Poprzedni
Następny

Projektory Epson – co warto o nich wiedzieć?

Średnia ocen: 5
(2 oceny) 2 komentarze

Nowoczesne projektory zapewniają niezrównane wrażenia wizualne, co w połączeniu z dużym ekranem robi niesamowite wrażenie. Na rynku dostępne są różne warianty urządzeń różniące się parametrami, technologią wyświetlania obrazu i przeznaczeniem. Mają one wpływ nie tylko na cenę urządzenia, ale też na jego możliwości. Podpowiadamy, co jest szczególnie istotne i na co zwrócić uwagę przy wyborze projektora.


W niniejszym artykule skupimy się na stronie wizualnej kina domowego, dlatego jeżeli ktoś poszukuje odpowiedniego sprzętu audio, to zachęcamy do przeczytania jednego z naszych poradników na ten temat:


3LCD czy DLP

Dostępne w sklepach projektory multimedialne wykorzystają różne technologie wyświetlania obrazu: starszą technologię DLP oraz nowocześniejszą 3LCD.

W projektorach DLP (Digital Light Processing) elektronika przetwarzająca obraz współpracuje z układem optycznym, zbudowanym z filtrów oraz milionów ruchomych mikro luster. Generowane przez lampę światło odbijając się w lustrze wielkości kilkunastu mikronów tworzy jeden piksel, z których budowany jest obraz. W tym systemie projektor wyświetla z dużą prędkością następujące po sobie trzy niezależne obrazy w barwach podstawowych (czerwonej, zielonej, niebieskiej – RGB), które oko ludzkie dzięki złudzeniu odbiera jako jeden. Powoduje to jednak, występujące na granicy wrażliwości ludzkiego oka, migotanie obrazu które może obciążać wzrok. Występuje tu również tzw. „efekt tęczy”, a przede wszystkim mniej realistyczne, ciemniejsze kolory – co nie powinno być zaskoczeniem, skoro każdy kolor podstawowy wyświetlany jest tylko przez 1/3 czasu.

Technologia 3LCD, opracowana w laboratoriach japońskiej firmy Epson, działa identycznie jak np. wyświetlanie obrazu przez nowoczesne telewizory LCD czy monitory. W projektorach wyposażonych w 3LCD wykorzystywane są trzy moduły generowania obrazu – mają one postać oddzielnych paneli dla każdej z barwy składowej RGB (czerwonego, zielonego i niebieskiego). Składają się one z milionów ciekłych kryształów LCD – po jednym dla każdego z pikseli finalnego obrazu. Każdy z nich – podobnie jak np. roleta w oknie – otwarty może przepuszczać 100% światła, zamknięty - odcinać je całkowicie oraz płynnie regulować stanami pośrednimi. To właśnie precyzyjna kontrola światła dla każdego z kolorów stanowi o jakości 3LCD. Trzy strumienie światła trafiają do pryzmatu, który łączy je w jeden, wyświetlany wspólnie, stabilny obraz, który przez soczewki obiektywu jest wyświetlany na ścianie czy ekranie. Teoretycznie, pozwala to na wygenerowanie nawet 68,7 mld kolorów.

Obraz generowany w technologii 3LCD charakteryzuje się wysoką jasnością, nawet trzykrotnie wyższą niż w przypadku ekranów DLP i bardzo dobry odwzorowaniem kolorów oraz wysokim kontrastem sprawiając, że urządzenia pracujące w tej technologii są bardzo wszechstronne i niewymagające dodatkowych zabiegów przed projekcją. To z kolei oznacza, że nawet w jasnych pomieszczeniach można otrzymać obraz najwyższej jakości.

Brak miejsca to już nie problem

Wiele osób nie dysponuje osobnym, dużymi odpowiednio przygotowanym pomieszczeniem, które będzie służyć za salę kinową, więc wybierając projektor do domu warto wziąć pod uwagę warunki, w jakich będziemy go używać. Do niewielkich pomieszczeń świetnie nadają się projektory ultra krótkiego rzutu, czyli urządzenia, które potrafią wyświetlić obraz często przekraczający 100 cali przekątnej już z odległości kilkunastu cm. Świetnym przykładem jest model Epson EH-LS500B/W z wbudowanym modułem Android TV. Można go ustawić tuż przy powierzchni projekcyjnej, tworząc obraz o rozmiarze 65–130 cali, jednym słowem w łatwy i szybki sposób zwykły pokój można zmienić w salę kinową. 


Zastanawiasz się nad zestawem kina domowego, ale perspektywa ciągnięcia przewodów głośnikowych na drugi koniec salonu skutecznie Cię odstrasza? Problem ten rozwiązuje technologia MusicCast Surround, dzięki której możesz stworzyć bezprzewodowe kino domowe:


Funkcje nie tylko dla leniwych

Na komfort użytkowania wpływa także obecność dodatkowych i użytecznych funkcji. Projektor niekoniecznie musi być na stałe zainstalowany w jednym miejscu, dlatego przy zmianie lokalizacji bardzo wygodnym rozwiązaniem jest wbudowana korekcja geometrii obrazu, która automatycznie dostosuje go do pomieszczenia, w którym mamy zamiar urządzić projekcję. Co więcej, użytkownicy obecnie coraz częściej wyświetlają obraz z urządzeń mobilnych. Dobry sprzęt, to taki, który dzięki bezprzewodowej łączności LAN pozwala na wyświetlanie bezpośrednio ze smartfonów czy tabletów. Funkcja Android TV w laserowych modelach Epson EH-LS500B/W i EF-100W/B umożliwia przesyłanie strumieniowo programów, gier, filmów, wiadomości czy wydarzeń sportowych. Również bardzo ciekawe możliwości oferują projektory wyposażone w komunikację Wi-Fi lub Miracast, gdzie dzięki bezpłatnej aplikacji Epson iProjection na iOS i Android możemy bezprzewodowo wyświetlać zdjęcia a przy komunikacji poprzez Miracast przesyłać z komputera czy smartfona wszystkie treści.

Ekologia i ekonomia

Zakup projektora do domu to często inwestycja na lata. Dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na początkową cenę, ale i na koszty dalszego użytkowania. Pobór prądu przez urządzenia 3LCD jest o 25% niższy niż w konkurencyjnych rozwiązaniach. Dodatkowo brak stosowania w tej technologii ruchomych części przekłada się na cichszą pracę oraz znacznie mniejszą podatność na awarie i dłuższy czas bezawaryjnego funkcjonowania pojedynczego urządzenia. Warto też zwrócić uwagę na żywotność głównego elementu projektora, czyli źródła światła. W urządzeniach Epson jest to rząd tysięcy godzin, co przekłada się na lata użytkowania. Przykładowo w modelu Epson EH-LS500B/W czas eksploatacji laserowego źródła światła wynosi nawet 20 000 godzin.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(2 oceny)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: