Poprzedni
Następny

Sprzęt do słuchania metalu

Heavy metal amp

W kręgu osób korzystających bardziej intensywnie ze sprzętu audio wyższej klasy można spotkać szereg opinii czy twierdzeń na temat tegoż sprzętu. Jedną z takich, bardziej barwnych i nieco kontrowersyjnych, jest teoria o tym, że niektóre urządzenia dostępne na rynku są wyraźnie dedykowane do konkretnego rodzaju muzyki czy nawet pewnych typów nagrań.

Dość powszechnie uważa się, że niektóre rodzaje muzyki grają lepiej na sprzęcie konkretnego producenta. Prawda to czy fałsz? Albo można się spotkać z opinią, że jak się słucha „metalu”, to należy wybrać wzmacniacz producenta X, bo daje zimny metaliczny dźwięk. Czy to prawda?

Zanim znajdzie się najbardziej trafną odpowiedź, wpierw należy uzmysłowić sobie jakimi cechami można opisać brzmienie uzyskiwane za pomocą domowego sprzętu audio i to niezależnie od jego ceny czy marki. Drugą sprawą są rozwiązania techniczne, a nawet całe konstrukcje umożliwiające osiągnięcie założonych wstępnie czy pożądanych przez nabywców efektów brzmieniowych. Oczywiście oznacza to, założone już na wstępie albo na etapie projektowania, a następnie podczas budowania prototypu pewne odstępstwa od ideału.

So metal

Same parametry mierzalne najczęściej nic nie mówią o naturze uzyskanego dźwięku. Jak dotąd, nie znaleziono jednoznacznych korelacji między podstawowymi parametrami technicznymi, jakie można na przykład znaleźć w instrukcji obsługi danego urządzenia, a brzmieniem takowego. Jak mawia pewne porzekadło, gustów się nie ocenia ani ich się nie komentuje. Tym bardziej nie należy też krytykować osób celowo poszukujących barwy czy równowagi ewidentnie odbiegającej od pełnej neutralności. To samo odnosi się do innych cech dźwięku.

Kierując się takimi przesłankami wielu producentów oferuje urządzenia wyraźnie „specjalizowane”, czyli adresowane właśnie do słuchaczy oczekujących wyraźnych cech dźwięku. Osoby bardziej zaznajomione z techniką audio i mające już jakiś osobisty staż w konfigurowaniu różnych systemów audio, z łatwością mogą osiągać po części podobne rezultaty wykorzystując do tego celu specjalistyczne okablowanie czy odpowiednie ustroje akustyczne. Prawdę powiedziawszy czasami właśnie o to w tej zabawie chodzi.

MOre metal

Rodzaje brzmienia

Najbardziej podstawowe określenia to ciepły i jasny. Mówiąc w dużym uproszczeniu, w pierwszym mamy podniesiony poziom niskich składowych, w drugim zaś – składowych wysokich. Czasami spotyka się pojęcia zimy i ciemny. Co ciekawe, słowo zimny nie jest bynajmniej przeciwnością ciepłego, a raczej stanowi określenie bliskoznaczne do jasnego. Bo kiedy obniża się poziom basu, to subiektywnie dźwięk staje się lekki albo odchudzony, a naszą uwagę zaczyna przykuwać górny skraj pasma.

Podobnie można definiować kolejne cechy jak np. rozdzielczość, szczegółowość, detaliczność czy analityczność przekazu. Analogie do świata fotografii czy sztuk pięknych (malarstwo, litografia) mogą okazać się tutaj bardzo cenne.

NAD C685

Co to ma wspólnego ze sprzętem audio?

Okazuje się, że każde urządzenie ma swoją „urodę” akustyczną. Przeważająca część z nich mieści się w szeroko rozumianej uniwersalności, wyrażającej się w pełnym zrównoważeniu rejestrów i właściwej motoryce przekazu. Występują jednak na rynku poszczególne modele elektroniki, zespołów głośnikowych, a nawet przewodów połączeniowych wyraźnie preferujących określoną estetykę brzmieniową, rozumianą jako zbiór wyraźnych, osobniczych i charakterystycznych cech, dzięki którym słuchacz kojarzy uzyskane brzmienie z określonym gatunkiem muzyki. Zatem na zadane wcześniej pytanie można odpowiedzieć twierdząco.

Jakie cechy powinien mieć sprzęt nadający się do słuchania metalu?

