Poprzedni
Następny

„Wzmacnia sygnał i emocje” – nowa wersja wzmacniacza firmy Pathos w teście „Audio”

Redakcja magazynu „Audio” wzięła na warsztat nową generację cenionego wzmacniacza firmy Pathos – model Inpol 2 MKII. Nowa konstrukcja tego urządzenia została opracowana m.in. z myślą o zapewnieniu większej mocy przy 4-omowym obciążeniu, a co za tym idzie, wyższego prądu spoczynkowego. Sprawdziliśmy, co o tym designerskim, hybrydowym modelu sądzi testujący go redaktor.

Pathos InPoL2 MkII

Projektanci Pathosa w nowej wersji modelu Inpol 2 usprawnili konstrukcję wzmacniacza mocy, co wydatnie wpłynęło także na jakość przetwarzanego dźwięku. Jednak zanim redaktor magazynu „Audio” przeszedł do kwestii rozwiązań technicznych i układowych zastosowanych we wzmacniaczu Pathosa, jego uwagę przykuł charakterystyczny design wzmacniacza:

Przyjemnie robi się już przed słuchaniem – Inpol 2 mkII wygląda pięknie, ale nie jest to zaskoczenie ani też piękno klasyczne, absolutne i uniwersalne. Styl Pathosa jest znany i specyficzny. Włosi są mistrzami designu, swobodnie żonglują różnymi wzorami i materiałami, łączą je odważnie i zręcznie, jednak gdy ktoś jest zakochany w tradycyjnych schematach, w surowym minimalizmie lub w wielkich amerykańskich piecach, niekoniecznie wpadnie w zachwyt na widok słodkiego, kolorowego, wręcz bajecznego Pathosa.

Pathos InPoL2 MkII

W modelu Inpol 2 MKII wykorzystano m.in. lampy elektronowe Tung-Sol, znane z dynamicznego i precyzyjnego brzmienia. W porównaniu z poprzednikiem zastosowano tutaj nie trzy, a cztery lampy, co nie umknęło również uwadze testującego. Redaktor magazynu „Audio” tak opisuje hybrydową konstrukcję wzmacniacza firmy Pathos:

„...moc układów InPol nie jest tak wysoka, jak typowych hybryd, których moce są porównywalne ze wzmacniaczami tranzystorowymi. InPol redukuje wpływ tranzystorów na brzmienie, pozostawiając je takim, jakie ukształtowały lampy sekcji przedwzmacniacza. Tranzystory pełnią tylko rolę pomocniczą, zapewniając możliwość obciążenia układu niskimi impedancjami. Rola końcówki mocy jest więc tutaj specyficzna, ograniczona, można ją uznać za bufor dopasowujący, zapewniający komfortowe warunki pracy układowi lampowemu, odpowiedzialnemu za wzmocnienie.

Pathos InPoL2 MkII

Uwagę testującego zwrócił także sposób wykonania i działania regulatora głośności zastosowanego w urządzeniu:

Obracając pokrętłem głośności, usłyszymy charakterystyczne stuki, niegdyś częste w high-endowych wzmacniaczach, dzisiaj sztuka ich projektowania i wykonywania już zanika. Nie ma się czemu dziwić, skoro można znacznie taniej i wciąż bardzo dobrze, ale rozmach Pathosa zasługuje na uznanie.

Większa moc przy impedancji obciążenia wynoszącej 4 omy wymusiła m.in. zastosowanie większych radiatorów. Zmiana konstrukcji zasilacza spowodowała natomiast, że konstruktorzy tego designerskiego, hybrydowego urządzenia mogli wykorzystać układ typu dual mono:

Układ dual mono gwarantuje utrzymanie mocy na takim samym poziomie przy jednym i dwóch kanałach wysterowanych jednocześnie.

Przełożyło się to również na rozmieszczenie terminali na tylnym panelu wzmacniacza:

Układ zacisków głośnikowych wiąże się z konstrukcją dual mono, gniazda przedwzmacniacza są już pogrupowane sekcjami, a nie kanałami.”

Pathos InPoL2 MkII

Na koniec dwa fragmenty recenzji, które wiele mówią o wpływie wzmacniacza Inpol 2 MKII na brzmienie odtwarzanej muzyki:

Inpol 2 mkII generuje dźwięki nasycone i obecne, a nie tylko naszkicowane i ustawione w konkretnych miejscach sceny, ale nie jest przymilny i przylepny. Średnie tony są ważne, lecz nie bezwzględnie wiodące. Wysokie wcale nie są podporządkowane, zachodzi tutaj oczywista, naturalna symbioza.

Inpol 2 mkII (…) gra całym pasmem doskonale spójnie, szczegółowość nie jest domeną tylko wysokich tonów, a plastyczność – średnich. Przekaz jest esencjonalny i jednocześnie bogaty w harmoniczne, otwarty i przejrzysty, chociaż nie jest to czystość laboratoryjna. (…) Inpol 2 mkII jest wzmacniaczem w podwójnym znaczeniu – wzmacnia sygnał i emocje.

Pathos InPoL2 MkII

Planujesz zakup hi-endowego wzmacniacza? Pracujący w klasie A, hybrydowy model Inpol 2 MKII może być doskonałym wyborem. Zanim jednak podejmiesz decyzję zakupową, możesz sprawdzić w praktyce ten i inne wzmacniacze oraz komponenty audio, a nawet telewizory klasy premium odwiedzając jeden z salonów sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design. Z pomocą ekspertów dobrego brzmienia z pewnością dobierzesz najlepszy dla siebie sprzęt audio czy też audio-wideo.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: