Poprzedni
Następny

Słuchawki Audeze

Audeze LCD-3

Audeze to amerykańska firma specjalizująca się w projektowaniu i produkowaniu słuchawek. Nie jest to jednak kolejny producent tego typu sprzętu, korzystający z ogólnie znanych technologii i powszechnie stosowanych materiałów konstrukcyjnych. W porównaniu z „weteranami-legendami” tej branży, takimi jak chociażby Koss Stereophones czy niemiecki Sennheiser, jest ona relatywnie młodą firmą.

Mimo, że niedawno obchodziła 10 rocznicę swojego powstania, jest ona szalenie kreatywną i ambitną i to nie tylko pod względem rozwiązań technicznych. W swoich projektach korzysta wyłącznie z bardzo rzadko stosowanych technik konstrukcyjnych, które dla konkurencji, a nawet i dla „wielkich tego świata” pozostają poza zasięgiem ich realnych możliwości aby wdrożyć je do seryjnej produkcji. Mowa jest o technice ortodynamicznej, czyli magnetoplanarnej. O co w tym chodzi?

Otóż słuchawki do słuchania muzyki w wysokiej jakości mogą być budowane na różne sposoby. Najbardziej znana i stosowana od wielu już dekad to technologia konstrukcji dynamicznych, w których przetworniki pracują na dokładnie takiej samej zasadzie jak głośniki w klasycznych kolumnach. Bardziej elitarne modele czasami wykorzystują zasadę elektrostatyczną, w której przetwornik nauszny przypomina duży kondensator z drgającą elektrodą. Jednak najtrudniejsze do praktycznego wykonania są słuchawki magnetostatyczne. Duże wymagania stawiane są wobec zastosowanych materiałów, jakości montażu oraz żmudnej procedury uruchamiania gotowych już modeli w fabryce. Wszystko to sprawia, że nie jest to zbyt łatwy kawałek chleba, nawet dla zawodowców. 

Słuchawki planarne – dlaczego są lepsze od zwykłych, dynamicznych?

W słuchawkach firmy Audeze zastosowano ekstremalnie cienką membraną z naniesioną na niej cewką (uzwojeniem) napędową i bardzo silnymi magnesami. Dzięki temu technika planarna pokonuje wiele szkodliwych ograniczeń występujących w typowych słuchawkach dynamicznych. Poza tym lekka membrana jest znacznie szybsza w działaniu i bardziej dokładna w wykonywanych ruchach niż zdecydowanie cięższy zestaw cewki napędowej z typową membraną stożkową. Zaawansowana technologia słuchawek i lekka ergonomiczna konstrukcja zapewniają wygodne, długotrwałe użytkowanie i zmniejszają zmęczenie słuchu. Wysoki komfort użytkowania jest zapewniony dzięki zastosowaniu w pełni wymiennych, wyprofilowanych wkładek piankowych z pamięcią i regulowanego, wytrzymałego, wyściełanego pianką pałąka. 

LCD-XC

Jak powstała technologia firmy Audeze? 

W roku 2008 trwały prace nad super elastycznym materiałem do wykonywania elektrycznych obwodów drukowanych na elastycznym podłożu (a revolutionary flexible circuit material), którymi bardzo interesowała się agencja kosmiczna NASA. Pracami kieruje jeden z późniejszych założycieli firmy Audeze. Efekty pracy okazały się na tyle obiecujące, że w zakres potencjalnych zastosowań nowego materiału mogą również wchodzić rozwiązania śmiało nadające się do techniki audio np. do planarnej technologii magnetycznej. I w ten oto sposób zrodził się pomysł na stworzenie zupełnie nowatorskich membran do przetworników magnetostatycznych. Pierwsze kroki prowadziły jednak w stronę instalacji nagłośnieniowych typu pro audio PA, czyli bardzo dużych głośników, wymagających jeszcze większych mocy, co pokrótce okazało się niestety ślepą uliczką i temat nie był już więcej kontynuowany. Ale okazało się, że równie atrakcyjne może być stworzenie słuchawek, wykorzystujących ten innowacyjny materiał i trochę niecodzienną technikę. I tak powstał pierwszy model – słynne LCD-1. 

Dlaczego innowacyjne? 

Ponieważ zastosowano w nich szereg autorskich rozwiązań dotąd nie znanych albo bardzo rzadko wykorzystywanych. Mowa jest między innymi o: 

  • Matrycy magnesów FLUXOR ™ - zaawansowanym technicznie układzie napędowym.
  • Elementach FAZOR ™ - odpowiedzialnych za strojenie akustyczne samych przetworników.
  • Membranach UNIFORCE ™ - bardzo cienkich i szybko reagujących na najdrobniejsze nawet impulsy sygnału sterującego. 

Szczegółowy opis tych rozwiązań znajduje się w artykule „Audiofilska odyseja”. 

Poniżej przedstawiamy przegląd wybranych, najbardziej przystępnych i jednocześnie bardzo atrakcyjnych, modeli słuchawek firmy Audeze, które polecamy: 

Audeze LCD-2 Classic 

Jest to nowa wersja modelu LCD-2 z 2009 roku, charakteryzująca się lżejszą konstrukcją i ciepłym brzmieniem protoplastów. 

Audeze LCD-2 Classic

Obudowy przetworników wykonano z twardego tworzywa o nazwie crystal-infused nylon. Charakteryzuje się ono wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na działanie czynników chemicznych. Miękkie powierzchnie pokryto skórą ekologiczną. Zastosowane przetworniki mają ultra cienkie membrany o średnicy 10,6 cm i magnesy neodymowe N50, takie same jak w źródłowym modelu LCD-2. Zrezygnowano natomiast z elementów akustycznych zwanych fazorami, działającymi na zasadzie falowodów. Obydwa przetworniki są sparowane z dokładności ±1 dB. W dolnych częściach muszli znajdują się wysokiej jakości gniazda zatrzaskowe Switchcraft TA4FX, zapobiegające wypadaniu wtyków. W komplecie znajduje się standardowy pleciony przewód  o długości 190 cm. LCD-2 oferują doskonałą równowagę tonalną i obrazowanie dźwięku. Brzmienie jest płynne i klarowne, o dobrze nasyconych niskich tonach. Słuchawki zyskały już uznanie wśród recenzentów sprzętu audio: 

„...Audeze LCD-2 Classic to jedne z tych nielicznych słuchawek, które w swojej cenie zasługują na miano wybitnych....” (Hi-Fi i Muzyka, 11/2018) 

Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Zachęcamy do zapoznania się z tym modelem. 

Audeze LCD-2 

Jest to legendarny już dzisiaj model wprowadzony do sprzedaży dekadę temu, który przyczynił się do wskrzeszenia i popularyzacji techniki magnetostatycznej wśród fanów słuchania muzyki w słuchawkach. 

Audeze LCD-2

Są to piękne, wykonane ręcznie słuchawki LCD-2 dostarczające dźwięk o audiofilskiej jakości, pozbawiony zniekształceń, który uwydatnia energię i niuanse z naszych ulubionych nagrań. Równocześnie jest to też model najwięcej wybaczający nagraniom nie najlepiej zrealizowanym czy wręcz kiepskiej jakości. Korzystają przy tym z autorskich rozwiązań technicznych. W modelu tym ulepszono cienką membranę, umieszczoną pomiędzy zestawami magnesów, przez co zapewniona jest niezwykłą klarowność, poczucie realizmu, złudzenie prawdziwej przestrzeni oraz ujmujące wrażenia odsłuchowe. Pod względem charakteru brzmienia nawiązują do droższego modelu LCD-3, tyle że są bardziej dosadne, nieco mniej wyrafinowane  i nie tak przestrzenne, lecz wciąż znakomite – zwłaszcza w tak przystępnej cenie. 

Szybko też zostały zauważone przez spragnionych wrażeń maniaków słuchawek: 

„To (...) być może też jedne z najbardziej dopracowanych i udanych w ramach współczesnych planarów w ogóle” (audiofanatyk.pl) 

My także podzielamy tę opinię. Polecamy odsłuch tych słuchawek w jednym z naszych salonów. 