Na pewno powinien charakteryzować się raczej jasnym, analitycznym brzmieniem i dobrą motoryką. Wśród urządzeń elektronicznych, takie cechy spełniają głównie konstrukcje półprzewodnikowe, choć nie wszystkie. Gorzej jest z jednoznacznym wskazaniem ogółu cech, jakimi powinien charakteryzować się dedykowany do metalu zespół głośnikowy. Pewną przesłanką może być fakt zastosowania lekkich i sztywnych membran oraz kopułek wysokotonowych wykonanych z bardziej sztywnych materiałów. Podobnie sprawa wygląda z okablowaniem. Raczej powinno ono wykorzystywać przewodniki wykonane ze srebra lub przynajmniej z posrebrzanej miedzi. Alternatywą mogą być kable typu litz albo o budowie wstęgowej.

O podobne rozważania można by się pokusić odnośnie innych gatunków muzyki czy rodzajów sprzętu. Wbrew pozorom współczesne konstrukcje lampowe czy obecnie oferowane wzmacniacze pracujące w klasie D, jak na razie wymykają się jednoznacznym ocenom. Dlatego też warto jest samemu ich posłuchać, zanim podejmie się decyzję o ich zakupie.

= = =

Salony firmowe – Showroom

Salony działające jako ogólnopolska sieć Top Hi-Fi & Video Design oferują najszerszą na rynku gamę urządzeń audio oraz specjalistyczną pomoc doświadczonych ekspertów.

Poświęcamy wiele uwagi by urządzenia, które trafiają na półki naszych sklepów gwarantowały znakomite brzmienie, dlatego też wybór produktów firm takich jak np. Yamaha, Bowers and Wilkins, AudioQuest lub Nordost jest oczywisty – duża różnorodność konstrukcji oraz ich najwyższy poziom zaawansowania pozwalają nam spełnić szeroki zakres oczekiwań pod kątem funkcjonalności, designu i ceny.

Kim jesteśmy

W salonach Top Hi-Fi & Video Design nie sprzedajemy po prostu pudełek ze sprzętem. Naszym klientom oferujemy przemyślane i dobrze dobrane rozwiązania audio-wideo znakomicie dopasowane do faktycznych potrzeb i oczekiwań użytkownika.

Niezmiennie od 25 lat dbamy o to, aby nasi klienci mieli pewność, że spotkają się tutaj z najwyższym standardem obsługi i zawsze będą mieli dostęp do wysokiej klasy sprzętu, który pozwoli sukcesywnie rozwijać ich pasję muzyczną.

Profesjonalne prezentacje

Jeśli chcesz "na żywo" zobaczyć oraz ocenić ich znakomite możliwości, odwiedź jeden z 15 salonów pokazowych, w którym będzie można posłuchać tych najlepszych odtwarzaczy, szybkich i mocnych wzmacniaczy, perfekcyjnych zespołów głośnikowych i wspaniałego okablowania dedykowanego do systemów najwyższej klasy w komfortowych warunkach.

Salony Top Hi-Fi & Video Design czekają na ciebie w największych miastach Polski i znajdziesz w nich najpełniejszą gamę produktów.

Przeszło 20 lat doświadczenia, najlepsi specjaliści

Po prostu powiedz nam, czego oczekujesz, a przygotujemy dla ciebie indywidualną prezentację, podczas której zapoznasz się ze wszystkimi możliwościami, jakie oferuje rozważany sprzęt. Nasza fachowa wiedza oraz wieloletnie doświadczenie sprawiają, że zawsze zaproponujemy ci optymalne rozwiązanie, uwzględniające twoje potrzeby, warunki wnętrza oraz dostępny budżet.

Najlepsze marki i najnowsze technologie

Nasza oferta obejmuje praktycznie wszystko, czego możesz potrzebować dla domowej i mobilnej rozrywki audio-wideo oraz całkowitej satysfakcji. Jeszcze dziś odwiedź salon Top Hi-Fi & Video Design w swoim mieście i przekonaj się jak przyjemne i łatwe może być skonfigurowanie systemu do odtwarzania Twojej ulubionej muzyki w najwyższej jakości za pomocą sprzętu renomowanych producentów.

15 salonów w całej Polsce

Jesteśmy znacznie bliżej niż myślisz. Nasze salony znajdziesz w wielu dużych miastach całej Polski, a dodatkowo, sklep internetowy www.tophifi.pl dostarcza oferowane przez nas produkty bezpośrednio do twojego domu. Odwiedź nas i skorzystaj z komfortowych warunków oceny i zakupu sprzętu.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(10 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: