Poprzedni
Następny

Xbox series X – Dolby Atmos ciągle niepotwierdzony

Xbox Series X

Konsole do gier wypierają powoli komputery stacjonarne w roli domowych centrów rozrywki. Nowa generacja konsol to nie tylko gry i filmy w 4k, ale również urządzenia wspierające najnowsze formaty dźwięku i obraz w rozdzielczości nawet 8k. Po zapowiedzi PlayStation 5 od Sony, doczekaliśmy się odpowiedzi ich największego konkurenta – Microsoft zaprezentował Xbox Series X.

O premierze nowego Xboxa mówi się już od targów G3, wtedy Microsoft podał, że pracuje nad enigmatycznym „Projektem Scarlett”. Dziś już wiemy, że „Projekt Scarlett” to następca Xboxa One X – Xbox Series X, który trafi na rynek nie wcześniej, niż jesienią 2020 roku.

Co nowego w Xbox Series X?

Tym razem gigant z Redmont zrezygnował z designu kojarzącego się z konsolami do gier, stawiając na bryłę przypominającą komputer stacjonarny. Ma to zapewnić optymalne chłodzenie konsoli, która według zapowiedzi producenta będzie dzięki temu bardzo cicha. Gracze prześcigają się w spekulacjach na temat wydajności konsoli Xbox Series X w zestawieniu z PlayStation 5. Niezależnie od tego, czy jesteśmy miłośnikami gier, czy miłośnikami kinematografii, obsługa przestrzennego dźwięku oraz obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości wyniesie naszą ulubioną rozrywkę na nowy poziom.

Xbox Series X

Konsola Xbox Series X ma działać w oparciu o szybkie dyski SSD, procesor AMD najnowszej generacji Ryzen Zen 2 i 16 GB szybkiej pamięci GDDR6 oraz potężny układ graficzny o wydajności porównywalnej do topowych konstrukcji stosowanych w komputerach stacjonarnych.

Rozrywka multimedialna z nowym Xboxem

Spekulacje dotyczące możliwości multimedialnych konsol nowej generacji zapoczątkowało Sony, podając kilka detali dotyczącej swojej konsoli do gier. Dzięki wbudowanemu napędowi optycznemu, Sony będzie odtwarzać filmy Blu-ray w rozdzielczości nawet 8K i wspierać przestrzenny dźwięk 3d, nie jest jednak jasne, czy oznacza to wsparcie systemu Dolby Atmos lub DTS:X. Jest jednak mało prawdopodobne, żeby japoński producent zaprezentował nowy format dźwięku przestrzennego. Sony wprowadziło obsługę standardu Dolby Atmos do konsoli PlayStation 4, opcja ta jest dostępna dla filmów odtwarzanych z Blu-Ray, jednak miłośnicy rozgrywki skarżyli się na niedostateczne wsparcie dźwięku przestrzennego w grach.

Dolby Atmos logo

Zdecydowanie lepiej z dźwiękiem przestrzennym radzi sobie konsola Xbox One X, ta posiada wsparcie Dolby Atmos i szereg gier kompatybilnych z tym standardem. Microsoft już teraz zapowiada, że Xbox Series X będzie najszybszą i najpotężniejszą konsolą nowej generacji. Ta odważna deklaracja oznacza również silną rywalizację w segmencie audio-video. Nowy Xbox również będzie wyposażony w czytnik optyczny, który prawdopodobnie będzie zgodny ze standardem Blu-ray. Nie wiemy jeszcze, czy nowa generacja Xbox będzie zdolna odtwarzać filmy 8k, jednak obsługa Dolby Atmos wydaje się być pewna.

Zadbaj o dźwięk z konsoli najnowszej generacji

W nadchodzących miesiącach poznamy szczegóły dotyczące możliwości obu topowych konsol, niezależnie jednak od tego na jaki system multimedialnej rozrywki padnie wybór, warto zadbać o odpowiedni odbiór dźwięku z konsol nowej generacji. O emocje podczas odtwarzania wielokanałowego dźwięku w filmach i grach zadba odpowiednio dobrany amplituner AV, osoby ceniące kompaktowe rozwiązania z pewnością docenią bogatą ofertę soundbarów.

NAD T758 V3

Cena konsoli Xbox Series X nie została jeszcze ujawniona, oficjalne informacje na ten temat pojawią się tuż przed premierą urządzenia.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: