Poprzedni
Następny

Szwajcarski scyzoryk w świecie hi-fi: Yamaha WXA-50 i Bowers 607

Poszukujesz swojego pierwszego zestawu stereo, ale ogranicza cię budżet lub miejsce w mieszkaniu? Jak się okazuje nie musi to być problemem. Rynek wysokiej jakości audio nadchodzi z dopasowanymi rozwiązaniami. Idealnym przykładem jest zestaw składający się z odtwarzacza sieciowego Yamaha WXA-50 oraz kolumn podstawkowych Bowers & Wilkins 607. Przyjrzyjmy się bliżej temu przystępnemu cenowo zestawowi, który zajmuje mało przestrzeni, a jednak potrafi bardzo wiele!

Japoński producent wysokiej jakości sprzętu audio zasłynął z wprowadzenia autorskiego systemu MusicCast, pozwalającego na odtwarzanie dźwięku na różnych urządzeniach w kilku pomieszczeniach. Do tej wielokrotnie nagradzanej serii należy również wzmacniacz z wbudowanym odtwarzaczem sieciowym Yamaha WXA-50. To prawdziwy „szwajcarski scyzoryk” w świecie bezprzewodowego audio. Pierwszą z zalet jest niepozorność urządzenia – w obudowie o wymiarach 21 x 25 x 5.1cm inżynierowie umieścili wszystko, co jest potrzebne, by nazwać ten wzmacniacz w pełni kompletnym.

W pierwszej kolejności widzi się jednak wygląd, a ten jest bardzo elegancki. Projektanci Yamahy nie pominęli najważniejszych aspektów wykonania. Wszystko jest spasowane wzorowo, nic nie odstaje jeśli nie powinno i nie wydaje z siebie niepożądanych dźwięków. Obudowę wykonano w całości z przyjemnego w dotyku aluminium. Srebrno-szara kombinacja barw sprzyja temu, by WXA-50 pasował do każdego wnętrza, dyskretnie wtapiając się w otoczenie. Front urządzenia mieści niezbędne przyciski o bardzo przyjemnym skoku – dzięki temu zawsze mamy pewność że wywołujemy tą funkcję, którą chcieliśmy. Uwagę zwraca duży potencjometr do regulacji dźwięku i to on zapewne będzie najczęściej używany. Inżynierowie musieli zdawać sobie z tego sprawę, a regulacja głośności w WXA-50 to sama przyjemność. Pokrętło wykonano ze szczotkowanego metalu, obraca się z bardzo przyjemnym oporem i charakteryzuje się dużą dozą precyzji. Warto pochwalić tę cechę, ponieważ czasem producenci zdają się zaniedbywać ten aspekt w przystępnych cenowo urządzeniach.

Góra oraz prawy bok obudowy skrywają kratki do wentylacji elektroniki mieszczącej się wewnątrz. Nie ma jednak obaw – WXA-50 pracuje bardzo kulturalnie i nagrzewa się do poziomu, który jest zupełnie normalny. Temperatura nie stwarza absolutnie żadnego zagrożenia, dzięki czemu ustawienie odtwarzacza w ciasnym miejscu z bardziej ograniczonym dostępem powietrza nie będzie problemem.

Powietrze będzie za to brało wiele udziału w przesyłaniu sygnału do odtwarzacza, bowiem WXA-50 w dużej mierze opiera się na bezprzewodowych technologiach. Jak na nowoczesne urządzenie przystało mamy do dyspozycji Wi-Fi, Bluetooth oraz obsługę Apple AirPlay. Dzięki znajdującej się w zestawie antenie połączenie jest zawsze stabilne, a wszystkim możemy sterować z jednej, bezpłatnej aplikacji. Jest ona dostępna zarówno na system Android i iOS, a możliwość ustawienia języka polskiego jest godna pochwały.

System MusicCast nie bez powodu został wielokrotnie nagradzany i chwalony – zarówno przez użytkowników, jak i redakcje audio na całym świecie. Japończykom udało się stworzyć coś co po prostu działa, sprawiając masę przyjemności z odtwarzanej muzyki. Aplikacja oferuje pełną kompatybilność z najpopularniejszymi serwisami strumieniowymi (Spotify, Tidal i Deezer) oraz radiem internetowym. Dodatkową zaletą jest fakt, że MusicCast to system multiroom, co oznacza, że umożliwia dołączenie do niego innych urządzeń producenta (np. głośników bezprzewodowych) w przyszłości. Rozmieszczenie elementów systemu po całym domu pozwoli cieszyć się muzyką w każdej przestrzeni.

Poza nowoczesnym strumieniowaniem, wzmacniacz oferuje też bardziej klasyczne opcje połączeń. Jeśli pozostały sprzęt wymaga przewodowego łączenia, WXA-50 wyposażono w szereg wejść i wyjść analogowych. Ponadto istnieje możliwość odtwarzania plików z zewnętrznego dysku dzięki wbudowanemu portowi USB.

Wiemy już, że „pięćdziesiątka” to solidnie wykonane urządzenie, ale co dzieje się w środku? Najprościej mówiąc – bardzo dużo. Yamaha wyposażyła ten model we wszystko co jest potrzebne, by rozpocząć komfortowe słuchanie ulubionej muzyki. Podstawową funkcjonalnością jest wbudowany wzmacniacz generujący 55W mocy na kanał. Pozwala to z powodzeniem napędzić wiele głośników podstawkowych oraz mniejszych konstrukcji wolnostojących. O przetwarzanie dostarczanego sygnału w wysokiej jakości dba wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy ESS Sabre 9006SA.

Pozwala on „nasycić” WXA-50 plikami o maksymalnej rozdzielczości 24 bit/192kHz, czyli dużo więcej niż jakość oferowana przez płytę CD. Wspomniana kalifornijska marka specjalizuje się w konwersji sygnałów dostarczając swoje układy scalone również innym producentom sprzętu (np. dla firmy ). Zastosowany wzmacniacz wraz z układem DAC reprodukują bardzo szczegółowe i nasycone energią brzmienie. WXA-50 to muzykalny odtwarzacz nie pomijający muzycznych emocji w nagraniach, a jego lekko rozjaśniony charakter grania pozwala wydobyć z głośników to co najlepsze. Świetnie sprawdzi się w parze z ciepło lub neutralnie brzmiącymi konstrukcjami. W związku z tym mamy bardzo interesującą propozycję, tworzącą spójny dźwiękowo duet, idealny jako pierwszy zestaw stereo.

Bowers & Wilkins 607

Bowers & Wilkins jest brytyjskim producentem kolumn głośnikowych, wprowadzając do konstrukcji wiele przełomowych rozwiązań. Ponad 50 lat doświadczenia zaowocowało sukcesami na rynku oraz powszechnym uznaniem audiofili z całego świata. O sukcesie firmy świadczy również fakt, że flagowy model 800D3 zagościł nawet w znanym studiu Abbey Road. Przyczyniło się ono do sukcesu takich artystów jak Adele, Tony Bennett czy Radiohead. Inżynierowie z B&W zdają sobie również sprawę, że nie każdy może sobie pozwolić na głośniki o równowartości przyzwoitego samochodu.

Odpowiedzią na potrzeby rynku jest przystępna cenowo seria 600. Łączy ona wiele najnowszych technologii opracowanych przez brytyjskich inżynierów, z przystępną ceną. Model 607 to kompaktowa konstrukcja dwudrożna posiadająca cechy brzmienia tak charakterystyczne dla wyrobów B&W. Projektanci doskonale zdają sobie sprawę, że nie tylko dźwięk jest istotny, dbając o każdy szczegół wykonania. Jakość budowy głośników to priorytet Brytyjczyków, dlatego bez względu na to czy nabywamy flagowe „osiemsetki” lub kompaktowe kolumny podstawkowe, możemy spodziewać się najlepszego wykonania. Obudowa 607 powstaje z wysokiej jakości drewna, które następnie jest lakierowane w wielostopniowym procesie. Efektem jest dostępność tego modelu w dwóch klasycznych kolorach – czarnym oraz białym. Dzięki temu można wybrać wariant najlepiej pasujący do wystroju wnętrza. Wygląd poszczególnych membran również przykuwa uwagę swoją elegancją.

W przypadku B&W elegancja nie kończy się jednak na dizajnie. Choć 607 to przystępny cenowo model, zachowano tu wszystkie cechy brzmienia, dzięki którym Bowers & Wilkins zdobył uznanie w branży audio. Aluminiowa kopułka głośnika wysokotonowego sprawia, że najwyższe dźwięki są gładkie, niezwykle wyraziste i jednocześnie pozbawione ostrości. Rozwiązanie nazwane Decoupled Double Dome rzeczywiście działa i pozwala głośnikowi przetwarzać częstotliwości aż do 28kHz. To nawet więcej niż jesteśmy w stanie usłyszeć! Brzmienie brytyjskiej marki to jednak przede wszystkim bezpośrednie i wiernie odtwarzane wokale. Dzięki starannie opracowanej membranie Continuum artyści zdają się być krok bliżej nas, a płynąca muzyka staje się naprawdę ekscytującym doświadczeniem. Wspomniana membrana jest również odpowiedzialna za wytworzenie bardzo czystych, zwartych i szybkich niskich tonów. Nowatorskie rozwiązania B&W sprawiły, że nawet z kompaktowych głośników można wydobyć mocno uderzający, dynamiczny bas. 607 to naprawdę udana konstrukcja, którą warto odsłuchać jeśli poszukujemy czegoś przystępnego cenowo.

Omawiane głośniki zapewnią wiele godzin muzyki w naprawdę genialnej jakości, której Bowers & Wilkins zawdzięcza wiele nagród. W połączeniu z odtwarzaczem strumieniowym Yamaha WXA-50 dźwięk jest nasycony bardzo dużą ilością szczegółów, a wokale potrafią przyprawić o ciarki. Zestaw ten oferuje coś, co parę lat wstecz byłoby nie do osiągnięcia w tak atrakcyjnym przedziale cenowym. Sekcja wzmacniacza wbudowana w streamer powoduje, że nic nie będzie zabierać cennego miejsca. B&W 607 wraz z WXA-50 to świetna propozycja dla melomanów z ograniczonym budżetem, jak również przestrzenią w mieszkaniu. Idealny zestaw stereo do salonu.

Zachęcamy do odwiedzenia jednego z naszych salonów, gdzie z pomocą naszych specjalistów zakup pierwszego zestawu stereo lub ulepszenie obecnie posiadanego będzie przyjemnością. Z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania i wątpliwości związane z dobrym dźwiękiem!

 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: