Poprzedni
Następny

Sztuczna inteligencja i muzyka klasyczna? Poznaj projekt NOSPR AI

Chcesz poznać ciekawostki dotyczące klasycznych utworów? Zastanawiasz się, czym inspirował się ulubiony kompozytor? Od teraz Twoje wątpliwości rozwieje sztuczna inteligencja. NOSPR AI to pierwszy polski voicebot, z którym porozmawiasz na wszelkie tematy związane z muzyką klasyczną (i nie tylko!).

NOSPR AI

Technologia i kultura

23 lipca 2020 roku wystartował projekt NOSPR AI stworzony przez Narodową Orkiestrę Polskiego Radia w Katowicach i IBM (NYSE: IBM). Za jego pomocą użytkownicy platformy internetowej mogą na żywo rozmawiać ze sztuczną inteligencją na tematy związane z muzyką klasyczną. Z NOSPR AI można porozumiewać się pisemnie lub głosowo, a program udziela odpowiedzi w języku polskim.

Muzykalny voicebot to rezultat niemal rocznej współpracy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, ekspertów muzyki klasycznej oraz zespołu IBM Services, grupy IT Fujitsu Technology Solutions oraz uczniów szkół zrzeszonych w programie P-TECH.

NOSP AI bazuje na IBM Watson Assistant. Specjalnie przygotowana baza wiedzy została wykorzystana do treningu sztucznej inteligencji. Co ważne, chmura publiczna IBM sprawia, że program będzie się stale uczył i zwiększał swoją dokładność. Przed udostępnieniem projektu szerokiej publiczności przeprowadzono szereg testów jakościowych.

Naszym projektem udowadniamy, że sztuka jako forma komunikacji, może korzystać z rozwiązań takich jak IBM Watson Assistant, działający w IBM public cloud, aby łączyć klasyczny świat dźwięków ze współczesnością. Dzięki temu o muzyce klasycznej można opowiadać lekko, zyskując przy tym możliwość obcowania z interpretacjami najlepszej orkiestry symfonicznej w Polsce, w dowolnym miejscu i czasie – Jarosław Szymczuk, Dyrektor Generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

Kochasz muzykę klasyczną? Sprawdź naszą ofertę na zestawy stereo i zanurz się w kojących dźwiękach.

Muzyka klasyczna ma głos

NOSPR AI został zaprojektowany tak, by jego obsługa była maksymalnie intuicyjna dla odbiorców. Wystarczy wejść na ai.nospr.org.pl i rozpocząć konwersację. Voicebot może m.in. opowiedzieć Ci o inspiracjach stojących za danym utworem, podpowiedzieć, jaki instrument gra daną partię czy podzielić się zabawnymi ciekawostkami. 

Oprócz tego użytkownicy NOSPR AI mogą przenieść się do wirtualnej sali koncertowej. Na stronie projektu znajdziemy wykonania Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Tego typu nagrania audiowizualne są rzadko publikowane, więc to prawdziwa gratka dla fanów. W trakcie rozmowy z voicebotem możemy rozkoszować się „Karnawałem Zwierząt” Camille’a Saint- Saënsa lub suitą z baletu „Ognisty Ptak” Igora Strawińskiego.


Zainteresował Cię temat? Oto nasze pozostałe artykuły:

- Sprzęt do słuchania muzyki klasycznej

- 10 świetnych koncertów, które można zobaczyć online

- 5 przykazań jak ulepszyć domowy kącik Hi-Fi


 NOSPR nieustannie stara się być motorem przemian w postrzeganiu muzyki klasycznej, m.in. poprzez ukazywanie jej w coraz to nowych kontekstach społeczno-kulturowych. Jesteśmy otwarci na eksplorowanie nowych dróg komunikacji ze słuchaczami, dlatego też nawiązanie tej współpracy wydało nam się całkiem naturalne. Wielką wartość dla nas ma fakt realizacji tego projektu przy wsparciu tak ważnych instytucji ze świata biznesu, technologii i jednostek samorządowych. Jest to właściwie nasze wspólne dzieło i prawdopodobnie nie ujrzałoby światła dziennego, gdyby każda z organizacji chciała je stworzyć samodzielnie –  Ewa Bogusz-Moore, Dyrektor Naczelna i Programowa NOSPR

Partnerami strategicznymi NOSPR AI są: IBM, Fujitsu Technology Solutions, ING Bank Śląski oraz Urząd Miasta Katowice. Do współpracy zaproszono również firmę GAZ-SYSTEM oraz szkoły zrzeszone w ramach programu P-TECH. Projekt potrwa do końca 2020 roku.

Więcej znajdziesz na stronie: ai.nospr.org.pl

Kochasz muzykę? Szukasz sprzętu na miarę swoich oczekiwań? Odwiedź nasze salony firmowe Top Hi-Fi & Video Design oraz poznaj ofertę sklepu online.

Źródło: Informacja prasowa NOSPR AI.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: