Poprzedni
Następny

Słuchawki z mikrofonem – na co zwrócić uwagę?

Średnia ocen: 5
(22 ocen) 8 komentarzy

Sprawdzają się w biurze, w domu i podczas podróży. Zrewolucjonizowały sposób, w jaki rozmawiamy przez telefon. Słuchawki z mikrofonem to dziś absolutny must-have każdego, kto ceni sobie wygodę i funkcjonalność – tak w pracy, jak i poza nią. Eksperci Top Hi-Fi & Video Design przygotowali kilka wskazówek, którymi warto wesprzeć się poszukując słuchawek z mikrofonem dla siebie.

Bowers & Wilkins P5 S2
Obecność mikrofonu sprawiła, że słuchawki przestały być tylko efektownym gadżetem. Teraz to również funkcjonalne narzędzie pracy i element rozrywki, pozwalający na skuteczną komunikację z innymi. Na zdjęciu słuchawki Bowers & Wilkins P5 S2 z mikrofonem umieszczonym w przewodzie.

Na stronie Top Hi-Fi & Video Design znajdziesz wiele przydatnych informacji na temat słuchawek. Nasi eksperci radzili już, jak wybrać najlepsze słuchawki nauszne, słuchawki dla osób stawiających na aktywność fizyczną czy fanów gier komputerowych. W każdym z tych materiałów prezentujemy również modele z mikrofonem. To konkretne rady, które wypływają z  bogatego doświadczenia, jakie przez lata zdobyły salony Top Hi-Fi & Video Design.

Na prośbę klientów postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się słuchawkom z mikrofonem, bez których dziś trudno byłoby przeprowadzić biznesową telekonferencję, rozmawiać z bliskimi przez Skype czy grać w trybie multi-player z graczami po drugiej stronie globu. Nic więc dziwnego, że w sieci pojawia się coraz więcej rankingów słuchawek z mikrofonem. Za chwilę dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając model dla siebie. Pokażemy Ci również urządzenia, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę.

Wyższy poziom komunikacji

Najwyższą jakość komunikacji zapewniają modele, w których mikrofon występuje w formie osobnego modułu, ustawianego bezpośrednio przed ustami. W słuchawkach tych najczęściej wykorzystuje się mikrofony kierunkowe. Ustawione kilkanaście milimetrów – kilka centymetrów od naszej twarzy i wycelowane bezpośrednio w stronę ust, najlepiej radzą sobie z oddzieleniem wypowiadanych przez nas słów od odgłosów otoczenia.

Standardem jest tu również nałożenie na mikrofon gąbki. To mechaniczny filtr, który z jednej strony dodatkowo niweluje dobiegające do słuchawek szumy, z drugiej eliminuje nieprzyjemne zjawisko „buczenia”, powodowane uderzeniem o mikrofon wydychanego przez nas powietrza. Modele z wyższej półki posiadają również wewnętrzny układ redukcji szumów, dodatkowo uszlachetniający odbierane brzmienie. Stąd ich popularność w dwóch branżach, stawiających na sprawną komunikację – gamingu i biznesie.

Sennheiser G4ME ONE
Sennheiser G4ME ONE to konstrukcja przemyślana w najdrobniejszym detalu – również masywnego i czułego mikrofonu, który wystarczy unieść do pozycji pionowej, by zawiesić rozmowę.

Urządzenia, takie jak Audio Technica ATH-PDG1 lub Audio Technica ATH-PG1 to konstrukcje, które cieszą się szczególnym uznaniem wśród graczy. Oba modele łączą świetne brzmienie (o charakterystyce otwartej lub zamkniętej konstrukcji) z wysokiej klasy mikrofonem kierunkowym, z wygodnym sterowaniem, umożliwiającym regulowanie głośności i wyciszanie rozmów.

Audio-Technica ATH – PDG1
Słuchawki Audio-Technica ATH – PDG1 to topowe rozwiązanie z mikrofonem, stworzone specjalnie dla graczy. Unikalne możliwości i wysokiej klasy komponenty sprawiają, że słuchawki te kochają również menedżerowie, którzy doceniają  czyste, głębokie i przestrzenne brzmienie oraz bogactwo detali rejestrowanej rozmowy o paśmie przenoszenia 100 Hz – 10 000 Hz.

Nieodzowne w biznesie

W warunkach biurowych doskonale sprawdzają się modele nauszne, takie jak Koss CS95 czy CS100. Urządzenia te – dzięki lekkiej konstrukcji – zapewniają wysoki komfort użytkowania nawet przez 6-8 godzin pracy. Osobne wtyki mini-jack dla słuchawek i mikrofonu sprawiają z kolei, że słuchawki te świetnie współpracują z komputerami, separując sygnał biegnący do słuchawek i wychodzący z mikrofonu. Nic zatem dziwnego, że modele z dwiema wtyczkami, takie jak na przykład Koss CS95 czy CS100, spotkamy w wielu call-center oraz gabinetach menedżerów.

KOSS CS95 i CS100
Wariant lekkich nausznych z jednym/dwoma nausznikami i mikrofonem na ramieniu to ulubiony model call-center. Nic dziwnego. Słuchawki te zazwyczaj łączą lekkość i wygodę z czystym brzmieniem i precyzją kierunkowego mikrofonu – w modelach Koss CS95 i CS100 wspartego redukcją hałasu.

Słuchawki z mikrofonem w formie opuszczanego/wysuwanego ramienia to rozwiązanie o wyjątkowo stacjonarnym charakterze. Doskonale sprawdzają się w biurze, trudno będzie nam jednak skorzystać z nich na przykład podczas podróży służbowej. W takich sytuacjach warto postawić na model, w którym mikrofon jest umieszczony w jednym z elementów obudowy lub przewodzie słuchawkowym (jak w przypadku słuchawek Sennheiser PXC 550).

Słuchawki te z jednej strony zapewniają brzmienie na najwyższym poziomie, z drugiej – dzięki zaawansowanemu systemowi tłumienia, tworzą unikalną strefę komfortu, sprzyjającą rozmowie przez telefon czy Skype. Czystość wypowiadanych przez nas słów gwarantuje tu autorski system VoiceMax, oparty na układzie dwóch mikrofonów w trybie bezprzewodowym lub trzech po podłączeniu przewodu, nadających mocy wypowiadanym przez nas słowom i tłumiących przy tym odgłosy otoczenia. Taki układ pozwala w pełni wykorzystać możliwości, jakie charakteryzuje każdy z mikrofonów. W rezultacie rozmowa brzmi niezwykle realistycznie i nabiera efektu obecności.

Sennheiser PXC 550 Wireless
Zastosowany w słuchawkach Sennheiser system NoiseGard pozwala stworzyć unikalne warunki do słuchania muzyki, jak i rozmowy przez telefon, którą wspiera oparty na trzech mikrofonach system VoiceMax.

W bezprzewodowych słuchawkach Bowers & Wilkins P7 Wireless za jakość brzmienia odpowiada układ dwóch mikrofonów wspierających algorytm CVC 2. To wysokiej klasy rozwiązanie zapewnia czyste, klarowne brzmienie ludzkiego głosu i znacząco redukuje szum spowodowany np. wiatrem. Model P7 to również innowacyjna konstrukcja zdejmowanych nauszników, możliwość podłączenia przewodu i przyciski sterowania wbudowane w czaszę słuchawek. 

Bowers & Wilkins P7
Układ dwóch mikronów wspierających algorytm CVC2 sprawia, że słuchawki Bowers & Wilkins P7 Wireless zapewniają – obok unikalnych wrażeń słuchowych, opartych na dźwięku jakości hi-fi – również wyjątkowo czyste brzmienie wypowiadanych przez nas słów.

Zaprawione w boju

Słuchawki z mikrofonem doskonale sprawdzają się również podczas uprawiania sportu, o czym piszemy w materiale poświęconym słuchawkom dla osób aktywnych. Tym, którzy zamierzają korzystać z nich np. podczas joggingu czy na siłowni, proponujemy modele douszne lub dokanałowe, z mikrofonem zamocowanym w kablu (w przypadku konstrukcji przewodowych, takich jak Bowers & Wilkins C5 S2) lub – przy słuchawkach bezprzewodowych – w tylnym pałąku (jak w Audio-Technica ATH-ANC40BT).

W konstrukcjach, w których mikrofon wbudowano w przewód, najczęściej spotkamy tak zwany mikrofon 360 stopni. Zastosowanie go pozwala wyeliminować ryzyko wygłuszenia w momencie, w którym mikrofon będzie opierał się np. o naszą garderobę. Z drugiej jednak strony oznacza również, że wychwyci dużo więcej odgłosów tła. Dlatego warto tu zwrócić uwagę na zastosowane systemy tłumienia.

Audio-Technica ATH-ANC40BT
Bezprzewodowe słuchawki Audio-Technica ATH-ANC40BT z mikrofonem wbudowanym w tylny panel to doskonałe rozwiązanie dla aktywnych użytkowników, którzy szukają rozwiązania z jednej strony gwarantującego wysoką jakość przestrzennego brzmienia, z drugiej stwarzają unikalne warunki do prowadzenia rozmowy przez telefon.

Nie tylko mikrofon

Decydując się na słuchawki z mikrofonem pamiętajmy, że komfort obsługi takiego urządzenia nie tylko wyznacza obecność samego mikrofonu. Tak naprawdę to również szereg funkcji, które sprawiają, że rozmowa za pośrednictwem takiego urządzenia jest prosta i wygodna.

W pierwszej kolejności należy tu wymienić szereg przycisków sterowania, takich, jak odbieranie, wyciszanie mikrofonu (mute) czy kończenie rozmowy telefonicznej. W modelu Audio-Technica ATH-ANC70 funkcję odbierania i kończenia rozmowy zamknięto w jednym, obszernym i wygodnym przycisku, umieszczonym w centralnym miejscu nausznika.

Audio-Technica ATH-ANC70
Obszerny przycisk w modelu Audio-Technica ATH-ANC70 pozwala w prosty sposób przechodzić od trybu słuchania muzyki do rozmowy przez telefon, natomiast wbudowany w nausznik czuły mikrofon sprawia, że to, co mówimy, będzie zawsze wyraźnie słyszane przez odbiorcę.

Konstruktorzy słuchawek Sennheiser PXC 550 postawili na touchpad. Tu odbieranie rozmów przychodzących, nawiązywanie połączeń czy odkładanie słuchawki odbywa się z pomocą sekwencji dotknięć lub przesunięć palcem po powierzchni elementu.

Sennheiser PXC 550 Wireless Controls
Innowacyjny touchpad w modelu Sennheiser 550 sprawia, że sterowanie rozmową wymaga jedynie zapamiętania kilku sekwencji ruchów palcem.

Zwróć również uwagę na obecność systemów tłumienia hałasu. W wielu sytuacjach wystarczy Ci pasywne tłumienie, za które w słuchawkach nausznych odpowiadają szczelnie przylegające do ucha nauszniki. W słuchawkach dokanałowych analogiczny efekt zapewniają właściwie dopasowane silikonowe wkładki, które znajdziesz na przykład w modelu Sennheiser Momentum M2.

Znacznie wyższy komfort rozmowy zapewniają jednak modele z aktywnym tłumieniem, które – jak w modelu ATH-ANC70 – pozwala wyeliminować nawet 90% dobiegającego do uszu szumu z zewnątrz. A to gwarancja tego, że wykorzystamy wszystkie możliwości, jakie dają słuchawki z mikrofonem.

Jak działa ANC - aktywna redukcja szumu

Sprawdzone w działaniu

Najlepsze słuchawki z mikrofonem to takie, które idealnie odpowiadają twoim potrzebom. W których czujesz się swobodnie i które pozwalają Ci efektywnie pracować, ćwiczyć lub cieszyć się rozrywką i możesz prowadzić długie, czyste i wyraźne rozmowy przez telefon lub komunikator internetowy. To cechy, o których nie dowiesz się niczego z rankingu słuchawek z mikrofonem. Dlatego jeśli zamierzasz wykorzystywać je głównie do czegoś więcej, niż słuchanie muzyki, postaraj się przymierzyć i wypróbować każdy model, którego zakup bierzesz pod uwagę.

Na przykład jeżeli chcesz w nich korzystać w warunkach biurowych, koniecznie sprawdź, czy słuchawki te współpracują z komunikatorami VoIP, takimi jak Skype. Informację na ten temat znajdziesz na opakowaniu. Warto jednak podłączyć słuchawki i przekonać się, jakie warunki zapewnia konkretny model. Wreszcie – jeżeli masz wątpliwości, czy dane słuchawki sprawdzą się w Twoim przypadku, zapytaj o radę profesjonalistę – np. jednego z ekspertów salonów Top Hi-Fi & Video Design, który pomoże Ci zorientować się w aktualnej ofercie i wybrać wariant dostosowany do Twoich potrzeb.

 

---

Artykuł stworzono przy wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – specjalistycznych salonów audio-video, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design. 

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(22 ocen)

Polecane

 1. Supercena
  ATH-PDG1

  ATH-PDG1

  Audio-Technica
  Słuchawki gamingowe
  Cena promocyjna 599 zł Normalna cena 999 zł
  Prosimy o kontakt
 2. Supercena
  ATH-PG1

  ATH-PG1

  Audio-Technica
  Słuchawki gamingowe
  Cena promocyjna 599 zł Normalna cena 999 zł
  Prosimy o kontakt
 3. Supercena
  Słuchawki z mikrofonem KOSS CS100

  CS100

  Koss
  Słuchawki gamingowe
  Cena promocyjna 90 zł Normalna cena 119 zł
 4. Supercena
  Słuchawki nauszne z mikrofonem KOSS CS95

  CS95

  Koss
  Słuchawki nauszne
  Cena promocyjna 59 zł Normalna cena 89 zł
 5. Sennheiser PXC 550

  PXC 550

  Sennheiser
  Słuchawki z redukcją hałasu (ANC)
  699 zł
  Prosimy o kontakt

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: