Umów się na prezentację

Z przyjemnością zaprezentujemy możliwości dźwiękowe poszczególnych urządzeń, podczas indywidualnie przygotowanej prezentacji w wybranym salonie.

Bardzo prosimy o wypełnienie poniższego formularza, a będzie nam miło zarezerwować salę odsłuchową i przygotować odpowiedni system.

Termin prezentacji potwierdzimy mailem lub telefonicznie.

Kolumny wolnostojące ELAC FS 509 VX-JET

ELAC FS 509 VX-JET to flagowa kolumna głośnikowa w portfolio niemieckiego producenta. Ta najbardziej zaawansowana wolnostojąca konstrukcja pracuje w układzie 4-drożnym. Przetworniki umieszczone są w obudowie bass-reflex z wylotem tunelu wentylacyjnego wyprowadzonego w podstawie. Dzięki temu model FS 509 VX-JET jest łatwy w rozstawieniu i może stać nawet blisko ściany. Gwarantem najwyższej jakości brzmienia są zaawansowane przetworniki: koncentryczny średnio-wysokotonowy JET (50/105 mm), jednostka niskotonowa (180 mm) i dwa przetworniki subniskotonowe (220 mm).


Znakiem rozpoznawczym FS 509 VX-JET są charakterystyczne dla ELAC-a głośniki. Każdy z przetworników nisko- i średniotonowych (AS-XR) wykorzystuje warstwową membranę „crystal”. Warstwowa konstrukcja powstaje w wyniku spojenia folii aluminiowej z celulozowym stożkiem. Całość jest dodatkowo „stemplowana”, co nadaje membranie wygląd nawiązujący do kryształu (stąd nazwa crystal), a przede wszystkim usztywnia konstrukcję, która dzięki temu gwarantuje przejrzyste i precyzyjne brzmienie. Ponadto specjalna technika połączenia cewki drgającej z membraną zwiększa zakres odtwarzanych częstotliwości o ok. oktawę, stąd skrót XR (eXtended Range). Aby zminimalizować mechaniczne drgania, kosze głośników wykonane są z odlewanego aluminium, co zapewnia im maksymalną sztywność.

Odtwarzanie wysokich tonów projektanci ELAC-a powierzyli rewolucyjnemu głośnikowi JET, przekonującemu dynamicznym i naturalnym dźwiękiem. To kolejna odsłona legendarnej już konstrukcji, zapewniającej przejrzyste i detaliczne brzmienie. W tym przetworniku membrana z folii napędzana jest przez silny magnes neodymowy, dzięki czemu całość pracuje znacznie szybciej niż konwencjonalny głośnik, w którym membrana porusza się analogicznie do tłoka. To pozwala uzyskać pasmo przenoszenia sięgające 50 kHz. Wyróżnikiem kolumny ELAC FS 509 VX-JET jest niewielkie pokrętło umieszczone z tyłu obudowy, które służy do zmiany osi promieniowania koncentrycznego przetwornika średnio-wysokotonowego poprzez wysuwanie/cofanie modułu głośnikowego w stosunku do frontu obudowy. Pozwala to dopasować charakterystykę brzmienia do wielkości pokoju i odległości miejsca odsłuchu od kolumn głośnikowych. Wysunięcie modułu składającego się z pierścieniowego przetwornika średniotonowego i wstęgowego głośnika wysokotonowego dostarcza  szerokie, otwarte brzmienie stereofoniczne, które sprawdza się w dużych pomieszczeniach. Cofnięcie modułu umożliwia skierowanie dźwięku w stronę miejsca odsłuchu – charakterystyka pożądana wtedy, gdy słuchacz znajduje się dość blisko kolumn głośnikowych. 

Projektanci ELAC-a wyposażyli model FS 509 VX-JET w wysokiej jakości zaciski głośnikowe, do których można podłączyć zarówno gołe przewody o przekroju poprzecznym 16 mm2, jak i zakończenia widełkowe. Podwójne gniazda zaciskowe umożliwiają zastosowanie połączenia bi-wiring – to ukłon w stronę użytkowników, którzy chcą uzyskać niezwykłą detaliczność sopranów i basu, stosując niezależne okablowanie lub wzmacniacze. Dbałość o szczegóły widoczna jest także w przypadku metalowej maskownicy, która nadaje całości szlachetny wygląd, a przy tym jest mocowana magnetycznie. Dzięki temu front obudowy ma jednolitą fakturę. Całość dopełniają wysokiej jakości kolce, wykonane z chromowanego mosiądzu, gwarantujące kolumnie pewną stabilność. 

Konstrukcja
System 4-drożny
Obudowa Bass-reflex
Dane techniczne
Rekomendowana moc wzmacniacza / Nominalna moc wejściowa 80 - 600 W
Pasmo przenoszenia 24 Hz - 50000 Hz
Impedancja 4-8 Ω
Częstotliwość podziału 2,800 Hz
Ogólne
Wymiary (S x W x G) mm 330 x 1,373 x 466
Waga kg 57
Warunki gwarancji - Warunki gwarancji PDF [90.75K]

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Salony sprzedaży


Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Woźna)
Poznań (Posnania)
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław