Poprzedni
Następny

Wybór najlepszych głośników multimedialnych

Średnia ocen: 5
(29 ocen) 7 komentarzy

Przez wiele lat melomanów od swojej ulubionej muzyki dzieliło kilka czynności – wyjęcie płyty winylowej lub CD z opakowania, umieszczenie jej na talerzu gramofonu lub w odtwarzaczu płyt, wybranie odpowiedniego wejścia we wzmacniaczu i naciśnięcie przycisku Play. Teraz coraz częściej cały proces odtwarzania sprowadza się do kilku ruchów myszką lub palcem po ekranie komputera bądź urządzenia przenośnego – w dobie cyfrowej muzyki rolę odtwarzaczy audio z powodzeniem przejmują nasze laptopy, smartfony i tablety. I chociaż oferują one łatwy dostęp do muzyki, to jakość dźwięku płynącego z wbudowanych głośników, szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi systemami hi-fi, jest na dużo niższym poziomie. Producenci sprzętu audio na szczęście rozwiązali ten problem i stworzyli zestawy głośnikowe przystosowane do współpracy właśnie z komputerami.

 Yamaha NX-N500

Pod pojęciem głośniki komputerowe/multimedialne kryją się urządzenia, których zadaniem jest poprawienie jakości dźwięku podczas odtwarzania, np. muzyki, z komputera/laptopa, smartfonu, tabletu, a nawet telewizora. Ze względu na tak szerokie możliwości zastosowania warto już na etapie wyboru głośników określić swoje oczekiwania odnośnie wymiarów i wagi głośników. Mniejsze i lżejsze można swobodnie przenosić pomiędzy urządzeniami. Przykładowo model MM-1 firmy Bowers & Wilkins, typowe głośniki multimedialne, mierzy zaledwie 17 cm wysokości, a głośniki Yamaha NX-B55 tylko 1,5 cm więcej. Większe swoją gorszą mobilność zazwyczaj rekompensują wyższą jakością dźwięku. Uniwersalne sieciowe kolumny głośnikowe Yamaha MusicCast NX-N500 mają już 28,5 cm wysokości, ale z łatwością sprawdzają się podczas nagłaśniania nawet dość dużych pomieszczeń.

Jedną z najważniejszych kwestii w przypadku głośników multimedialnych, jest jakość odtwarzanego dźwięku. Ta w dużej mierze zależy od samych przetworników i zastosowanych rozwiązań technicznych. Elementy te wpływają na szerokość pasma przenoszenia, które im szersze, tym lepsze. Bowers & Wilkins w modelu MM-1 wykorzystał technologie stosowane w swoich najbardziej wyrafinowanych konstrukcjach. 25-milimetrowa kopułka wysokotonowa z tubą Nautilus, 75-milimetrowy przetwornik niskotonowy i najwyższej klasy układ DSP obsługują bardzo szeroki zakres częstotliwości, od 38 Hz do 22 kHz. Tymi parametrami głośniki MM-1 dorównują wielu znacznie większym konstrukcjom i jednocześnie dostarczają zrównoważony dźwięk – od niskiego, mocnego basu, do detalicznych wysokich tonów.

Wybierając głośniki multimedialne warto zwrócić także uwagę na oferowane funkcje i udogodnienia. W większości przypadków standardem jest analogowe wejście mini-jack, za pomocą którego dźwięk przesyłany jest z urządzenia źródłowego. Jeżeli chcielibyśmy zwiększyć funkcjonalność całego systemu, warto poszukać głośników wyposażonych w wejście USB. Takim udogodnieniem może pochwalić się model MM-1. Po połączeniu głośników z cyfrowym portem w komputerze, sygnał audio omija kartę dźwiękową komputera i przetwarzany jest przez wysokiej klasy przetwornik cyfrowo-analogowy wbudowany w głośniki. Gwarantuje to znacznie lepszą jakość brzmienia.

Bowers & Wilkins MM-1

Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie odsłuch muzyki za pomocą głośników multimedialnych, warto rozważyć zakup modeli obsługujących łączność bezprzewodową. Model Yamaha NX-B55 wyposażony jest w moduł Bluetooth, co pozwala odtwarzać muzykę wprost z laptopa, smartfonu lub tabletu, bez zaprzątania sobie głowy podłączeniami przewodowymi. Bluetooth to za mało? Głośniki Yamaha MusicCast NX-N500 idą o krok, a nawet dwa kroki dalej. Model ten nie tylko obsługuje Bluetooth, lecz także Wi-Fi i AirPlay, a dzięki kompatybilności z systemem MusicCast może odtwarzać dźwięk z dowolnego urządzenia z rodziny MusicCast.

Wybierając głośniki komputerowe/multimedialne zazwyczaj oczekujemy nie tylko wyższej jakości dźwięku, lecz także chcemy, aby nasza muzyka zabrzmiała głośniej niż przy wykorzystaniu przetworników w komputerze. Maksymalny poziom głośności w dużej mierze zależy od wbudowanego w głośniki multimedialne wzmacniacza. Zazwyczaj im wzmacniacz mocniejszy, tym wyższy poziom głośności można uzyskać. Jednak samo porównanie mocy nie zawsze okazuje się dobrym kierunkiem. Bardzo ważne bowiem jest to, jakie zniekształcenia generuje przetwornik podczas głośnego odsłuchu. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie wytypowanych modeli w salonie odsłuchowym. Testując wybrane modele głośników warto przy okazji sprawdzić wygodę ich obsługi. Bowers & Wilkins do swoich MM-1 dołącza zdalne sterowanie, Yamaha dla sieciowych głośników MusicCast NX-N500, i wszystkich komponentów z rodziny MusicCast, przygotowała specjalną aplikację na smartfony i tablety z iOS lub Androidem. Dzięki temu ulubiona muzyka jest dosłownie w zasięgu ręki.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(29 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: