Poprzedni
Następny

Test gramofonu Thorens TD 402 DD

Na stronie stereolife.pl możemy zapoznać się ze świeżym testem najnowszego gramofonu marki Thorens. Sprawdźmy zatem, jak w oczach Tomasza Karasińskiego wypadł model TD 402 DD.

Thorens TD 402 DD

Thorens TD 402 DD to gramofon z napędem bezpośrednim, który został wyposażony w bardzo cichy silnik i funkcję automatycznego wyłączania. Konstrukcję uzupełnia opcjonalna funkcja automatycznego startu, dzięki której talerz zaczyna obracać się po przesunięciu ramienia w stronę płyty.

Ponadto projektanci sięgnęli po nowe ramię TP 72 z karbonową rurką i wymienną główką, a także wytłumiony talerz. TD 402 DD dostarczany jest także z najnowszą wkładką Audio-Technica z serii VM 95 – AT-V95E – pozwalającą na sukcesywne udoskonalenie toru sygnałowego poprzez łatwą wymianę igły, aż do igły ze szlifem Shibata włącznie. I jak zauważa w teście Tomasz Karasiński, wymiana igły okazała się kluczem do odblokowania pełnego potencjału TD 402 DD:

„Najbardziej interesowała mnie oczywiście możliwość zmiany wkładki (igły), wobec czego szybko wyłączyłem silnik, zdemontowałem headshell, przeprosiłem się z leżącą na półce AT-VM95ML i zabrałem się do roboty. Po kilku minutach wróciłem do odsłuchu i szybko zrozumiałem, że moje wcześniejsze przypuszczenia nie były bezpodstawne. To nie była poprawa. To nie był ten sam dźwięk w innej, odrobinę lepszej wersji. To był prawdziwy przeskok jakościowy, który można porównać do przesiadki z maleńkiego streamera wartego 2000 zł na prawdziwie audiofilskie źródło z przedziału, strzelam, 4000-5000 zł. Dźwięk wreszcie się otworzył i nasycił zakamuflowanymi jeszcze chwilę wcześniej detalami. Poprawia się dynamika, rozdzielczość, przestrzeń, czytelność wokali - wszystko, co przekłada się na ogólny realizm dźwięku. A analogowego charakteru nie ubyło ani trochę”. 

Thorens TD 402 DD

Ogółem, jak zauważa autor, TD 402 DD to „sympatyczny gramofon, który został stworzony z myślą o melomanach, którzy kierują się bardzo konkretnymi kryteriami”:

„Szukają rozsądnie wycenionego modelu wyposażonego w napęd bezpośredni i wbudowany przedwzmacniacz korekcyjny, ale nie chcą by wyglądał jak sprzęt dyskotekowy. Doskonale to rozumiem, bo nie każdemu pasuje profesjonalna estetyka i nie każdy fantazjuje o byciu DJ-em. Thorens daje nam to wszystko w praktycznym, cywilizowanym, a nawet trochę ekskluzywnym opakowaniu”.

Thorens TD 402 DD jest do nabycia stacjonarnie w salonach Top Hi-Fi & Video Design oraz online na stronie tophifi.pl, natomiast pełny test znajduje się tutaj.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

 1. Bestseller
  TD 402 DD piano walnut

  TD 402 DD piano walnut

  Thorens
  Gramofony
  3 699 zł
 2. TD 402 DD piano black

  TD 402 DD piano black

  Thorens
  Gramofony
  3 699 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: