Umów się na prezentację

Z przyjemnością zaprezentujemy możliwości dźwiękowe poszczególnych urządzeń, podczas indywidualnie przygotowanej prezentacji w wybranym salonie.

Bardzo prosimy o wypełnienie poniższego formularza, a będzie nam miło zarezerwować salę odsłuchową i przygotować odpowiedni system.

Termin prezentacji potwierdzimy mailem lub telefonicznie.

Kolumny głośnikowe ELAC FS 409

Najbardziej klasyczny model z całej serii 400 – flagowa, wolnostojąca kolumna głośnikowa FS 409 pozostaje wierna tradycyjnej koncepcji. Kluczowym elementem jest nowy, 150-mm przetwornik średniotonowy z membraną AS-XR. W połączeniu z głośnikiem wysokotonowym JET 5 ta konstrukcja gwarantuje bezpośredni dźwięk, który przekazuje właściwości akustyczne otoczenia przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej rozdzielczości. Całość dopełniają dwa 180-mm głośniki niskotonowe, które współpracują z systemem bass-reflex i zapewniają spektakularne wrażenia dźwiękowe. FS 409 gwarantuje potężne brzmienie, które z łatwością wypełni nawet największe pomieszczenia i pozwala słuchaczom poczuć atmosferę towarzyszącą muzykom podczas nagrywania utworów.


Najważniejszym elementem kolumny są przetworniki. Inżynierowie ELAC-a zdecydowali się na zastosowanie swoich najlepszych głośników. Odtwarzanie wysokich tonów powierzyli rewolucyjnemu JET 5, przekonującemu dynamicznym i naturalnym dźwiękiem. To kolejna odsłona legendarnej już konstrukcji, zapewniającej przejrzyste i detaliczne brzmienie. W tym rewolucyjnym przetworniku membrana z folii napędzana jest przez silny magnes neodymowy, dzięki czemu całość pracuje znacznie szybciej niż konwencjonalny głośnik, w którym membrana porusza się analogicznie do tłoka. To pozwala uzyskać pasmo przenoszenia sięgające 50 kHz.

Za odtwarzanie zakresu średniotonowego odpowiada przetwornik AS-XR z membraną „crystal”. To warstwowa konstrukcja, która powstała w wyniku spojenia folii aluminiowej z celulozowym stożkiem. Całość jest dodatkowo „stemplowana”, co nadaje membranie wygląd nawiązujący do kryształu (stąd nazwa crystal), a przede wszystkim usztywnia konstrukcję, która dzięki temu gwarantuje przejrzyste i precyzyjne brzmienie. Ponadto specjalna technika połączenia cewki drgającej z membraną zwiększa zakres odtwarzanych częstotliwości o ok. oktawę, stąd skrót XR (eXtended Range). Głośnik niskotonowy współpracuje z tunelem bass-reflex, którego wylot został umieszczony w podstawie obudowy, co zwiększa elastyczność podczas rozstawiania kolumny. 

Sekcję głośnikową dopełniają dwa przetworniki niskotonowe. Projektanci ELAC-a zdecydowali się na zastosowanie konstrukcji AS-XR, ale o średnicy 180-mm. Od strony technicznej te głośniki są niemal takie same, jak przetwornik średniotonowy i wykorzystują warstwową membranę „crystal”. Tak, jak w przypadku pozostałych kolumn z serii 400, model FS 409 wzbogacony jest o system bass-reflex z wylotem umieszczonym na spodniej części obudowy.

Podczas opracowywania serii 400 projektanci ELAC-a zadbali o najdrobniejsze szczegóły. Kosze głośników odlewane są z aluminium, co gwarantuje maksymalną sztywność i pozwala zminimalizować mechaniczne drgania podczas pracy przetworników. Kosze wraz z zamontowanymi przetwornikami można ukryć za zdejmowaną maskownicą, która mocowana jest za pomocą magnesów. Dzięki temu nawet po jej usunięciu nic nie zaburza gładkiej faktury obudowy.

Konstrukcja
System 3.5-drożny
Obudowa Bass-reflex
Dane techniczne
Pasmo przenoszenia 28 Hz - 50000 Hz
Impedancja 4-8 Ω
Częstotliwość podziału 450 / 2,500 Hz
Ogólne
Wymiary (S x W x G) mm 1180 × 290 × 380
Waga kg 32,5
Warunki gwarancji - Warunki gwarancji PDF [90.75K]

Przewodniki

Chcesz skompletować swój pierwszy zestaw audio?
Chciałbyś pogłębić swoją wiedzę? Zapraszamy do
zapoznania się z naszymi przewodnikami.

Salony sprzedaży


Bydgoszcz
Katowice
Kielce
Kraków
Lublin
Łódź
Poznań (Woźna)
Poznań (Posnania)
Sopot
Szczecin
Warszawa (Andersa)
Warszawa (Naruszewicza)
Warszawa (Nowogrodzka)
Wrocław