Audeze LCD-2 Closed Back 

Jest to „zamknięta” wersja legendarnego modelu LDC-2. Słuchawki te są wyposażone w zamknięte muszle skutecznie izolujące użytkownika od hałasów z otoczenia i jednocześnie zapewniające doskonałą dynamikę oraz niski poziom zniekształceń. 

Audeze LCD-2 Closed Back

Obudowy przetworników wykonano z nylonu wzmocnionego włóknem szklanym. Mechanizmy mocowania i regulacji muszli zostały zapożyczone z wersji otwartej. Podobnie, zastosowane w nich przetworniki. Mają one ultra cienkie membrany o średnicy 10,6 cm i magnesy neodymowe N50. Również w tych słuchawkach nie zastosowano dodatkowych elementów akustycznych zwanych fazorami, działających na zasadzie falowodów.

Wysoki komfort użytkowania zapewnia miękkie wykończenie ze sztucznej skóry. Na wyposażeniu znajduje się standardowy pleciony przewód  o długości 190 cm, który można odłączyć. W tym celu muszle posiadają wbudowane wysokiej jakości gniazda zatrzaskowe Switchcraft TA4FX, zapobiegające wypadaniu wtyków. 

LCD-2 Closed Back oferuje brzmienie zbliżone do tego, którym charakteryzuje się wersja klasyczna, lecz wnoszące jeszcze zalety wynikające ze specyfiki swojej konstrukcji. 

Słuchawki Audeze LCD-2 Closed Back zostały ciepło przyjęte przez prasę branżową: 

„...nie spotkałem jeszcze nauszników w tej cenie, które by z równą swobodą i równie efektownie prezentowały el-muzykę...” (Hi-Fi i Muzyka, 12/2019) 

Nic dodać, nic ująć! Trzeba posłuchać! 

Audeze LCD-XC 

LCD-XC to słuchawki o zamkniętej konstrukcji. Oferują brzmienie niewiarygodnie dynamiczne, eteryczne, neutralne i transparentne. Co więcej, precyzyjnie odtwarzające wszystkie szczegóły, które zostały zarejestrowane w nagraniu. Doskonałe właściwości akustyczne sprawiły, że model ten w krótkim czasie stał się narzędziem dla muzyków i inżynierów pracujących w studiach nagraniowych, a z racji swojego czystego, precyzyjnego dźwięku znalazł także uznanie u wielu audiofilów. Jędrność i odpowiednia równowaga akustyczna to efekt specjalnie separowanej pianki, z której wykonano poduszki. Konstrukcja jest wytrzymała, ponieważ do jej produkcji zastosowano anodyzowane aluminium. Muszle przetworników są bardzo efektowne. Wykonano je z ręcznie obrabianego drewna Bubinga. Atrakcyjnym dodatkiem jest wykończenie skórą jagnięcą lub mikrozmaszem (do wyboru). Te wszystkie elementy wpływają nie tylko na wygląd oraz wygodę korzystania ze słuchawek, ale również na wysoką jakość dźwięku. 

Audeze LCD-XC

A co o nich piszą znawcy na swoich blogach: 

„Określenie ich jako ‘high performance’ jest jak najbardziej zgodne z prawdą i faktycznie bas jest wręcz nieprzyzwoicie dobry, rewelacyjny” (audiofantyk.pl) 

W pełni podzielamy odczucia autora tej recenzji. Zachęcamy do osobistego zapoznania się z możliwościami tego modelu. 

Audeze iSINE10 

Seria iSINE pojawiła się jako kolejny, logiczny, acz bynajmniej nie ostatni krok w budowaniu oferty Audeze. iSINE 10 to najtańszy model z tej serii, oferowany w dwóch wariantach wyposażenia - z kablo-wzmacniaczem Cipher wykorzystującym złącze Lightning lub bez tego dodatku. „Dziesiątka” wyróżnia się niekonwencjonalnym wzornictwem, które jest efektem kooperacji z firmą Disignworks z grupy BMW. Przełamuje ono schemat niezmiennie stosowany dotąd przy projektowaniu słuchawek z dynamicznymi przetwornikami. 

Obudowy wykonano z tworzywa sztucznego o sześciokątnym kształcie z wytłoczonym wzorem pajęczej sieci. Wielkość i kształt wynika z rozmiarów użytego przetwornika magnetostatycznego (średnica 30 mm). Wizualnie przypominają zatem nauszne słuchawki typu Clip-On, tyle że z tulejką wchodzącą do kanału usznego. Są najmniejszymi słuchawkami planarnymi i zarazem pierwszymi dokanałówkami tego typu na świecie. 

Audeze iSINE 10

Wszechstronność iSINE 10 zwiększa przewód Lightning z układem DSP. Natomiast aplikacja Audeze DSP na systemy operacyjne iOS , umożliwia zapamiętanie dwóch ustawień krzywej korekcji, które zostają aktywowane przy włączaniu urządzeń. Za pomocą 10-pasmowego korektora użytkownik może w czasie rzeczywistym zmieniać m.in. poziom basu i tłumić nienaturalne skoki w kiepsko zrealizowanych nagraniach. 

A jak grają? Zdaniem recenzenta: 

„Z kablem Cipher, iSine (to)... drastycznie, nieporównywalnie lepsze słuchawki. Co najmniej o klasę bardziej przejrzyste i dokładne, w pełni muzykalne, czyste, a do tego obdarzone wprost fenomenalnym, jak na dokanałówki (ale nie tylko), basem. Dużym, pełnopasmowym, ale niepogrubionym – tak realistycznym jak przystało na magnetostaty.” (Audio Video 2/2017) 

No cóż, też tak myślimy! Zapraszamy na odsłuch tych dokanałówek do jednego z naszych salonów. 

Mobius 

Chyba jest to najbardziej wszechstronny model wykorzystujący technikę przetworników planarnych, jaki do tej pory został opracowany. Oferuje szczegółowy i przestrzenny dźwięk, a przy tym cechuje się rozbudowaną funkcjonalnością. Dedykowany jest do korzystania z gier komputerowych, oglądania filmów, jak i strumieniowania muzyki, z audiofilską wręcz jakością dźwięku. Ponadto Mobius wspiera dźwięk przestrzenny (7.1, 5.1, 5.0 a także 2.1, 2.0) i zapewnia łączność bezprzewodową Bluetooth (obsługującą AAC, LDAC). Prawdziwy dźwięk przestrzenny w grach dodatkowo zwiększa pełna emulacja efektów 3D oraz system śledzenia ruchów głowy (head-tracking), przyczyniający się do odpowiedniego pozycjonowania dźwięków. 

Audeze Mobius

Mobius wyposażony jest również w zamocowany na wysięgniku odłączany mikrofon z funkcją tłumienia hałasów, wyciszaniem oraz niezależną regulacją głośności, w celu zapewnienia krystalicznie czystej jakości głosu. Słuchawki współpracują z serwisami Twitch, Discord, Teamspeak oraz Skype. 

W zestawie znajdują się kable USB-C, USB-A i 3,5 mm analogowy mini-jack. Opcjonalny pakiet Mobius Creator zawiera najnowsze wtyczki audio 3D firmy Waves, w tym B360 Ambisonics Encoder i NX Virtual Mix Room; oba kluczowe narzędzia dla każdego, kto pracuje z aplikacjami Virtual i Augmented Reality. 

Pod względem brzmieniowym słuchawki są tak zestrojone, że mają pasmo przenoszenia ukształtowanie podobnie do profesjonalnych słuchawek Audeze LCD. 

Wysoką jakość Audeze Mobius zdążyli już docenić fani zaawansowanych gier komputerowych: 

„Moja muzyka brzmiała fantastycznie, uderzając w wysokie i niskie poziomy bez żadnych zniekształceń, a bas miał wystarczająco dużo mocy, nie przytłaczając jak większość innych zestawów słuchawkowych do gier. To samo dotyczy oglądania moich programów, ponieważ dialog był krystalicznie czysty, a dźwięk 3D naprawdę zanurza Cię w scenach, które znalazłem.” [ Audeze Mobius recenzja xBoxAddicted.com (ENG) ] 

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z tym modelem.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: