Kategoria

Soundbary i głośniki do telewizora

(22 produkty)

Soundbary to niezwykle wszechstronne i funkcjonalne urządzenia. Dzięki nim możemy cieszyć się odtwarzaniem wielokanałowego dźwięku przestrzennego. A wszystko to bez konieczności instalowania rozbudowanego, wieloelementowego systemu nagłośnieniowego. W zależności od naszych wymagań możemy zdecydować się na nieco inny model soundbara. Prostsze i tańsze konstrukcje obsługują wyłącznie dźwięk stereo. I tak zwykle przewyższa on jakością ten, zapewniany przez telewizory. Bardziej wymagający użytkownicy mogą wybierać spośród całej gamy zaawansowanych technicznie soundbarów. Są kompatybilne z rozmaitymi systemami dźwięku przestrzennego, włączając w to m.in. Dolby Atmos. Producenci wyposażają tego typu sprzęt w szereg funkcji sieciowych i multimedialnych.

jaki soundbar wybrać


Soundbary – różnorodne rodzaje

Soundbary możemy klasyfikować ze względu na liczbę przetwarzanych kanałów audio. Wyróżniamy tutaj modele:

 • 2-kanałowe – są one najprostsze pod względem konstrukcyjnym i funkcjonalnym. Obsługują dźwięk stereofoniczny (lewy i prawy kanał audio). Doskonale sprawdzą się zwłaszcza do odtwarzania muzyki w domowym systemie audio-wideo.
 • 3-kanałowe – obsługują, oprócz lewego i prawego, także kanał centralny. Ten dodatkowy kanał audio wspomaga przetwarzanie dialogów czy głosu lektora w filmach i serialach. Niektóre modele 3-kanałowe w połączeniu z dodatkowymi głośnikami surround mogą stworzyć system kina domowego.
 • wielokanałowe – są to modele obsługujące większą liczbę kanałów audio. Obsługują dźwięk przestrzenny (np. 5.1- czy też 7.1-kanałowy). Niektóre soundbary wspierają dodatkowo takie zaawansowane systemy dźwięku, stosowane coraz częściej także w kinie domowym, jak np. Dolby Atmos.

Warto przy tym pamiętać, że o liczbie obsługiwanych kanałów audio nie świadczy liczba przetworników elektroakustycznych. Soundbar może mieć nawet kilkanaście zintegrowanych z obudową głośników przetwarzających różne pasma częstotliwości, co nie przekłada się w prostej linii na wielokanałowość sprzętu.

Soundbar i przetwarzanie basów

Z liczbą obsługiwanych kanałów i konstrukcją soundbara wiąże się także jego ewentualna współpraca z subwooferem. Stąd na rynku możemy wyróżnić modele:

 • bez subwoofera – system audio stanowi tu wyłącznie listwa soundbarowa i wbudowane w nią przetworniki elektroakustyczne. Modele bez głośnika niskotonowego najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach o niewielkiej kubaturze. Nawet jeśli soundbar nie ma w zestawie subwoofera, nie oznacza to, że nie może współpracować z zewnętrznym głośnikiem niskotonowym. W modelach tego typu dostępne jest wyjście na zewnętrzny subwoofer aktywny, który należy dokupić osobno. Rozwiązanie to ma swoje plusy – możesz wybrać dokładnie taki model subwoofera, który najbardziej Ci odpowiada i dołączyć go do zestawu.
 • z wbudowanym subwooferem – tego typu modele (np. soundbar Yamaha SR-B20A) mają jeden lub więcej zintegrowanych przetworników niskotonowych. Rozwiązanie to poprawia przetwarzanie basów w porównaniu z modelami bez subwoofera. Pozwala jednocześnie zachować kompaktowość obudowy urządzenia.
 • z zewnętrznym subwooferem – modele te mają w komplecie dodatkowy głośnik niskotonowy. Współpracuje on z listwą soundbarową, poprawiając jednocześnie przetwarzanie niskich tonów w domowym systemie audio. Coraz częściej subwoofer znajdujący się w zestawie jest bezprzewodowy, co znacznie ułatwia jego ustawienie, niezależnie od aranżacji domowego salonu.

Soundbary – nietypowe konstrukcje

Najpopularniejsze i najczęściej spotykane na rynku modele soundbarów to konstrukcje aktywne, a więc z wbudowanym wzmacniaczem i innymi podzespołami, jak np. przetwornik cyfrowo-analogowy czy tuner radiowy. Możesz spotkać się również z określeniem „soundbar pasywny”. Modele tego typu przypominają klasyczną kolumnę głośnikową. Ma ona jednak formę podłużnej belki i obsługuje zwykle trzy kanały audio – lewy, centralny i prawy. Soundbar pasywny wymaga jednak podłączenia do zewnętrznego urządzenia wzmacniającego sygnał audio, np. amplitunera wielokanałowego.

Innym określeniem, z jakim możesz spotkać się w wypadku soundbarów do telewizora, jest „projektor dźwięku”. Tym mianem przyjęło się nazywać najbardziej zaawansowane, wielogłośnikowe i wielokanałowe konstrukcje. Ich cechą szczególną jest to, że otaczają słuchaczy prawdziwym dźwiękiem przestrzennym, wykorzystując do tego zaledwie jedno urządzenie audio. Reprezentantem tej grupy jest np. soundbar Yamaha YSP-5600.

Najważniejsze zalety soundbarów

Główną zaletą soundbarów jest ich kompaktowość i dobra jakość dźwięku w odniesieniu do ich stosunkowo niewielkich gabarytów, jakimi się charakteryzują. Podobnie jak zaawansowane zestawy kina domowego, także soundbary mogą być wyposażone w obsługę rozdzielczości 4K, łączność bezprzewodową, kompatybilność z plikami wysokiej rozdzielczości, porty HDMI i USB. W zależności od klasy urządzenia użytkownik może bezprzewodowo odtwarzać muzykę za pomocą łączności Bluetooth lub też skorzystać z dobrodziejstwa, jakie przynosi dostęp do sieci Wi-Fi. Niektóre modele mogą także współpracować z iUrządzeniami. Mamy tutaj na myśli m.in. obsługę funkcji AirPlay lub jej nowszej wersji – AirPlay 2.

Soundbar – najważniejsze cechy

Kupując soundbar, warto mieć na uwadze różnorodne cechy tego typu urządzeń. Wszystko po to, aby po zakupie urządzenie jak najlepiej spełniało swoje zadanie, a jednocześnie zapewniało odpowiednie brzmienie i komfort obsługi. Przy wyborze soundbara zwróć uwagę na:

 • Dostępne złącza – soundbary wyposażane są w różnego typu złącza analogowe i cyfrowe, które pozwalają im na współpracę z różnorodnym sprzętem. Na przykład soundbar Yamaha SR-B20A wyposażony jest w dwa złącza optyczne, wyjście HDMI z ARC (od ang. Audio Return Channel) i wyjście na zewnętrzny subwoofer aktywny. Soundbar ten ma również złącze USB, ale służy ono wyłącznie do aktualizacji sprzętu. W niektórych modelach soundbarów oprócz wyjścia dostępne są także wejścia HDMI oraz złącza cyfrowe koaksjalne i analogowe wejścia audio jack 3,5 mm lub 2 x RCA.
 • Sterowanie soundbarem – w zestawie z soundbarem zwykle znajduje się pilot zdalnego sterowania. Dzięki kompatybilności z HDMI CEC podstawowe funkcje soundbara obsługującego to rozwiązanie możemy też obsługiwać za pomocą tego samego pilota, co współpracujący z nim telewizor. Modele, które mają możliwość podłączenia do Internetu, mogą być obsługiwane także za pośrednictwem smartfona lub tabletu i kompatybilnej aplikacji mobilnej. Na przykład do sterowania soundbarem Yamaha YAS-109 lub YAS-209 służy aplikacja Sound Bar Controller.
 • Obsługa systemów dźwięku przestrzennego – soundbary, mimo kompaktowej konstrukcji, mogą obsługiwać rozmaite systemy dźwięku przestrzennego, które pozwalają uzyskać dobrej jakości brzmienie podczas odtwarzania filmowej ścieżki dźwiękowej. Podstawowy system dźwięku przestrzennego Dolby Audio obsługuje np. soundbar Yamaha SR-C20A. Z kolei film zrealizowany w zaawansowanym systemie Dolby Atmos może być odtwarzany np. z wykorzystaniem Yamaha YSP-5600. Innym rozwiązaniem stosowanym w soundbarach jest system dźwięku przestrzennego DTS Virtual:X (obsługiwany np. przez soundbar Yamaha YAS-209). Podobnie jak Dolby Atmos bazuje na dźwięku 3D opartym na obiektach i, w odróżnieniu od standardowych rozwiązań, oferuje nie tylko dźwięk dookólny, ale tzw. dźwięk sferyczny. Dzięki obsłudze kanałów pionowych rozwiązanie to pozwala odwzorować, na jakiej wysokości względem widza znajduje się źródło dźwięku. Przekłada się to na niesamowicie realistyczne wrażenia przestrzenne i niezrównane efekty dźwiękowe. Więcej o tym zagadnieniu piszemy w artykule: „Dźwięk przestrzenny w soundbarach – przełomowa technologia czy chwyt marketingowy?”.
 • Łączność z Internetem – na rynku nie brakuje modeli, które możemy podłączyć do lokalnej sieci internetowej – przewodowo (z wykorzystaniem złącza Ethernet) lub bezprzewodowo (przez Wi-Fi). Pozwala to m.in. na odtwarzanie audio z różnorodnych serwisów streamingowych. W niektórych modelach rozwiązanie to może być dostępne po aktualizacji oprogramowania, którą można przeprowadzić przez USB lub podłączając sprzęt do Internetu. Sprawdź także: „Soundbary Yamaha z obsługą serwisów muzycznych Tidal i Deezer”.
 • Kompatybilność z systemem multiroom – Dzięki niektórym modelom soundbarów użytkownik może czerpać korzyści z obsługi systemu nagłośnienia strefowego, takiego jak np. MusicCast czy BluOS. Tego typu sprzęt może być obsługiwany zdalnie, za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji mobilnej. Rozwiązanie to obsługują np. wybrane modele soundbarów Yamaha i Bluesound. Z systemem MusicCast jest kompatybilny m.in. model MusicCast Bar 40. Z kolei system multiroom BluOS obsługuje np. model Pulse Soundbar 2i.
 • Obsługa standardu Bluetooth – pozwala na strumieniowe przesyłanie audio z urządzeń mobilnych, np. odtwarzanie muzyki z serwisów streamingowych, takich jak Tidal czy Spotify. Niektóre soundbary obsługują dwukierunkową łączność Bluetooth. Umożliwia to przesyłanie sygnału przetwarzanego przez urządzenie bezpośrednio np. do słuchawek bezprzewodowych.
 • Wzornictwo soundbarów – przy wyborze soundbara nie bez znaczenia jest jego design. Producenci i projektanci i w tym aspekcie stają na wysokości zadania, aby oferowane przez nich modele były dopasowane pod względem wzornictwa do dostępnych obecnie na rynku telewizorów wielkoekranowych. Stąd też nie tylko róże długości listew soundbarowych, ale także różnorodna ich kolorystyka. Mimo iż niepodważalnie króluje w tym wypadku czerń, to niektóre modele dostępne są także np. w kolorze białym (np. Bluesound Pulse Soundbar 2i).

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 22

 1. Supercena Bestseller
  Yamaha YAS-209

  YAS-209

  Yamaha
  Soundbary
  Special Price 1 599 zł Regular Price 2 299 zł
  czarny
 2. MusicCast YSP-2700

  MusicCast YSP-2700

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  As low as 4 299 zł Regular Price 4 799 zł
 3. Nowość
  Dione

  Dione

  Devialet
  Soundbary
  10 999 zł
  ciemnoszary
 4. Promocja Nowość
  Panorama 3

  Panorama 3

  Bowers & Wilkins
  Soundbary
  Special Price 4 349 zł Regular Price 4 799 zł
  czarny
 5. Supercena
  YAS-109

  YAS-109

  Yamaha
  Soundbary
  As low as 1 299 zł Regular Price 1 699 zł
 6. Supercena
  SR-B20A

  SR-B20A

  Yamaha
  Soundbary
  As low as 959 zł Regular Price 1 399 zł
 7. Supercena
  SR-C20A

  SR-C20A

  Yamaha
  Soundbary
  As low as 999 zł Regular Price 1 299 zł
 8. Bowers & Wilkins Formation Bar

  Formation Bar

  Bowers & Wilkins
  Soundbary
  Special Price 5 699 zł Regular Price 5 999 zł
  czarny mat
 9. Nowość
  klang bar5 mr + sub5 basalt grey
  Special Price 6 799 zł Regular Price 7 999 zł
 10. Yamaha MusicCast Bar 40

  MusicCast Bar 40

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Special Price 1 998 zł Regular Price 2 299 zł
 11. MusicCast Bar 400 czarny

  HT-ZF9

  Sony
  Soundbary
  Special Price 2 199 zł Regular Price 2 599 zł
 12. Supercena
  ATS-2070

  ATS-2070

  Yamaha
  Soundbary
  Special Price 1 299 zł Regular Price 1 699 zł
  czarny mat
 13. SB-41L-W

  SB-41L-W

  ELAC
  Soundbary
  3 999 zł
  czarny-czarny
 14. Supercena
  MusicCast YAS-306

  MusicCast YAS-306

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Special Price 1 499 zł Regular Price 1 895 zł
 15. Bestseller
  Yamaha YAS-207

  YAS-207

  Yamaha
  Soundbary
  Special Price 1 399 zł Regular Price 1 699 zł
 16. Supercena
  YAS-107

  YAS-107

  Yamaha
  Soundbary
  Special Price 850 zł Regular Price 1 099 zł
 17. Supercena Bestseller
  Yamaha MusicCast Bar 400

  MusicCast Bar 400

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Special Price 2 499 zł Regular Price 3 299 zł
 18. Supercena
  Yamaha YAS-106

  YAS-106

  Yamaha
  Soundbary
  Special Price 770 zł Regular Price 1 099 zł
  czarny mat
 19. Supercena
  YAS-108

  YAS-108

  Yamaha
  Soundbary
  Special Price 789 zł Regular Price 1 299 zł
  czarny mat
 20. Nowość
  klang bar5 mr + sub5 + 2 x klang mr1
  Special Price 9 299 zł Regular Price 11 397 zł

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 22

Nasza

Strefa wiedzy

Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Czytaj
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Czytaj
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Czytaj
Jakie stereo wybrać?

Jak wybrać słuchawki?

Czytaj
Jak wybrać słuchawki?

[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Czytaj
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Czytaj
Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Czytaj
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Co to jest impedancja?

Czytaj
Co to jest impedancja?
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jakie stereo wybrać?
Jakie stereo wybrać?
Jak wybrać słuchawki?
Jak wybrać słuchawki?
Przeglądaj strefę wiedzy
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
Przeglądaj strefę wiedzy
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest system multiroom?
Co to jest system multiroom?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Co to jest impedancja?
Co to jest impedancja?
Przeglądaj strefę wiedzy

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: