Poprzedni
Następny

TD 403 DD i TD 1500 – nowe gramofony w ofercie Thorensa

Thorens, uznany europejski producent gramofonów, nieustannie powiększa portfolio swoich urządzeń. Do oferty wprowadza dwa nowe modele – TD 403 DD z napędem bezpośrednim i TD 1500 z napędem paskowym. Bazują one na rozwiązaniach, które wprowadziły firmę na szczyt, ale też wykorzystują całkowicie nowe elementy konstrukcyjne.

gramofon Thorens TD 403 DD Ramie TP150

Oba gramofony łączy konstrukcja ramienia. Mamy tutaj na myśli nowo opracowany model TP 150, który pod względem konstrukcyjnym przypomina ramię TP 124, stosowane w modelu TD 124 DD – zdobywcy nagrody EISA w sezonie 2021–2022 za „Najlepszy gramofon klasy high-end”.

Efektywna masa ramienia TP 150 wynosi 14 gramów. Ma ono regulację wysokości i jest wyposażone w standardowe złącze SME, dzięki czemu można łatwo wymieniać headshelle lub montować inne wkładki. Antyskating jest ustawiany za pomocą przesuwnego ciężarka w podstawie ramienia, a siła nacisku ustawiana jest klasycznie – na odpowiednio wyskalowanej, dwuczęściowej przeciwwadze. Pozwala to na zastosowanie szerokiego wyboru przetworników (o masie od 6 do 30 gramów).

TD 403 DD – konstrukcja typu „plug and play” wagi ciężkiej

Wraz z nowym modelem TD 403 DD firma Thorens uzupełnia ofertę gramofonów typu „plug-and-play” z napędem bezpośrednim. Jest to więc model, który jest praktycznie gotowy do grania zaraz po wyjęciu z pudełka.

gramofon Thorens TD 403 DD

Model TD 403 DD wyposażono w ten sam sprawdzony, płynnie działający napęd bezpośredni, który wykorzystano w modelu TD 402 DD. Nowy gramofon wyróżnia się jednak masywniejszym talerzem (o masie 1,4 kg i grubości 22 mm), wykonanym z odlewanego aluminium, a także wspomnianym już audiofilskim ramieniem TP 150.

Wraz z modelem TD 403 DD dostarczana jest również wysokiej jakości, wstępnie wyregulowana wkładka 2M Blue duńskiego specjalisty od wkładek – firmy Ortofon. Dzięki diamentowej igle z eliptycznym szlifem jest ona doskonałym uzupełnieniem tego urządzenia.

gramofon Thorens TD 403 DD (2)

Purystyczne i audiofilskie podejście producenta do nowego modelu podkreśla brak funkcji automatycznego zatrzymywania i zintegrowanego przedwzmacniacza gramofonowego. Model TD 403 DD zasilany jest z 24-woltowego zasilacza.

TD 1500 – w nawiązaniu do klasyka

Nowy model TD 1500, nie tylko nazwą, ale też swoim wyglądem, nawiązuje do gramofonu TD 150 firmy Thorens, który pojawił się na rynku w 1965 r. i zapoczątkował prawdziwą techniczną rewolucję w produkcji tych urządzeń. Wówczas po raz pierwszy w masowo produkowanym gramofonie zastosowano sub-chassis zawieszone na sprężynach z wewnętrznym talerzem napędzanym z wykorzystaniem płaskiego paska. Rozwiązanie to okazało się trafione i w późniejszych latach znalazło wielu naśladowców.

gramofon Thorens TD 1500

Nawet dzisiaj, ponad pół wieku później, model TD 150 nadal cieszy się ogromną popularnością. Podążając za tą historyczną już konstrukcją, Thorens wprowadza do oferty w 2021 roku model TD 1500, który nawiązuje do tradycji swojego legendarnego poprzednika, ale wykorzystuje rozwiązania techniczne rodem z XXI wieku.

Konstrukcja w pełni manualna

Podobnie jak jego słynny poprzednik, nowy Thorens TD 1500 to gramofon w pełni manualny, który ma sub-chassis odsprzęgające talerz gramofonu i ramię od silnika i ramy za pomocą trzech sprężyn stożkowych. W przeciwieństwie do TD 150, sprężyny te mogą być regulowane od góry przez odpowiednie otwory w talerzu. W celu przeprowadzenia regulacji nie ma więc konieczności demontowania talerza, który w modelu TD 1500 waży 1,4 kg i ma grubość 22 mm. Wykonany jest z odlewu aluminiowego ze szlifowaną krawędzią i obraca się na łożysku Delrin, co gwarantuje niezwykle płynną pracę gramofonu. Prędkość obrotowa silnika prądu stałego jest kontrolowana elektronicznie, a odchylenia są automatycznie korygowane. Umożliwia to również uzyskanie korzystnych wartości pod względem efektu tzw. kołysania i drżenia.

gramofon Thorens TD 1500

Jako prawdziwy unikat w swojej klasie, oprócz standardowej pary gniazd RCA, model TD 1500 ma wyjścia XLR, umożliwiając tym samym zbalansowaną pracę z odpowiednią wkładką typu MC (od ang. Moving Coil). Zasilanie jest dostarczane do napędu przez zasilacz 12V. W standardzie, oprócz zasilacza, dostarczany jest również wysokiej jakości, wstępnie wyregulowany przetwornik Ortofon 2M Bronze z diamentową igłą ze szlifem Fine Line.

gramofon Thorens TD 1500

Warianty kolorystyczne i dostępność

Nowe gramofony Thorens TD 403 DD i TD 1500 będą dostępne w kolorze orzechowym lub czarnym, oba wykończone na wysoki połysk. Urządzenia mają w zestawie osłonę przeciwkurzową i kabel RCA. Dostępność planowana jest na grudzień 2021 r. Sugerowana cena detaliczna TD 403 DD to 6300 zł, a model TD 1500 to 8999 zł.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: