Poprzedni
Następny

W domu jak w kinie - jaki projektor wybrać?

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

W tym roku miłośnicy kina mają ograniczony dostęp do ulubionej rozrywki. Ze względu na panujące ograniczenia wizyty w przybytku X muzy należą do rzadkości. W tej sytuacji kino domowe będzie doskonałą alternatywą a dzięki nieograniczonym zasobom bibliotek online i dobrze dobranemu sprzętowi do projekcji i nagłośnienia, jesteśmy w stanie we własnym domu odtworzyć klimat sali kinowej.


W niniejszym artykule skupimy się na stronie wizualnej kina domowego, dlatego jeżeli ktoś poszukuje odpowiedniego sprzętu audio, to zachęcamy do odwiedzenia jednego z naszych poradników na ten temat:


Co będzie potrzebne? Przede wszystkim dobrej jakości projektor, bo żaden telewizor, nawet największy, nie da nam takiego klimatu jak obraz z projektora. Dzięki temu rozwiązaniu korzystamy z zalet tej samej technologii co w kinie – wysokiej jakości obraz wyświetlany jest na ekranie lub ścianie pomieszczenia a nie emitowany w kierunku widza. Osiągamy wtedy efekt jak najlepiej zbliżony do kinowej sali projekcyjnej.

Jak w natłoku ofert wybrać odpowiedni sprzęt? Mamy nadzieję, że ten tekst ułatwi Państwu wybór odpowiedniego urządzenia, ponieważ w świecie urządzeń do projekcji obowiązują pewne uniwersalne reguły, które znacznie ułatwiają to zadanie. Dzięki nim tak naprawdę nie trzeba być znawcą tematu, by kupić świetny projektor i w tym samym czasie nie zrujnować domowego budżetu. Przedstawiamy 5 kluczowych cech, które powinien posiadać multimedialny projektor do domu.

1. Obraz jak w kinie w jasny dzień

Większość z nas nie dysponuje osobnym pomieszczeniem, które będzie służyć jako zaciemniona sala kinowa. Bardzo często projektory instalowane są w pokojach z dużą ilością światła dziennego, dlatego w tym przypadku kluczowym parametrem jest jasność. Przyjmuje się, że minimalną wartość, która umożliwia w miarę komfortowe oglądanie w warunkach domowych, to 1000 lumenów. Rzecz jasna im ta wartość jest wyższa, tym osiągany efekt jest lepszy. Przykładowo model Epson EH-LS500W/B ma jasność 4000 lumenów, co oznacza, że obraz będzie niezwykle jasny oraz wyraźny nawet w słoneczny dzień bez zaciemniania pomieszczenia. Sama jasność to jednak dopiero połowa sukcesu. Żeby uzyskać wysokie nasycenie i dobre odwzorowanie barw niezbędne jest jednakowe natężenie światła białego oraz barwnego (CLO), które zapewnia opatentowana przez firmę Epson technologia 3LCD. Dzięki niej każda barwa składowa oraz biel wyświetlane są z tą samą mocą, co w efekcie pozwala nam widzieć mocno nasycone kolory i głębokie czernie.

2. Full HD czy może już 4K

Istotna wartość na którą należy zwrócić szczególną uwagę to wysoka rozdzielczość obrazu. Serwisy streamingowe, jak np. Netflix czy HBO GO coraz częściej oferują jakość 4K, z kolei Full HD to już standard – dlatego właśnie konieczne jest urządzenie, które będzie zgodne z tymi rozdzielczościami.

Na pewno do grona polecanych projektorów należy zaliczyć wcześniej wspomniany model Epson EH-LS500W/B a także EH-TW9400 występujący kolorze białym i czarnym z opcjonalną funkcją przesyłania danych przez WiFi.  Ten model oferuje bardzo wysoki współczynnik kontrastu 1.200.000: 1. Zapewnia to wyraźne odwzorowanie cieni i głębokie czernie, czyli obraz o najwyższej jakości. Osobom szukającym tańszego urządzenia można polecić model EH-TW7100, czyli najtańszy na rynku projektor umożliwiający projekcję w 4K Pro-UHD. Cena niska jakość wysoka.

Natomiast o tym, dlaczego warto zainwestować w dobry sprzęt do Netflixa, HBO Go lub innych tego typu serwisów dowiesz się z naszego filmu:

3. Małe pokoje, wielkie emocje

Czy można uzyskać duży a nawet bardzo duży obraz w warunkach domowych? Odtworzyć magię wielkiego ekranu w zaciszu własnego pokoju? Pozwalają na to projektory ultrakrótkiego rzutu takie jak Epson EH-LS500B/W z wbudowaną funkcją Android TV. Można go ustawić naprawdę blisko powierzchni projekcyjnej, tworząc obraz o rozmiarze 65–130 cali, czyli zwykły pokój można zmienić w salę kinową w łatwy i szybki sposób. Osobom nieograniczonym tak bardzo rozmiarami pomieszczenia warto polecić projektory dalekiego rzutu, takie jak Epson EH-TW5820, który można ustawić na szafce z książkami, półce nad kanapą, stoliku i na zwykłej ścianie wyświetlać filmy, gry, wydarzenia sportowe w rozmiarze nieosiągalnym dla TV.

Korzystanie z projektora ma też tą zaletę, że po zakończeniu projekcji nic nie zaburza wyglądu Twojego salonu czy sypialni, jak np. wiszący na ścianie wielki telewizor. Epson EH-TW5820 to przystępny cenowo projektor do kina domowego, który pozwala wyświetlać wysokiej jakości obraz w rozdzielczości 1080p i dodatkowo posiada wbudowaną usługę Android TV. Powiększenie na poziomie 1,6 x oraz funkcja korekcji poziomych zniekształceń trapezowych wraz z możliwością przesuwania obiektywu zapewniają wiele możliwości ustawienia projektora.

4. Nowe „Call of Duty” i nie tylko

Dla tych, dla których najlepszym prezentem gwiazdkowym będzie najnowsze „Call of Duty” lub inna z wymagających gier przeznaczony jest model EH-TW5700, czyli projektor Full HD wyposażony w funkcje obsługi gier i wbudowany Android TV. Co ważne dla graczy, charakteryzujący się wyjątkowo niskim input lagiem co zapewnia płynność wyświetlanego obrazu.

Dodatkową zaletą są niskie koszty użytkowania (żywotność źródła światła liczona w tysiącach godzin) oraz intuicyjna i łatwa konfiguracja.


W grach niesamowicie istotna jest także niezawodna komunikacja. O nią zadbają najlepsze słuchawki dla graczy, a w ich wyborze pomogą nasze artykuły:


5. Ile to kosztuje?

Często wydatki nie kończą się na samym zakupie, dlatego ważne, by sprawdzić czas gwarancji na projektor, szacowany czas pracy lampy oraz cenę podzespołów. Układ optyczny technologii 3LCD nie posiada ruchomych elementów, wiec prawdopodobieństwo zużycia podzespołów projektora jest bardzo niskie a ceny części zamiennych bardzo przystępne. W większości modeli koszt oryginalnej lampy Epson nie przekracza 500 zł. W przypadku konieczności wymiany np. lampy w modelach opartych na konkurencyjnej technologii, koszt może przekroczyć 50% ceny urządzenia. Epson już w czasie projektowania sprzętu kładzie szczególny nacisk na niskie koszty związane z eksploatacją. Co więcej, szacowany czas żywotności źródła światła w urządzeniach Epson to rząd tysięcy godzin, co przekłada się na lata użytkowania. Przykładowo w modelu Epson EH-LS500B/W czas eksploatacji laserowego źródła światła wynosi nawet 20 000 godzin. Czy to dużo? Powiedzmy tak: to 20 lat po 3 godziny dziennie.



Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: