Poprzedni
Następny

W hołdzie klasykowi – recenzja wzmacniacza Luxman L-595ASE na Soundrebels

L-595ASE to specjalna edycja wzmacniacza zintegrowanego firmy Luxman. Urządzenie pracuje w czystej klasie A i wykorzystuje autorskie rozwiązania techniczne japońskiego producenta. Model ten jest w stanie spełnić wymagania nawet najbardziej wymagających melomanów. Jak jest w praktyce? Sprawdzili to Marcin Olszewski i Jacek Pazio z portalu Soundrebels.

Luxman L-595ASE

Marcin Olszewski na początku swojej recenzji nadmienia, że w wypadku modelu L-595ASE mamy do czynienia z jubileuszową, a jednocześnie limitowaną edycją:

Luxman świętując swój „mały” jubileusz 95-lecia postanowił przypomnieć nader krótką, gdyż ograniczoną zaledwie do 300 egzemplarzy, limitacją o mającym swą premierę w 1989r. modelu L-570, wypuszczając w świat inspirowaną ww. protoplastą klasyczną A-klasową integrę.

Recenzujący wspomina o charakterystycznych dla modelu L-595ASE cechach wizualnych:

Warto zauważyć, iż masywna płyta szczotkowanego aluminium, z jakiej wykonano front – pomimo dalekiej od współczesnego minimalizmu mnogości przełączników i pokręteł – nadal może uchodzić za synonim elegancji i dobrego smaku. Spora w tym zasługa wydzielonego poprzez poprowadzenie poziomej bruzdy kilkucentymetrowego górnego marginesu, gdzie umieszczono jedynie w lewym górnym rogu firmowy logotyp z opisem modelu oraz dolny, nieco cofnięty, wprowadzający element spokoju pas z czarnego anodowanego aluminium.

Luxman L-595ASE

Uwagę Marcina Olszewskiego zwrócił nie tylko design, ale też wnętrze wzmacniacza:

Zapuszczając żurawia do trzewi bez trudu zauważymy wspomniane wcześniej usytuowane wzdłuż ścian bocznych masywne radiatory, solidny, klasyczny transformator i trudny do pominięcia blok ośmiu kondensatorów o łącznej pojemności 80 000 μF. W sekcji przedwzmacniacza pracuje z kolei 88-stopniowy, sterowany elektronicznie tłumik LECUA 1000 (Luxman Electronically Controlled Ultimate Attenuator).

Redaktor portalu Soundrebels tak pisze o brzmieniu modelu L-595ASE:

Luxman ani myśli asekurować się potulną pluszowością i rozleniwiającą słodyczą. O nie. W jego brzmieniu zdecydowanie łatwiej doszukać się krystalicznej czystości (…) aniżeli ciepła i krągłości znanych z konkurencyjnych ww. konstrukcji. Nie chodzi jednak w tym przypadku o jakieś bezkompromisowe dążenie do prosektoryjnego chłodu i antyseptycznej analityczności, gdyż w kategoriach bezwzględnych 595-ka jest zdecydowanie może nie tyle cieplejsza, co bardziej organiczna i lepiej ukrwiona od swojego rodzeństwa.

Luxman L-595ASE

Tak ocenił brzmienie wzmacniacza drugi z recenzentów – Jacek Pazio:

Nie mogę powiedzieć niczego innego niż zaskakująco pozytywne zaspokojenie moich oczekiwań. Było bardzo pożądanie przeze mnie klarownie w dosłownie każdym zakresie częstotliwości. Czy to niskie, średnie, czy wysokie rejestry, każdy z nich okazał się być pozbawiony szkodliwej dla czytelnego oddania zamierzeń artystów mgiełki. Jednak z drugiej strony w jakiś znany jemu sposób nie cechowała ich tak częsta pośród konkurencji nadpobudliwość i ostrość.

Czy to jest wzmacniacz dla każdego? Jacek Pazio z Soundrebels w podsumowaniu swojej recenzji Luxmana L-595ASE odpowiedział na to pytanie następująco:

I tak i nie. Tak, bo radzi sobie z praktycznie każdym repertuarem i co pokazał test nawet wymagającymi kolumnami. Zaś nie z powodu unikania lubianego przez niektórych melomanów nadmiernego dosładzania słuchanej muzyki. Mimo, że jest to klasa „A” nie znajdziemy w niej ciepłej kluchy, tylko pełen swobody, do tego rozdzielczy rysunek słuchanego materiału. To jest na tyle przyjazne dla ucha i w konsekwencji krótkiego czasu obcowania wręcz bardzo oczekiwane, że ja bez dwóch zadań to kupuję.

Pełny tekst recenzji wzmacniacza L-595ASE dostępny jest na portalu Soundrebels, a także pod TYM LINKIEM.

Luxman L-595ASE

Urządzenia firmy Luxman możesz przetestować samodzielnie w jednym z naszych salonów Top Hi-Fi & Video Design. Obecni na miejscu fachowi doradcy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania związane z oferowanym sprzętem audio i audio-wideo.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: