Poprzedni
Następny

Zestawy stereo do mniejszych pokoi z Indiana Line – TOP 5 polecanych zestawów stereo z kolumnami podstawkowymi Diva 3

Przy wyborze zestawu stereo bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie wzmacniacza i głośników do wymiarów pomieszczenia. Jeśli zastanawiasz się, czy można uzyskać dobre brzmienie w mniejszym pokoju, odpowiem krótko – oczywiście, że tak. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni zestaw. W tym poradniku przygotowałem więc TOP 5 systemów stereo z głośnikami Indiana Line Diva 3, które będą odpowiednie do mniejszych pomieszczeń.

Spis treści:

  1. Jak wybrać system stereo do mniejszych pokoi?
  2. Dlaczego warto wybrać głośniki podstawkowe Indiana Line Diva 3?
  3. Polecane zestawy stereo do mniejszych pokoi
  4. Podsumowanie

Indiana Line Diva 3 to nie kolumny podłogowe, a kompaktowe podstawkowe konstrukcje

Jak wybrać system stereo do mniejszych pokoi?

Wielu użytkowników chcących nagłośnić pomieszczenie zastanawia się, jakie urządzenia wybrać, aby uzyskać dźwięk dobrej jakości. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, co pozwoli właściwie wybrać komponenty do systemu stereo. Na początek warto usystematyzować jednak, co znaczy termin mniejszy pokój, ponieważ to określenie nie jest jednoznaczne. Przyjmijmy więc, że pokoje o powierzchni maksymalnie kilkunastu metrów można właśnie za takie uznać.

Warto, abyś wiedział, dlaczego tak ważny jest właściwy dobór głośników i wzmacniacza do wielkości pomieszczenia. Przede wszystkim dlatego, że powierzchnia pokoju odsłuchowego wpływa na sposób rozchodzenia się fal dźwiękowych. Warto więc pamiętać, aby do takiego pokoju wybrać kolumny podstawkowe. Ewentualnie, jeśli pomieszczenie ma kilkanaście metrów kwadratowych, sprawdzą się także nieco mniejsze kolumny podłogowe. Chodzi o generowane przez przetworniki ciśnienie akustyczne. Zbyt duże kolumny podłogowe w małym pomieszczeniu sprawią, że wrażenia dźwiękowe będą zdecydowanie gorsze. Nie chcę wchodzić tutaj w szczegóły akustyki i psychoakustyki, lecz z pewnością odczujesz to jako przytłaczający dźwięk. Po dłuższym odsłuchu możesz nawet poczuć się niekomfortowo, zwłaszcza jeśli pomieszczenie nie zostało odpowiednio zaadoptowane akustycznie. Niskie tony, zamiast urzekać swym rozmachem, będą dudniące, co sprawi, że z pewnością nie będziesz zadowolony z rezultatów brzmieniowych.

Indiana Line Diva 3

Skoro wiesz już, jak należy dobierać kolumny głośnikowe do mniejszych pomieszczeń, warto wiedzieć, że niezbędny jest także wybór dopasowanego do głośników wzmacniacza lub amplitunera. Pamiętaj, że głośniki możesz uszkodzić, dobierając zarówno zbyt mocny, jak i zbyt słaby wzmacniacz.

Dlaczego warto wybrać głośniki podstawkowe Indiana Line Diva 3?

W zestawach, które przygotowałem, wybrałem głośniki podstawkowe Indiana Line Diva 3. Nowa odsłona kolumn z tej serii zyskała wiele modyfikacji i udoskonaleń, zarówno pod względem rozwiązań technicznych, jak i wyglądu. Przede wszystkim unowocześniona została konstrukcja przetworników. Głośnik nisko-średniotonowy zyskał membranę z polipropylenu plecionego, który nazwano Curv. Zapewniło to bardziej neutralne przetwarzanie niskich i średnich tonów. Warto zaznaczyć, że ten materiał stosowany jest głównie w droższych kolumnach głośnikowych, pozwala bowiem uzyskać niski poziom zniekształceń. Przeprojektowano także układ magnetyczny tych przetworników, aby poprawić klarowność dźwięku.

Obudowę kolumn Indiana Line Diva 3 zaprojektowano z dwóch części. Skrzynia wykonana została z MDF, aby zapewnić elegancki wygląd kolumn. Z kolei przedni panel, wykonany z tworzywa stabilizuje obudowę przed wpływem drgań i rezonansów.

Producent wprowadził także zmiany w konstrukcji głośnika wysokotonowego. Tweeter zyskał odlewany front, a otaczająca go gumowa powierzchnia pozwala kształtować charakterystykę wysokich tonów.

Indiana Line Diva 3

Trzeba przyznać, że kolumny wyglądają nowocześnie i stylowo. Dostępne są dwa typy wykończenia: biały dąb i czarny. Pozwoli to dopasować wygląd kolumn głośnikowych do wystroju i kolorystyki pomieszczenia.

Wszystko to sprawia, że głośniki podstawkowe Indiana Line Diva 3 są jedną z najbardziej atrakcyjnych propozycji w tym budżecie. Jeśli więc chcesz stworzyć dobrze brzmiący system stereo, który sprawdzi się nie tylko podczas słuchania muzyki, ale także podczas oglądania filmów, koniecznie sprawdź propozycje do mniejszego pomieszczenia, które przygotowałem w tym rankingu.

Zestaw stereo do małych pomieszczeń – polecane konfiguracje

W poprzednim rozdziale wyjaśniłem Ci najważniejsze zasady, jakimi należy się kierować, wybierając system stereo do mniejszych pomieszczeń. To jednak nie wszystkie rady, jakie dla Ciebie przygotowałem. Zaprezentuję także pięć sprawdzonych i cenionych przez Klientów systemów stereo dedykowanych do mniejszych pomieszczeń.

Zestaw stereo ze wzmacniaczem Rotel A12 MK2

Rotel A12 MK2 to sprawdzona integra, ciesząca się dużą popularnością wśród użytkowników. Sekcja wzmacniająca oparta została w niej na bardzo dobrych jakościowo komponentach. Transformator toroidalny wykonany został według autorskiej konstrukcji, zasilacz wyposażono w wiele regulatorów zapewniających stabilne zasilanie, a w torze sygnałowym zastosowano wydajne kondensatory. Wdrożone unowocześnienia konstrukcyjne pozwoliły uzyskać bardzo dobrą jakość dźwięku i odpowiednie parametry sygnału.

Z zewnątrz wzmacniacz prezentuje się elegancko i minimalistycznie. Wzornictwo jest typowe dla japońskiego producenta. Warto pamiętać, że tworząc system stereo, możesz wybrać odtwarzacz CD Rotel z tej samej serii, który będzie dopasowany stylistycznie, zapewniając spójny wygląd systemu.

Integra japońskiego producenta pracuje w klasie AB. Dysponuje ona mocą 60W na kanał, co sprawia, że z łatwością wysteruje ona głośniki podstawkowe Indiana Line Diva 3, zapewniając też rezerwę mocy.

Rotel A12 MKII

Rotel A12 MK12 może pochwalić się bogatą sekcją cyfrową. Użytkownik ma do dyspozycji różnorodne wejścia cyfrowe: dwa złącza optyczne, dwa koaksjalne, a także USB typu B, umożliwiające przesyłanie plików z komputera. Na panelu czołowym umieszczono także USB typu A, dzięki któremu można odtwarzać pliki muzyczne z pendrive lub zewnętrznego dysku twardego. Za dekodowanie sygnału cyfrowego odpowiada wysokiej klasy przetwornik cyfrowo-analogowy Texas Instruments, który gwarantuje wierne przetwarzanie sygnału w rozdzielczości nawet 32-bit/384 kHz. Oprócz klasycznych złącz analogowych, na tylnej ściance jest też wejście phono, pozwalające podłączyć gramofon. Wzmacniacz wyposażony został także w moduł Bluetooth, pozwalający na bezprzewodowe przesyłanie dźwięku z urządzeń mobilnych.

Rotel A12 MK2 ma też certyfikat Roon Tested, który gwarantuje, że wzmacniacz zostanie wykryty i będzie kompatybilny z platformą Roon służącą do katalogowania i zarządzania zasobami muzycznymi.

Wszyscy, którzy znają charakter brzmienia Rotela wiedzą, że są to urządzenia stojące po „jasnej stronie”. Cały urok polega na tym, że w modelu A12 MK2 zrobiono to w bardzo subtelny sposób. Dlatego nic w wysokich tonach nie piszczy i nie dzwoni. Subtelne wyeksponowanie wysokich tonów pozwala jeszcze bardziej cieszyć się muzyką. Niezależnie od tego, czy wybierzesz muzykę klasyczną, czy też jazzowe utwory, z pewnością docenisz sposób jej prezentacji. Rotel A12 MK2 z kolumnami głośnikowymi Indiana Line Diva 3 zapewni Ci więc bliski i bezpośredni dźwięk ze sprężystym basem i szczegółową górą pasma. Brzmienie w każdym gatunku jest barwne i nasycone, zapewniając wiele radości z odsłuchu.

Zestaw stereo z amplitunerem Yamaha R-N600A

Nie będzie zapewne przesadą, jeśli napiszę, że amplituner stereo Yamaha R-N600A staje się jednym z najpopularniejszych modeli w tym segmencie. Wyróżnia się on kilkoma znaczącymi zaletami: ma bogate wyposażenie, zapewnia bardzo dobrą jakość dźwięku i ma moc wyjściową wystarczającą do napędzenia większości kolumn z tego segmentu.

Jeśli więc chcesz stworzyć nowoczesny system stereo o bogatej funkcjonalności, z pewnością amplituner Yamaha R-N600A z kolumnami Indiana Line Diva 3 spełni Twoje oczekiwania.

Wygląd amplitunera jest typowy dla urządzeń Yamahy. Regulatory mają charakterystyczny kształt, który japoński producent stosuje od lat. Centralne miejsce zajmuje wyświetlacz, prezentujący najważniejsze informacje.

Dostępne wyposażenie pozwala ono cieszyć się muzyką z różnych źródeł. Użytkownik może odtwarzać serwisy streamingowe, radio internetowe. Dzięki AirPlay 2 muzykę można odtwarzać bezpośrednio z urządzenia mobilnego. Zawsze podkreślam, że Yamaha oferuje doskonały system multiroom MusicCast, który pozwala w prosty sposób zarządzać odtwarzaniem dźwięku w całym budynku. System użytkownicy chwalą przede wszystkim za prostą w obsłudze aplikację MusicCast Controller.

Yamaha R-N600A

Tylna ścianka oferuje komplet złącz, pozwalających na szerokie możliwości podłączeniowe sprzętu. Możesz nie tylko podłączać źródła dźwięku analogowo, ale też cyfrowo za pomocą wejść optycznych i koaksjalnych. Producent umieścił także wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy, pozwalający na podłączenie gramofonu. Dzięki wyjściu subwooferowemu możesz stworzyć zestaw stereo 2.1, aby poprawić przetwarzanie niskich częstotliwości. Na przednim panelu znajdziesz wejście USB typu A. Dzięki niemu podłączysz pendive lub zewnętrzny dysk twardy z plikami muzycznymi. Zachęca do tego zastosowany przetwornik DAC ESS Sabre ES9010K2M, pozwalający na dekodowanie plików PCM w rozdzielczości 32-bit/384 kHz i DSD11,2 MHz. Odtworzysz więc „gęste” pliki w formatach WAV, FLAC, czy AIFF.

Amplituner stereo Yamaha R-N600A oferuje przyjemny dźwięk z wyraźnie zaznaczonym basem.  Średnie tony są naturalne, a góra pasma wyraźnie zaznaczona i bezpośrednia. Mimo, iż jest to podstawowy model, oferuje szeroką scenę dźwiękową, którą można docenić szczególnie, odtwarzając pliki hi-res.

Zestaw stereo z amplitunerem AV Yamaha RX-V4A

Yamaha ma w swojej ofercie amplitunery, które sprawdzają się zarówno w stereo, jak i w kinie domowym. Dlatego jeśli chcesz stworzyć zestaw stereo, a w przyszłości myślisz o jego rozbudowie, warto rozważyć amplituner AV Yamaha RX-V4A. To uniwersalny sprzęt, który zapewnia funkcje sieciowe znane ze wzmacniaczy sieciowych i amplitunerów stereofonicznych.

Dzięki rozbudowanym funkcjom sieciowym amplituner Yamaha RX-V4A pozwala nie tylko na odtwarzanie wszystkich najpopularniejszych serwisów streamingowych, czyli Spotify, Tidal, Deezer. Możesz także odtwarzać radio internetowe, a dzięki systemowi multiroom MusicCast Twoje stereo może stać się jedną ze stref sytemu, którym można zarządzać z jednego miejsca przy pomocy smartfona.

Amplituner możesz obsługiwać nie tylko za pomocą tradycyjnego pilota. Dostępna jest darmowa aplikacja Yamaha MusicCast Controller, dostępna na urządzenia mobilne z systemem Android i iOS. Oprócz możesz wykorzystać także asystentów głosowych, aby wydawać polecenia.

Yamaha RX-V4A

Yamaha RX-V4A jest amplitunerem AV, który może pochwalić się szeroką gama dostępnych złącz. Korzystając z wejść analogowych, możesz podłączyć odtwarzacz CD lub inne źródło dźwięku. Masz do dyspozycji także złącza cyfrowe – optyczne i koaksjalne.

Często podkreślam, że amplituner Yamaha RX-V4A, a także pozostałe modele z tej serii, dobrze spisują się także w trybie stereo. Oferują one precyzyjny i przestrzenny dźwięk, który wyróżnia się też dobrą dynamiką. Jak na Yamahę przystało, bas jest rozłożysty i nisko schodzący.

Jeśli więc w przyszłości będziesz chciał stworzyć kino domowe, ten amplituner umożliwia stworzenie systemu 5.1. Wystarczy więc wykorzystać kolumny podstawkowe Indiana Line Diva 3, dokupić kolumny surround i kolumnę centralną, aby cieszyć się dźwiękiem wielokanałowym. Pamiętaj, że w skład serii Diva wchodzą także takie modele, więc będziesz mógł stworzyć cały system AV, korzystając z kolumn tego producenta.

Zestaw stereo z all-in-one Bluesound POWERNODE EDGE

Jeśli wybierasz system stereo do mniejszego pomieszczenia, z pewnością zależy Ci, aby nie zajmował on zbyt wiele cennej przestrzeni. W takim przypadku postaw na urządzenie all-in-one, które w jednej obudowie łączy odtwarzacz sieciowy i wzmacniacz stereo. W tym segmencie jest wiele modeli, jednak na myśl od razu przychodzi mi Bluesound, będący liderem w wytwarzaniu takich urządzeń.

Do pomieszczeń o powierzchni nieprzekraczającej kilkunastu metrów sprawdzi się zestaw stereo Bluesound POWERNODE EDGE z kolumnami Indiana Line Diva 3.

Dzięki zastosowaniu wzmacniacza impulsowego urządzenie ma niewielkie wymiary. Szerokość wynosi zaledwie 21,9 cm, natomiast wysokość tylko 4,4 cm. Na przednim panelu zastosowano panel dotykowy, który umożliwia sterowanie odtwarzaniem muzyki. Możesz w prosty sposób zmieniać utwory i dokonać regulacji głośności. To nie jedyna opcja sterowania, ponieważ aplikacja BluOS Controller umożliwia zarządzenie za pomocą tabletu, smartfona, a także komputera PC. Dzięki kompatybilności z systemami Amazon Alexa i Asystentem Google użytkownicy mogą także wydać komunikaty głosowe.

Bluesound POWERNODE EDGE dysponuje mocą 40W na kanał, co wystarcza, aby napędzić głośniki podstawkowe Indiana Line Diva 3. Końcówki mocy zaprojektowano tak, aby zapewnić niski poziom szumów i zniekształceń.

Bluesound POWERNODE EDGE

W tym rankingu Bluesound POWERNODE EDGE wybrałem przede wszystkim dlatego, że niewielka obudowa kryje urządzenie o dużych możliwościach. Mam na myśli dostępne funkcje sieciowe, które umożliwiają odtwarzanie najpopularniejszych serwisów streamingowych, radia internetowego. Warto podkreślić, że Bluesound POWERNODE EDGE obsługuje format MQA, co w tej klasie urządzeń nie jest standardem. Wbudowany dwukierunkowy moduł Bluetooth z obsługą kodeka aptX HD pozwala na przesyłanie dźwięku bezpośrednio z urządzenia mobilnego. Bluesound POWERNODE EDGE wyposażony został także w multiroom. Możliwa jest także integracja tego systemu z instalacją inteligentnego domu, co zapewnia różne możliwości sterowania systemem.

Na tylnej ściance oprócz wyjść głośnikowych znajdziesz złącze HDMI z eARC. Pozwala to podłączyć wzmacniacz do TV i sterować głośnością z pilota od telewizora. Z przodu przydałoby się wyjście słuchawkowe, które znajdziemy w wyższym modelu.

Bluesound POWERNODE EDGE oferuje brzmienie otwarte i przejrzyste. Wiele osób jest zaskoczonych, że tak niewielkie urządzenie generuje dźwięk z naprawdę przyzwoitym basem. Poziom szczegółowości także jest dobry. Oczywiście, oceniam system, zwracając uwagę na jego klasę. Droższe konstrukcje z pewnością oferują lepszą dynamikę i szczegółowość. Uważam jednak, że jest to dobry wybór na rozpoczęcie przygodny z prawdziwym HiFi.

Zestaw stereo ze wzmacniaczem NAD C338

NAD jest producentem, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawić. Od kilkudziesięciu lat wytwarza audiofilskie wzmacniacze, z których niektóre zyskały miano kultowych. Kanadyjski producent nie spoczął jednak na szczęście na laurach, dlatego obecnie także oferuje nowoczesne i cenione wśród użytkowników wzmacniacze.

Wzmacniacz stereofoniczny NAD C338 jest urządzeniem chętnie wybieranym zwłaszcza do mniejszych i średnich pomieszczeń. To nowoczesna integra pracująca w klasie D, która dzięki niewielkim rozmiarom i bogatemu wyposażeniu jest chętnie wybierana przez użytkowników.

Integra została wyposażona w złącza analogowe i cyfrowe, pozwalające na podłączenie zewnętrznego źródła dźwięku. Dzięki wbudowanemu Chromecast możesz odtwarzać muzykę z serwisów streamingowych, sterując odtwarzaniem z urządzenia mobilnego. Wzmacniacz wyposażony został także w Bluetooth z obsługą kodeka aptX.

NAD C 338

Wiem z doświadczenia, że NAD C338 z kolumnami podstawkowymi Indiana Line Diva 3 tworzą naprawdę dopasowany zestaw stereo. Energetyczny i żywiołowy charakter brzmienia wzmacniaczy NAD zyskał wielu zagorzałych zwolenników. NAD-a C338 zachęca do słuchania muzyki, niezależnie od gatunku, oferując sprężysty bas, bliska górę i dobrą stereofonię. Takie brzmienie daje wiele radości ze słuchania muzyki bez względu na styl, jaki preferujesz. Dlatego NAD C338 idealnie komponuje się z neutralnym dźwiękiem kolumn.

Warto dodać, że wzmacniacz stereo NAD C338 zdobył nagrodę EISA jako najlepszy wzmacniacz w swojej klasie. W werdykcie podkreślono, że integra zapewnia czysty dźwięk, wysoką wydajność i bogatą funkcjonalność.

Wzmacniacze NAD doczekały się licznego grona miłośników, którzy doceniają je właśnie za walory brzmieniowe. Impulsowe końcówki mocy, które kanadyjski producent stosuje już od dobrych kilku lat,  nie wpłynęły radykalnie na firmowy charakter dźwięku. Jest on zwarty, ma dobrą stereofonię i szczegółowość. Scena dźwiękowa jest szeroka, co nie jest oczywiste we wzmacniaczach tej klasy. Swój „power” NAD C338 potrafi pokazać zwłaszcza w utworach rockowych, ale w pozostałych gatunkach także docenisz jego charakter i szeroko pojętą muzykalność, co podkreślą dobre głośniki Indiana Line Diva 3.  

Podsumowanie

Użytkownicy chcący stworzyć zestaw stereo do małych pomieszczeń mają wiele możliwości do wyboru. W tym poradniku zaprezentowałem zestawy z głośnikami podstawkowymi Indiana Line Diva 3. Możesz wybrać do nich wzmacniacz, amplituner, a także urządzenie all-in-one. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań i budżetu. Wszystkie zestawy zapewnią Ci wysoką jakość dźwięku, co z pewnością jest najważniejszą kwestią podczas wyboru sprzętu.

Indiana Line Diva 3

Jeśli zastanawiasz się, który z rekomendowanych zestawów stereo do niewielkich pomieszczeń spełni Twoje oczekiwania, zachęcam do umówienia się na odsłuch w wybranym salonie Top Hi-Fi & Video Design. Będzie to dobra okazja do przetestowania obsługi i walorów brzmieniowych systemu. Pamiętaj, że świadomie wybierając system, będziesz mógł cieszyć się dobrym dźwiękiem przez lata.



Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: