Poprzedni
Następny

TM 1600 – zaawansowany magnetofon szpulowy od Thorensa

Thorens za sprawą magnetofonu szpulowego TM 1600 otwiera nowy rozdział w historii wysokiej jakości analogowego dźwięku. Można powiedzieć, że nie tylko płyty, dziś nazywane „winylami”, przeżywają swoją drugą młodość. Taśma magnetyczna, bazująca na taśmach 0,25 cala, po tym jak przez długi czas wydawała się zbyteczna, teraz powstaje niczym feniks z popiołów.

Thorens TM 1600

Magnetofon szpulowy Thorens TM 1600

Marka Thorens magnetofonem szpulowym TM 1600 wychodzi naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na kopie taśm-matek. Wiele z wcześniej nagranych taśm dystrybuowanych jest m.in. przez STS-Analog, Analogy Records, Zavalinka Records lub Analogify z Berlina.

Projektanci wyposażyli TM 1600 w plintę zbliżoną do tej, która jest wykorzystywana w nowym gramofonie TD 1600, wykończonym w kolorze czarnym fortepianowym lub orzechowym na wysoki połysk. Urządzenie służy jako odtwarzacz dla taśm o szerokości 0,25 cala.

Podstawę nowego magnetofonu stanowi nowoczesny, niezwykle kompaktowy napęd firmy Ballfinger. Przy wysokości wynoszącej 50 mm zapewnił on swobodę w projektowaniu konstrukcji urządzenia, jaka do tej pory wydawała się nieosiągalna. Moduł zawiera silniki z napędem bezpośrednim i regulacją napięcia szpul. W celu zachowania napędu tak kompaktowym, jak to tylko możliwe, geometrię ścieżki taśmy zaprojektowano całkowicie od nowa. Dzięki temu czujniki nie są już umieszczone pod szpulami, ale pomiędzy nimi, dodatkowo ponad głowicami.

TM 1600

Model TM 1600 napędzany jest trzema silnikami. Napęd szpul tworzą bezszczotkowe silniki tarczowe ze sprzężeniem zwrotnym przy użyciu hallotronów. Natomiast za napędzanie paska o okrągłym przekroju odpowiada silnik capstan z nieżelaznym wirnikiem w kształcie dzwonu.

Silniki wyróżniają się nie tylko swoją kompaktowością, ale także ogromnym momentem obrotowym przy bardzo małych jego wahaniach. Głowicę i wałek napędowy umieszczono daleko od siebie, co pozwoliło uzyskać bardzo wysoki stosunek sygnału do szumu. Dodatkowo Thorens zastosował zewnętrzne zasilanie, w ten sposób jeszcze bardziej obniżając poziom szumu i eliminując konieczność stosowania zaawansowanego ekranowania magnetycznego głowic.

Thorens TM 1600 obsługuje szpule o średnicy do 10,5 cala z prędkością 19 i 38 cm/s. Użytkownik może wybrać korekcję CCIR dla większości europejskich nagrań i NAB dla amerykańskich oraz azjatyckich. Magnetofon został wyposażony w licznik czasu rzeczywistego z godzinami / minutami / sekundami / setnymi sekundy i powszechną dla profesjonalnych magnetofonów studyjnych funkcję podsłuchu, która w przypadku TM wyróżnia się wyjątkowo łatwą obsługą.

Generalnie Thorens TM 1600 zaprojektowano z myślą do pracy w poziomie, lecz konstrukcyjnie przygotowany jest również do montażu na ścianie.

 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: