Poprzedni
Następny

Top 5 filmów Davida Finchera

Jeśli znacie filmy Davida Finchera, zapewne wiecie, że zwykle koncentrują się one na mordercach, rabusiach, spiskach i wewnętrznym rozdarciu. Być może słyszeliście też, że ma on reputację bardzo wymagającego i obsesyjnie technicznego reżysera. Jednak czy zauważyliście, że te mroczne tematy i wizualna skrupulatność przemyca tajną broń reżysera? 

Fot. kadr z filmu “Podziemny krąg”

Mowa o jego zdolności do łączenia się z aktorami nie tylko na zasadzie reżyser-aktor, ale i człowiek-człowiek, dzięki czemu filmy Finchera tak perfekcyjnie rysują autentyczne charaktery bohaterów i ważnych relacji międzyludzkich. To dobrze nam znane człowieczeństwo nie wykracza poza ponurość dzieł Finchera i jego robotyczny rygor techniczny, lecz istnieje właśnie dzięki nim. I na tym polega sukces jego filmografii. Zobaczcie zestawienie najpopularniejszych filmów tego reżysera!

Siedem (1995)

“Siedem” to thriller, który sprawił, że o Fincherze zrobiło się głośno. Nie tylko ze względu na gwiazdorską obsadę (m.in. Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow, Kevin Spacey). Film opowiada historię Davida Millsa, detektywa, który współpracuje z odchodzącym na emeryturę kolegą Williamem Somersetem, by wytropić seryjnego mordercę, używającego siedmiu grzechów głównych jako głównego motywu swoich morderstw.

Całkowity budżet filmu wynosił 33 miliony dolarów, a po jego premierze we wrześniu 1995 roku szybko stał się siódmym filmem roku o największej oglądalności, przynosząc ponad 327 milionów dolarów zysku. Obraz doczekał się nawet nominacji do Oscara za najlepszy montaż, jednak ostatecznie przegrał z “Apollo 13’.

Podziemny Krąg (1999)

Cztery lata po premierze filmu “Siedem” Fincher ponownie zaprosił do współpracy Brada Pitta, tym razem do zagrania kultowej już roli Tylera Durdena w adaptacji powieści Chucka Palahniuka “Podziemny Krąg” z 1996 roku. Obok Pitta na ekranie pojawili się również Edward Norton, który wciela się w rolę znudzonego pracą w biurze mężczyzny, który w ramach rozrywki zakłada tajny klub walki z przypadkowo poznanym Durdenem, w międzyczasie rozpoczynając toksyczną znajomość z bardzo rozchwianą kobietą (Helena Bonham Carter).

Mało kto wie, że gotowa wersja ‘Podziemnego kręgu” nie spodobała się kierownictwu studia filmowego, więc znacznie obcięło budżet na promocję filmu, by zminimalizować przewidywane straty. Co dziwne, mieli rację – mimo, iż został ogłoszony jednym najbardziej kontrowersyjnych filmów 1999 roku, po premierze nie przyniósł gigantycznych dochodów i spotkał się ze spolaryzowanymi reakcjami krytyków. Ogromny sukces komercyjny przyszedł dopiero po premierze DVD, dołączając obraz Finchera do kanonu klasyków. W dziesiątą rocznicę filmu The New York Times nazwał go wręcz “kultowym filmem definiującym nasze czasy”.

Gra (1997)

Między kultowymi “Siedem” i “Podziemnym kręgiem” Fincher popełnił świetny obraz, który nie odbił się szerszym echem. Ten tajemniczy thriller z Michaelem Douglasem i Seanem Pennem w rolach głównych opowiada historię bogatego bankiera inwestycyjnego, który otrzymuje tajemniczy prezent urodzinowy od swojego brata. Jest to udział w grze, która w przedziwny sposób integruje się z jego codziennym życiem. W miarę jak granice między grą a rzeczywistością coraz bardziej się zacierają, robi się niebezpiecznie, a Fincher w mistrzowski sposób przelewa niepokój z ekranu na widzów.

“Gra” została dobrze przyjęta przez krytyków, ale w porównaniu z budżetem i sukcesem “Siedem”, przyniosła dość marne zyski.

Zaginiona dziewczyna (2014)

Kolejna adaptacja powieści w portfolio Finchera. Tym razem na tapecie wylądował thriller psychologiczny, którego autorką jest Gillian Flynn, a w ekranizacji książki pojawiły się takie gwiazdy jak Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris i Tyler Perry. 

Akcja filmu rozgrywa się w Missouri i śledzi wydarzenia wokół Nicka Dunne'a (Affleck), który staje się głównym podejrzanym o nagłe zniknięcie jego żony Amy (Pike).

Film okazał się sukcesem krytycznym i komercyjnym, przynosząc blisko 270 milionów dolarów z budżetu wynoszącego 61 milionów dolarów, stając się najbardziej dochodowym filmem Finchera w historii. Szczególnie chwalono tu występ Rosamund Pike, która za swoją rolę otrzymała nominacje do Oscara, nagrody BAFTA, Złotego Globu oraz nagrody Gildii Aktorów Filmowych. 

The Social Network (2010)

I znowu adaptacja – tym razem biograficzna. Film na podstawie książki Bena Mezricha "The Accidental Billionaires" z 2009 roku pokazuje założenie portalu społecznościowego Facebook i wynikające z niego procesy sądowe. Tym razem Fincher nie zdecydował się na doświadczoną obsadę – spośród potężnej filmowej gwardii do roli Marka Zuckerberga wybrał znanego m.in. z “Zombieland” Jesse Eisenberga, któremu na ekranie towarzyszyli między innymi Andrew Garfield i Justin Timberlake.

Po premierze “The Social Network“ był chwalony za reżyserię, scenariusz, aktorstwo, montaż i muzykę. Został nawet uznany za jeden z najlepszych filmów 2010 i otrzymał osiem nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film, za najlepszą reżyserię i za najlepszą rolę męską dla Eisenberga, z czego zdobył trzy: Najlepszy Scenariusz Adaptowany, Najlepszy Scenariusz Oryginalny i Najlepszy Montaż Filmowy. Otrzymał również 4 Złote Globy, a w 2016 roku został wyróżniony 27. miejscem wśród 100 najlepszych filmów XXI wieku.

Seriale

Fincher nie zamyka się na długie obrazy filmowe – nie stroni też od seriali. Na swoim koncie ma między innymi 7 odcinków netflixowego “Mindhuntera” i 2 odcinki “House Of Cards”. Jeśli jakimś cudem jeszcze ich nie widzieliście, zdecydowanie polecamy uraczyć nimi swoje kino domowe!

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: