Poprzedni
Następny

Test gramofonu Thorens TD 402 DD

Na stronie stereolife.pl możemy zapoznać się ze świeżym testem najnowszego gramofonu marki Thorens. Sprawdźmy zatem, jak w oczach Tomasza Karasińskiego wypadł model TD 402 DD.

Thorens TD 402 DD

Thorens TD 402 DD to gramofon z napędem bezpośrednim, który został wyposażony w bardzo cichy silnik i funkcję automatycznego wyłączania. Konstrukcję uzupełnia opcjonalna funkcja automatycznego startu, dzięki której talerz zaczyna obracać się po przesunięciu ramienia w stronę płyty.

Ponadto projektanci sięgnęli po nowe ramię TP 72 z karbonową rurką i wymienną główką, a także wytłumiony talerz. TD 402 DD dostarczany jest także z najnowszą wkładką Audio-Technica z serii VM 95 – AT-V95E – pozwalającą na sukcesywne udoskonalenie toru sygnałowego poprzez łatwą wymianę igły, aż do igły ze szlifem Shibata włącznie. I jak zauważa w teście Tomasz Karasiński, wymiana igły okazała się kluczem do odblokowania pełnego potencjału TD 402 DD:

„Najbardziej interesowała mnie oczywiście możliwość zmiany wkładki (igły), wobec czego szybko wyłączyłem silnik, zdemontowałem headshell, przeprosiłem się z leżącą na półce AT-VM95ML i zabrałem się do roboty. Po kilku minutach wróciłem do odsłuchu i szybko zrozumiałem, że moje wcześniejsze przypuszczenia nie były bezpodstawne. To nie była poprawa. To nie był ten sam dźwięk w innej, odrobinę lepszej wersji. To był prawdziwy przeskok jakościowy, który można porównać do przesiadki z maleńkiego streamera wartego 2000 zł na prawdziwie audiofilskie źródło z przedziału, strzelam, 4000-5000 zł. Dźwięk wreszcie się otworzył i nasycił zakamuflowanymi jeszcze chwilę wcześniej detalami. Poprawia się dynamika, rozdzielczość, przestrzeń, czytelność wokali - wszystko, co przekłada się na ogólny realizm dźwięku. A analogowego charakteru nie ubyło ani trochę”.

Thorens TD 402 DD

Ogółem, jak zauważa autor, TD 402 DD to „sympatyczny gramofon, który został stworzony z myślą o melomanach, którzy kierują się bardzo konkretnymi kryteriami”:

„Szukają rozsądnie wycenionego modelu wyposażonego w napęd bezpośredni i wbudowany przedwzmacniacz korekcyjny, ale nie chcą by wyglądał jak sprzęt dyskotekowy. Doskonale to rozumiem, bo nie każdemu pasuje profesjonalna estetyka i nie każdy fantazjuje o byciu DJ-em. Thorens daje nam to wszystko w praktycznym, cywilizowanym, a nawet trochę ekskluzywnym opakowaniu”.

Thorens TD 402 DD jest do nabycia stacjonarnie w salonach Top Hi-Fi & Video Design oraz online na stronie tophifi.pl, natomiast pełny test znajduje się tutaj.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: