkowo wyposażona w moduł łączności bezprzewodowej Bluetooth, co zapewnia wysoki komfort użytkowania oraz jakość przesyłanego dźwięku. Tak duża liczba dostępnych funkcji wymaga jednak sprecyzowania potrzeb i wymagań wobec amplitunera AV – na tej podstawie łatwiej wybierzesz odpowiedni model.

Kupując amplituner kina domowego, nie możesz pominąć także kwestii mocy sprzętu – moc RMS (wyrażona w watach) określa moc znamionową, dzięki której możliwe jest przekazywanie czystego dźwięku przez dłuższy czas. Moc wyjściowa urządzenia decyduje o tym, czy możliwe będzie prawidłowe wysterowanie wszystkich głośników pracujących w systemie wielokanałowym, a jej odpowiednia rezerwa pozwoli na osiągnięcie właściwej jakości dźwięku z podłączonych głośników. Pamiętaj, że system kina domowego, poza amplitunerem AV, tworzy komplet kolumn głośnikowych i te dwa elementy powinny być do siebie właściwie dopasowane.

nad-t758-v3i ampituner

Dobry amplituner do kina domowego jest w stanie obsługiwać określoną liczbę kanałów dźwięku – musisz mieć to na uwadze podczas zakupów. Jeżeli zdecydujesz się na amplitunery AV, które obsługują dźwięk 7.1, do systemu nagłośnieniowego możesz dodać dwa dodatkowe głośniki efektowe – to ważne, jeżeli kolekcjonujesz nośniki fizyczne, np. płyty Blu-ray i DVD. Zazwyczaj dźwięk na płytach DVD ma standard 5.1, a jego rozszerzenie będzie uzależnione od działania podzespołów amplitunera AV.

Wybierając amplitunery do kina domowego, sprawdź również rodzaje obsługiwanych przez urządzenie kodeków dźwięku – im będzie ich więcej, tym korzystniej dla użytkownika. Standardem jest dźwięk w formacie 5.1 oraz 7.1. Amplituner kina domowego musi obsługiwać formaty dostarczane przez Dolby, DTS czy THX wraz ze wszystkimi ich wersjami (jak Dolby Digital, Dolby True HD, DTS HD Master Audio, Dolby Atmos itp.). Najnowsze amplitunery AV posiadające moduł komunikacji sieciowej, pozwalają na wprowadzanie kolejnych kodeków i nowych systemów wielokanałowych przy pomocy aktualizacji.

YAMAHA RX-V6A

Amplitunery AV

Amplituner kina domowego z dobrym stereo to serce zestawu. Przetwarzanie dźwięku wielokanałowego to nie wszystko co potrafi takie urządzenie. Wyższej pozycjonowane i droższe modele amplitunerów kina poza odtwarzaniem dźwięku z wielu głośników, świetnie też sprawdzają się przy słuchaniu muzyki z dwóch głośników w trybie stereo. To wpływa na przyjemność płynącą ze słuchania ulubionej muzyki lub oglądania filmów i seriali.

W ofercie Top Hi-Fi & Video Design znajdziesz amplitunery kina domowego (AV) znanych i cenionych marek, takich jak Yamaha, NAD czy Rotel. Modele amplitunerów dostępne są w bardzo szerokiej rozpiętości cenowej, dzięki czemu możesz wybrać sprzęt, który mieści się w graniach Twoich możliwości finansowych.

Najbardziej wymagający użytkownicy powinni zwrócić uwagę na model MusicCast RX-A6A Yamaha z mocą wyjściową 150 W – urządzenie obsługuje standard Dolby Atmos i zapewnia wsparcie dla standardu Auro 3D, umożliwiającego przetwarzanie treści audio do trybu trójwymiarowego, co zabiera słuchacza prosto w centrum akcji. Jeżeli szukasz budżetowego rozwiązania, sprawdź amplituner kina domowego MusicCast RX-V4A Yamaha, który zapewnia zgodność ze standardem HDR10+ i dostęp do złączy HDMI pozwalających na podłączenie kilku urządzeń obsługujących rozdzielczość 8K.

Dodatkowo w Top Hi-Fi & Video Design kupisz również inne komponenty do systemów kina domowego, m.in. wzmacniacze AV oraz soundbary. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące produktów, zachęcamy do kontaktu. Gwarantujemy Ci szybką, darmową dostawę do domu oraz odbiór osobisty tego samego dnia. Zapraszamy!

Nasza

Strefa wiedzy

Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla poczatkujących i dla zaawansowanych? Poradnik Top Hi-Fi

Czytaj
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla poczatkujących i dla zaawansowanych? Poradnik Top Hi-Fi

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Czytaj
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Czytaj
Jakie stereo wybrać?

[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?

Czytaj
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Czytaj
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Czytaj
Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Czytaj
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla poczatkujących i dla zaawansowanych? Poradnik Top Hi-Fi
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla poczatkujących i dla zaawansowanych? Poradnik Top Hi-Fi
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jakie stereo wybrać?
Jakie stereo wybrać?
Przeglądaj strefę wiedzy
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
Przeglądaj strefę wiedzy
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?
Co to jest impedancja akustyczna? Jaka impedancja jest najlepsza?
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest system multiroom?
Co to jest system multiroom?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Przeglądaj strefę wiedzy

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: