Poprzedni
Następny

Storytelling masters – subiektywna selekcja muzyczna

Każdy autor tekstów stara się opowiedzieć słuchaczom jakąś historię, ale umówmy się – idealnie wychodzi to tylko nielicznym. Czyje kawałki są najciekawsze? Podzielcie się swoimi typami na naszym fanpage’u, a w międzyczasie zerknijcie, czyje opowieści podbiły nasze firmowe głośniki.

Richard Ramirez Died Today of Natural Causes Sun Kil Moon

W tłumaczeniu na polski tytuł tego kawałka  z 2014 roku brzmi „Dzisiaj Richard Ramirez zmarł z przyczyn naturalnych”, i nie o byle jakiego Ramireza tutaj chodzi. Opowiada on o grasującym po Los Angeles seryjnym mordercy, gwałcicielu, porywaczu, pedofilu i włamywaczu, znanym również pod pseudonimami „Valley Intruder” (Intruz z Doliny) i „Night Stalker” (Nocny Prześladowca). Ten przerażający typ słynął z sadystycznego umiłowania do korzystania z różnorodnej broni, w tym pistoletów, noży, maczet, kołków do opon i młotka. Kiedy w ciągu zaledwie roku z kawałkiem miał na koncie już 15 ofiar śmiertelnych, tamtejszej policji w końcu udało się schwytać Ramireza i zamknąć go w więzieniu, gdzie, czekając na wyrok śmierci, zmarł w 2013 roku z przyczyn naturalnych.

Tak się złożyło, że właśnie w tym roku zaczął klarować się koncept na szósty album jednoosobowego indie rockowego projektu Sun Kil Moon, a informacja o śmierci Intruza z Doliny okazała się być doskonałą inspiracją na nowy numer. W swoim tekście Mark Kozelek w charakterystyczny dla siebie, nieco niedbały sposób opowiada historię życia Nocnego Prześladowcy, kontrastując ją z błogą i skromną linią melodyczną. Naszym zdaniem wyszło mu to cacy, podobnie jak cały album „Benji”, który jest jak prosta, ale wciągająca książka z opowiadaniami o dość ponurej tematyce.

Cały tekst „Richard Ramirez Died Today of Natural Causes” możecie przeczytać tutaj.

Children’s Story Slick Rick

Wbrew swojemu tytułowi, ten kawałek mistrza rapowych storytellerów nie do końca jest dla dzieci, ale na na pewno pokazuje, że od 1988 roku w temacie opieki nad dziećmi z ubogich i patologicznych środowisk w USA niewiele się zmieniło. W „Children’s Story” Slick Rick sięga po bajkową formę rymowanej narracji, która jest przeciwieństwem surowej treści – relacji z typowej nowojorskiej ulicy lat 80. Opowiada o dzieciaku, który, skuszony wizją łatwego, acz niezbyt uczciwego zarobku, wplątuje się w serię wydarzeń z koszmarnymi skutkami. Daje do myślenia.

Pełen tekst kawałka znajdziecie tutaj.

Henry Lee Nick Cave and The Bad Seeds feat. PJ Harvey

Tytułowy „Henry Lee” nie ma lekko – jego ukochana jest daleko, a inna kobieta nachalnie się do niego przystawia. Kiedy niewzruszony na jej pokusy ostatecznie odmawia igraszek, ta w zemście zabija koleżkę i pozbywa się jego zwłok. Tej lirycznej historii o zazdrości, wierności i morderstwie towarzyszy głęboki głos Cave’a i delikatna barwa PJ Harvey, a wtóruje im akustyczny, nieco żałobny akompaniament – jeśli to Was nie ruszy, to już chyba nic nie zdoła.

Cały tekst do kawałka “Henry Lee” znajdziecie tutaj.

Swimming Pools Kendrick Lamar

Chociaż na współczesnej rapowej scenie jest wielu utalentowanych storytellerów, to jednym z tych z krwi i kości jest Kendrick Lamar. Serwuje on słuchaczom nie tylko zamknięte w kilku minutach historyjki, ale i wielowątkowe opowieści w postaci koncept albumów. Kawałek „Swimming Pools” jest doskonałym przykładem historii, która jest częścią całości - według wielu krytyków - doskonałej: albumu „Good Kid, M.A.A.D City” z 2012 roku. Tekst Lamara opowiada o trudach dorastania, próbach dopasowania się do grupy i presji rówieśników, która w bardzo młodym wieku zaprowadziła go w bardzo mroczne miejsce – na samo dno butelki mocnym alkoholem. Historia o piciu na baseny oraz stanach emocjonalnych na rauszu i kacu doskonale wpisuje się w główną ideę całego albumu, który gromadzi w sobie wszystkie najważniejsze wydarzenia z życia młodego Kendricka.

Cały tekst kawałka “Swimming Pools” możecie przeczytać tutaj.

Jolene Dolly Parton

Nie ma żadnych wątpliwości, że Dolly Parton jest niezwykle utalentowaną autorką tekstów i kompozytorką, a „Jolene” to jeden z najlepszych dowodów. Wszystko tu rozdziera serce – od rozpaczliwego wokalu Parton, przez rzewną akustyczną melodię, po tekst, w którym Dolly błaga inną kobietę, by nie zabierała jej ukochanego mężczyzny. Każdy, komu choć raz złamano - albo chociaż nadłamano - serce rozumie ból Dolly i chciałby osobiście wspierać ją w trudnych chwilach, kiedy ta małpa Jolene kręciła się koło jej faceta. Spadaj, Jolene. Nie lubimy cię.

Cały tekst do „Jolene” przeczytacie TUTAJ.

P.S. Kochacie Dolly jak my? Nie przegapcie tekstu Perły z lamusa: „I will always love you” Dolly Parton

 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: